Skocz do zawartości

ASUS K53S - Długie uruchamianie się sytemu, nie działają ikony, acmon error


kaha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź.

Wczoraj zaczęły się problemy z moim laptopem. Laptop jest podłączany tylko do prądu (od długiego czasu nie ma baterii) od wczoraj zaczęło jakby nie stykać- wystarczy, że kabelek się przekręci, a laptop od razu gaśnie.
Tak było wczoraj i dziś. Około 12.00 chciałam włączyć komputer. Po wpisaniu hasła bardzo długo się uruchamiał, ekran "zapraszamy", następnie czarny ekran na którym pojawił się tylko biały kursor myszy. Za drugim podejściem ta sama sytuacja, z tym, że pojawił się komunikat "ACMON error. Failed to prepare Critical file! Chameleon Engine out of service", za trzecim podejściem po długim czasie pojawił się pulpit, jednak nie ma ikon, nie mogę na nic kliknąć.Następnie zgodnie z poradą
http://support.asus.com.tw/faq/asus-faq.aspx?SLanguage=pl-pl&no=3CA33EA5-B5B2-2D2F-A85E-193D732CC521 zainstalowałam plik Splendid w trybie awaryjnym. Po tym zabiegu komputer uruchomił się (trwało to już krócej, ale nadal długo) z czasem pojawiły się ikony. Jednak nie pojawił się pasek zadań, ikony wyglądały na niezaładowane i nie dało się w nie kliknąć.

Proszę o radę, co mam zrobić?

 

Mam jeszcze takie pytanie. Przy ponownym uruchamianiu jest opcja napraw pliki i włącz system windows normalnie. Jednak jeśli zaznaczam opcję napraw pliki, to wyskakuje mi okienko recovery, gdzie muszę wybrać język. Boję się, że jeśli to zrobię to usuną mi się pliki na dyskach

MODEL: ASUS K53S
SYSTEM: Windows 7
.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Wczoraj zaczęły się problemy z moim laptopem. Laptop jest podłączany tylko do prądu (od długiego czasu nie ma baterii) od wczoraj zaczęło jakby nie stykać- wystarczy, że kabelek się przekręci, a laptop od razu gaśnie.

Tak było wczoraj i dziś. Około 12.00 chciałam włączyć komputer.

 

Moja rada - nie uruchamiaj juz lapka. Masz uszkodzone złacze zasilania i potrzebny jest serwis.

 

Mam jeszcze takie pytanie. Przy ponownym uruchamianiu jest opcja napraw pliki i włącz system windows normalnie. Jednak jeśli zaznaczam opcję napraw pliki, to wyskakuje mi okienko recovery, gdzie muszę wybrać język. Boję się, że jeśli to zrobię to usuną mi się pliki na dyskach

 

jest kilka opcji recovery

 

przywrócenie do stanu fabrycznego - wtedy wszystko zostanie usuniete

 

przywrócenie tylko partycji systemowej - reszta zostaje

 

Moim zdaniem nie rób nic z przywracaniem.

 

Możesz natomiast wymontować dysk przy odłączonym zasilaczu i zrobić kopię swoich danych podpinając dysk np. do kompa stacjonarnego.

Odnośnik do komentarza
ale czy od uszkodzonego zlącza zasilania mógł powstać ten problem? Czy mogłam zespuć komputer?

 

Komputer jak komputer, ale dysk mógł doznać uszkodzeń. Dlatego jeśli masz możliwość pójść do kogoś, kto ma komputer stacjonarny można śmiało wymontować dysk bez utraty gwarancji i podpiąć go do Peceta. To daje możliwość sprawdzenia stanu dysku oraz zrobienia kopii.

Odnośnik do komentarza

A czy jeśli dysk byłby uszkodzony to komputer by się włączył? Byłam w serwisie, póki co tylko przedstawić sytuację i zapytać. Wymiana złacza zasilania 100-150zł w zależności od tego jak bardzo trzeba rozkrecić komputer i czy trzeba będzie lutować. Pracownik powiedział mi, że przez to mógł spalić się dysk, a nawet płyta główna, czy to możliwe? Komputer przecież się włączał, ale co prawda nie działały ikony...

Czy wyjmowanie takiego dysku jest bezpieczne? Nic się nie zepsuje? Być może znajomy podejmie się tego, ale nie jestem pewna.

Jeszcze jedno pytanie, jeżeli nie będę teraz używać tamtego komputera to czy mogę zwlekać z naprawą?

Odnośnik do komentarza
Wymiana złacza zasilania 100-150zł w zależności od tego jak bardzo trzeba rozkrecić komputer i czy trzeba będzie lutować. Pracownik powiedział mi, że przez to mógł spalić się dysk, a nawet płyta główna, czy to możliwe?

 

teoretycznie tak, ale nie w Twoim przypadku ponieważ nastepuje naprawa systemu. Krótko mówiąc serwis juz próbuje cie naciągnąć. Dlatego powiedziałem aby wymontować dysk. Nic sie nie stanie. To element wymienny. Wążne aby to zrobic na lapku całkowicie odłączonym od prądu. Zero zasilacza i baterii.

Zobacz ten temat   https://www.fixitpc.pl/topic/23499-aristo-prestige-1700-nic-nie-wy%C5%9Bwietla-si%C4%99-na-matrycy/?do=findComment&comment=149936

 

Można wtedy z poziomu innego systemu wykonać niezbędną diagnozę dysku.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Cześć. Nie podjęłam się przeniesienia dysku do PC. Oddałam laptopa do serwisu, naprawione zostało gniazdo zasilania i laminat na płycie głównej. Po wszystkim w trybie awaryjnym przekopiowałam dane z dysku i zrobiłam reinstalację systemu. Problem zniknął. Zappa, dziękuję za pomoc, szczególnie za radę by oddać laptopa do serwisu z powodu uszkodzenia złącza zasilania. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...