Skocz do zawartości

Nagłe freezy oraz inne anomalie na nowym komputerze


Freso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozwolę sobie przekopiować opis(y) problemu(ów) z innego forum, na którym pisałem.

 

Grałem w Counter Strike Source, niestety nagle komputer złapał freeze'a. Na chwilę zgasł obraz, coś jak przy odłączeniu i ponownym podłączeniu kabla, telewizor z którego korzystam jako monitor pokazał, że nagle sygnał został "odłączony" i po chwili powrócił. Nie dało się zrobić nic. Nie działały kombinacje klawiszy na klawiaturze, ba! Nawet zmiana DPI myszki/zmiana makra w klawiaturze nie była możliwa. Nacisnąłem reset, o dziwo komputer załapał go dopiero po 3-4 sekundach i nie zresetował się, a wyłączył.

 

Włączyłem komputer, uruchomił się bezproblemowo. Uruchomiłem Firefoxa i foobara (jeśli to ważne - zrobiłem to praktycznie naraz, w jednym czasie, co mogło jakoś obciążyć pc) i freeze. Dokładnie to samo co wcześniej - przycisk reset po 3-4 sekundach wyłączył komputer. Przełączyłem zasilacz na "0" i z powrotem na "I" - komputer się uruchomił. Od tamtej pory grałem jeszcze ok. 2 godzin w Counter Strike Source - zupełnie nic się nie działo.

 

Tego typu freezy męczą mnie praktycznie od początku. Przez pierwsze kilka dni od zakupu ich nie było, a od tamtej pory jedyne co robiłem to porządki w obudowie (sprawdziłem kable, wszystko dopięte). Dawniej miałem też problem z BSODami, ale to zwalam na zwarcie w klawiaturze (poważnie, miałem jakąś trefną sztukę która - gdy nacisnęło się pewne miejsce - zacinała cały komputer) i problemy z dyskiem (stary, 8letni WDek).

 

Jeśli to może w czymś pomóc:

 

  • do komputera podłączony był kabel LAN, kabel HDMI, kabel USB klawiatury, kabel USB myszki oraz słuchawki i mikrofon do front panelu
  • w czasie tych freezów otworzyłem obudowę i docisnąłem kable SATA/zasilający do dysku, bez efektów
  • MemTest86 robiony, ponad godzina testu nie wykazała żadnych błędów
  • temperatury w normie, CPU nie przekracza 45-50 stopni, w środku obudowy maks 28, GPU 47 (stres) 27 (idle)
  • cały zestaw kupiony był w lutym, od tamtej pory wymieniony dysk na nowy, nie pomogło
  • wirusów brak - skanowany + cały czas w tle działa ESET Smart Security
  • sterowniki GPU zmienione z 13.12 WHQL na 14.3 beta - do problemów z freezami doszło dziś wyrzucenie sterownika, dokładniej "sterownik ekranu amdkmdap".
  • w dzienniku zdarzeń nic konkretnego nie znalazłem, oprócz masy błędów ESENT + Kernel-Power po każdym twardym resecie komputera
  • HDTune czysty, SMART w porządku, to akurat umiem sprawdzać, log z HWInfo ciężko uzyskać, bo te freezy potrafią wystąpić 2 razy w ciągu 20 minut, a potem tydzień spokój..

Pełna specyfikacja komputera:

MOBO: Gigabyte B85M-D3H

CPU: Intel Pentium G3420 + box cooler

RAM: Corsair Vengeance 4GB 1600MHz CL9 Blue

GPU: Sapphire R7 260x OC 1GB

PSU: XFX Core 450W

HDD: WD Blue 1TB WD10EZEX

CASE: Zalman Z3 Plus

ODD: Samsung SH-224DB

 

 

System to W7 x64.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

@wieslaw531, dziś postaram się to zrobić, ale na 99% nie przyniesie to rezultatu, ponieważ te freezy są bardzo nieregularne.

Zrobiłem cały test memtest86 i nie wykazał nic, Prime95 po godzinie testu również się nie posypał, mierzyłem napięcia w idle, jak i w obciążeniu i są bardzo dobre, uśredniając:

+12V - 12.3V

+5V - 5.10V

+3.3V - 3.38V

 

Odstępstwa w napięciach są rzędu 0.02 w zależności od tego czy komputer jest w stresie, czy w spoczynku itd.

 

 

Być może ma to jakiekolwiek znaczenie - same zmieniają mi się kursory w systemie. Ten "zwykły" udało mi się przywrócić, podobnie jak ten od zaznaczania tekstu. Ale np. łapiąc myszką okienko programu "Logitech Gaming Framework" pojawia mi się łapka, której nawet w systemie nie znalazłem! Nie mogę zmienić tego kursora w Panelu sterowania, bo po prostu go nie ma..

 

Zauważyłem ten problem po wyłączeniu gry Operation Flashpoint Dragon Rising, podobno jest on powiązany z błędem sterowników AMD. Próbowałem je zmieniać na 14.3beta, ale bezskutecznie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Refresh:

Problem powrócił po dwóch tygodniach. Dwa freezy w ciągu 10 minut. Dziś stawiam nowy, świeżo kupiony Win8.1 BOX, spróbuję też rozłożyć i ponownie złożyć komputer.

Czy zwiększenie napięcia pamięci RAM może pomóc? Ma to jakikolwiek związek? I jak na to może "zaregować" procesor, ponoć Haswelle nie lubią napięć RAM wyższych niż 1.5V, ale znalezione przeze mnie informacje na ten temat wzajemnie się wykluczają.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...