Skocz do zawartości

Nieudany podział na partycje, system nie wstaje


bpm

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Kolega próbował podzielić partycję C:\ na dwie za pomocą Easeus Partition Manager i po tym zbiegu system nie wstaje. Pojawia się błąd 0xc0000225 oraz info jak na screenie tutaj

 

Próbowałem użyć poleceń:

 

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd

 

próbowałem Automatycznej naprawy, jednak to nic nie dało. Uruchomiłem laptop z płyty z Windows 7 i z tego co widzę, wszystkie partycje są zachowane.

 

Jak zatem naprawić system/tablicę partycji, żeby nie utracić żadnych danych z partycji C:\? Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A dlaczego miał strzelić? Przecież widać wyraźnie, że partycja nr 4 istnieje i są na niej zapisane dane.

 

Czytałem bardzo dużo dziś na ten temat i istnieje opcja naprawy, chociażby w linku, który podałem (drugi post od końca) wyżej. Jednak nie mam 100% pewności, że nic się nie stanie dlatego nie chcę instalować systemu na drugiej partycji i kombinować z EasyBCD. Dane muszą zostać zachowane takie jak były.

 

Znalazłem jeszcze opcję naprawy poprzez DISKPART, ale nie wiem jak użyć tego narzędzia, dlatego proszę o cierpliwość i wytłumaczenie krok po kroku. Info tutaj i jeszcze tutaj

 

Nie ma takiej możliwości, żeby wyjmować z niego dysk, lapek jest nowy jeszcze na gwarancji, z poziomu Hiren'sa też nie ma możliwości wejścia na dysk.

Odnośnik do komentarza
A dlaczego miał strzelić? Przecież widać wyraźnie, że partycja nr 4 istnieje i są na niej zapisane dane.

Widziałeś te dane? Jak mozna widzieć dane skoro jest to obszar nie przydzielony?

 

Zbootuj linuksa Ubuntu i skorzystaj z live cd > zobaczymy czy są dane na tej partycji.

 

Nie ma takiej możliwości, żeby wyjmować z niego dysk, lapek jest nowy jeszcze na gwarancji, z poziomu Hiren'sa też nie ma możliwości wejścia na dysk.

 

Wyjęcie dysku nie powoduje utraty gwarancji. Zapamietaj to sobie raz na jutro.

Odnośnik do komentarza
Widziałeś te dane? Jak mozna widzieć dane skoro jest to obszar nie przydzielony?

 

Widzę, że nie rozumiesz więc napiszę jeszcze raz.

 

Wiem doskonale jaki rozmiar miała partycja systemowa przed podziałem (671GB), bo mam sms od kolegi, gdzie jeszcze mnie pytał jak zrobić, aby było równo 220GB (czyli 220x1024) na C:\ a reszta czyli 451 GB miała to być D:\

 

Na fotkach widać wyraźnie 2 takie partycje, przy czym z 220GB wolny rozmiar to 175GB. A 220+451=671 Więc chyba to logiczne, że na fotce partycja nr 4 220GB to partycja z zainstalowanym systemem Windows 8 i danymi, a nieprzydzielone miejsce to niedokończona praca Easeusa czyli niedokończone D:\. Zresztą pytałem go jakie miał mniej więcej zajęte miejsce przed podziałem, powiedział że coś ponad 40GB.

 

Ale ok zasysam właśnie LiveCD

 

 

 

Wyjęcie dysku nie powoduje utraty gwarancji. Zapamietaj to sobie raz na jutro.

 

Może i tak, ale naruszenie plomby i ślady na śrubce już tak.

Odnośnik do komentarza

Wiem doskonale jaki rozmiar miała partycja systemowa przed podziałem (671GB), bo mam sms od kolegi, gdzie jeszcze mnie pytał jak zrobić, aby było równo 220GB (czyli 220x1024) na C:\ a reszta czyli 451 GB miała to być D:\

 

Na fotkach widać wyraźnie 2 takie partycje, przy czym z 220GB wolny rozmiar to 175GB. A 220+451=671 Więc chyba to logiczne, że na fotce partycja nr 4 220GB to partycja z zainstalowanym systemem Windows 8

 

 

 

Problemem jest kompletna nieudolnośc instalatora Windows. On jest nadal ślepy jak kret i nie pokazuje która z partycji jest aktywna (bootowalna) Jak ściagniesz linuksa, albo prosciej samo gparted. Zreszta teraz to nie ma znaczenia bo ubuntu ma gparted na pokładzie. Wtedy bedzie mozna zweryfikować jak wygląda rzeczywisty stan tych partycji i czy partycja z systemem 220gb ma flagę boot. Czy w ogóle są na niej pliki bootujące Windows? jak mówie tu potrzeba precyzyjnych narzędzi.

W kazdym razie jak juz wejdziesz z poziomu linucha na dysk to daj znać i nic nie rób. Odpale swojego na wirtualu i pokieruję. Moze coś z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza

Tak jak mówiłem brak systemu plików ntfs na partycji 220 gb.(dev/sda3). Flaga boot ustawiona na Recovery (devsda 2/ system plików fat).

Jeśli mozesz przeglądać zawartość partycji dev/sda3 to zrób kopię danych. Przyznam że jest to dla mnie niezrozumiałe, ponieważ jak sam widzisz partycja nie ma przydzielonego żadnego formatu plików. Windows jej nie widzi a linux widzi foldery.

Dlaczego system się nie uruchamia? Tu odpowiedź jest jakby prosta > został przestawiony atrybut bootowania na partycję Recovery (dev/sda2).

 

jak zrobisz kopie danych, wtedy zdejmij atrybut boot (flaga) z Recovery, a przyznaj go partrycji dev/sda3. Przyznaj jej również system plików w formacie ntfs. Opcje znajdziesz klikając prawym klawiszem myszy na partycję. Pamietaj jeśli czegoś nie bedziesz pewny nie wykonuj akcji tylko daj fotkę.

Odnośnik do komentarza
Nie mam pojęcia jak to zrobić, linuxem nigdy się nie bawiłem a tym bardziej gparted.

Wchodzisz na pulpit ubuntu > tak żebyś widział partycje z systemem fotka nr 3 i normalnie PPM na foldery i kopiuj wklej. Oczywiście wcześniej musisz mieć podpiety dysk na który wszystko skopiujesz.

 

A praca na gparted jest prosta > PPM na partycję z fagą boot

 

tu masz piekny watek z obrazkami > https://www.fixitpc.pl/topic/2801-niedzialajace-acer-erecovery-po-czyszczeniu-mbr/

 

musisz zmienić atrybut boot i nadać go partycji z systemem oraz nadać jej system plików ntfs. Zeby nadać tej partycji format plików ntfs korzystasz z opcji format to i z listy wybierasz ntfs > potem ok aply i po robocie.

Ale najpierw zapoznaj się z tamtym tematem.

Odnośnik do komentarza
Wchodzisz na pulpit ubuntu > tak żebyś widział partycje z systemem fotka nr 3 i normalnie PPM na foldery i kopiuj wklej. Oczywiście wcześniej musisz mieć podpiety dysk na który wszystko skopiujesz.

 

Tak, to wiem jak zrobić, pytałem bardziej o gparted :)  Ale dzięki, dam znać później czy coś się zmieniło.

 

EDIT: Niestety skopiować się nie da nic. Pojawia się taki oto błąd Dlatego też myślę, że trzeba będzie znaleźć inny sposób na naprawę ponieważ w tej sytuacji obawiam się użyć gparted

 

EDIT2: Jedno pytanie. Dlaczego każesz przyznać atrybut boot partycji /dev/sda3 (128MB) skoro partycja z systemem Windows 8 to /dev/sda4 (220GB)?

 

Napisałeś też wyżej:

 

Tak jak mówiłem brak systemu plików ntfs na partycji 220 gb

 

Ale przecież partycja 220GB ma system plików ntfs, widać to wyraźnie na tej fotce. Nie ma go partycja 128MB, której każesz przyznać flagę boot. Nie rozumiem.

 

Nie znam tego, nigdy gparted nie używałem, dlatego też obawiam się użyć opcji "Sformatuj jako: ntfs" w stosunku do partycji /dev/sda3

Odnośnik do komentarza

Ale przecież partycja 220GB ma system plików ntfs, widać to wyraźnie na tej fotce. Nie ma go partycja 128MB, której każesz przyznać flagę boot. Nie rozumiem.

 

Nie znam tego, nigdy gparted nie używałem, dlatego też obawiam się użyć opcji "Sformatuj jako: ntfs" w stosunku do partycji /dev/sda3

 

Flaga boot jest ustawiona na partycje fat32 dev/sda2 

 

Pliki rozruchowe znajdują się na partycji 236GB . Przestaw flagę boot na partycję dev/sda4

 

 

Pliki może odzyskasz ale za pomocą specjalistycznych programów.

Odnośnik do komentarza

Ja też już pomysłu nie mam. Próbowałem też tego sposobu:

 

1. Boot using Win8 setup DVD.
2. Enter command prompt with Shift-F10
3. Type DISKPART (diskpart prompt will come out)
4. Type LIST VOLUME (and note the one without drive letter)
5. Type SELECT VOLUME 5
6. Type ASSIGN LETTER=H
7. Type EXIT
8. Type BCDBoot c:\Windows /s h: /f UEFI

 

ale dostaję komunikat o treści: "Failure when attempting to copy boot files" i znowu utknąłem.

 

Najważniejsze dane do odzyskania są na pulpicie i w dokumentach. Załóżmy, że już te dane odzyskałem, co dalej? Instalacja systemu? Przywracanie? Ale jak?

 

EDIT: Temat rozwiązany proszę o zamknięcie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...