Skocz do zawartości

Zwalnianie grafiki w oknie podczas wyświetlania tooltipa


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Mam następujace pytanie: kiedy uruchamiam jakąś "grę 3D" w oknie, w momencie kiedy na pozostałej części pulpitu pojawi się jakiś tooltip gra straszliwie zaczyna klatkować.Najprościej przetestować u każdego ten efekt uruchamiając dxdiag po czym wybrać test DirectDraw i podczas drugiego z kolei testu (skaczący biały kwadracik w okienku na czarnym tle) podjechać kursorem myszy na pasek zadan, nad dxdiag, tak by pojawił się jego tooltip (mały prostokącik z opisem) - biały kwadrat w teście DirectDraw wtedy mi bardzo zwalnia.

 

Podobny efekt występuje jest obok na pulpicie będziemy sobie próbowali otworzyć menu prawym przyciskiem myszki - w tym przypadku jednak jesli wybierzemy Display Properties -> Appearance -> Effects po czym wyłączymy "transition effects for menus and tooltips" oraz wyłaczymy "fade effect" to opisane spowalnianie ustaje. Generalnie chyba chodzi tu przede wszystkim o efekt przezroczystości.

 

Opisany wyżej efekt występuje na mojej karcie ATI X1300XT + WinXP Pro SP3. Z tego co można znaleźć w sieci nie jest to wina karty ani jej sterowników (o podobnym efekcie wspominają uzytkownicy innych modeli) a obsługi tych efektów przez Windows XP. Wyczytałem w sieci, że ponoć kiedyś Microsoft wypuścił jakiegoś hotfixa i przez jakiś czas było poprawnie, ale po którymś kolejnym hotfixie sytuacja powróciła - ktoś wie coś na ten temat? Moża ma linka do opisu tego hotfixa?

 

Miał ktoś może posobne zjawisko ale sobie z tym poradził?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Tak, miał ktoś podobnie. Wystarczyło kupić szybszą kartę grafiki :(

No tak, też o tym słyszałem, że na nowszych nie ma tego problemu "ponoć".

 

Swoją drogą znalazłęm coś takiego: http://forums.worldofwarcraft.com/thread.html?topicId=4913903732 - user Asterchades podaje tam linka do innego swojego posta. Z kontekstu wypowiedzi wydaje się że istnieje jakiś sposób na rozwiazanie, aczkolwiek niestety ten link u mnie nie działa.... :/

Odnośnik do komentarza

Przyznam się że ostatnio dość mocno "grzebię w sieci" próbując znaleźć rozwiązanie powyższego problemu przy pomocy dość różnych słów kluczowych wrzucanych w google. Niestety większość stron dotyczy czegoś innego, a jeśli znajdę coś opis podobnego przypadku to praktycznie poza tymi radami co napisałem wyżej nie ma nic tam nowego. Jednak znalezłem też coś interesującego (link), cytuję poniżej:

 

I've got a Visiontek AGP HD2600 XT running the 7.12 ATI Catalyst drivers thanks to a bit of .ini hacking thoughtfully figured out by ExDeus's.

 

This is awesome, as it solved the hard-lockup problems this card has had. However, the new driver has one very annoying issue. When a 3d app is running, and Windows Explorer generates a tooltip on mouseover (as it does any time the pointer passes over an application's icon in the task bar), the frame rate for the whole desktop (not just the 3d app) goes to about 1 frame every 3 seconds, with the mouse pointer not being drawn at all. Any other apps running on the system also seize up (audio loops, background tasks choke). When you are able to get the pointer off of the piece of windows that generated the tooltip, once the tooltip goes away, the system goes back to normal. This takes 15-20 seconds, as the tooltip fades out at 1 frame every 3 seconds.

 

It doesn't matter whether the tooltip is on the same display as the d3d app, or whether it's on top of or away from the app's window- generation of the tooltip makes the system very angry.

 

Anyone else experience this? Any ideas for getting it to behave a little better?

 

Ów użytkownik dostał następującą odpowiedź:

 

A coż mamy pod wymienionym adresem:

This is part one of my hardware acceleration for media files guide.

 

This first part will explain:

How to get Hardware acceration (3D, Dxva 1 and 2 and HW deinterlacing) working on any ati radeon card except the Radeon 7k, 8k, 9k-9250 Series.

 

first install the driver, the omega drivers have been preconfigured to work on every card, they also have built in fixes for agp users, so these are the only drivers i can recommend:

http://www.omegadrivers.net/ati_winxp.php

 

currently these are the 7.12 drivers, ATI has bene focusing most of its attention at fixing AVIVO issues, the crysis hotfix drivers which are a few days newer have even more fixes (like better VC1 decoding) i think both the 8.1 and the 8.2 drivers will gives a lot more enhancements on the AVIVO area. Omega drivers will be updated accordingly.

 

After you finish installing the drivers AGP users will need to perform the following stepPCI-E users can skip this part)

 

Reboot into safe mode, and then copy

C:\Program Files\Radeon Omega Drivers\v4.8.442\2KXP_INF\AGP\ati3duag.dll

TO

C:\WINDOWS\system32\

 

And overwrite the file, doing this fixes directX/

 

-------------------------

 

At this point the system is fully Hardware accelerated.

 

The next step is choosing a hardware accelerated player, the answer is pretty simple, Cyberlink has been working together with ATI ever since they invented AVIVO, so its obvious that PowerDVD will get the most out of an ATI card (DXVA is limited so some hardware support has to be manually added, not all programs have these manual addons)

 

If you have a CPU supporting SSE2 all you will need to do is install the latest version of powerdvd, however if you have a SSE or older computer you will have to do the following trick:

 

For SSE computers:

 

In the folder:

C:\Program Files\CyberLink\PowerDVD\VideoFilter

Rename 264dsse.dll to 264dsse.dll.old

Rename 264dsse2.dll to 264dsse.dll

 

For MMX computers(untested)

 

In the folder:

C:\Program Files\CyberLink\PowerDVD\VideoFilter

Rename 264dmmx.dll to 264dmmx.dll.old

Rename 264dsse2.dll to 264dmmx.dll

 

-------------------------

 

At this point everyone should have hardware acceleration within the PowerDVD program, no matter what your videocard, bus type or processor.

 

NOTE: Not all cards have the same level of hardware acceleration, please check your manual to see what you card can do.

 

For HD2400/2600 users all AVIVIO HD functions can be enabled using this tool: http://exdeus.home.comcast.net/~exdeus/ati-hd2x00/

 

The Next part of the guide will be Accelerating x264 files, in bith 720p and 1080p. That guide will also (if needed/possible) include information on how to fix existing files to prevent the black screen and 20fps bugs.

 

Na co dostał odpowiedź:

Oooh! Those Omega drivers work very nicely, without any of the problems that the (unmodified) Catalyst 7.12 package has. Thank you, I had never heard of them before.

 

Z tego wynika że albo problemem są Catalysty i trzeba zamienić na Omegi albo trzeba podmienić ten plik z Omeg w Windows/system32.

 

W obu przypadkach jest problem, bowiem wspomniana strona nie już tych sterówników i odniosłem wrażenie że ich juz się nie robi - czy ma ktoś link do jakiejś ich istatniej wersji?

Odnośnik do komentarza
Z tego co ja wiem, to Omeg już nie robią.

A stare Omegi są za stare

Moja karta też nie jest najnowsza, moze ostatnia wersja Omeg by ją obsługiwała? Tylko gdzie ją teraz znaleźć?

Pytanie też za co odpowiada ten wymieniony plik ati3duag.dll - moze sama podmiana by wystarczyła?

 

EDIT: Najnowszą jaką udało mi się póki co znaleźć jest wersja 4.8.442 oparta na Catalistach 7.12.

http://download.nf.pl/Download/1646/Radeon-Omega-Drivers-4-8-442-Catalyst-7-12/catalyst-radeon-sterowniki/

Obsługuje m.in. "ATI Radeon X1300 series" - czyli chyba i moją.

Odnośnik do komentarza

No ok, skoro szukanie rozwiazania zajmuje tak długo, więc może póki co pojdę drogą dookoła.

 

Jeśli w przypadku menu wyłączenie efektu cienia i efektu fade pomogło, to może podobne rzeczy w przypadku tooltipów i baloników też pomogą. Sęk w tym iż na razie znalazłem opcje jak je wyłączyć całkowicie: http://www.freshxp.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=117:balloon-tips--tooltips-baloniki-z-podpowiedziami&catid=6:optymalizacja&Itemid=8

 

Czy ktoś wie jak zamiast całkowitej rezygnacji z ich wyświetlania jedynie wyłączyć im efekty DropShadow i FadeIn/Out?

 

EDIT: wygląda na to że to opcje które wyłaczają cienie/fade w menu jednak wyłaczają to i w tooltipach. Teraz pytanie dlaczego w przypadku tooltipów to wyłaczenie nie przynosi podobnych rezultatów oraz ewentualnie jak to jeszcze dalej poprawić.. :(

Edytowane przez picasso
21.02.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...