Skocz do zawartości

Win 7 - kopia nie jest oryginalna ?


quentin

Rekomendowane odpowiedzi

z dziwną regularnością już od paru lat, właśnie w grudniu, rozjeżdża mi się kompletnie system BlueBrothera z Redmond ;)

niemożliwe, jak to kopia nie jest oryginalna ? próba startu fabrycznego win7-64 na Lenovo w530 po jego odtworzeniu z dysku sklonowanego w czerwcu br., dała mi w piątek objaw "Windows 7. Kompilacja 7601. Ta kopia systemu Windows nie jest oryginalna" i wprawdzie zalogował mnie, lecz tylko do profili tymczasowych bez dostępu do narzędzi i zasobów. Co robić ? W sieci wszystkie instrukcje odnoszą się tylko do przypadków uszkodzenia profilu, lecz żadna nie odnosi się do blokady przez MS dostępu w Win7 do nieuszkodzonego profilu z powodu "kopia nie jest oryginalna" - a to jednak nie to samo, bo przy uszkodzonym profilu jeszcze zawsze do czegoś można się dobrać, np. przez konto administratora, a w przypadku takiej blokady już niestety nie wiadomo jak - więc mam już 3 dobę straconą na poszukiwania sposobów jak z tego wybrnąć, dziesiątki prób i restartów - nadal bezskutecznie...,

a z czego to wynikło ? - z próby instalacji od czwartku aktualizacji z ostatnich tygodni, jakich ponad 50 zasygnalizował mi WindowsUpdate i kilkanaście LenovoSystemUpdate, po których w piątek rano Win7 już niestety nie wystartował, nawet w tybie awaryjnym, więc po paru kolejnych godzinach nieudanych prób restartów doszedłem do wniosku, że odtworzę partycję win7 z dysku sklonowanego 6 miesięcy temu i ponownie doinstaluję brakujące aktualizacje - no i wtedy w końcu wystartował i zalogował, ale tylko do profili tymczasowych bez dostępu do narzędzi i zasobów z powodu: "kopia nie jest oryginalna"...,

co się stało ? - okazało się, że po odtworzeniu partycji Win7 ze sklonowalnego dysku rozjechała się cała konfiguracja startowa BCD (system przypisał partycjom inne niż wcześniej litery i zamiast prawidłowych ścieżek powpisywał w BCD path=undefined) - po ręcznych manipulacjach w BCD odzyskałem dostęp do XP-32 oraz teoretycznie do Win7, ale tylko teoretycznie, bo tylko przez te profile tymczasowe bez dostępu do narzędzi i zasobów...,

wczoraj podpiąłem HDD (klon) dla porównania partycji i w pewnej chwili Win7 "sam z siebie" wystartował normalnie po kolejnym restarcie, więc pomyślałem, że w końcu zaskoczył (niektórzy w sieci sugerują kilka restartów, by win7 uwzględnił zmiany), ale nic z tych rzeczy - okazało się, że system ponownie zmienił litery partycji w BCD - oryginalnej partycji C:\ na SSD przypisał literę M:\, a na HDD w kieszeni partycji N:\ (z klonem Win7), przypisał literę C:\..., i...,

:( :( :( wygląda na to, że Win7 wystartował na krzyż z 2 dysków naraz !!! (system z M:\ na SSD, a aplikacje z C:\ na HDD według ścieżek aplikacji zapisanych wcześniej w systemie), a jeśli tak jest, to dlaczego taki krzyżowy start Win7 z dwóch dysków naraz nie jest sygnalizowany komunikatem: "kopia nie jest oryginalna" ??? już głupieję, bo coś takiego nie przyszłoby mi na myśl w najśmielszych wyobrażeniach...,

co może jednak oznaczać, że mam kłopot dużo większy niż myślałem, bo przez takie krzyżowe uruchomienie Win7 chyba nie tylko straciłem konfigurację na dysku SSD, ale także jej kopię sprzed 6 miesięcy sklonowaną na HDD :( :( :(

z tych dwóch dysków Win7 ładuje właściwy profil tylko pozornie, bo nie sposób połapać się, co z którego dysku, a niektóre aplikacje sygnalizują błąd instalacji, i przede wszystkim, instalator Windows nie działa prawidłowo, co uniemożliwia ponowną instalację części aplikacji..., czyli już wszystko się rozjeżdża i nie wiem, jak temu zapobiec :(

sam już nie wiem co z tym dalej robić, ani od której strony do tego się zabrać i brak mi już pomysłów - tyle co udało mi się przez ostatnie 3 doby, to tylko odzyskać dostęp do XP-32 na SSD i do zasobów na tym dysku, a warunkiem uruchomienia Win7 są 2 dyski jednocześnie, więc bez możliwości korzystania z CD/DVD - lecz jak uratować konfigurację Win7 przed koniecznością ponownego stawiania wszystkiego do początku z konfiguracją ponad 100 aplikacji i instalacją kilkuset różnych aktualizacji MS i Lenovo z ostatniego 1,5 roku, to już nie mam pojęcia - może ktoś z Was miałby pomysł ? od czego zacząć ?

 

byłbym wdzięczny za wskazówki i z góry za wszelką pomoc dziękuję, quentin
 
ps. przywracanie systemu miałem wyłączone, bo sądziłem, że klon systemu na HDD wystarczy, ale nie robiłem modyfikacji zmiennych na kopii (lokalizacje plików, oznaczenia woluminów, itp.), chyba jednak niezbędnych w przypadku Win7, bo jeśli dobrze rozumiem, MS już wykluczył pod Win7 proste klonowanie całej konfiguracji na odrębny dysk dla kopii bezpieczeństwa, by wymusić na użytkownikach inne i jedyne słuszne wg MS rozwiązania, jak domniemuję :/
 
------------------------------------------------------
FRST i OLT w załączeniu, a Security Check poniżej:

Results of screen317's Security Check version 0.99.77
Windows 7 Service Pack 1 x86 (UAC is enabled)
Internet Explorer 10 Out of date!
``````````````Antivirus/Firewall Check:``````````````
ZoneAlarm Antivirus
Norton Internet Security
Antivirus up to date!
`````````Anti-malware/Other Utilities Check:`````````
Secunia PSI (3.0.0.6001)
Duplicate Cleaner 2.1b
Eusing Free Registry Cleaner
Java 6 Update 37
Java 7 Update 9
Java version out of Date!
Adobe Flash Player 11.9.900.170
Adobe Reader 10.1.7 Adobe Reader out of Date!
Mozilla Firefox (26.0)
Mozilla Thunderbird (17.0.6)
Google Chrome 27.0.1453.110
Google Chrome 27.0.1453.94
````````Process Check: objlist.exe by Laurent````````
Norton ccSvcHst.exe
CheckPoint ZoneAlarm vsmon.exe
CheckPoint ZoneAlarm zatray.exe
`````````````````System Health check`````````````````
Total Fragmentation on Drive M:
````````````````````End of Log``````````````````````

FRST.txt

Addition.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

rozumiem, że problem jest nietypowy i chyba niezbyt łatwy, jak można wnioskować z niewielu i różniących się porad w sieci, więc spróbuję opisać jak najkrócej:

1) miałem na SSD 5 partycji: d0v1 System_drv, d0v2=C:\ Win7-64, d0v3=D:\ XP-32, d0v4=E:\ Dane, d0v5 Lenovo_Recovery;

2) po odtworzeniu partycji Win7 z klona (HDD), Win7 zmienił literę partycji d0v2=C:\ na F:\ i nie widząc już konfiguracji pod C:\ loguje do profili tymczasowych (administratora też) z komunikatem "kopia nie jest legalna";

3) przy rozruchu z dwoma dyskami (klon w kieszeni DVD), Win7 nadaje partycji d0v2 literę M:\, a kopii partycji Win7 w kieszeni d1v2 literę C:\ i wówczas loguje bez komunikatu "kopia nie jest legalna", ale z problemami - chyba na krzyż: system z d0v2=M:\, a aplikacje z kopii na d1v2=C:\ (jak przypuszczam);

takie rozruchy siłą rzeczy musiały zmienić rejestr na d0v2=C:\ (teraz F:\ lub M:\), a próby aktualizacji także kopię Win7 w kieszeni, ale nie powinny zmienić rejestru na kopii Win7 w kieszeni (albo może odwrotnie, przy czym inne litery widać z systemu, a inne z WinRE albo z XP, gdzie d0v2=I:\, a d1v2=K:\);

zastanawiam się nad odtworzeniem rejestru z kopii i szukam metody sforsowania systemu, aby przy rozruchu Win7 widział partycję d0v2 ponownie jako C:\, a nie jako F:\ lub M:\ ??? ale w sieci niewiele jest porad na temat zmian liter partycji w podobnych sytuacjach:

metoda 1: przez konsolę diskmgmt.msc (ale to chyba nie dotyczy liter partycji systemowych)
metoda 2: przez cmd i polecenie diskpart (bezpośrednio z systemu albo przez WinRE)
metoda 3: przez zmianę liter w kluczu HKLM\SYSTEM\MountedDevices
metoda 4: albo reset HKLM\SYSTEM\MountedDevices przez usunięcie wpisów tych partycji
metoda 5: albo wyzerowanie podpisu dysku np. programem BootIt (clear.sig), itp., itd.;

jednak nie są jednoznaczne, więc nie chcę eksperymentować, by nie narobić sobie jeszcze większego bigosu..., a utrata całej konfiguracji byłaby katastrofą, bo przez ostatnie 1,5 roku już przeniosłem z XP 90% aktywności na Win7, lecz z braku wiedzy i doświadczenia niestety nie wiem od czego zacząć... ? ;) please help

Odnośnik do komentarza

problem chyba rozwiązany - metodą prób i błędów odzykałem dostęp do profllu bez komunikatu "kopia nie jest oryginalna" i nie bez dodatkowych problemów - ale to już opiszę po świętach;

 

przy okazji odkryłem winowajcę, który zawiesza i blokuje rozruch Win7-64 na Lenovo w530 (24472AG) - to update sterownika Intel Rapid Storage AHCI Driver - 7 (64) Lenovo v. 12.8.0.1016 - więc wiadomość wysłałem do Lenovo, zobaczymy czy odpowiedzą ;)

 

w międzyczasie, Picasso i wszystkim fanom jej fantasycznego serwisu Wesołych i Spokojnych Świąt życzę :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

dodaję obiecany opis metody naprawy, która u mnie zadziałała (jak dotąd),

po analizie różnych porad odnośnie metod przywracania litery dysku systemowego pod Win7, na jakie można trafić w internecie, w pierwszej kolejności odważyłem się podjąć próbę zmiany liter w rejestrze (w/w metoda 3) według procedury opisanej przez MS w KB223188, jak niżej i to na moim systemie zadziałało, więc innych, mniej lub bardziej wiarygodnych metod już nie musiałem na szczęście doświadczać na własnych plecach ;)

Wykonaj pełną systemową kopię zapasową komputera i stanu systemu - tego oczywiście nie robiłem, bo nie bardzo mam gdzie i jest to mało praktyczne rozwiązanie - chichot Microsoftu, który zakłada, że każdy użytkownik Win7 powinien zawsze mieć pod ręką co najmniej 150 GB na odrębnym dysku na stałe podpiętym i to zawsze w taki sam sposób, bo w przeciwnym razie system nie rozpozna takiej kopii zapasowej :huh:

 1. Zaloguj się jako administrator (włączyłem konto administratora przez cmd komendą: net user administrator /active: yes.)

 2. Uruchom program Regedt32.exe.
 3. Przejdź do następującego klucza rejestru:
 4. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
 5. Kliknij wpis MountedDevices.
 6. W menu Zabezpieczenia kliknij polecenie Uprawnienia.
 7. Sprawdź, czy grupa Administratorzy ma pełną kontrolę. Przywróć poprzednie ustawienia po zakończeniu tych kroków.
 8. Zamknij program Regedt32.exe, a następnie


 8. uruchom program Regedit.exe.
 9. Zlokalizuj następujący klucz rejestru:
10. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
11. Znajdź literę dysku, którą chcesz zmienić na (nową). Szukaj nazwy wartości „\DosDevices\C:”.
12. Kliknij prawym przyciskiem myszy wartość \DosDevices\C:, a następnie kliknij przycisk Zmień nazwę.
      Zmień nazwę wartości na nieużywaną literę dysku „\DosDevices\Z:”. W ten sposób litera dysku C zostanie zwolniona.

Uwaga Do zmiany nazwy tego klucza rejestru musi zostać użyty program Regedit zamiast programu Regedt32.

 

13. Znajdź literę dysku, która ma zostać zmieniona. Szukaj nazwy wartości „\DosDevices\D:”. (u mnie F:\)
14. Kliknij prawym przyciskiem myszy wartość \DosDevices\D:, a następnie kliknij przycisk Zmień nazwę.
15. Zmień nazwę wartości na odpowiednią (nową) literę dysku „\DosDevices\C:”.
16. Kliknij wartość \DosDevices\Z:, kliknij polecenie Zmień nazwę, a następnie zmień nazwę wartości na „\DosDevices\D:”.
17. Zamknij program Regedit, a następnie uruchom program Regedt32.

18. Zmień uprawnienia, aby przywrócić poprzednie ustawienie dla grupy Administratorzy (prawdopodobnie jest to ustawienie Tylko do odczytu).

19. Uruchom ponownie komputer.

z tą różnicą, że w mojej konfiguracji nie musiałem zmieniać uprawnień według pkt 2-8 i 18, bo grupie Administratorów przypisane były pełne uprawnienia,

następnie powtórzyłem kilkadziesiąt aktualizacji MSUpdate, a w drugiej kolejności, aktualizację sterownika AHCI bezpośrednio ze strony Lenovo z pominięciem oprogramowania Lenovo Update - w odpowiedzi na mail z 24.12. z Lenovo otrzymałem błyskawiczną odpowiedź po godzinie z linkiem do kolejnej, 6 rewizji tej samej 12 wersji sterownika AHCI i manualna jego instalacja powiodła się bez wcześniejszych problemów - a wspominam o tym tylko dlatego, że oprogramowanie Lenovo System Update dziś też wskazało mi konieczność aktualizacji sterownika AHCI i dzisiejsza próba jego automatycznej aktualizacji skończyła się tak samo jak 13 grudnia rano, czyli ponownie kompletną zawiechą rozruchu Win7 na ekranie "Trwa uruchamianie systemu Windows" - tym razem przed tą aktualizacją utworzyłem punkt przywracania, więc stosunkowo szybko odzyskałem dostęp do systemu przez konsolę WinRe, ale to znów czas stracony i nerwy, no i problem automatycznych aktualizacji Lenovo też jednak pozostał, ale to już inna kwestia... :angry: - temat do zamknięcia, pozdr., q

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...