Skocz do zawartości

Nakładanie pasty termoprzewodzącej


Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana pasty termoprzewodzącej

 

Po co ten poradnik? Wielu niedoświadczonych osób podejmuje w końcu decyzję o wymianie chłodzenia na procesorze luk karcie graficznej. Pojawia się wtedy pytanie jak zdjąć starą pastę? Co jeśli pod radiator naklejona została taśma termoprzewodząca, którą zdecydowanie trudniej usunąć? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

 

Zakładam, ze macie już zakupioną pastę i właśnie zabieracie się do usunięcia starej.

 

Usuwamy stary materiał termoprzewodzący

 

Stopień skomplikowania tej czynności zależy od tego co mamy pod chłodzeniem. Jeśli będzie to pasta sprawa jest banalnie prosta, jeśli taśma będzie trochę trudniej jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Oto co będzie potrzebne:


 • *miękka, niepyląca ścierka (od biedy chusteczki higieniczne)
  *szczoteczka do zębów z miękkim włosiem
  *izopropanol (znany też pod nazwą alkohol izopropylenowy, żadne zmywacze do paznokci się nie nadają)
  *w przypadku usuwania taśmy termoprzewodzącej, płaski śrubokręt

Pasta termoprzewodząca

 

Ściereczkę nasączamy izopropanolem i zdejmujemy całą pastę, można do tego celu użyć też chusteczek higienicznych. Kiedy nie widać już drobinek pasty polewamy szczoteczkę izopropanolem i okrężnymi ruchami trzemy niezbyt mocno powierzchnię, na której znajdowała się pasta. Dzięki temu mamy pewność, że zostanie ona usunięta z każdego zakamarka materiału. Co 15-20 sekund tarcia przecieramy czyszczoną powierzchnię nasączoną ścierką. Czynność tą powtarzamy około 5 razy. Nie róbcie tego zbyt mocno aby nie zarysować czyszczonej powierzchni. Na koniec wycieramy do sucha.

 

Taśma termoprzewodząca

 

Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku pasty, po zdjęciu chłodzenia naszym oczom ukazuje się rozpuszczona taśma. Aby się jej pozbyć należy delikatnie ściągać pastę śrubokrętem jednocześnie nie dotykając powierzchni, z której ją zdejmujemy (oczywiście im szersza główka śrubokręta tym lepiej. Większość taśmy powinna być już usunięta więc teraz w dłoń łapiemy szczoteczkę zmoczoną izopropanolem i tak jak w przypadku zdejmowania pasty trzemy okrężnymi ruchami 15-20 sekund, wszystko powtarzamy ok 5 razy i kończymy wycierając do sucha.

 

 

Szlif na lustro

 

Ten etap jest opcjonalny i zalecam go tylko bardziej doświadczonym. Można w ten sposób zniszczyć chłodzenie lub procesor. NIE WOLNO SZLIFOWAĆ RDZENIA KARTY GRAFICZNEJ LUB JEJ PAMIĘCI. Szlif dotyczy TYLKO chłodzenia i procesora. Warto pamiętać, że szlifowanie zaciera wszystkie oznaczenia na czapie procesora, może to oznaczać problem z jego ewentualną sprzedażą. Szlif na lustro polega na starciu bardzo cienkiej warstwy metalu w celu jej wyrównania. Zeszlifowanie zbyt grubej warstwy może doprowadzić do zniszczenia procesora/chłodzenia.

 

Lista potrzebnych rzeczy:


 • *papier ścierny (różna ziarnistość, od 600 do 1200 w zależności od tego ile materiału potrzeba zeszlifować)
  *Miska z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń
  *kawałek szkła/lustra lub jakakolwiek IDEALNIE płaska i równa powierzchnia
  *pasta polerska
  *miękka, niepyląca ścierka

Nie ważne czy szlifujemy procesor czy chłodzenie należy postępować tak samo. Ważny jest wybór papieru ściernego, którym zaczniemy cały proces. jeśli powierzchnia jest równa nie ma sensu zaczynać od 600, bo tylko narobimy sobie problemów. Wtedy od razu przechodzimy do ziarnistości 1200. W przeciwnym wypadku zaczynamy od grubszych ziaren i stopniowo aż do 1200.

Więc zabieramy się do dzieła. Papier ścierny moczymy w wodzie i mydlinach i przyklejamy do lustra (taśma dwustronna jest dobra do tego celu). Szlifujemy wykonując okrężne ruchy w obydwie strony do uzyskania gładkiej powierzchni. Papier powinien być cały czas mokry. Powierzchnię szlifowanego elementu dokładnie wycieramy. Zmieniamy papier i powtarzamy wszystkie czynności lub przechodzimy do właściwego polerowania. Powierzchnię dokładnie czyścimy izopropanolem w celu pozbycia się mydlin i tłuszczy z palców jeśli zdarzyło nam się powierzchni dotknąć. Nakładamy niewielką ilość pasty polerskiej i wykonujemy okrężne ruchy tak jak w przypadku szlifowania. Robimy to aż do uzyskania lustrzanego połysku. WAŻNE - teraz koniecznie musimy pozbyć się pasty polerskiej ze wszystkich zakamarków, w tym celu czyścimy bardzo dokładnie całą powierzchnię szczoteczką z izopropanolem tak jak w przypadku pozbywania się pasty lub taśmy. Czynność powtarzamy minimum 5 razy i wycieramy do sucha.

 

 

Nakładanie pasty

 

Główna część zabawy, nakładamy pastę. W tym etapie bardzo ważne jest zadbanie o czystość styku elementów więc każdorazowy kontakt powierzchni, na którą będziemy nakładać pastę, z paluchami oznacza jej ponowne czyszczenie (wystarczy przetrzeć ścierką z izopropanolem).

Metody są dwie, obydwie skuteczne chociaż ja zawsze używałem tylko jednej.

 

 

Karta kredytowa

 

Do nałożenia pasty tym sposobem potrzebna będzie jakakolwiek sztywna karta. Jej brzeg dokładnie czyścimy izopropanolem. Nakładamy ilość pasty odpowiadającej małemu ziarnkowi ryżu i rozsmarowujemy cienką warstwę po całym elemencie, który ma być chłodzony. Jeśli trochę pasty zostało na karcie można rozsmarować ją na podstawie radiatora.

 

 

Folia

 

Ten sposób służy mi już od wielu lat i nigdy nie miałem z nim problemów. Nakładamy ilość pasty odpowiadającej małemu ziarnkowi ryżu na chłodzony element. Na palec naciągamy kawałek folii (może być zwykła siatka) i przemywamy dokładnie izopropanolem. Pastę rozsmarowujemy okrężnymi ruchami aż do uzyskania jednolitej powierzchni, resztę pasty przenosimy na radiator.

 

 

Koniec

 

Na koniec zakładamy chłodzenie, przed przymocowaniem go możemy bardzo delikatnie poruszać radiatorem co dokładniej jeszcze dokładniej rozprowadzi pastę. Należy pamiętać, że pasta termoprzewodząca musi się wygrzać więc temperaturę powinniśmy odczytywać dopiero po minimum 24 godzinach pracy w stresie. Zaleca się po wymianie pasty porządnie obciążyć dany podzespół programem testującym na kilka godzin (dla procesora orthos, dla kart graficznych 3dmark).

Czemu tak bardzo męczę ten izopropanol? Ponieważ pozwala on oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń i nie pozostawia żadnego osadu. Do zmywaczy do paznokci dodawane są substancje takie jak witaminy lub środki mające chronić płytkę paznokcia, które osadzają się na czyszczonym elemencie.

 

Myślę, że to wszystko, specjalnie nie opisywałem sposobu nakładania pasty Coollaboratory Liquid Pro, ponieważ jest to pasta bardzo nietypowa. Poradnik można znaleźć bez problemu w internecie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...