Skocz do zawartości

Format komputera.


Royalz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od razu przejdę do rzeczy.

Otóż, chciałbym od dobrych kilku miesięcy zrobić formata, ponieważ cały system jest w strasznym stanie. Jest niestabilny, samoczynnie wywala tzw. "bluescreeny", a wg. skanu programem, rejestr posiada ponad 100k błędów.

Mam 4 dyski: C, E, F, G.

Windows XP jest na dysku C, na innych są moje pliki.

Chcę wyczyścić wszystko, wszystkie dyski, żeby komputer był jak nowy, wszystko z C i innych dysków ma zniknąć. (komputer nigdy nie był formatowany)

Mam płytkę, wszystkie inne potrzebne rzeczy raczej też.

Jak krok po kroku zrobić formata ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

Mam 4 dyski: C, E, F, G.

Zakładam że masz jeden ( 1 ) fizyczny dysk twardy podzielony na cztery patrycje. Na patrycji C jest zainstalowany system operacyjny.

 

 

chciałbym od dobrych kilku miesięcy zrobić formata

Potrzebne będzie ( zależnie od metody jaką się posłużysz ): płyta CD (obraz ISO) MHDD; Gparted // płyta instalacyjna Windows XP; płyta Recowery z systemem XP.

 

Pobierz MHDD i wypal go na płycie CD. Więcej tu:https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

W twoim przypadku-->po uruchomieniu "znajdziesz się w głównym oknie z linią komend MHDD>_" -->wpisujesz komendę "ERASE" klik "Enter"-->podajesz wartość początkową ( zwykle 0 ) i końcową-->rozpocznie się zerowanie dysku. Podczas tej operacji z dysku zostanie usunięta cała zawartość, może to trochę potrwać. 

Dobrze było by gdybyś miał płytę instalacyjną lub płytkę recowery z systemem operacyjnym - z tego będziesz instalował Windowsa.

 

Jeżeli masz orginalną płytę z XP: wkładasz płytę CD i uruchamiasz komputer-->płytka się załaduje -->dojdziesz do miejsca w którym dzielisz dysk na patrycję i je formatujesz-->następnie zainstaluje się system Windows XP.

 

Jeżeli masz płytkę Recowery: wkładasz płytę CD z Gparted i uruchamiasz komputer-->dzielisz dysk na patrycję i je formatujesz-->dalej wkładasz płytę Recowery i instalujesz system.

 

Kolejnym krokiem jest: personalizacja systemu-->wyłączenie usług dostępu zdalnego-->instalacja firewalla i systemu antywirusowego-->dopiero teraz podłączasz komputer do internetu i pobierasz aktualizacje do systemu.

 

Jak chcesz wiedzieć więcej to poszukaj w internecie.

Odnośnik do komentarza

eżeli masz orginalną płytę z XP: wkładasz płytę CD i uruchamiasz komputer-->płytka się załaduje -->dojdziesz do miejsca w którym dzielisz dysk na patrycję i je formatujesz-->następnie zainstaluje się system Windows XP.

 

Jeżeli masz płytkę Recowery: wkładasz płytę CD z Gparted i uruchamiasz komputer-->dzielisz dysk na patrycję i je formatujesz-->dalej wkładasz płytę Recowery i instalujesz system.

 

Kolejnym krokiem jest: personalizacja systemu-->wyłączenie usług dostępu zdalnego-->instalacja firewalla i systemu antywirusowego-->dopiero teraz podłączasz komputer do internetu i pobierasz aktualizacje do systemu.

 

Jak chcesz wiedzieć więcej to poszukaj w internecie.

 

muzyk, miej litość. Wyjeżdzasz z linuxem jak gościu nie ma pojęcia o usuwaniu partycji spod instalatora XP.

 

Do autora pytanka zasadnicze > umiesz wejść do biosu i przestawić opcję first boot device na cd/dvd?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...