Skocz do zawartości

VGA (D-Sub?) oraz DVI


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zapytam pewnie o rzecz dość podstawową dotyczącą kabelków DVI. Wiem że "zwykły" kabel monitorowy VGA (on się chyba nazywa D-Sub?) wysyła dane analogowo, a DVI cyfrowo. Dodatkowo, z tego co czytałem, DVI występuje w paru rodzajach (są np. takie, które przesyłają dodatkowo dane analogowe). Do tej pory używałem starego standardu, jednakże mam możiwość wymiany monitora, nowy będzie miał wejscie DVI w związku z tym zastanawiam się nad zmianą kabelka. Moje pytania (z góry dziękuję za odpowiedzi):

1) jeśli do zwykłego kabla VGA dodam na obu końcach przejściówki VGA-DVI to czy uzyskam efekt normalnego kabla DVI?

2) jeśli nie, to jaki kabel powinienem nabyć - wiem że chyba powinien być to DVI-D - ale nie mam pewności co do drugiego oznaczenia 18+1 vs 24+1?

3) widziałem, że są kable za 5-10 zł, ale są i za 20-30 zł a nawet więcej - czy jest sens przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Przejściówki muszą być DVI-I z obu stron - uzyskasz sygnał analogowy i tracisz na jakości.

W tym przypadku wykonywane są dwie konwersje - na karcie Cyfra/Analog - kablem idzie analog i na wejściu Monitora ponownie Analog/Cyfra.

2. Poczytaj - KLIK . Sam sobie wyjaśnisz p. 3.

 

Generalnie:

Podaj typy złączy wyjściowych na karcie lub dokładny model i producenta (najlepiej link).

Nowe monitory mają już więcej typów wejść np:DVI, HDMI, DP. Jakie wejścia ma mieć nowy monitor.

 

Ja na swoim sprzęcie wykorzystuję HDMI.

Odnośnik do komentarza

Obecnie mam X1300XT http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?pid=124 podłaczony przez kabel VGA do monitora VGA ale karta ma też wyjście DVI. Nowy monitor dostaję od znajomego (goły monitor, bez kabli) i nie jest on nowym w sensie daty produkcji a jest "nowym dla mnie" -  nie wiem jaki to będzie model poza tym że ma dwa wejścia: VGA oraz DVI oraz obsługuje 1280x1024. Ponieważ mam kabel VGA i dwie przejściówki pomyślałem że "kabel to kabel" i że po drutach VGA po zastosowaniu przejsciówek może polecieć sygnał cyfrowy, ale z tego co widzę chyba jednak się nie da tak, więc przejściówki będą wprowadzały dodatkowe opóżnienia i lepiej podłaczyć po prostu VGA - dobrze myślę?

 

Przeczytałem podany link wiki i dalej nie do końca rozumiem różnice 18 (to jest single link?) vs 24 (to jest dual link?). Przykładowo oba obsługują tą samą rodzielczość 1920×1080 tylko jest jakaś różnica w wygaszaniu - o co z tym chodzi?

 

No i czekam na odpowiedz o "przepłacanie", bo już szukałem odpowiedzi i nie wiem ile taki kabel powinien średnio kosztować "normalnie".

Odnośnik do komentarza

Znając kartę i monitor - kup kabel DVD-D. Droższy ma lepsze parametry.

Ponieważ mam kabel VGA i dwie przejściówki pomyślałem że "kabel to kabel" i że po drutach VGA po zastosowaniu przejsciówek może polecieć sygnał cyfrowy, ale z tego co widzę chyba jednak się nie da tak, więc przejściówki będą wprowadzały dodatkowe opóżnienia i lepiej podłaczyć po prostu VGA - dobrze myślę?

 

Przejściówki służą tylko jako adaptery do gniazd i kabla. Na wyjściu VGA masz TYLKO sygnał analogowy i żadna przejściówka tego nie przekonwertuje.

nie do końca rozumiem różnice 18 (to jest single link?) vs 24 (to jest dual link?). Przykładowo oba obsługują tą samą rodzielczość 1920×1080 tylko jest jakaś różnica w wygaszaniu - o co z tym chodzi?

 

Nie czytaj końca wiersza tylko początek a zrozumiesz. Moja karta ma wyjście DVI - Dual Link. Twoja raczej nie.

Odnośnik do komentarza

Pytam o górną, rozsądną granicę ceny, ponieważ zwykle jest pewien "pułap parametrów" po którym wzrost ceny jest pompowany jedynie sloganami marketingowymi (tak jest często np. w przypadku kabli HDMI - kable za 20 zł czesto nie różna się od tych za 100zł+). Tym bardziej, że kabel DVI w odróżnieniu od VGA jest kablem cyfrowym, więc dane raczej się "nie tracą" tak łatwo.

 

DVI - popatrzyłem na łącze na karcie - układ dziurek wygląda na dual. Na tej stronie http://www.czc.cz/sapphire-atlantis-ati-radeon-x1300xt-256mb-ddr3_2/40435/produkt w tekscie występuje zdanie które (po użyciu google translatora) brzmi " Thanks Aviv you will see brilliant colors, sharp images and high really smooth video playback thanks to the dual-link DVI and the largest LCD display with high resolution.". Warto więc chyba kupić kabelek dual-link "na wszelki wypadek" i "na przyszłość"?

Odnośnik do komentarza

Aby nie zakładać nowego tematu, podpinam się pod mój poprzedni, bo kolejne moje pytanie jest poniekąd w temacie.

 

Karta grafiki i monitor posiadają po dwa złącza każde: DSub(gniazdo) oraz DVI(gniazdo). Nie mam standardowego kabla DVI(wtyczka)-DVI(wtyczka) ale mam inne rzeczy: kable DSub(wtyczka)-DSub(wtyczka) oraz DVI(wtyczka)-HDMI(wtyczka), przejściówki DSub(gniazdo)-DVI(wtyczka) oraz HDMI(gniazdo)-DVI(wtyczka).

 

1) Jeśli na obu końcach kabla DSub(wtyczka)-DSub(wtyczka) pododajemy przejściówki DSub(gniazdo)-DVI(wtyczka) otrzymując kabel DVI(wtyczka)-DVI(wtyczka) to i tak chyba ten kabel nie zadziała, co nie?

 

natomiast:

 

2) Jeśli na końcu kabla DVI(wtyczka)-HDMI(wtyczka) dodam przejściówkę HDMI(gniazdo)-DVI(wtyczka) otrzymując również kabel DVI(wtyczka)-DVI(wtyczka) to tym razem ten kabel chyba się niczym nie będzie róznił od normalnego kabla DVI(wtyczka)-DVI(wtyczka) i będzie zachowywał się identycznie?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...