Skocz do zawartości

Brak podświetlenia ekranu = nowy sterownik AMD


Grisza

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe sterowniki od AMD w wersjach 13.1 wzwyż mają problem z podświetleniem ekranu, który po prostu wyłączają i zapominają włączyć. Nie zawsze oczywiście.

 

Dotychczas nigdy to mi się nie przydarzyło, nawet wersja 13.4, bardzo stabilna i dlugo utrzymująca się na stronie AMD nie sprawiała problemów. Dopiero nowość: 13.9 u mnie wywołała ten efekt.

Matryca LCD normalnie wyświetla obraz, nie jest on jednak podświetlany (tak świetlówka jest sprawna, bo podczas ładowania systemu jest normalnie). Musiałem doświetlać sobie z zewnątrz żarówką.

 

W Google można znaleźć proste rozwiązanie polegające na edycji jednej wartości DWORD w rejestrze, jednak ten klucz nie występuje u mnie (sic!).

 

W takim razie czy dałoby się porównać wartości fragmentu rejestru by wyłapać błąd? Na przykład podczas, gdy mam zainstalowane sterowniki 13.4 i potem 13.9. Na razie wróciłem do sterowników w wersji 13.4 i wszystko jest ok.

LINK

Uruchamiamy edytor rejestru, wchodzimy w
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001

Szukamy KMD_EnableBrightnessInterface­2, wartość ustawiamy z 1 na 0.
Restart komputera i powinno działać, jeśli nie... to trzeba się pobawić w edycję innego klucza FeatureTestControl.
Tutaj ustawiamy jedną z wielu wartości, można testować różne, ale najprościej jest podejrzeć jaka wartość jest w rejestrze na sterownikach z działającą regulacją jasności.
Np. F940, F900.
Jak już wiemy jaka to wartość, to instalacja najnowszych sterowników i podmiana wartości klucza. Podmieniamy to wartość w 0001 i w 0000.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś, jeśli nie to pytaj, a postaram się to zobrazować w bardziej przejrzysty sposób.
Link tutaj mały programik który ułatwi zmianę FeatureTestControl.

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mam wersję 13.9 i nie mam żadnych problemów.

Dla porównania masz wyeksportowany klucz z CurrentControlSet - KLIK.

 

W takim razie czy dałoby się porównać wartości fragmentu rejestru by wyłapać błąd? Na przykład podczas, gdy mam zainstalowane sterowniki 13.4 i potem 13.9.

Tak. Powinieneś wyeksportować dokładnie te same klucze dla obu wersji i np. użyć TotalCommandera. Zaznaczasz oba pliki i wybierasz z Menu - porównaj wg. zawartości. W panelach wywali wszystkie różnice. Często korzystam z tej funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Wiesławie, wieczorem ogarnę wszystko. Na razie pojawił się nowy problem po reinstalacji systemu: zainstalowałem SP1 i wszystkie łaty, które wyszły po nim i w końcu natrafiłem na IE10, które nie chce się zainstalować z błędem 9C48 (był już temat o tym na forum wraz z brutalnym rozwiązaniem). Najpierw popatrzyłem czy nie widnieje jako już zainstalowany (IE10) i oczywiście był, no to go odinstalowałem oraz pakiety językowe do niego (było ich kilkanaście, dla różnych języków) + restart. Po restarcie dalej to samo w dodatku przeglądarka uznaje, że jest w wersji najnowszej. Więc usunąłem IE9 + restart i teraz przeglądarka jest "upośledzona" = samo okno + strzałki powrotu do poprzedniej i następnej strony. Pliki w folderach IE (dla x64 i x86) są w wersji IE10.

 

Co z tym fantem zrobić? Nie mam ochoty stawiać systemu na nowo. Na razie instaluję Checksur.

Odnośnik do komentarza

Tylko w temacie sterowników do karty.

Zwróć uwagę, że od pewnego czasu AMD (w wersjach beta) dołącza Framework.

Znaczy to, że sterowniki są ściśle uwarunkowane tą platformą.

Osobiście mam wersję 4.5 aktualizowaną via WU. Może tu jest problem.

I może dotyczy również sterowników do kart NV. Dawno już przesiadłem się na AMD (na obu kompach) więc nie znam problemów.

 

Aktualny Twój problem może być związany z kolejnością instalacji poprawek w ramach WU. Ale to tylko domysły.

Odnośnik do komentarza

 

 

...w dodatku przeglądarka uznaje, że jest w wersji najnowszej. Więc usunąłem IE9 + restart i teraz przeglądarka jest "upośledzona" = samo okno + strzałki powrotu do poprzedniej i następnej strony. Pliki w folderach IE (dla x64 i x86) są w wersji IE10.

Witaj brachu w domu :D ! - https://www.fixitpc.pl/topic/17979-windows-update-b%C5%82%C4%85d-aktualizacji-dw%C3%B3ch-poprawek/

Nadmieniam, że IE11 Relase Preview też (już) nie chce się wgramolić do Windy :lol:

 
Odnośnik do komentarza

Co do AMD to faktycznie instalowało pakiet .NET Framework 4.5, może wystarczy odinstalować i zainstalować z WU.

Nie wiem czy to była pierwotna wersja 4.5 - raczej tak.

Były już aktualizacje tej wersji i ja poszedłbym w tym kierunku a następnie instalował sterownik.

Nie piszesz czy masz SP1 + wszystkie aktualizacje po. Logów nie czytałem.

Odnośnik do komentarza

Nie chciałem wstawiać dużego pliku więc zmniejszyłem rozmiar i rozdzielczość.

Chodzi o ten sam sterownik z tą samą numeracją i porównanie obu w TC pod względem zawartości. Zwróć uwagę, że różnią się również wielkością pliku SIC!

 

post-59-0-92187500-1380828582_thumb.jpg

 

To je ale fajne :cheer:

 

EDYTA

 

Jestem zdziwiony, how it's possible?

A o tym pisałem wyżej. TC to super soft. Masz w moim profilu info, że nie potrafię obsługiwać eksploratora.

I zwróć uwagę na to, że możliwe jest porównywanie plików (podobnych, identycznych) ale różniących się wielkością :P .

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ok. Po reinstalacji systemu (byłem zmuszony przez problem z IE), specjalnie przed instalacją sterowników AMD zainstalowałem .NET Framework 4.5. Pomimo tego instalator AMD i tak zaznaczył (bez możliwości odznaczenia), aby wcześniej wymieniony pakiet zainstalować, bo go NIE ma.

Niestety, po instalacji sterowników brak podświetlenia. Myślę, że rzecz tkwi w rejestrze, choć mogę się mylić, bo po deinstalacji samego sterownika ekran działa normalnie (wiadomo, rozdzielczość jest tragiczna).

 

Czego mam szukać, jakie logi podać, musimy to sfinalizować Wiesław :)

Odnośnik do komentarza

Witam. Z tego co sprawdzałem dzisiaj problem nie leży w rejestrze. Pytanie do Ciebie Grisza. W jaką kartę graficzną wyposażony jest Twój laptop?

 

Jeżeli dobrze sprawdziłem to jest to ATI Mobility Radeon HD 5730 co oznacza że jest z serii Manhattan (HD 5000 series). Taki sam problem występuje u mnie na HD 5470.

Może problem tkwi w pliku atikmdag.sys. Należałoby znaleść sposób aby go podejrzeć i porównać. 13.4 z 13.9.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza

Hej ;)

 

Też jestem szczęśliwym posiadaczem ATi Mobility Radeon HD5730(MADISON), ponadto działającego pod systemem Windows 8.1 Pro N (x64). Miałem taki sam problem dotyczący sterownika, 2 tygodnie temu próbowałem wgrać pobrany ze strony AMD sterownik 13.9 i niestety - w trakcie wgrywania ekran nie był podświetlony. Ale ciekawa sprawa - sterownik zainstalował się poprawnie; kiedy podłączyłem przez HDMI plazmę - WSZYSTKO WYŚWIETLAŁ, więc spokojnie odinstalowałem i wgrałem poprzednie stabilne - 13.4, podświetlenie działa, nawet można wyregulować ;).

Ciekawostka nr 1. - na driverach 13.9 nie było podświetlenia, ale po użyciu przycisków sprzętowych rozjaśniających ekran(na klawiaturze), przy maksymalnej jasności EKRAN BYŁ PODŚWIETLONY ;) Jak żyję, takiego problemu nie spotkałem. Wystarczy jedno kliknięcie w dół i ekran gaśnie; jedno w górę - i świeci, tyle, że bardzo mocno(jakieś 80%). Polecam spróbować, jeśli możecie ;)

Jednak miałem problemy ze stabilnością laptopa - mroziło wszystko. Dysk kupiłem nowy, SSD (Kingston SSDNow 60GB), pamięci i procesor testowane i stabilne, ale zdarzało się mrożenie. Nawet myślałem, że to może bateria blokuje dostęp mocy - po wyjęciu zima minęła, jak ręką odjął. Ale po tygodniu bez niej znowu mróz - dziś, dosłownie 2,5 godziny temu. 

 

 

Do czego udało mi się dojść?

 

Otóż ATi(AMD), 2 dni temu wydało sterownik 13.9 WHQL, z pełnym wsparciem dla Win 8.1, toteż go pobrałem(przy okazji AMD wypuścił także sterownik 13.10beta i 13.11beta, jednak z braku czasu i nerwów - nie jestem zwolennikiem testowania beta-wersji). Dodam, że 2 tygodnie temu 13.9 był bez wsparcia dla Win 8.1. Ale wracając do sedna - pobrałem 13.9 WHQL, oczywiście nie ze strony AMD(złośliwość rzeczy martwych/zautomatyzowanych - na stronce AMD niestety po uzupełnieniu tego, czego szukam - czyli Notebook Graphics->Radeon HD Series->Mobility Radeon HD 5xxx Series->Windows 8.1 (x64) - NIE ZNALAZŁO STEROWNIKA ;) Tak tylko nadmieniam; ciekawostka taka ;) Całe szczęście, istnieje Guru3D. Stamtąd pobrałem sterownik, i...

... I w trakcie instalacji ZNOWU nie ma podświetlenia, a na HDMI działa wszystko.

Ciekawostka nr 2. - na chwilę temu zainstalowanych 13.9 WHQL, w dalszym ciągu, przy użyciu sprzętowych przycisków rozjaśniania - EKRAN JEST PODŚWIETLONY tak, że oczy wypala. Czyli wygląda na to, że sterownik jest sprawny, a jedynym problemem jest brak skorelowania funkcji minimalnego/maksymalnego podświetlenia w ATi i systemie Win 8.1.

 

Pytanie - jak temu zaradzić? Być może drivery beta - 13.11 rozwiązują problem, ale na to już brak mi dziś sił. Komputer był mi niezbędny dziś wieczór, a strzelił focha. Jak na razie mu przeszło, więc mu wybaczam ;) Oby problem mrożenia był spowodowany sterownikiem, i oby dopiero co wgrany 13.9 WHQL okazał się stabilny. Jeśli znajdę rozwiązanie - powiadomię ;) 
Mam nadzieję, że udało mi się podsunąć Wam jakąś myśl ;) 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dyder

Odnośnik do komentarza

Manhattan jest bodajże nazwą kodową dla całej seri HD 5000. Zmiana podświetlenia w moim modelu nic nie daje. Posiadam Asusa K72Jr z Win 7 64. Dyder jakiego laptopa posiadasz?

Sprawdzałem na swoim modelu i 13.11 w wersji beta. To samo. Wczoraj wieczorem pisałem z supportem od AMD na live chat'cie. Nic nie wymyślił, tylko pytał się po co chciałem je zaktualizować. Szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza

ASUS N71JQ. Standardowo był Windows 7 Home Premium (x64), ale tak mi się szybkość Win 8 spodobała, że zmieniłem. Ale sterownik 13.9 2 tygodnie temu - uznawszy, że pewnie nie jest zgodny tylko z Win 8 - próbowałem wgrać na 7; BEZSKUTECZNIE(z tym, że 2 godziny później wmontowałem nowy dysk, więc wówczas nawet nie próbowałem się z 7-ką bawić). 

 

Słuchaj, na live-chat siedzą przedstawiciele, zapewne znasz kogoś, kto podjął pracę w Call Center ;) No, to właśnie z kimś takim miałeś "przyjemność" ;) Być może chciał dobrze, albo w trakcie chat'u musiał wypełnić jakiś formularz zgłoszenia, czy coś. To tak, jak na przesłuchaniach policyjnych - są pytania, które MUSZĄ zadać, a odpowiedzi ZAPISAĆ, bo jak nie, to po premii, a nawet i po wypłacie ;D

 

 

Jak na razie mi nie mrozi, ale dziwna sprawa - zniknęły mi plany zasilania - naprawdę, nie rozumiem dlaczego ;) Całe szczęście miałem ustawiony punkt przywracania systemu do stanu, w którym wszystko śmigało, więc znów je mam. Teraz wgrałem na czysto 13.11 BetaV1(też z Guru3D) i tak samo - podświetlenie ekranu włącza się dopiero przy ~80%, więc nic się nie zmieniło. Ale jako że usunęło mi w ogóle możliwość wyboru planu zasilania(oczywiście - po kliknięciu Pomoc Systemu Windows ujrzałem komunikat o tym, że nie ma rozwiązania takiego problemu ;)), a w planach jest możliwość regulacji i jasności i wszystkich pozostałych atrybutów, wychodzi na to, że ewidentnie się to ze sobą gryzie. Swoją drogą, może warto wspomnieć temu człowiekowi z live-chat tą uwagę; a nóż rozwiążą problem, specjalnie dla użytkowników ASUS'ów ;D

 

Tymczasowo powróciłem do 13.4. Jak mi zamrozi - zacznę drążyć fora ;)

Pozdrawiam!

Dyder

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, u mnie ten sam problem. Powiem więcej u mnie jest jeszcze śmieszniej ale to zaraz.

Mój przypadek wystąpił na ASUS N52Da z kartą Radeon HD5730M Win7 x64 Home Premium.

Pobrane sterowniki amd_catalyst_13.11_mobility_betav9.2

 

Naprawiłem problem z podświetleniem matrycy poprzez DODANIE (u mnie nie było) wartości ciągu KMD_EnableBrightnessInterface­2, wartość ustawiamy 0

Jednak gdy odłączę zasilacz od laptopa podświetlenie znika! Po podłączeniu znowu powraca.

W "opcjach zasilania" zmiana podświetlenia nic nie daje, jednak gdy ustawię na mniej niż ~70% to podświetlenie ZNIKA.

 

Jednak poprzez kombinację klawiszy FN + F5/F6 mogę dowolnie kontrolować intensywność podświetlenia. ŚMIESZNE. Brawo AMD!!

 

Powracam do wcześniejszych sterowników.

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza

To ciekawe co napisałeś.

 

Ostatnio nie mam czasu na nic. Ciągle siedzę na uczelni, bądź się uczę. W wolnej chwili przyrzę się Twojemu odkryciu :)

 

EDIT: Hmm u mnie (pakiet w wersji 13.4) nie ma wartości KMD_EnableBrightnessInterface­2  a i tak wszystko działa.

 

EDIT2: Na próbę zainstalowałem 13.12 i niestety to samo co przy 13.9. wprowadzenie wartości powyżej nic nie zmienia (użyłem Wartość DWORD 32).

 

Naprawdę nie mam pojęcia w czym leży problem, może coś w pliku sterownika pomieszali, a nie w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

UWAGA: Na najnowszych sterownikach (14.9) problem nadal występuje i nie zanosi się by go naprawili.

 

Za to pojawiło się połowiczne rozwiązanie. Po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera należy od razu przejść do Trybu Awaryjnego (cały czas szybko naciskać F8 po logo Asus)

(jeśli się nie uda to trzeba ponownie uruchomić komputer czy to "na siłę" włącznikiem czy poprzez podświetlenie ekranu z zewnątrz lampką i naciśnięcie ikony "Wyłącz").

Gdy już jesteśmy w TA, uruchamiamy Edytor Rejestru (regedit) i wyszukujemy klucz "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000"

(możesz mieć zamiast ControlSet001 np. ControlSet002, zależy co jest ustawione w HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Select)

i dodajemy nową wartość: Nowy --> Wartość DWORD (32-bitowy). Nowej wartości nadajemy nazwę KMD_EnableBrightnessInterface2 i ustawiamy na 1 (zamiast 0, jak to wszędzie sugerują a to nie działa :P ).

 

Ta dam! Po restarcie system uruchamia się z podświetlonym ekranem, niestety jeśli zmniejszy się jasność poniżej ~30% znika podświetlenie ekranu (przynajmniej u mnie).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...