Skocz do zawartości
KolegaDudysa

Powłoka konsolowa - Windows PowerShell

Rekomendowane odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngPomoc

 

 

 

Powershell Help 2.0 Community Edition

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

Wymagania: Visual C++ 2008 Redistributable Package

 

 

pshelp11.png

 

To dość ciekawe narzędzie, jest zamiennikiem pliku pomocy PowerShella. Wymaga instalacji. Jego główną zaletą jest importowanie plików pomocy .xml oraz plików pomocy about_ na stałe do narzędzia, co umożliwia rozbudowę go o nowe gałęzie pomocy.

 

pshelp1.th.png pshelp4.th.png

 

Jak widać w powyższych przykładach Windows Installer PowerShell Module oraz Powershell Zip File Export/Import Cmdlet Module.

Dodatkowo przy wybranym poleceniu jest możliwość wprowadzania własnych notatek czy komentarzy.

 

pshelppro.th.png

 

Narzędzie posiada wiele skórek do zmiany wyglądu, wyszukiwarkę tekstu, linki pokrewne (hiperłącza). Twórcy programu oferują możliwość korzystania z narzędzia bez potrzeby zainstalowanej powłoki konsolowej. Aby pobrać narzędzie należy wypełnić krótki formularz oraz podać e-mail, na który przyjdzie link do pobrania.

 

 

 

ShinyPower

 

Strona domowa

 

Licencja: Microsoft Shared Source Permissive License (MS-PL)

 

 

shinypb3.th.png

 

Jest to niewielkich rozmiarów narzędzie, nie wymagające instalacji. Ma za zadanie okienkowo zbierać i wyświetlać informacje na temat aliasów, cmdletów oraz poleceń pomocy bez potrzeby uruchamiania konsoli. Program przydatny jeśli chcemy szybko uzyskać informacje bez potrzeby uruchamiania konsoli. Program na dzień dzisiejszy zbiera informacje tylko poleceń, które są wbudowane w konsolę, nie wyświetli poleceń obcych wydawców. Program jest w ciągłym rozwoju. Jest to wersja przedpremierowa Release Candidate 2 w wersji 0.2.0.28410 BETA. Do czasu wydania wersji finalnej może się wiele zmienić.

 

 

 

Windows PowerShell Help Tool

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

 

 

Narzędzie te również pełni rolę zbierania i wyświetlania okienkowo z powłoki informacji o aliasach, cmdletach oraz poleceń pomocy. Wymaga instalacji. Dla poprawnego działania programu należy mieć zainstalowany pakiet .Net.framework 2.0. Prócz wyświetlania pomocy wbudowanych poleceń w konsoli, wyświetla również pomoc firmowej paczki cmdletów - PshX-SAPIEN, nie zbiera informacji o poleceniach od innych wydawców. Posiada możliwość zmiany skrórki programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngEdytory PowerShell

 

 

BgShell - Background Shell

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

 

 

bgshellmy8.gif

 

BgShell jest programem, który przyjmuje ideę "PowerShell Everywhere" czyli PowerShell wszędzie. Program oferuje szybkie uruchamianie cmdletów PS czy innych poleceń stosując taktykę "zawsze pod reką" czyli BgShell przez cały czas jest uruchomiony w tle. Pojawienie się interfejsu programu zachodzi skrótem "ALT+B", a ponowne ukrycie programu "CTRL+ALT+B". Nie wymaga instalacji.

 

 

 

BgShell

 

Strona domowa

 

Licencja: Microsoft Reciprocal License (Ms-RL)

Status: Preview 2 \ Rozwój

 

 

bgshellpf0.png

 

Jest to kolejna odsłona edytora BgShell. Do największych cech programu należą między innymi otwieranie w kartach - znane rozwiązanie z przeglądarek internetowych w sposób tradycyjny, jak i za pomocą skrutów klawiaturowych. Kolorowanie składni, posiada pełnoekranowy tryb wyświetlania, podpowiedzi debuggera. Jego mocno wyróżniającą cechą jest wbudowany "edytor" (jeśli można tak to nazwać) wyświetlający właśności cmdletów oraz innych poleceń. Wystarczy "najechać" kursorem na wybrane polecenie, aby otrzymać listę własności, takie jak typ polecenia, opcje, referencje cmdletu, definicje, klasy jakiej cmdlet używa. Możliwość otrzymania podobnych informacji o poleceniach z wiersza polecenia czy systemowych programów typu "Notepad". Zobacz prezentacje klik. Na kolejne wyróżnienie zasługuje "lekkość" programu, szybkość uruchamiania oraz małe użycie pamięci. Nie wymaga instalacji.

 

bg4dt8.png

 

Dla całkowitego, poprawnego działania programu należy mieć zainstalowany PowerShell 2 CTP2.

 

 

 

PoshConsole

 

Strona domowa

 

Licencja: Microsoft permissive License (Ms-PL)

Status: Alpha \ Rozwój

 

 

PoshConsole jest projektem rozwijanym przez społeczność Open Source. Projekt ma stanowić konkurencję dla konsoli PowerShell o poszerzenie funkcjonalności oraz dodawanie funkcji takich jak WPF. Głównymi cechami ma być poruszanie się skrótami klawiaturowymi, mają zostać wprowadzone karty znane i zastosowane w przeglądarkach internetowych. Konsola pracuje w tle, aby "odkryć" konsolę i "zakryc" używamy skrótu Win~, pomysł zaczerpnięty z quake-console dla systemu Linux. Nie wymaga instalacji. Opdowiednikiem quake-console dla wiersza polecenia jest winqconsole - zobacz w temacie Console - Podmiana wyglądu okna CMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngEdytory klas WMI oraz obiektów .NET, pracujące z powłoką PowerShell

 

 

 

PowerTab

 

Strona domowa

 

 

powertabshow.th.gif

 

Jak do tej pory jest to jedyny tego typu edytor, który pracuje w konsoli PowerShell. Ma za zadanie listować klasy WMI oraz obiekty .NET i metody jakie można wykonywać na obiektach z poziomu samej powłoki. Pozwala na filtracje wyników oraz wyświetlać je okienkowo.

 

UPDATE: Nowy PowerTab został przeniesiony do CodePlex.

 

post-24-031587300 1284377362_thumb.png post-24-034174000 1284377382_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngPaczki cmdletów dla powłoki skryptowej PowerShell innych wydawców

 

 

 

PowerShell Community Extensions (PSCX)

 

Strona domowa

 

Licencja: Microsoft Public License (Ms-PL)

 

 

Jest dość dużą paczką, posadającą zbiór różnych rozszerzeń, własną pomoc, skrypty. Łącznie około stu nowych poleceń. Adresowana dla zaawansowanych użytkowników niż administratorów. Paczka jest kompatybilna z PowerShell V2 w wersji CTP2.

 

 

 

 

ITVisions PowerShell Extension

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

 

 

ITVisions PowerShell Extension v2.1 jest to paczka 26 cmdletów, poszerzająca możliwości konsoli, choć część wyników można uzyskać samemu. Instalacja paczki zachodzi poprzez rejestrację biblioteki narzędziem installutil. Paczka zawiera takie cmdlety jak:

  • polecenia obiektów usług katalogowych, takich jak Active Directory, WinNT lub Internet Information Services (IIS)
  • polecenia dostępu do bazy danych
  • polecenia dostarczające informację o Twoim systemie
  • polecenia dostarczające informację o sprzęcie - lokalnie lub zdalnie
shellbc5.png

 

Dodanie wtyczki podczas jednorazowej sesji:

Add-PSSnapin ITVisions_PowerShell_Extensions

 

Wyświetlenie spisu poleceń paczki:

Get-Command -pss ITVisions_PowerShell_Extensions

 

 

 

 

PoshNet

 

Strona domowa

 

Licencja: General Public License

 

 

post-24-12750404263707_thumb.png

 

PoshNet jest pojedyńczym cmdletem Get-Dns, posiadającym większe możliwości od polecenia nslookup, umożliwiającym na różne zapytania z poziomu konsoli. Podstawową cechą polecenia są oczywiście zapytania o adresy IP do serwera DNS. W wersji konsoli 1.0 wymaga instalacji poprzez dodanie snap-in, w v2 CTP2 można dodać jako moduł, w CTP3 również, umieszczając PoshNet w folderze MODULES. Scieżkę do folderu MODULES można sprawdzić z poziomu konsoli wpisując (dla CTP3):

 

$env:PSMODULEPATH

 

Pobranie modułu:

Import-Module PoshNet

 

Dostępna lista poleceń:

Get-Command -Module PoshNet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngGeneratory kodu dla PowerShell

 

 

 

PowerShell Scriptomatic

 

Strona domowa

 

Platforma: Windows XP, Server 2003, Vista, Server 2008

Wymagania systemowe: zainstalowany Windows PowerShell 1.0 lub wersje późniejsze

Licencja: Freeware

 

 

scriptoab5.th.jpg scri1pn6.th.jpg

 

Narzędzie to pracuje na klasach WMI, służy do tworzenia prostego kodu. Wymaga instalacji. Pozwala na zapis wyników w formatach: Text File, Xml File, Csv File. Programem możemy uruchamiać skrypty wygenerowane w samej aplikacji lub z gotowego skryptu, a wynik zostanie wyświetlony w konsoli. PowerShell Scriptomatic ofcjalnie pojawił się w wirynie Microsoftu w tym roku. Jest to dzieło konsultanta współpracującego z koncernem. Wczesniej aplikacja była dostępna tylko po zakupie książki wydawnictwa MS.

 

 

 

WMI Code Generator

 

Strona domowa

 

Wymagania systemowe: zainstalowany Windows PowerShell 1.0 lub wersje późniejsze

Licencja: Freeware

 

 

codean8.png

 

Jest to jednoosobowy projekt, który jest wciąż rozwijany o nowe funkcje. Program nie wymaga instalacji, małych rozmiarów. Pracuje na klasach WMI. Generuje prosty kod w językach PowerShell, Python, VBScript, Batch, JScript, KiXtart, Object Rexx, Perl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngEdytory PowerShell

 

 

PowerGUI

 

Strona domowa

 

Platforma: Windows XP, 2003, 2008

Licencja: Freeware

 

 

PowerGUI jest to produkt rozwijany przez firmę Quest Software. Narzędzie to jest nakładką graficzną na PowerShella umożliwiające posługiwanie się wierszem poleceń z poziomu programu, posiada edytor skryptów. Posiada interfejs wtyczek - modułów, które nie zostały uwzględione przez twórców aplikacji, wtyczki tworzone są przez społeczność i udostępniane w dziale PowerPacks. Program dostępny w polskiej wersji językowej, wymaga instalacji. Dokumentacja programu - PowerGUI Tutorials. Dodatkowo na stronie tłumaczenie opcji i komunikatów programu - klik.

 

 

 

 

PowerShell Analyzer

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

 

 

PowerShell Analyzer wydawnictwa Shell Tools, LLC to udostępniony w październiku 2008 r. projekt, tym razem w pełni darmowy. PowerShell Analyzer jest to zintegrowane środowisko programistyczne, pozwalające tworzyć, edytować, modyfikować skrypty. Między innymi posiada autouzupełnianie cmdletu, wykresy danych i siatki obliczeniowe, pomoc cmdletów, aliasów, dostawców. Nie wymaga instalacji.

 

analiz.th.png analyzerj.th.png

 

 

 

 

PrimalPad

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

 

 

primalpad1.th.jpgprimalpad.th.jpg

 

PrimalPad Community Edition to przenośny edytor, lekki w użyciu, nie wymagający instalacji, pozwala edytować skrypty PowerShell, VBScript, JScript oraz pliki html. Posiada wsparcie w wielu kartach, które można grupować po typach plików, kolorowanie składni, wstawia numery linii, posiada opcję pełno ekranową oraz duże możliwości konfiguracyjne. PrimalPad jest dostępny w wersjach x32 i x64. Przed pobraniem należy wypełnić krótką ankietę i podać adres e mail na który przyjdzie link do pobrania.

Edytowane przez picasso
Wypada PowerPad. Martwa strona domowa. //picasso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

64px-PowerShell_5.0_icon.pngInne narzędzia PowerShell

 

 

 

PrimalForms

 

Strona domowa

 

Licencja: Freeware

Platforma: Windows XP,Vista

 

 

primforms.jpg

 

PrimalForms - GUI builder tool PowerShell jest to kolejna propozycja wydana przez firmę Sapien. Narzędzie pozwala dodać GUI do skryptów, między innymi tworzyć przyciski. Narzędzie współpracuje z PowerShell V1 i V2 CTP. Do programu dołączone zostało kilka próbek prezentacyjnych. Downland programu z witryny Sapien, przed pobraniem należy wypełnić krótki kwestionariusz i podać e-mail na który przyjdzie link do pobrania programu. Narzędzie wymaga instalacji, małych rozmiarów. Dodatkowe materiały z przykładowymi skryptami:

 

Getting Started with PrimalForms

PrimalForms (First Form)

ProcPerf

BootTime

 

bootsm.th.jpg

 

 

 

 

OneNote PowerShell Provider

 

Strona domowa

Dokumentacja / Pobieranie

 

Licencja: Microsoft Community License (Ms-CL)

 

 

karty.th.png sesja.th.png

 

OneNote PowerShell Provider jest wtyczką, która umożliwia na przesyłanie wyników z poziomu konsoli do programu OneNote 2007, pozwalając na tworzenie notatek w "biegu". Wcześniej testowałem w wersji konsoli CTP2, teraz w CTP3 i działa idealnie. Fajną cechą wtyczki jest możliwość tworzenia notatek w wielu sekcjach, a w nich możliwość podziału na wiele podstron.

 

W przykładzie stworzenie notatki z dwiema sekcjami (kartami) o nazwie: Sesja i informacje. Sekcja Sesja posiada podstronę Procesy. Sekcja Informacje posiada dwie podstrony Usługi oraz Klasy. Do każdej z podstron jest wysyłany konkretny wynik. Przykład:

 

 

#Dodanie wtyczki
add-pssnapin Microsoft.Office.OneNote

#Stworzenie folderu SystemInfo dla dokumentu w Temp użytkownika
New-Item onenote:\SystemInfo -type Notebook -value $env:temp

#Tworzenie sekcji (kart)
New-Item onenote:\SystemInfo\Sesja -type Section
New-Item onenote:\SystemInfo\Informacje -type Section

#Tworzenie podstron dla sekcji
New-Item onenote:\SystemInfo\Sesja\Procesy -type Page
New-Item onenote:\SystemInfo\Informacje\Usługi -type Page
New-Item onenote:\SystemInfo\Informacje\Klasy -type Page

#Przesyłanie wyniku do podstron
Get-Process | Out-String | Add-Content onenote:\SystemInfo\Sesja\Procesy
Get-Service | Out-String | Add-Content onenote:\SystemInfo\Informacje\Usługi
Get-WmiObject -List | fl Name | Out-String | Add-Content onenote:\SystemInfo\Informacje\Klasy
Otrzymamy informację na temat procesów (Sesja <Procesy>), usług systemowych oraz spis klas WMI (Informacje <Usługi> - <Klasy>).

 

 

 

 

 

64px-PowerShell_5.0_icon.pngPowerPacks dla PowerGUI

 

 

MSI Table Browser

 

Strona domowa

 

 

MSI Table Browser jest to PowerPack, który działa w środowisku PowerGUI, pozwala on na przegląd wewnętrznych danych przechowywanych w instalatorach .msi, pozwalając przejrzeć wszystkie zapisy w tabelach. Przed importowaniem PowerPack do PowerGUI, należy pobrać i zainstalować bibliotekę InstallerCmdlets.dll (InstallerCmdlets-Binaries.zip), narzędziem InstallUtil. InstallerCmdlets.dll jest to snap-in dla PowerShella, który również można używać z poziomu konsoli. Zawiera w sobie dwa cmdlety:

 

Get-InstalledProducts - wykażę listę zainstalowanego oprogramowania.

 

Get-MsiTableData - pozwala przeglądać wewnętrzne dane w instalatorach .msi, wpisując nazwę wybranej tabeli.

 

msifile.th.jpg

 

Jednakże zapamiętanie wszystkich tabel może być uciążliwe to MSI Table Browser zawiera je wszystkie bo taki był zamysł.

 

 

 

File System Management

 

Strona domowa

 

 

File System Management jest to PowerPack, który działa w środowisku PowerGUI, pozwala on na przegląd katalogów i podkatalogów, plików (Get-DirSize), oblicza rozmiar w KB, MB, GB, całkowity rozmiar, pozwala na wspólne akcje, jak stworzenie nowego pliku, usunięcie istniejącego, zmiane nazwy, sprawdzenie praw do pliku, filtrowanie wyników z użyciem filtrów, po atrybutach, wielkości. Get-User_Usage pozwala na przegląd katalogów, podkatalogów, plików i określić ich właściciela. Get-LargeFiles pozwala określić różne akcje dla usykania danego wyniku, wymaga podania katalogu, określenia, jakiej wielkości pliki mają zostać listowane. Get-Tempfiles pozwala na listing wszystkich plików .tmp oraz .temp, pozwla również dodac roszerzenie. Get-OldFiles pozwala na rekrusywne przeszukanie plików, które sortujemy po dacie utworzenia. Get-Compressed pozwala wyszukać na dysku pliki z rozszerzeniem .rar czy .zip.

 

filtersm.th.png

 

pguidir.th.jpg

 

 

 

Registered PowerShell Snapins

 

Strona domowa

 

 

Ten PowerPack umożliwia przegląd i kontrolę zarejestrowanych snapins w konsoli PowerShell.

 

snapinpg.th.png

 

 

 

PowerShell Big Invaders

 

Strona domowa

 

Licencja: Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 (Creative Commons)

 

 

Snap-in umożliwia relaks w konsoli, jest to gra, strzelanka, po aktualizacji działa w systemie Vista. Jeśli ktoś chce mieć efekty dzwiękowe musi zainstalować DirectX DirectSound.

 

shellgames.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...