Skocz do zawartości

HP ELITE 7100MT: prośba o wyjaśnienie dot. podziału partycji systemowej C


cenart

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. 

Chciałbym prosić o pomoc i wyjaśnienie kwestii podziału partycji systemowej C.

Do dyspozycji jest komp HP ELITE 7100MT z zainstalowanym Win 7 Home Premium bez Sp1.

Komputer posiada jeden dysk fizyczny.

Komputer został przywrócony z partycji recovery do stanu fabrycznego z powodu ogromnego zawirusowania min. Rootkit.Boot.Cidox.b .

 

Obecnie w zarządzaniu komputerem jest widoczny taki podział dysku fizycznego:

- partycja SYSTEM -> podstawowa, aktywna, system, ukryta, NTFS, 2 GB

- partycja OS© -> podstawowa, rozruch, plik stronicowania, zrzut awaryjny, NTFS, 457 GB(wolne 438 GB)

- partycja HP Recovery (D)-> podstawowa, NTFS, 7,33 GB

 

Partycję C chciałbym zmniejszyć w zarządzaniu dyskami i utworzyć kolejną partycję na tzw. magazyn -> powiedzmy 300 GB.

I tu mam pytania:

- czy nie naruszę w ten sposób działania systemu recovery? z tego co wyczytałem jest ponoć wrażliwy na zmiany partycji

- czy przed operacją wykonać obraz całego dysku na dyski DVD? -> z uwagi na to, że nie ma narzędzia od HP do tego modelu, mógłbym to zrobić windowsowym "Utwórz obraz systemu"

 

Z góry dziękuję za pomoc w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Partycję C chciałbym zmniejszyć w zarządzaniu dyskami i utworzyć kolejną partycję na tzw. magazyn -> powiedzmy 300 GB.

I tu mam pytania:

- czy nie naruszę w ten sposób działania systemu recovery? z tego co wyczytałem jest ponoć wrażliwy na zmiany partycji

- czy przed operacją wykonać obraz całego dysku na dyski DVD? -> z uwagi na to, że nie ma narzędzia od HP do tego modelu, mógłbym to zrobić windowsowym "Utwórz obraz systemu"

Nie powinno być problemu ze zmniejszeniem C z poziomu Zarządzania dyskami. Operacja nie powinna mieć wpływu na Recovery.

Jak sobie wyobrażasz wykonanie obrazu dysku na płytach DVD? Do tego potrzebny jest drugi dysk o pojemnośći równej macierzystemu.

Odnośnik do komentarza

Belfegor, no chodzi o to, że HP nie dodał do sprzętu programu, którym można zrobić płyty recovery jak np. w laptopach HP, DELL, ACER, TOSHIBA, itd. Ba, przekopałem się przez stronę HP i mogę tylko znaleźć taki program ale do komputerów typu laptop. Pobranie tego nic nie daje: wywala komunikat o braku jakiegoś pliku a w readme jasno napisane, że brak wsparcia dla tego modelu.

Znalazłem w windows 7, w aplecie: Kopia zapasowa/przywracanie jest opcja utwórz obraz systemu i mogę niby tym zrobić obraz: domyślnie zaznaczają się partycje System i Os© ale można jeszcze dodać Recovery. Ma to mieć razem ok. 25 GB, można niby wypalić na płyty tylko nie wiem jak z tego się przywraca i czy są to płyty bootujące......

Odnośnik do komentarza

Wiecie co, znalazłem na stronach pomocy HP opis tych dwóch poruszanych przez ze mnie kwestii i wychodzi mi na to, że oni przewidują w przypadku WIN 7 wykorzystanie systemowych narzędzi do zrobienia obrazu dysku i zmiany rozmiaru partycji. Z tego co wyczytałem i rozumiem to, zmniejszenie partycji C nie ma wpływu na działanie Recovery pod warunkiem, że się go nie naruszy. Może ktoś wypowie się jeszcze na ten temat?

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01894333&cc=pl&dlc=pl&lc=pl&jumpid=reg_r1002_plpl_c-001_title_r0001

 

https://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&docname=c02750630

 

Najbardziej intruguje mnie jak użyć dysków DVD( w moim przypadku będzie 5 dysków bo winda pisze, że obraz dysku będzie miał wielkość ok. 25 GB) z obrazem wykonanych w ten sposób: są bootujące? przez F8? z poziomu płyty naprawczej?

 

Naprawdę nie ma nikogo kto by to wiedział.?

Odnośnik do komentarza

A kurcze chcę to komuś przygotować w oparciu o WIN 7 bo ta osoba uparcie twierdzi, że tak będzie mu łatwiej. Dla mnie może być i tak byle było porządnie.

Ten komp podpada chyba pod takie rozwiązanie z przywrcaniem z obrazu jak pisze HP tu: Komputery przenośne HP i Compaq korzystające z funkcji przywracania systemu firmy Microsoft dla systemu Windows 7 zamiast narzędzia HP.     Odzyskiwanie systemu Windows 7 za pomocą narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i przywracania systemu Microsoft Windows

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01771565&lc=pl&cc=pl&dlc=pl

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...