Skocz do zawartości

Toshiba Satellite A200: nie działa kombinacja klawiszy wyłączająca touchpad


egrabrych

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję kontaktu z posiadaczami laptopów Toshiba Satellite A200 z systemem operacyjnym Vista Home Premium 32-bit, w których nie działa kombinacja klawiszy wyłączająca/włączająca touchpad: [Fn]+[F9].

 

Zacznę od tego, że w instrukcji fabrycznej dla laptopów tej serii jest napisane:

Fn+F9   Tabliczka dotykowa - Włącza lub wyłącza tabliczkę dotykową

 

Moja znajoma - posiadaczka takiego laptopa, przed kilku laty uznała, że touchpad jej jedynie przeszkadza - w związku z czym, dziś nie pamięta już w jaki sposób (ale nie powyższą kombinacją klawiszy) touchpad definitywnie wyłączyła. Teraz jej się odmieniło, zaczęła kombinować ze sterownikami - a tu dalej nic, touchpad nie działał!

 

Poproszony o pomoc, odinstalowałem zainstalowane przez nią sterowniki, wyciąłem z Rejestru klucze ze słowem "Synaptics" i ponownie zainstalowałem sterowniki Synaptics pobrane ze strony Toshiby - dla konkretnie tego modelu laptopa i systemu Vista 32-bit. Touchpad nadal milczał, choć Menedżer Urządzeń Panelu Sterowania wykazywał pełny ład i porządek w zainstalowanym sprzęcie.

"Windows Update" wskazała dostępność aktualizacji sterowników Synaptics. Zainstalowałem - nic się nie zmieniło (naturalnie poza samą wersją sterowników).

 

Spróbowałem podstępu: doinstalowałem, pobrany ze strony Toshiby, program "Touchpad On/Off", przeznaczony dla Windows XP - pomimo jednoznacznych komunikatów, że "program ten nie jest zgodny z aktualnym systemem operacyjnym". Touchpad ożył! ODINSTALOWAŁEM ten niekompatybilny z Vistą program - touchpad... nadal funkcjonował prawidłowo!!!

 

W tym momencie można by było obwieścić pełen sukces, gdyby nie jedno: wspomniana na początku kombinacja klawiszy [Fn]+[F9] nie działała. Touchpad nie dawał się wyłączyć ani nią, ani w "inteligentny" sposób: w następstwie przyłączenia myszy USB (pomimo zaznaczenia takiej opcji we "Właściwościach", w Panelu Sterowania). Cały czas funkcjonował prawidłowo.

 

Zainstalowałem najnowszą wersję programu "Touchpad Blocker". Działa bez zarzutu: touchpad (oraz mysz USB) jest blokowany podczas używania klawiatury. W programie tym jest jednak, dostępna wyłącznie we współpracy ze sterownikami Synaptics, opcja całkowitego wyłączania touchpada kombinacją klawiszy: [Ctrl]+[shift]+[F9]. Teoretycznie jest, ale... "wygaszona", pomimo faktu, że sterowniki touchpada są właśnie od Synaptics.

 

A teraz "najlepsze": laptop Toshiba Satellite A200 (choć z inną "dalszą częścią" oznaczenia typu urządzenia), z identyczną wersją systemu operacyjnego Vista i identycznym touchpadem Synaptics posiada też mój kolega. On: nigdy niczego nie wyłączał, nie blokował, nie odinstalowywał i nie doinstalowywał, "Windows Update" zainstalowała mu identyczną wersję sterowników Synaptics i... u niego TEŻ NIE FUKCJONUJE fabryczna kombinacja [Fn]+[F9]. Czy kiedyś funkcjonowała - nie pamięta. Zainstalowany na próbę program "Touchpad Blocker" też wykazuje identyczną dysfunkcję opcji całkowitego wyłączania touchpada.

 

Oba laptopy są nie moje. Boję się, że "zabawą" w "przymierzanie" kolejno różnych starszych wersji sterowników Synaptics, spowoduję niedziałanie touchpada, z naprawieniem czego będę miał kolejny problem. Może jest jednak ktoś, u kogo fabryczna kombinacja klawiszy wyłączająca touchpad Synaptics też kiedyś przestała funkcjonować - po którejś kolejnej aktualizacji sterowników touchpada bądź systemu Vista? Jeśli jest - prosiłbym o informację, nawet jeśli nie będzie w stanie określić, dokładnie która aktualizacja ową dysfuncję spowodowała.

 

Jak już wcześniej napisałem, w moim przypadku chodzi o (dwa) laptopy z serii Toshiba Satellite A200,

oba z systemem operacyjnym Vista Home Premium 32-bit, uaktualnionym z fabrycznej preinstalacji (bez SP bądź SP1 - dokładnie nie wiem) do SP2,

z zamontowanymi touchpadami Synaptics pod kontrolą sterowników Synaptics v. 12.2.11.0.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Znajoma wyłaczyła touchpad w biosie.

 

To możliwe (a nawet bardzo prawdopodobne). Wprawdzie w Setup BIOS laptopów Toshiba Satellite A200 nie ma opcji włączania/wyłącza touchpada, ale nie wyklucza to przecież istnienia ustawień w BIOS dostępnych jedynie w jakiś inny ("serwisowy") sposób. To zresztą doskonale tłumaczyłoby opisywane przeze mnie "cudowne uzdrowienie".

 

Ale nie to jest problemem, z którym aktualnie się zmagam. Aktualnie bowiem szukam powodu niedziałania fabrycznej kombinacji klawiszy: [Fn]+[F9] (co w identyczny sposób dotyczy obu opisywanych przeze mnie laptopów - choć mój kolega z całą pewnością przy BIOS-ie nie majstrował), zaś same touchpady w obu laptopach działają dziś w pełni prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

To możliwe (a nawet bardzo prawdopodobne). Wprawdzie w Setup BIOS laptopów Toshiba Satellite A200 nie ma opcji włączania/wyłącza touchpada, ale nie wyklucza to przecież istnienia ustawień w BIOS dostępnych jedynie w jakiś inny ("serwisowy") sposób. To zresztą doskonale tłumaczyłoby opisywane przeze mnie "cudowne uzdrowienie".

 

A już ci nie ma. To nie jest żadne cudowne, tajne ustawienie. Jest na pewno i tak samo sie nazywa. Tak samo jak przywrócenie biosu do ustawień domyślnych

http://www.ehow.com/how_7200667_disable-touchpad-toshiba-laptop.html

 

 

 

Ale nie to jest problemem, z którym aktualnie się zmagam. Aktualnie bowiem szukam powodu niedziałania fabrycznej kombinacji klawiszy: [Fn]+[F9] (co w identyczny sposób dotyczy obu opisywanych przeze mnie laptopów - choć mój kolega z całą pewnością przy BIOS-ie nie majstrował), zaś same touchpady w obu laptopach działają dziś w pełni prawidłowo.

 

To jest gadka do Władka, a Władek na zachodzie.

Wiesz dlaczego nie działała mi wczoraj dmuchawa w samochodzie?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...