Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie komputera + problem z klawiaturą lenovo


pietia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam nadzieję że umieszczam ten post w dobrym dziale. Otóż mam problem z laptopem lenovo z560, a konkretnie z klawiaturą.

Nie działa klawisz strzałki w dół, a właściwie to komputer zachowuje się tak jakby ten klawisz był cały czas włączony (mechanicznie oczywiście nie jest). Próbowałem podłączać zewnętrzną klawiaturę, ale system cały czas myśli że strzałka w dół jest wciśnięta.

Może macie jakiś pomysł jak temu zaradzić?

 

Dodam tutaj też ciąg dziwnych zdarzeń, które miały miejsce tuż przed tą awarią. Nie wiem czy to ma jakiś wpływ, ale na pewno nie jest to normalne zachowanie. Komputer jest mojej mamy.

 

1) Mama bierze kompa, zaczyna na nim pisać i wstukując jakieś litery, pomiędzy nie wskakują jakieś inne, losowe znaki

2) Komputer się zawiesza

3) Ponowne uruchomienie komputera

4) Nieoczekiwanie pojawia się ekran wyboru systemu (zainstalowany jest tylko win7), ale klawisz enter nie działa, więc komputer jest uruchamiany jeszcze raz

5) Teraz komputer przy starcie pyta się czy uruchomić normalnie/czy w trybie awaryjnym itp., ale nadal nie działa enter wiec mama wyłącza kompa

6) Podczas następnej próby uruchomienia głośniczek biosa (ten co jest na płycie głównej) zaczyna piszczeć pulsacyjnie jak jakiś budzik, na ekranie chyba nic się nie wyświetliło więc wyłączam go znowu.

7) Przy następnej próbie pojawia się ekran wyboru systemu, ale tym razem ekran świruje - górna połowa wygląda normalnie, a dolna się rozjeżdża i litery jeżdżą po ekranie.

8) Przy ponownym uruchomieniu komputer znowu piszczy

9) Potem już udaje mi się go normalnie uruchomić, klawisze działają jak należy i tak się dzieje do teraz z dwoma uwagami:

- nadal się pyta ( choć nigdy wcześniej tego nie robił) o to jaki system chcemy odpalić

- strzałka w dół jest jakby cały czas wciśnięta

 

 

Wcześniej cały dzień bawiły się nim moje nastoletnie siostry, ale nie wiem czy to może być wina jakiegoś softwaru, zresztą nic nowego nie znalazłem.

W zamian za to dowiedziałem się, że podczas ich korzystania komputer parę razy nagle się wyłączał, czarny ekran i koniec, po ponownym uruchomieniu dalej się to powtarzało.

Teraz póki co nie zaobserwowałem niczego takiego, ale jednak zastanawia mnie ten fakt...

 

Co może powodować ten wyskakujący monit o wybór systemu przy starcie i przede wszystkim, co może sprawiać że system myśli o ciągle wciśniętej strzałce w dół ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ok, pod zewnętrzną klawiaturą wszystkie klawisze wchodzą ok, ale dzisiaj doszły nowe objawy:

-dzisiaj już nie ma efektu ciągle wciśniętej strzałki w dół, jednak i ona sama nie działa

-na wbudowanej klawiaturze coraz więcej klawiszy nie działa ( nie działają parami-np. t i y )

-komputer się niespodziewanie wyłącza - nagle gaśnie ( to nie problem baterii, ani zasilacza )

 

Właściwie to samoczynne gaśnięcie przykuło moją największą uwagę i zauważyłem, że jego wiatraki non stop pracują na pełnych obrotach, a i tak laptop jest bardzo ciepły. Dowiedziałem się przy okazji, że tak już jest od jakiegoś czasu i że komp się bardzo grzeje nie pracując w jakichś ciężkich warunkach.

 

Sprawdziłem na programie SpeedFan 4.47 temperaturę i wygląda to tak ( oscyluje w tych granicach):

GPU: 73C-82C

HD0: 57C-58C

Temp1: 71C-79C

Core 0: 75C-79C

Core 1: 70C-78C

 

Temperaturę sprawdzałem po załadowaniu systemu, gdy na lapku nie jest nic uruchomione ( czyli praktycznie zerowe obciążenie )

Procesor to Intel Pentium Dual Core P 6100

 

Nie wiem, na ile wiarygodny jest ten program, ale na moim kompie pokazywał temperaturę w miarę poprawnie.

 

Czy przyczyną tych zachowań może być przegrzanie komputera?

Jaka powinna być mniej więcej temperatura, żeby była w normie ?

Odnośnik do komentarza

Komp przeczyszczony, wrzucam aktualne odczyty po starcie systemu.

Temperatura wyraźnie spadła, wydajność chłodzenia wzrosła. Czy mogę taki odczyt uznać już za mieszczący się w normie ?

 

I kolejna sprawa co z tą klawiaturą... skoro zewnętrzna cały czas działa, tzn że ta wbudowana jest do wymiany tak ?

Czy mogło być tak, że ona uległa uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury?

 

Btw. Komp już się nie pyta o wybór systemu przy starcie, za to znowu czasami wariuje i zamiast się uruchomić zaczyna piszczeć głośniczkiem z biosa i nie wyświetla nic... Może coś z płytą główną?

post-8773-0-16699200-1361652447_thumb.jpg

post-8773-0-49572800-1361652451_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...