Skocz do zawartości

Tethering - Udostępnianie internetu telefonem


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę wikipedii jakby ktoś chciał się zagłębić w ten temat, ja pokaże sposób udostępniania internetu na przykładzie telefonu Samsung Galaxy Ace z modyfikowanym androidem 2.3.7 CyanogenMod 7.2.

 

Tethering - metoda podłączenia komputera do internetu poprzez telefon komórkowy. Połączenie telefonu z komputerem może mieć postać zarówno przewodową (np. USB) jak i bezprzewodową (Bluetooth, Wi-Fi).
Telefony GSM generacji 2 i wyższych mają możliwość przesyłania danych za pomocą sieci operatora komórkowego, tj. mogą pracować jako modem. Od lat są prowadzone prace mające na celu zwiększenie przepustowości danych znacznie powyżej podstawowego pasma GSM i obecnie (w 2012 r.) w sieciach są implementowane standardy HSDPA, HSUPA i LTE zapewniające transmisję z łączną prędkością do 100 Mb/s. Oczywistym zastosowaniem tych technologii jest łączenie telefonu z Internetem, w celu bezpośredniego dostępu do obecnych w nim serwisów, a także połączenie modemowe dla komputera osobistego.
Usługi transmisji danych były od początku sprzedawane przez operatorów wraz z urządzeniem specjalnie przeznaczonym do tego celu (modemem GSM), oddzielną kartą SIM i traktowane odrębnie od usług połączeń głosowych. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych smartphone'ów, zdolnych do transmisji danych z prędkością kilku Mb/s, zapewniono im możliwość tańszego łączenia się z internetem, jednak zazwyczaj wolniej i wciąż za znaczną cenę. W miarę jak ceny pakietów danych dla telefonów zaczęły spadać, zostało to wykorzystane przez użytkowników. Część operatorów w krajach anglojęzycznych (USA i Wielka Brytania), zareagowała wprowadzeniem blokad i kar, a w niektórych przypadkach opłat dodatkowych za takie wykorzystanie telefonu (np. sieci 3 oraz T-Mobile w Wielkiej Brytanii).

Telefon w takim układzie jest wykorzystany jako modem, a kontrolę nad nim przejmuje odpowiedni sterownik w komputerze. Łączenie odbywa się na zasadzie analogicznej do szerokopasmowych połączeń przez modemy GSM na USB. Ponieważ telefony obsługują stos Bluetooth, jest też możliwość bezprzewodowego korzystania z modemu, jednak dzieje się to kosztem ograniczenia prędkości zazwyczaj do 1 Mb/s.
Telefony z zainstalowanym systemem Windows Mobile 6 lub nowszym mają zablokowany dostęp do modemu. Funkcję tę przejmuje oprogramowanie telefonu zapewniające obsługę połączenia modemowego i jego routing do sieci lokalnej zestawionej przez USB lub Bluetooth. Komputer w takim wypadku winien mieć zainstalowany sterownik odpowiedniej, wirtualnej karty sieciowej. Systemy Windows 7 i Linux zawierają taki sterownik standardowo. Istnieją też programy dla Windows Mobile udostępniające połączenie internetowe przez dowolną kartę sieciową telefonu, np. Wi-Fi.
1. Na początek upewnijmy się czy posiadamy abonament od operatora który daje nam bezpłatny internet bo tylko wtedy opłaca się korzystać z tego internetu na komputerze, alternatywą może być pakiet danych który także wykupujemy u operatora jeśli nie posiadamy internetu w abonamencie

2. Sprawdzamy czy posiadamy wyłączoną opcję "używaj tylko sieci 2G". I włączoną opcję "Włącz przesyłanie danych"
Powinno być tak jak na obrazku, przepraszam że ten czerwony kolor nie rozwiązałem jeszcze tego problemu ;)

xwek0.jpg

3. Dodatkowe opcje optymalizacyjne

RwOOP.jpg

4. Przechodzimy już do opcji Przenośny punkt dostępu

nzlK7.jpg

następnie Ustawienia punktów Wi-Fi i Skonfiguruj punkt Wi-Fi

LK3uW.jpg

Obowiązkowo dajemy WPA2PSK utrudni to dla gości zbadanie naszego hasła zwłaszcza jeśli byśmy używali tego w miejscu w publicznym w domach rodzinnych zasięg udostępniania był by za słaby by wyłapać pakiety dodatkowo dajemy dobre hasło mieszane znaki + duże i małe litery, ciekawym dodatkiem jest dodanie myślników .

5. Ostatnim etapem będzie uruchomienie udostępniania poprzez klik w "Przenośny punkt Wi-Fi"

UkUw6.jpg

Uruchamianie trwa do 15 sekund, po pomyślnym uruchomieniu pojawi nam się nowa ikonka koloru niebieskiego niestety u mnie tego nie widać.

4LFvb.jpg

6. Cel osiągnięty pojawia nam się nasz 'mobily router' w naszym systemie jak i każdym innym urządzeniu z Wi-Fi

OFE9T.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...