Skocz do zawartości

BSOD na wszystko co związane z CPU i GPU


oliee0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dręczą mnie ciągłe BSOD. Występują podczas obojętnie jakiego programu, który jest powiązany z CPU lub GPU, np. podczas uruchamiania CPU-Z lub HWMonitor - od razu jest BSOD (szary ekran i restart). To samo dzieje się czasem podczas oglądania filmu na YT.

Specyfikacja komputera:

 

MOBO MSI 760GM-P21 (FX)

CPU AMD Phenom II 945 | 3 Ghz

kar. graf. / GPU MSI R7770-2PMD1GD5/OC

RAM Goodram 4 GB DDR3 | 1333 MHz

HDD Seagate Barracuda 250 GB; WD Caviar Green 1 TB

Zasilacz be quiet! Pure Power L7 530 W

OS Windows 7 Professional 64-bit

 

Procesor niekręcony, temperatury ok (poniżej 30C), karta graficzna też nie kręcona (temp. ok 40C). Wszystkie części kupiłem ok. 2 tygodni temu, więc w razie czego mam gwarancję.

Co ciekawe problem ustępuje, gdy zainstaluję sterowniki z płyty, ale działają jakby ich nie było, tzn. niczym się nie różni jakbym ich nie zainstalował, grać się w nic nie da i oczywiście po instalacji najnowszych AMD Catalyst 12.8 gry chodzą bardzo dobrze, ale są BSOD. Starszych niż 12.1 nie mogę zainstalować, bo nie mają obsługi mojej karty, poza tym z serii 12.x próbowałem wszystkich.

Windows świeżo instalowany, wszystkie najnowsze sterowniki, żadnych brakujących.

 

Link do zrzutu pamięci (minidump) - http://speedy.sh/7R5...12-20280-01.dmp. Nic z tego niestety nie umiem wywnioskować.

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co jest winne.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

PS - dodam, że winny jest "Sterownik ekranu AMD", bo jeśli zainstaluję wszystko oprócz tego to jest ok, a jest on częścią Catalyst.

Jako, że narobiłeś na dzieńdobry w młodym systemie kipiszu ze sterownikami karty graficznej poprzez wielokrotne instalownie różnych wersji sterowników, zrób tak:

- pobierasz AMD Radeon Video Card Drivers for Windows 7 12.8 - http://majorgeeks.com/AMD_Radeon_Video_Card_Drivers_for_Windows_87Vista_d5503.html uwaga: klikasz na 64Bit @Authors Site !!! i stąd pobierasz

- pobierasz Driver Sweeper 3.2.0 - http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/Driver-Sweeper.shtml i instalujesz

- odinstalowujesz z systemu w sposób tradycyjny wszystkie składniki związane z zainstalowaną aktualnie kartą graficzną (nie podpowiem Ci co, bo ja mam NVIDIA)

- wchodzisz w tryb awaryjny, uruchamiasz Drver Sweeper, zaznaczasz "AMD Display" i czyścisz

- uruchamiasz kompa normalnie i instalujesz sterownik karty z pkt 1

Odnośnik do komentarza
Co ciekawe problem ustępuje, gdy zainstaluję sterowniki z płyty, ale działają jakby ich nie było, tzn. niczym się nie różni jakbym ich nie zainstalował, grać się w nic nie da i oczywiście po instalacji najnowszych AMD Catalyst 12.8 gry chodzą bardzo dobrze, ale są BSOD

Na tej plycie jest grafika integra. Podepnij do niej monitor. Zainstaluj wszystkie stery do plyty glownej i popracuj obciazajac dodatkowo system (CPU+RAM programem np.

http://www.techpower...I_Mod_v1.5.html na 16M) Jesli beda BSOD-y. Zmien slot ramu na drugi. Jesli beda dalej - test pamieci RAM na kilka godzin.

To jest ostatnia wersja BIOS-u wymagana przez CPU jaki posiadasz - czyli 17.9 http://pl.msi.com/pr...html#/?div=BIOS Byly dwie revizje tego CPU. Widze, ze obie obslugiwane przez mobasa.

 

@edit

 

H00 - premierowa, ale wcześniej miałem najnowszą, tzn. H90 i nic nie pomogło.
o jakiej my plycie rozmawiamy kolego????

Czasem nie o tej http://pl.msi.com/product/mb/760GM-P21--FX-.html#/?div=Detail

Odnośnik do komentarza

Wiem o tym, ale gdy je odpalam to nie ma tam wyboru żadnych sterowników do chipsetu. Jest jedynie jakiś sterownik do filtru USB i tylko to. Ze strony MSI też nie jest dużo więcej, bo mam do wyboru sterownik filtra mostka północnego.

 

PS - przed kupnem tej karty pracowałem na integrze i miałem jeszcze nVidię 8400GS i problemów nigdy nie było, żadnych.

Odnośnik do komentarza

No i o to chodzilo. Potwierdzic lub wykluczyc problemy.Przed zamontowaniem karty i sterownikow wylaczasz automatyczne aktualizacje windy calkowicie. Montujesz fizycznie GPU i uruchamiasz jakis program od MSI lub AMD i obnizasz zegary karty i jesli to konieczne napiecie rdzenia. Potem dopiero stery i test. Jesli programy dodatkowe nie widza GPU to bedziesz musial wgrac stery zanim obnizysz parametry pracy. Maja byc co najmniej standardowe lub lepiej o 10-20% nizej od standardu.

Odnośnik do komentarza

Zainstaluję teraz od nowa Windowsa 7 x64, żeby już był na stałe i co zrobić jako pierwsze? Zainstalować sterowniki do chipsetu od MSI, później zmniejszyć zegary GPU, zainstalować sterowniki i zrobić test?

I jak wyłączyć te automatyczne instalowanie sterowników? Jeśli zainstaluję Windowsa to na pierwszym odpaleniu sam zainstaluje sterowniki...

Odnośnik do komentarza

1. Wyciagasz GPU.

2. Instalujesz Winde na integrze

3. Instalujesz aktualizacje Windy

4. Instalujesz sterowniki Chipsetu + inne (dzwiekowka czy co tam masz jeszcze )

5. Teraz wylaczasz atomatyczne aktualizacje - Moj komputer, PPM>Wlasciwosci>Update>Zmien ustawienia>Tu wszystko wylaczasz i odptaszkowujesz.

6.Podpinasz karte i softem obnizasz wszystkie parametry jak juz pisalem. Jakis problem to najpierw stery do GPU.

Odnośnik do komentarza

Okej, dzięki bardzo. Zaraz zabieram się za instalację Windowsa. Mam jeszcze pytanie jedno - jak zainstalowałem Live Update 5 (taki program z aktualizacjami od MSI) to pokazało, że jest aktualizacja do chipsetu. Wcześniej instalowane z płyty, ale na stronie MSI nie ma nowszysch, lecz ten program pobrał i zainstalowałem to, więc muszę być z jakiegoś serwera MSI. Instalować to teraz na nowego Windowsa jak zainstaluję go, czy zostać na tych co są na płycie?

Odnośnik do komentarza

Instalujesz winde x64 - tak? To po instalce i aktualizacjach wchodzisz tu http://pl.msi.com/product/mb/760GM-P21--FX-.html#/?div=Utility&os=Win7%2032 wybierasz Download>Sterowniki>System Win7x64> TERAZ instalujesz to ATI System Drivers for 7xx/8xx/SB7xx/SB8xx Series (except RS690, 740) + to Realtek PCI-E Ethernet Drivers (z pewnoscia winda sama wczesniej pobrala ta aktualizacje, ale mozesz sprawdzic jaka masz wersje i przeinstalowac) + to Realtek High Definition Audio Driver i na tym konczysz. Tego nie instalujesz jak nie masz RAID lub nie pracujesz na AHCI - ATI SB7xx/SB8xx RAID Driver .

Nie instaluj przed rozwiazaniem problemu niczego wiecej np. tego MSI Control Center + Super Charger + tego tez nie Live Update 5. Skup sie na sprawdzeniu dzialania GPU. Mozesz sprawdzic poprawnosc pracy tej karty montujac u kolegi w innym PC wczesniej, ale to tez nie do konca wyjasni sprawe. Postepuj logicznie i krok po kroku.

Odnośnik do komentarza

Mam właśnie świeżo zainstalowany Windws 7 Professional x64. Zainstalowałem sterowniki do chipsetu z płyty, bo z tego co pamiętam to jest to ta sama wersja co na ich stronie, a nie chciałem instalować sterowników od ethernetu przed chipsetem. Do wyboru miałem sterownik filtra mostka północnego (to jest do chipsetu?) i sterownik filtra USB, a resztę odznaczyłem, bo były to sterowniki do zintegrowanej karty graficznej, tzn. obsługa HDMI z karty graficznej i jakieś zbędne pierdoły. Pobrałem następnie najnowsze sterowniki do ethernetu na drugim komputerze i zainstalowałem je na swoim. Teraz instalują się aktualizacje do Windows'a przez Windows Update, a po tym zainstaluję MSI Afterburner i zniżę zegary kart (o ile się będzie dało bez driverów) pamięć na 800 MHz i rdzeń na 700 MHz. Jak dobrze pójdzie to zainstaluję najnowsze Catalyst 12.8 i dam znać czy będzie ok. Jak nie będzie działało to skoczę z 10... (piętra) :)

 

 

Edit:

 

Niestety zrobił się reset... Zrobiłem wszystko po kolei, nie brakuje żadnego sterownika. GPU jest obniżone do powyższych zegarów i nadal mam tego BSOD. Chyba nic już się na to nie poradzi...

Dam świeżego minidumpa, może się coś w nim zmieniło, choć wątpię - http://bit.ly/QHnUbx

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...