Skocz do zawartości

Wolne wykrywanie dysku oraz napędu na SATA podczas ekranu POST.


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu podczas ekranu POST w czasie gdy następuje "Auto dececting SATA..." zdarzają się częste zastoje albo przy wykrywaniu SATA 1, gdzie mam dysk twardy, albo potem przy SATA 4, gdzie mam napęd DVD. Jeśli ten etap przebiegnie sprawnie lub z opóźnieniem, to i tak potem podczas gdy w lewym górnym rogu ekranu miga taka kres,a najpierw na samej góze, a potem ze 2 mignięcia linijkę niżej, to podczas migania na samej górze może tak migać długo i nic się nie dzieje. Pod koniec, gdy dochodzi do łądowania systemu Windows (pokazuje się logo) albo to logo się nie pojawia w ogóle (zwiecha?) albo to loga się pojawia, "pulsuje" (ten efekt graficzny), ale i tak nic dalej się nie dzieje.

Żeby komputer w końcu wystartował potrzeba albo szczęścia, żeby te 3 "etapy" ładowania nie zawiesił się, albo trzeba kilkukrotnie resetować komputer, bo po prostu system się nie uruchomi.

Na SATA, jak wspomniałem mam 2 urządzenia: dysk i napęd. Oba są podłączone do płyty głównej oddzielnymi kablami, więc o konflikcie raczej mowy być nie powinno (skoro jak do tej pory wszystko działało normalnie).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jak rozumiem to komputer z sygnaturki? Czy problem występuje kiedy tylko jedno z urządzeń jest podłączone? Proszę zrobić test MHDD na dysku twardym i dostarczyć jego dane SMART. Proszę też powiedzieć czy w napędzie jest płyta czy nie albo czy to jest bez znaczenia. Zawsze można też sprawdzić na innych kablach i zmieniając porty SATA. BIOS też można zresetować do ustawień fabrycznych.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy to kwestia chwili, czy przypadku, ale problem prawdopodobnie rozwiązałem. Na płycie głównej mam 4 porty SATA: 2 czerwone i 2 czarne. Dysk był podłączony do portu SATA 1 (czerwonego), a napęd do SATA 4 (czarnego). W biosie w kolejności bootowania napęd był pierwszy, a dysk drugi i to chyba powodowało konflikt - przełączyłem napęd z sata4 (czarny) na sata2 (czerwony). Dodatkowo wyłączyłem sprawdzanie czy na portach SATA3 i SATA4 jest coś podłączone. W ustawieniach dysku jak i napędu (w biosie) ustawiłem manualnie tryb UDMA 5, PIO 0.

Czy o to mogło chodzić, że komputer głupiał, który nośnik, czy dysk czy napęd jest ważniejszy, skoro dysk był na primary (czerwony), a napęd na slave (czarny), natomiast kolejność bootowania była odwrotna?

 

P.S.

Tak to PC z sygnaturki.

Odnośnik do komentarza

W napędach SATA nie ma podziału Master/Slave. Do jednego portu jeden napęd który jest zawsze Master. W instrukcji do twojej płyty głównej na str 2-32 http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K-C/e3155_p5kc.pdf też piszą jak o dyskach ATA (Master, Slave) ale jest to chyba uproszczenie mające ułatwić instalację kiedy ma się kilka dysków twardych (żeby wiedzieć że ten z system do czerwonego a ten z danymi do czarnego). Na stronie 4-15 jest opis opcji BIOS-u SATA Detect Time która to prawdopodobnie ustawiona za wysoko spowalniała start. Możesz dysk i napęd podłączyć do czerwonych portów i ustawić tą opcję na np 10 i zobaczyć co się stanie. Zresztą tak jak jest teraz też jest dobrze, sprawdź tylko np HD Tune czy transfery nie spadły. Tak na marginesie jeżeli napęd DVD był przed dyskiem na liście bootowania to też to przedłużało start. Generalnie dysk z systemem jest zawsze na szczycie listy bootowania.

Odnośnik do komentarza

To też tak ustawiłem, jak napisałeś, napęd również podłączyłem do czerwonego portu, w BIOSie skróciłem czas do 5 sekund. W kwestii kolejności bootowania: czy nie powinno być tak, że najpierw napęd, potem dysk?

Poniżej screeny z MHDD. Dolne obrazki trochę przycięło, ale akurat to co przycięło jest ok (na lewym obrazku wartości przy "current" i "worst" były takie same, a na prawym obrazku były i tak same zielone kwadraciki).

mhdddysk.jpg

 

 

 

 

[EDIT]

Na drugim obrazku widać, że dysk obsługuje UDMA 6. Jak to ustawienie włączyć? Bo w BIOSie maksymalnie można ustawić UDMA 5.

Odnośnik do komentarza

Wychodzi że dysk ma dobre transfery (http://dyski.cdrinfo...50310NS/14.html) i jak rozumiem teraz system się ładuje szybciej więc problem został zlikwidowany tak?

Co do kolejności bootowania to jest tak że pierwszy na liście powinien być ten na którym mamy system operacyjny. To skraca start bo komputer nie musi szukać systemu na innych dyskach. Oczywiście jak np reinstalujemy Windowsa to zmieniamy na moment na DVD ale to się nieczęsto zdarza. Co do trybu UDMA on nie występuje w dyskach SATA, jest tak odczytywany przez działanie płyty głównej która oszukuje system aby w trakcie instalacji Windowsa nie trzeba było dogrywać sterowników SATA. Opcja która jest za to odpowiedzialna w twoim BIOS-ie nazywa się SATA Configuration i jest ustawiona na IDE. Najlepiej byłoby zastosować się do porady z tej strony http://pclive.pl/por...-windows-7.html i potem przełaczyć z IDE na AHCI (strona 4-14 w instrukcji). Dysk powinien przez to trochę szybciej chodzić.

Odnośnik do komentarza

Tak, od momentu tych zmian i dodatkowo wywalenia w msconfig zbędnych rzeczy w zakładce "uruchamianie" system startuje w 43 sekundy, gdzie windowsa mam od 10 miesięcy - więc wynik uważam za dobry. Oby to co spowalniało start systemu i te zawieszki podczas bootowania itd. to było właśnie niewłaściwe podłączenie napędu i zła konfiguracja.

Spróbuje ustawić ten tryb AHCi i dam znać, czy coś pomogło. Tylko w jaki sposób mam sprawdzić, czy to coś przyspieszy? Programem, na oko, stoperem :)?

Odnośnik do komentarza

Najlepiej byłoby zastosować się do porady z tej strony http://pclive.pl/por...-windows-7.html i potem przełaczyć z IDE na AHCI (strona 4-14 w instrukcji).

Jedno małe ALE. Ta porada dotyczy sterowników chipsetu MS (baaaardzo uniwersalnych typu łoszendgo).

Jeżeli chcemy korzystać ze sterowników dedykowanych dla sprzętu to zmiany nie w tym miejscu i porada nieaktualna.

Odnośnik do komentarza

W ogóle to czym się różni ustawienie SATA na "Enhanced", a "Compatible" i dlaczego na tym drugim komputer nie chce się uruchomić, albo ma jakiś problem z załadowaniem systemu?

 

[EDIT]

U mnie w biosie mam tylko opcję IDE, nie mogę ustawić AHCI, bo tego nie mam (mimo, że w instrukcji taka opcja jest).

 

[EDIT2]

Ustawiłem w Windowsie to AHCI, w BIOSie jednak ta opcja też jest, tylko w innej zakładce. Nawet bootowanie ustawiłem tylko na HDD, ale mimo tego wszystkiego system i tak ładuje się w tym samym czasie. Więc gdzie tu trzeba szukać jakiegoś efektu przyspieszenia?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...