Skocz do zawartości

darek

Użytkownicy
  • Postów

    96
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez darek

  1. Dzięki za odpowiedź. Niestety jest problem, ta przejściówka ze fotek nie pasuje. to jest przejściówka z 4 na 8 i kombinacja, którą chciałem zrobić nie podejdzie - sprawdziłem.

    Też nie chce wymieniać sprawnego zasilacza i stąd pytanie:

    Widziałeś może gdzieś w sprzedaży taki adapter 8 pin na 2x8 pin ewentualnie 1x8+1x4? Mi się udało znaleźć takie tylko na Ali, u rodzimych sprzedawców nie znalazłem.

  2. Dzień dobry,

    na płycie głównej mam gniazda zasilania procesor 1x8 pomów i 1x4 piny a zasilacz (SilentiumPC Vero M2 600W) tylko jedną, dzieloną wtyczkę 8 pinów. Wiem, że to jedno 4 pinowe gniazdo potrzebne jest tylko w przypadku podkręcania procesora i normalnie nie musi być obsadzone, i tak też u mnie to działa.

    Nie chcę podkręcać procesora, ale mam pamięci, które w trybie XMP moga pracować z częstotliwością 3600 MHz i gdy ustawię ten tryb w biosie to komputer nie startuje, jedynie tryb XMP-3000 jeszcze działa.

    Mam przejściówkę taką jak na fotach i rozdzielając wtyczkę 8 pinów, podpinając kabelek z fotek uzyskałbym wtyczki 8 i 4 pinów.

    Próbował już ktoś taką protezę i czy to zadziałało?

    P_20221112_164428.jpg P_20221112_164445.jpg P_20221112_164501.jpg

  3. I okazało się, że jest dużo prostszy, wręcz banalny sposób na obejście ograniczeń i zainstalowanie Windows 11 na niewspieranym komputerze. Pobieramy oficjalny obraz iso systemu ze strony  Microsoftu i za pomocą programu Rufus tworzymy bootowalnego pendrive z systemem.

    W programie Rufus, w sekcji "Opcje obrazu" ustawić trzeba "Extended Windows 11 Installation (no PTM/no Secure Boot/8GB-RAM)"

  4. Wszyscy posiadacze Windows 10 mogą za darmo aktualizować komputer do nowego systemu, problem jednak jest z rygorystycznymi wymaganiami co do sprzętu i nie dla tego, że komp systemu nie uniesie, ale z przyczyn - jak to Microsoft tłumaczy - bezpieczeństwa.  W praktyce komputery starsze iż 4 lata już nie spełniają wymagań!

    Chciałbym podrzucić dwa linki pomagające obejść owe ograniczenia, pierwszy dotyczy samej instalacji a drugi pomaga rozwiązać problem z Windows Defenderem, który to może u niektórych objawić - mi się objawił :-)

     

    https://jensd.be/1472/windows/install-windows-11-on-unsupported-hardware

    https://jensd.be/1507/windows/fix-issue-with-empty-windows-security-app-after-upgrade-to-windows-11

     

    Wydaje mi się, że z legalnością takiego zabiegu nie powinno być problemów. Natomiast, jeśli nawet teraz komputer pracuje normalnie, to Microsoft ostrzega, że w przyszłości tak być nie musi.

     

    U mnie wszystko poszło bez problemu (naprawa Defendera też) i póki co działa tak samo płynnie jak "dziesiątka" :-)

     

     

     

    win11.jpg
  5. Dzięki za podpowiedź!

    Sprawa się wyjaśniła. Chiński kabel miał w środku odwrotnie wpiętą wtyczkę w piny, była zwyczajnie obrócona i interfejs dostał plus na masę, i odwrotnie, i zaliczył zgon. Wniosek z tego taki, że chińskie wynalazki należy - jeśli się da - rozkręcić przed użyciem i sprawdzić poprawność połączeń ?

  6. W wersji systemu 1909 po kliknięciu w menu start i najechaniu kursorem na ikonkę np. zamykania systemu automatycznie wyjeżdża panel nawigacji z rozwiniętymi nazwami ikon, takie niby udogodnienie. Wcześniej ten panel wysuwał się dopiero po kliknięciu w trzy kreseczki w lewym, górnym rogu menu START i dla mnie tak było OK.

    Pytanie to czy istnieje jakiś sposób - np. zmiana wartości w rejestrze - na wyłączenie tego udogodnienia?

    Jest to tylko problem kosmetyczno-wizualny, ale gdyby dało się to poprawić to byłbym "happy"

    start.jpg
  7. Witam.

    Od czasu do czasu, bez wyraźnej przyczyny odłącza się jeden z trzech dysków sata, zawsze ten sam (zaznaczony na obrazku), informuje mnie o tym program Intel Rapid Storage Technology.

    Myślałem, że to złe połączenie, zmieniłem więc kabel sygnałowy i zasilający - dysk nadal się odłącza. Nie można co prawda do końca wykluczyć takiej usterki, ale póki co nie biorę tego pod uwagę bo po restarcie dysk wraca.

    To jest stary dość dysk SATA 2 i raczej sprawny, SMART nie sygnalizuje problemów, pomyślałem wiec, ze może to być brak obsługi którejś z zaawansowanych funkcji zarządzania dyskami. Tylko której?

     

    Płyta główna to MSI Z87-G43

    Procesor to Intel i5 4670k

    Dyski widać na obrazkach

    System Win 10 Pro 1909, kompilacja 18363.476

     

    Może ktoś podpowie co wyłączyć/wyłączyć w biosie lub w systemie.

     

    CristalDiskInfo.jpg rapid_stan.jpg rapid_zarzadzaj.jpg

  8. DVI-D przesyła tyko dane cyfrowe a sprzedawca, mówiąc o kablu analogowym miał na myśli pewnie DVI-I, który oprócz danych cyfrowych przesyła też dane analogowe. Tobie wystarczy DVI-D dual link(cyfrowy, dwukanałowy) do HDMI, jednak musisz liczyć się, że w takiej konfiguracji maksymalną rozdzielczość jaką uzyskasz będzie 2048×1536. Jeśli monitor wyposażony jest w wejście DVI lub DisplayPort  to można by w ten sposób połączyć komputer z monitorem a TV do komputera kablem HDMI.

     

    Rodzaje DVI

  9. Witam.

    W dzienniku zdarzeń pojawiają się notoryczne błędy o identyfikatorze 10016:

     

    Zgodnie z ustawieniami uprawnienia właściwe dla aplikacji nie jest udzielane uprawnienie Lokalny Aktywacja do aplikacji serwera COM z identyfikatorem klasy CLSID
    {2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54}
     i identyfikatorem aplikacji APPID
    {15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402}
     użytkownikowi DESKTOP-D61335B\Darek o identyfikatorze zabezpieczeń SID (S-1-5-21-3137867561-443341830-3108318781-1001) z adresu LocalHost (użycie LRPC) działającemu w kontenerze aplikacji o identyfikatorze SID Niedostępny (Niedostępny). To uprawnienie zabezpieczeń można modyfikować przy użyciu narzędzia administracyjnego Usługi składowe.

     

    i

     

    Zgodnie z ustawieniami uprawnienia właściwe dla aplikacji nie jest udzielane uprawnienie Lokalny Uruchom do aplikacji serwera COM z identyfikatorem klasy CLSID
    Windows.SecurityCenter.SecurityAppBroker
     i identyfikatorem aplikacji APPID
    Niedostępny
     użytkownikowi ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM o identyfikatorze zabezpieczeń SID (S-1-5-18) z adresu LocalHost (użycie LRPC) działającemu w kontenerze aplikacji o identyfikatorze SID Niedostępny (Niedostępny). To uprawnienie zabezpieczeń można modyfikować przy użyciu narzędzia administracyjnego Usługi składowe.

     

    Pojawiają się grupami po kilka na raz a na stronie Microsoftu radzą by ten błąd zignorować, ja jednak mam pewne wątpliwości bo zdarza się, że komputer się wiesza.

     

    Wdzięczny będę za jakieś sugestie i pozdrawiam.

    Addition.txt

    FRST.txt

    Shortcut.txt

  10. Witam.

    Znajomi podrzucili mi lapka, bo działa wolno, bo coś tam im się poinstalowało - jak to zwykle bywa. Zrobiłem co potrafiłem, ale w Autoruns zauważyłem też pozostałości z Combofiksa, znaczy był w użyciu. Laptop działa teraz jak cię mogę ale jak znam życie to w trzewiach systemu jest jeszcze sporo śmiecia stąd moja prośba o przejrzenie logów

     

     

    FRST.txt

    Addition.txt

    Shortcut.txt

  11. Witam.

     

    Proszę o pomoc, problem może i niezbyt uciążliwy, ale nijak nie mogę sobie z nim poradzić.

    W pobranym z internetu pliku MSE znalazł i usunął trojana Win32/Dynamer!ac i go usunął, ale po tej akcji zaczęły się właśnie kłopoty z rozmiarem okien systemowych (inne programy pamiętają rozmiar swoich okien) i Firefox przy każdym uruchomieniu zgłasza, że nie jest przeglądarką domyślną. Objaw taki jest tylko przy włączonym UAC, gdy go wyłączę sytuacja się normalizuje.

    Co do okien, to próbowałem autofiksa od MS i ręczne zmiany w rejestrze:

    https://support.microsoft.com/pl-pl/help/813711

    Bez skutku.

    Wbudowana w Firefoksa funkcja odświeżania też mu nie pomaga.

     

    Edytuję bo temat już nie aktualny - choć chętnie dowiedziałbym się co było. System trzymał się dzielnie przez cztery lata z górką i przyszedł na niego czas, przy okazji przeprosiłem się z win10 - dam mu szansę  :)

  12. Pewnie tak, ale mimo wszystko ktoś może coś podpowie.

    Dysk to 2.5" Samsung ST500LM012 w obudowie zewnętrznej i tak zwyczajnie komputer przestał go wykrywać. 

    Co sprawdziłem:

    • adapter usb w obudowie sprawny, pracuje z innym dyskiem
    • dysk podłączany do kilku komputerów bezpośrednio do gniazd SATA i w żaden go nie wykrywa

    Kupiłem identyczny, sprawny dysk, rewizja elektroniki ta sama (rev.7), różnica polega tylko na tym, że mój dysk to rev. A, a ten kupiony to rev. B i niestety, po przełożeniu elektroniki nie ruszył - myślałem, że w ten sposób chociaż odzyskam dane.

     

    Może ktoś rzuci jakiś sposób na odzyskanie danych, poza kupieniem całkiem identycznego dysku. Póki co, nie znalazłem takiego.

  13. Witam.

    Mam dwa moduły ram 4 gigabajty, płytę Asrock G41C-SG i procesor DualCore Intel Pentium E6300.

     

    Pierwszy to Kingston HyperX Blu:

     

    https://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3B1_4G.pdf

     

    z tym modułem nie ma problemu, działa stabilnie z częstotliwością 533 MHz(1066 MHz), wymusza to procesor.

     

    Drugi moduł, Kingston HyperX Genesis jest prawie identyczny:

     

    http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3_4G.pdf

     

    I z tym modułem płyta nie startuje w żadnej konfiguracji. Czy oba naraz, czy pojedynczo, pierwszy działa, drugi nie.

     

    Ma ktoś jakiś pomysł? Ram jest na pewno sprawny.

     

    Pozdrawiam.

     

     

    OK, poddaję się, ta pamięć z tą płytą współpracować nie będzie. Przetestowałem wszelkie możliwe ustawienia timingów i doprowadziłem tylko do tego, że komputer mógł się uruchomić, ale i tak pamięć nie była wykrywana przez bios, mogłem za to w programie AIDA i CPU-Z odczytać z jakimi timingami przy jakiej częstotliwości pracuje i okazuje się, że na tej płycie niektórych z nich nie da się ustawić - są poza zakresem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...