Skocz do zawartości

Częste restarty komputera


Gnat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z częstym zawieszaniem się komputera, duży minus tego jest taki że nie wyświetla się Blue Screen lecz komputer się uruchamia ponownie. Nie pomógł format nie pomogło przeinstalowanie sterowników, cały czas to samo.

 

Komp jest nowy, 3570K + z77 extreme4 + G Skill F3-12800CL9-4GBSR2 4GBx2. Nie posiadam karty grafiki

 

Komputer restartuje sie niespodziewanie i nagle, nie gram także o przegrzaniach mowy być nie może. Zasilacz jest nowy TAGAN 680W. Dodam, że raz na jakiś czas, powiedzmy 1x na 10 restartów komputer się zawiesza i występują artefakty obrazu.

 

 

Nie wiem gdzie szukać ratunku, proszę o pomoc. Co mam robić by to zdiagnozować.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W dziale hardware znajdziesz info o HWinfo;

- robisz loga z Save Report w postaci HTML i wklejasz na zewnetrzny hosting

- robisz scrina z Summary + Sensors i do posta

- Scrina z Sensors robisz takze pod obciazeniem np. programem z posta nr3 z tego tematu http://forum.benchmark.pl/topic/47680-fritz-chess-benchmark-43/ ustaw wszystkie rdzenie

Na poczatek tyle.

Objawy ktore opisujesz moze powodowac wiele rzeczy np . zasilacz. Wszystko sie moze popsuc.

Odnośnik do komentarza

Menadzer urzadzen - rozwin Display adapters i daj scrina.

Dodatkowo rozwin po kolei wszystkie inne galezie i sprawdz czy nie ma wykrzyknikow lub innych zoltych ptaszkow.

reszta za chwile.

 

@edit

jak juz jest odpowiedz pod Twoim postem to pisz nastepnego , bedzie czytelniej

 

Musimy ustalic co to za urzadzenie. Najedz na nie i sprawdz wlasciwosci - bedzie cos takiego PCI/VEN_10xxxxxxxx xxx xx

Spisz to i daj scrina.

 

Reszte skanuje starym mozgiem, podejrzani;

- pamieci

- dysk - podpiecie, kontrolery, bledy ???

- BIOS/UEFI -zla konfiguracja

- itd

Jak cos wymysle napisze.

 

@edit

to BMW nie wiem co to , ale z umiejscowienia wyglada na stery Chipsetu lub dyskow czyli SATA. Zobaczymy co tam znajdziesz pod VEN xxx

 

@edit

nie masz czasem ustawionych pamieci w trybie XMP. Jesli tak to ustaw bez niego (potrafisz to zweryfikowac)?

To sa pamieci dedykowane miedzy innymi dla Z77 http://www.gskill.co...s.php?index=390

Te ktore ty posiadasz moga potrzebowac recznego ustawienia parametrow http://gskill.us/for...read.php?t=9639

 

Dodatkowo dysk; jak masz podpiety ? Czy w tych gniazdach http://imageshack.us...8/z77sata2.jpg/

 

@edit

mozesz wyjac kosci pamieci i przepisac dokladnie oznaczenia - szczegolnie interesuje mnie to czy po F3-12800CL9-4GBSR2

CL9 jest jakas litera. koniecznie to sprawdz. W logach jej nie ma, a producent nie podaje bez litery oznaczen . Dziwne.

W jakich slotach masz pamieci? Podaj oznaczenia.

Reszta jutro - dobranoc.

Odnośnik do komentarza

Oto właściwości tego n/n urządzenia

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

 

@ UEFI wersja 1.7, myśle że skonfigurowana rozsądnie, niemal seryjnie. Płyta główna w windowsie nie pokazuje żadnych błędów na wyświetlaczu błędów (Dr. Debug). Zmieniłem jedynie dyski na SATA zamiast RAID bo Dr.Debug wywalał błąd A6.

 

@ BMW to moja nazwa kompa, mogła zmylić.

 

@ też podejrzewam pamięci. Choć mam ustawione XMP w biosie, wgrany profil. Dokładna nazwa pamięci F3-12800CL9D-8GBSR2 niżej XMP CL 9-9-9-24 1.25V. Dysk raczej odpada bo mam 2 dyski i na obu to samo. Na jednym i drugim świeży Windows 7 (system ma 30 minut). Dziś tesowałem 3 dysk, dalej to samo.

 

@ Podpięty jeden dysk SATA w złącze SATA2 Connectors (SAT2_2, Black)

 

@ Pamięci są w slotach DDR3_A1 i DDR3_B1. Pierwszy i trzeci licząc od procesora.

 

Cytuje :

"...to BMW nie wiem co to , ale z umiejscowienia wyglada na stery Chipsetu lub dyskow czyli SATA. Zobaczymy co tam znajdziesz pod VEN xxx..."

 

Sterowniki chipsetu wgrałem ze strony asrocka, oraz wgrane stery od SATA, i USB3, zarówno intela jak i ASmedia.

Odnośnik do komentarza

1. Znalazlem taki sterownik. Nie wiem czy to pomoze, ale drogi prowadza do tej technologi INTEL-a . Zwiazane ma to byc z zarzadzaniem energia. http://downloadcente...ws+7++*eng#help

Dodatkowo identyczny problem rozwazany przez stery do plyt Intela. http://forums.tweakt...cpi-driver.html

Nie jestem wstanie ustalic prawdziwosci tych porad. Smiesznie jest poniewaz Intel podaje, ze ta technologia powinna byc na plytach i nie ma doinstalowywania sterow

http://www.intel.com...b/CS-033113.htm

 

Podejmij decyzje czy cos instalowac z podanych. Zawsze mozesz sprobowac ze strony Intela pobrac narzedzie do kontroli posiadanych sterow i poprzez ten element poszukac na ich stronach.

Jest takze mozliwe, ze ustawienia UEFI w zakladkach zarzadzania energi sa zle konfigurowane.

 

Dokładna nazwa pamięci F3-12800CL9D-8GBSR2 niżej XMP CL 9-9-9-24 1.25V
czyli kosci powinny byc ok. Ja jednak ustawilbym je bez XMP na probe.

 

Na razie tyle. Mysle dalej. Pisz co zrobiles i czy cos to dalo.

 

@edit

dodatkowo dysk

Current Pending Sector Count: 100/Always OK, Worst: 100 (Data = 2) 

oraz

Data Address Mark Errors 100/Always OK, Worst: 100 (Data = 2) 

ten blad http://kb.acronis.com/content/9138

 

Razem moga, ale nie musza powodowac zawiechy i restarty.

Odnośnik do komentarza

@ MarekB

 

Czytam uważnie co piszesz, sam szukam i robie co mogę. I powiem Ci że naprowadziłeś mnie być może na rozwiazanie, tylko nie wiem jak długo posłuży i czy to na pewno to.

 

Sprawa dotyczy kości pamięci, profil XMP jest wczytany lecz mimo to zmieniłem ręcznie DDR Voltage z 1,25V które sugeruje producent na 1,5V (liczbe wymyśliłem sam sugerując się innymi kościami które zazwyczaj mają 1,5V lub 1,65V). No i jakby ręką odjął, komp chodził od 19.00-23.30 bez żadnego zdarzenia. Puszczałem filmy, robiłem wszystko to samo co wcześniej kiedy resetował się. Bardzo dziwna sprawa bo producent usilnie daje zasilanie 1,25V a tutaj lipa. Jakbyś to skomentował ? Dlaczego tak może być ?

 

Także póki co problem znikł, jeśli sytuacja będzie trwała więcej jak tydzień uznam że problem rozwiązany i temat można zamknąć.

 

PS. Faktycznie nieznane urządzenie ----> Intel® Smart Connect Technology

Odnośnik do komentarza

Daj prosze zakladke CPU-Z - SPD. Mozesz prawdopodobnie ustawic recznie nizsze napiecie i powinno smigac. XMP czasami wymaga troche uwagi przy ustawieniu.

 

@edit

Tu masz podstawowe wyjasnienie o XMP http://pclab.pl/art41568-6.html stary arykul, ale zasada jak widze sie nie zmienila. Mam plyte z XMP 1366 i odpowiednie kosci i d..pa. Chodzi wszystko jak rakieta na ustawieniach recznych i kreci sie bez problemu.

Odnośnik do komentarza

Teraz masz XMP to widac w polu SPD Ext.

Ja bym zrezygnowal z XMP i ustawil recznie z normy JEDEC 3 , czyli 800MHZ > 9 9 9 28 oraz napiecie 1.28, a jesli na takim napieciu nie wystartuje tp podnosil wolno do stabilizacji. W CPU-z masz wartosci zapisane przez producenta. CHipset/kontroler odczytuje wartosci takie jakie mu zadasz. Jak ustawisz odczyt z XMP jak teraz to powinien ustawic wszystko z automatu. Dalem Ci linka i jak poczytales to wiesz, ze teoria nie = praktyce.

Sprawdz ustawienia reczne i napisz jak chodzi.

Konkretnie ;

W biosie ustawione jest 1,5V a w CPU-Z są inne wartości. Dlaczego tak jest, nierozumię.
CPU-z czyli zakladka SPD nie podaje ustawien aktualnych tylko potencjalne mozliwe. Jak jest ustawiona pamiec masz w zakladne Memory. Nie ma tam jednak napiecia.
Odnośnik do komentarza

Na takim ustawieniu zaczeło działać i działa idealnie (bez restartów)

12.JPG

13.JPG

 

Następnie zmieniłem tak jak pisałeś. Ręcznie 9-9-9-28 i napięcie 1.28V i też działa idealnie.

14.JPG

15.JPG

 

 

Teraz pytanie teoretyczne, co daje większe napięcie na kościach ? Lepiej miec 1.5V czy 1.28V ?

W jednym i drugim przypadku nie zrezygnowałem z XMP lecz tylko zmieniłem ręcznie parametry. Może pisze haotycznie ale nieco nie ogarniam tematu. Nie rozumie różnicy w profilu XMP od ręcznego ustawienia pamięci, nie znam różnic w podawaniu zasilania.

 

Oba przypadki z ostatniego posta działają jednakowo dobrze (brak restartów). Jak na moje oko kości te bronią się od ustawienia napięcia 1.25V mimo że z tego słyną. Wygląda na to że wszystko tylko nie 1.25V.

Odnośnik do komentarza

Teraz popatrz na odczyty CPU-z oraz HWinfo zaznaczone na zielono - roznice w tymingach (szczegolnie czwarty) i napieciach. Program jak program moze sie mylic, tym bardziej, ze to nowa platforma i nie dopracowane technicznie "odczytywacze". To nie istotne.

xmpzalecane.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ustawiles w drugim przypadku do profilu XMP tymingi od ustawienia "zwyklego 800MHz. Zadzialalo, a teoretycznie nie powinno. :) Czy to bedzie stabilne na dlugo? Moze, moze nie.

Co do napiecia. Juz linkowalem chyba temat gdzie pomagalo 1.35Volta. Nie mozesz trzymac sie sztywno napiecia ze specyfikacji bo platforma jako taka ma swoje "widzi mi sie" i to jest nagminna sprawa.

 

Profil XMP jest tak samo potrzebny jak np. Dx10 oraz Dx10.1 - to tylko moje obserwacje. Taki chwyt marketingowy. Zrobilismy wam dobrze, bedzie wieksza przepustowosc ...ble ble ble.

 

Sprobuj zostawic pierwsza opcje czyli XMP z napieciem 1.35.

Sprobuj ustawic druga opcje bez XMP i z recznie ustawionymi tymingami, ale na 800 MHz 9 9 9 28 i napieciem 1.28.

Testuj oba ustawienia np. Super Pi http://www.techpowerup.com/downloads/366/ w probce 32M (znasz ten program?)

 

Co daja nizsze napiecia? Mniejsze obciazenie platformy - czyli teoretycznie dluzsza prace komponentow i mniejsze zuzycie pradu. Ponadto takie kosci nadaja sie do OC lepiej niz takie gdzie startujemy z poziomu 1.5V w gore, a teraz nie ma juz mostka i szyny i cale obciazenie po OC przejmuje procesor.

Lepiej miec zatem 1.28 Volta.

Odnośnik do komentarza

@ MarekB

Witam po dłuższej przerwie. Sprawdziłem kości Super Pi, oba przypadki przeszedł jak złoto, czyli (XMP + 1.28V) oraz bez XMP + 1.35V.

Póki co zostane przy 1,28V. Mam krótkie pytanko, bardziej przyszłościowe. W jaki sposób podkręca się pamięci, co mam zmienić w biosie żeby lekko je podkręcić, potestować. Zmienic z 1600 na 1866 i coś jeszcze. Zupełnie się na tym nie znam.

 

Ogólnie chciałbym Ci bardzo podziękować za pomoc, uratowałeś mi utratę zdrowia i 3 lata życia dłużej.

Odnośnik do komentarza

Ratujemy tu jak umiemy - zdrowie najwazniejsze. Same OC pamieci nie na wiele sie przyda chyba , ze chcesz benchmarki na wydajnosc CPU szarzowac.

Platforma fajnie sie kreci cala z procem. Bede mial chwile to cos naskrobie, ale poczytaj troche na poczatek. jest wiele poradnikow na sieci. Zrob sobie profil tego stabilnego ustawienia i jak cos nie wyjdzie to w sekunde przywrocisz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...