Skocz do zawartości

Pendrive utracił kontakt z pc


T9K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Siostra ostatnio kupiła na alledrogo pendrivik Kingston DT108 16GB no i zachciała przenosić pliki większe niż 4gb to jej sformatowałem na NTFS'a (był fat32), a dziś oglądała około godzinę film z niego na tv, potem poleciała do kompa zgrać jakiś inny film i już w telewizorze przestał działać (tzn wcale go nie widzi), w obydwu komputerach dzieje się to samo - nie widzi go ale system wykrywa że "coś tam jest".

 

Menadżer dysków pokazuje "2260 pram usb device"

 

 

Mnie przychodzą dwie rzeczy na myśl - albo odwrotnie wsadziła go w tv po zgraniu filmu, pendrive ma "łyse" złącze i jest to możliwe, tym bardziej że są tam ślady

albo się przegrzał(?)

albo za szybko go odłączyła od kompa biorąc pod uwagę że to był NTFS...

 

Miała tam też trochę ważnych danych i trzeba to jakoś odzyskać...

 

Co z tym fantem robić?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na początek zrób kopię posektorową pendrive'a (o ile będzie to możliwe) i na tej kopii kombinuj... https://www.fixitpc.pl/topic/5357-dysk-usb-toshiba-mk5059-gsx-problem-na-win-7/page__view__findpost__p__40487

Inne przykłady programów do odzyskiwania danych znajdziesz w poniższym temacie.

https://www.fixitpc.pl/topic/5572-brak-mozliwosci-odczytu-danych-z-dysku-samsung-spinpoint-m6-hm500li/

Odnośnik do komentarza

DMDE wyłożył się, pokazuje urządzenie z ZEROWĄ wielkością i na tym koniec...

 

Podobnie inny soft.

 

ChipGenius wywalił jedynie:

 

Device Name: +[E:]+Urządzenie kompozytowe USB(2260 PRAM USB Device)
PnP Device ID: VID = 046D PID = C526
Serial Number: 5&&B9514C6&&0&&2
Revision: 1.00
Device Type: Standard USB device -
Chip Vendor: (No match record)
Chip Part-Number: (No match record)
Product Vendor: 2260
Product Model: PRAM
Tools on Web: (N/A)

 

 

Zaś ręczne poszukiwania firmware nie dały rezultatu...

 

Mógłbym wysłać na gwarancję ale czy to się opłaca? Biorąc pod uwagę czas i czy ją uznają...

Odnośnik do komentarza

iFlash tu znalazło jedynie jedno urządzenie z takim samym VID i PID. Warto zajrzeć do środka pendrive delikatnie go otwierając (o ile to możliwe, ale większość się da bez problemu, nie uszkadzając niczego) i tam powinien być chip z nazwą - przepisz nazwę. Dodatkowo na stronie www.flashboot.ru (daj sobie tłumaczenie) jest narzędzie do odzyskiwanie danych z pendrive (nie wiem czy zadziała, gdy jest niesprawny).

 

Zdarzyło mi się, że pendrive nie działał, bo oderwała się nóżka od jednego elementu na płytce PCB i wystarczyło przylutować.

Odnośnik do komentarza

Ten pen to taka mała pierdółka:

 

55ab332d1c2b9847bb4b02328060fe51.jpg

 

i całość jest tak jakby "jednością", a tej klapki (z tą głową) ruszyć nie idzie, ale pod spodem są jakieś nr seryjne czy coś ten tego:

 

DT108/16GB

04456-303.AOOLF 5V

05 5440757 TAIVAN

 

----

 

Żadne oprogramowanie z tamtej strony nie daje rady - po prostu go nie widzi, a odzyskanie danych jest dość istotne...

 

 

----

 

Pisałem też do producenta co można z tym zrobić i odpisali:

 

Could you please try to format the USB flash drive with the following software from the link below?

 

http://www.killdisk.com/

 

KillDisk is a powerful tool who will completely wipe out and reformat your flash drive at its original state.

 

You will need to download the software on a floppy disk or bootable CD as it is a "stand alone" software.

 

Stand alone means that the software will boot by itself from the DOS as soon as you will start your PC.

 

Once you formatted it with KillDisk, please reformat it again with Windows using the option FAT32/NTFS.

 

 

No ale pozostaje kwestia danych...

Odnośnik do komentarza
DT108/16GB

04456-303.AOOLF 5V

05 5440757 TAIVAN

 

To nie jest 05 tylko OS. U ciebie siedzi chip: Phison PS2250 chip, do którego są specjalne dedykowane narzędzia do formatu. Szukam i szukam narzędzia, które by przywróciło sterownik chip'u...

 

Dobra mam kilka opcji (bo nie mam precyzyjnych informacji): na początek wypróbuj Phison PS2251 UP19 CTool v.1.05 - kilknij Pobierz (będzie ochrona bootowa, przepisz kod z obrazka i kliknij przycisk pod nim). Wypakuj do nowego folderum ruchom narzędzie i program jest już na szczęście po angielsku, więc teraz będzie prościej instruować :P Przejdź do Setting, otworzy się okienko i w oknie Scan Setting odhacz Enable Formatting (przecież nie chcesz tracić danych, potem byłoby ciężko odzyskać), zapisz ustawienia (wskaż plik setting.ini w folderze z programem), klikasz OK i Start.

 

Jeśli nie zadziała, to spróbujemy czegoś innego.

Edytowane przez Grisza
Odnośnik do komentarza

Ten soft i porada od kingstona zawiodła...

 

Co do tego Phisona to po konfiguracji jego okienko wygląda tak...

 

jv6np2.png

 

 

... jakby trzeba było coś wybrać i po starcie się on zawiesza ("brak odpowiedzi" na górnej belce) oraz też nie idzie go ot tak zamknąć... jednakże po wyjęciu pena od razu jest reakcja (zamyka się) jakby "coś się działo", ale przez 15 min tak było, czekać dłużej?

 

 

EDIT: Odzyskanie danych nie jest już istotne (udało się odzyskać z innych miejsc)

 

 

EDIT 2: Mielił około 1,5h i...

 

aet8gn.png

 

 

 

...nastąpiła "lekka" zmiana, dalej go nie widać normalnie w moj komputer, ale można ustawić literę dysku w Zarządzaniu dyskami (co jest ustawione na "g"), ale przy próbie wejścia przez pasek adresu wywala "Włóż dysk do stacji Dysk Wymienny (G:)", format przez cmd jest niemożliwy bo wywala "Błąd w wywołaniu IOCTL."

Odnośnik do komentarza

No dobrze, skoro to sobie nie chciało poradzić, a jednak "pomieliło" i coś się zmieniło to ok. Aby go sformatować możesz spróbować narzędzia PhisonFormatter lub HPUSBDST, a później pobierz i wypakuj Phison MPALL v.3.29.0B a następnie uruchom MPALL_F1_9000_v329_0B, w Setting przejdź do zakładki IC_FW i tam przy Controller wybierz PS2251-50 a jeśli to nie zadziała to 2251-60. Mam nadzieję, że po tym będzie wszystko ok :) Powodzenia.

 

BTW napisałem, że to chip Phison 2250, myliłem się, bo to jest 2251 (ale to nie ma różnicy, bo ogólnie chodziło o rodzinę 2250 :D)

Odnośnik do komentarza

PhisonFormatter wypluwa błąd przy odpalaniu: "Preformat not support this IC!" (oczywiście uruchamiane jako administrator)

HPUSBDST wywala z kolei error: "There is no media in the specified device" (oczywiście angielski znam i nie problem zrozumieć)

 

CO do tego ostatniego to do końca nie rozumiem jego działania... niby wybieram odpowiedni controller, daje save i... co dalej? BO jak zamykam to dodatkowe okienko X-sem, daje start to wypluwa na czerwonym tle:

 

Get ini parameter

0xF817

 

i na tym koniec... chyba że coś źle robię

Odnośnik do komentarza

Spróbuj w ostatnim narzędziu które podałem wypróbować opcję -61 a jeśli nie to to inne, na początek wymienione na stronie Phison (oprócz 01, próbuj wszystkich bo to jest właśnie to "Preformat not support this IC!" IC) żeby dokładnie wiedzieć o który chodzi potrzeba informacji z kolejnego chińskiego narzędzia tzn z GetInfo (jest po angielsku i znajduje się w paczce z Phison MPALL v.3.29.0B) Przy pomocy Tobie posiłkuję się TYM artykułem. Czytałem, że narzędzie w wersji 3.29.0B może mieć problemy, więc użyj wersji 3.20.0B.

 

Może być też tak, że te narzędzia nie pracują na win 7 ;/

 

Staram się CI pomóc jak mogę, nie zrażaj się :) czasem jest ciężko podać dokładnie jakie narzędzie użyć, bo np. program nie podaje wszystkich wartości. Myślę, że jeśli masz pod ręką Win XP i spróbujesz tam użyć narzędzi to powinny działać (podaj screen z GetInfo - pamiętaj on trawi tylko systemy niższe od Visty, jeśli nie masz XP to możesz wykorzystać maszynę wirtualną).

 

Podobny problem do Twojego z tym Get ini parameter 0xF817

 

I jak? Wydaje mi się, że to co Ci podałem powinno pomóc, z opinii na forach chińskich i rosyjskich wiem, że to pomaga (głównie na tych, bo również narzędzia są chińskie i rosyjskie :P). Kurczę, gdybym miał pendrive z chipem phison to byłoby mi łatwiej stwierdzić czy dane narzędzie się nadaje.

Edytowane przez Grisza
Odnośnik do komentarza

A więc... normalnie bez niczego to mogę wybrać 50, 39, 33, 32 ale w przypadku wyboru pozostałych muszę dokonać wyboru w okienku FC1 - FC2 0xFF (wybór: 01 lub D1) oraz w zakładce Partition Settings muszę zaznaczyć mode i tam wybór 3, 7, 8, 21, 30 z czego to 3 to zwykły, 7 i 8 secure (mogę zablokować partycje(?)) zaś 21 i 30 to cd-rom więc teoretycznie pozostaje 7 i na wszystkie kombinacjach wywala tym razem nieco inny błąd:

 

Ybs05.png

 

Getinfo (oczywiście na win7 bezproblemowo chodzi ale jak będzie mus to postawie maszynę wirtualną na XP) pokazuje że to 60 "łamane" przez 90:

 

a2HHw.png

Odnośnik do komentarza

Dobrze chociaż, że program widzi pendrive :)

 

Z tego co czytam to, to narzędzie ma problemy na Win 7 ( więc uruchom jako administrator), a jeśli nie to możesz spróbować uruchomić go w trybie zgodności z XP lub na maszynie wirtualnej.

 

Mode wybierz 3.

FC1=0xff - to masz

FC2=0x01 - to jeszcze musi być, więc opcja 01

 

EDIT: Wpadłem jeszcze na pomysł. Kiedyś mojego pendrive uratowało zainstalowanie na nim (przynajmniej próba instalacji) dedykowanego do niego, rozszerzającego oprogramowania (w moim przypadku U3 SanDisk). Do Twojego pendrive też jest taki soft UrDrive, może akurat on sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza

Niestety i te próby zawiodły, ciągle sypał tm samym błędem 0x6018, oczywiście jako administrator, w przypadku zgodności to żadna wersja MPALL nie uruchamiałą się - błąd programu, na maszynę wirtualną nie było czasu... zresztą siostra dziś go odesłała na gwarancję, więc temat można zakończyć...

 

UrDrive - próbowałem, nic z tego bo instalator tego to zwykłe kopiowanie pliku wykonywalnego + autorun.ini na pendrive'a co oczywiście było niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...