Skocz do zawartości

Komputer się włączył na pare sekund, wyłączył się i się nie włącza


KarolJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam taki problem.

Wczoraj włączyłem komputer odszedłem od niego na parę sekund do kuchni, a gdy wróciłem on był wyłączony.Od tamtego momentu nie chce się wo gule włączyć.Lampka na płycie głównej się świeci i klawiatura też więc prąd dochodzi.

Próbowałem przepinać do innych gniazdek,sprawdzałem kable,trochę go wyczyściłem ale nadal się nie uruchamia.Czy jest możliwość, że był jakiś skok napięcia i włączyła się zworka restartująca biosa ?

 

Do naprawy daje go dopiero w poniedziałek jak coś więc macie czas na rozmyślanie :)

 

 

Intel Core 2 Quad CPU Q9400 2.66 GHz 2.67 GHz

4 GB RAM

Windows 7 Ultimate 32-bit Service Pack 1

ATI Radeon HD 4800 Seriesz

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Każdy dział ma swoje "Ogłoszenie WAŻNE...", w którym podano jakie informacje/logi są wymagane. Jeśli sugerujesz problem sprzętowy to kłania się dział Hardware.

Podaj info o zasilaczu (producent, model - ewentualnie może być fotka jego tabliczki znamionowej). Przy okazji garść informacji o zasilaczach = https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe-garsc-informacji/

Podaj też producenta i model płyty głównej. Taka informacja powinna być widoczna na płycie głównej (być może masz pudełko lub papierową instrukcje obsługi płyty głównej).

 

IMHO nawet gdyby doszło do resetu BIOS-u nie powinno to załatwić kompa tak, że wogóle się nie włącza... Rozumiem, że wogóle nie potrafisz wejść do BIOS-u?

Odnośnik do komentarza

Nazwa płyty głównej nic mi nie mówi (no może poza nazwą chipsetu). Nie widzę takiej na stronce Gigabyte.

 

O ile zasilacz jest z tzw. "czarnej listy" to powinieneś testowo podłączyć inny, markowy. Możesz pożyczyć od znajomych lub rodziny... Zasilacz możesz podłączyć na tzw. pająka - nie musisz go wkładać do obudowy i możesz podłączyć tylko te najbardziej istotne urządzenia (płyta główna, procek, karta grafiki) żeby sprawdzić czy komputer zastartuje (i dasz radę wejść do BIOS-u).

 

Odłącz na conajmniej kilka minut kabel z zasilacza. W międzyczasie przeczyść kompa... Wyjmij kartę grafiki i RAM z gniazd na płycie. Gniazda przedmuchaj np. IPA Cleanser, Kontakt IPA (oba dostępne m.in. w sprayu, w sklepach z elektroniką) lub sprężonym powietrzem, a sloty karty grafiki i pamięci RAM również przeczyść wspomnianymi preparatami. Wkładając na powrót grafę i RAM odpowiednio je dociśnij. Przy okazji zresetuj BIOS (zworką, albo wyjmij baterię na dłużej). Przyjrzyj się wtyczkom zasilacza czy nie ma w nich np. nadpaleń.

 

Możesz też podmienić grafikę na inną, byle tylko sprawdzić czy komp ruszy...

A tak wogóle wiatraki na procku i karcie grafiki kręcą się?

Odnośnik do komentarza

Zapomniałem dodać, że po takim czyszczeniu nie powinieneś włączać kompa zbyt wcześnie z uwagi na ewentualną możliwość skraplania się sprężonego powietrza...

 

Zasilacz z tzw. "czarnej listy", więc do wymiany o ile zależy Ci na tym kompie. Patrz wcześniejszy link.

 

Co do resetu zworką, to piny powinny być umieszczone koło bateryjki, i pewno widać tam napis na laminacie płyty głównej (CLR_CMOS). Natomiast nie wiem jak to jest u Ciebie rozwiązane bo nie wiem o jaki dokładnie model płyty głównej chodzi. Przykładowo... (patrz str. 30):

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-p35-%28d%29s3_e.pdf

To clear the CMOS values, place a jumper cap on the two pins to temporarily short the two pins or use a metal object like a screwdriver to touch the two pins for a few seconds.

W tym przypadku albo musisz sobie "skołować" zworkę dwupinową i na kilka sekund ją założyć, albo zewrzeć piny np. śrubokrętem (także na kilka sekund). Oczywiście przy odłączonym zasilaniu! Bywa tak, że są 3 piny a zworkę dwupinową przestawia się na chwilę w "drugie" położenie. Nie możesz zapomnieć o ściągnięciu zworki lub o jej przełożeniu w poprzednie miejsce.

Najlepiej zerknij do papierowej wersji instrukcji swojej płyty głównej - takową powinieneś mieć.

Edytowane przez picasso
16.09.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...