Skocz do zawartości

Wymiana wentylatora - problem


Seweryn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Mam problem z dopasowaniem wentylatora na radiator procesora w zestawie hp, gdyż rozwiązania są chyba dość nietypowe a ja niespecjalnie się w tym temacie orientuję.

 

Zamieszczam zdjęcia jak to wygląda , i tak pierwszy problem to wymiary, tzn. rozstaw otworów montażowych jest 70 mm tak jak dla went.80mm - natomiast średnica samego wentylatora jest mniej więcej równa wentylatorą 92 mm . Jak widać na zdjęciu jest on mocowany do tych blaszek dodatkowo nie pion poziom tylko powiedzmy lekki skos ale to mniej istotne

 

I teraz zupełnie nie wiem jak do tego dobrać wentylator tzn 80 mm będzie pasował tylko kwestia wydajności i hałasu - obecny był stosunkowa cichy (do czasu 19 tys godzin) i dość wydajny prędkość ok 1850 obr/m co wystarczało by procesor core 2 duo miał temperatury średnie na poziomie 30-45 st .

 

Generalnie z temperaturami nie ma najmniejszego problemu zależy mi na czymś niezbyt drogim i cichym tylko czy np obr jak widzę 1600 wystarcza czy może potrzeba 2000 tys.Dodatkowo nie wiem zupełnie bo podłączyłem inny wentyl 92 od wyciągania z obudowy na 3 pin do wejście 4 pin, to rozkręcił się do 3 tys obrotów było głośno normalnie jest 1200 , czy te 3 pin bo takie widzę went. będą działały z deklarowana prędkością czy też tak będą się tak rozkręcać

 

Może coś mi rozjaśnicie w temacie

post-140-0-63969800-1309827490_thumb.jpg

post-140-0-58786100-1309827616_thumb.jpg

post-140-0-65468300-1309828500_thumb.jpg

post-140-0-24594000-1309828575_thumb.jpg

post-140-0-77251900-1309828736_thumb.jpg

post-140-0-52999000-1309828819_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Potrzebujesz wentylatora z opcja PWM. To jest system wlasnie na podlaczenie pod plyte glowna i kontrolowanie obrotow przez system. Jesli chcesz zamontowac na sile trzy pinowy wentylator, a temperatury beda akceptowalne to masz dwie mozliwosci:

1. Napiecie ustawiasz na 7V od moleksa i wentyl kreci sie ze stala nizsza predkoscia - nie polecam na radiator.

2. Dokupujesz potencjometr i kontrolujesz obroty wzgledem monitorowanej temperatury- uciazliwe.

 

Wentyli z PWM jest na rynku bez liku. Masz tu kilka przykladow.

http://aab.com.pl/arctic-cooling-p-2369.html http://www.proline.pl/?p=BQT+SWINGS+PWM+80MM

Montaz na radiatorze innego niz oryginalny moze byc nieco utrudniony, ale jest to przy odrobinie zaangazowania do obejscia.

Mozna tez zregenerowac stary wentyl. Jesli nie ma luzu, a tylko sie zatarl i jest to zwykle lozysko slizgowe to rozkrec go wyczysc do sucha i przesmaruj przepracowanym olejem silnikowym, ale tylko takim - nie nowym z butelki. Kilka kropel zbierz z bagnetu do np. kieliszka i posmaruj lozysko. Doskonaly srodek nie do zatarcia przez wiele lat.

Odnośnik do komentarza

Ok czyli sprawę mam już nieco uproszczoną będę szukał z PWM , Ten Be quiet wygląda sensownie choć nie o wygląd tu chodzi i troszkę cena wysoka, za to ten ARCTIC COOLING cenowo ok tylko te 1350 obrotów

 

Jeszcze mnie nurtuje ta wydajność 80 tki bo dla procesora myślę ze taki Be quiet bedzie ok ale stary miał jeszcze za zadanie poprzez taką nietypową budowę większą średnica chłodzić chipset(bo nowy 80mm będzie ze się tak wyrażę chował do wewnątrz radiatora a stary niemal wychodził poza niego) a on się trochę grzeje ok 40-65 stopni (nie parzy w palec nawet obciążony) jednak 92mm znowu musiałbym kombinować z montażem , nic przemyśle i biorę się za szukanie alternatyw .

 

Nie napisałem że już ze 4 miesiące temu ten wentyl zaczął lekko terkotać zreanimowałem go WD 40 - próbowałem go rozebrać niestety nieco mnie to przerosło a bałem się go uszkodzić całkiem . Tu link do budowy http://elektronikab2b.pl/prezentacja-artykul/10321-wentylatory-wykorzystujce-technologi-dr-maglev

 

WD40 ja widać na jakiś czas pomógł ale wczoraj jak odpaliłem rano komputer to odgłosy były dziwne trudne do określenia i drżenie bicie no i co znowu WD40 pomogło ale obawiam się że nie na długo stąd chce rozejrzeć się za nowym . Na razie dzięki wiem już mniej więcej na czym stoję , wentyl z pwm i do przemyślenia kwestie obrotów ? jak i średnicy ? - trudny montaż

Odnośnik do komentarza

Co do obrotow to wazniejszy jest w tym przypadku przeplyw powietrza mierzony w m3/h , parametr Air flow oraz drugi CFM. Sprawdz specyfikacje starego wiatraka i porownaj dane techniczne tych, ktore bedziesz bral pod uwage.

Mozesz zawsze pogrzebac w sieci i poszukac identycznego jak miales (regeneracja jak widzisz bez powodzenia bo to specjalnie ulozyskowany wiatraczek). Znalazlem ta firme http://www.nokaut.pl/wentylatory/wentylator-osiowy-sunon-kde-1208pkv1-13-ms-a-gn-80-x-80-x-20-mm.html w sklepie tak na szybko. Sprawdz dokladne symbole na starym i wpisz w Google.

Co do srednicy to masz racje, jesli bedzie wychodzil poza obrys radiatora to bedzie duzy plus chlodzenia podzespolow na plycie.

 

Na przyszlosc WD-40 to calkowita porazka w takim przypadku. Ten preparat penetruje i czysci do smarowania zupelnie sie nie nadaje. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Właśnie ta wielkość o tyle istotna że jak napisałeś bedzie duzy plus chlodzenia podzespolow na płycie , nawet zrobiłem małe doświadczenie zasłoniłem radiator kartką od strony tego chipsetu no i grzeje się(zaczyna parzyć) bez obciążenia . Dobra tak czy inaczej dzięki rozjaśniłeś mi sprawę a ten narzazie jeszcze kręci wiec mam czas na przemyślenie jak to ugryźć

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...