Skocz do zawartości

Problem z procesorem


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi co jest przyczyną tak gwałtownego skoku temperatur i tym samym zbijania taktowania procesora? Stary laptop ale przez to wydajność spada. Chłodzenie wyczyszczone pastę zmieniałem 2 razy pod rząd nic to nie dało. Dodatkowo dodam że dysk jest ciągle obciążony w 100% ale to chyba nie ma nic do rzeczy. Nie mogę dodać tutaj filmiku z problemem jakiś sposób?

Screenshot_2024-05-22-10-18-51-04_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg Screenshot_2024-05-22-10-18-55-22_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg Screenshot_2024-05-22-10-18-58-02_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg Screenshot_2024-05-22-10-19-00-98_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg Screenshot_2024-05-22-10-19-03-71_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ale zaraz... z czego ty pokazujesz dane? Z OCCT, z programu do obciążania i testowania sprzętu? Jeszcze pewnie te skoki temperatury są, jak obciążysz komputer w programie?

Co to za laptop? Model? Jestem ciekawy, jak wyglądają temperatury podczas normalnej pracy, tak po 20 min. 30 od włączenia go. Screen z programu darmowego proszę "HWmonitor". Zrób też screen podczas grania w coś, obciążenie realne i rzeczywiste, np., jakąś grą. Mniej wcześniej program włączony, zacznij grać, i też tak po 30 minutach zminimalizuj grę i zrób zdjęcie okna programu, który będzie monitorować w tle. Co do obciążenia dysku, to wpierw po 20 min poproszę o screen z "Menedżer Zadań" Windows, tam zobaczymy, jak dysk jest obciążony podczas normalnej pracy.

Odnośnik do komentarza

Dysk jest sprawny, nie widziałem co prawda dolnych parametrów, ale zakładam, że jest ok. Tutaj pytanie, robisz niewyraźne zdjęcia telefonem, dlaczego? Masz narzędzie "Wycinanie" do screenszotów w Windows, użyj następnym razem jego. Zobaczmy w takim razie, co siedzi w Windows.  Zrób zestaw logów z aplikacji "FRST" i pokaż na forum, co i jak masz tu.

Co do temperatury, to te skoki są niepokojące trochę, to lapek, wiadomo, że będzie się grał pod obciążeniem, ale max. to 90 'C powinno być moim zdaniem. Zobaczymy tu, co znajdziemy w "FRST". Może i dojdziemy też, co obciąża dysk. System i sterowniki aktualne? Wszystkie łatki wgrane, sterowniki najnowsze pobrane? Zobacz aktualizację driverów na stronie producenta laptopa, ewentualnie aplikacja do tego, tu mogę polecić "SnappyDriver", ewentualnie niewspierany, ale dobry  wciąż "SlimDrivers ", ewentualnie "DriverCloud". Tylko tutaj ostrożnie! Ten krok na razie zostaw, wpierw logi, ewentualnie sterowniki pod system ze strony producenta. Używając aplikacji, uprzednio trzeba przygotować punk przywracania systemu w razie czego i ewentualny backup obecnych sterowników.

 

Odnośnik do komentarza

Więc tak, miedzy czasie zainstalowalem win 7 na dysku ssd. Pobralem wszystkie sterowniki ze strony producenta plus aktualizacja do najnowszego sterownika kary graficznej. ze skokiem temperatur nic sie nie zmienilo ale za to komputer fajnie chodzi na tym systemie dysk juz normalnie pracuje. Nie wiem co dokladnie mam sprawdzic w tym programie wiec zrobilem scan. W zalaczniku zalaczam logi

Addition.txt FRST.txt

Odnośnik do komentarza

Dziękuję.  System czysty, nie ma w nim żadnego niepokojącego oprogramowania itp. Zróbmy lekkie sprzątanie tylko. Uruchom FRST. Skopiuj zawartość podaną niżej i nigdzie nie wklejaj-FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym. W FRST kliknij opcję "Napraw" (Fix)

Spoiler

START::
SearchScopes: HKU\S-1-5-21-3291282523-4021423137-3910625831-1000 -> DefaultScope {0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A} URL = 
EmptyTemp:
END::

Fixlist przeznaczona tylko dla autora tematu!

Pokaż "Fixlog" na forum, jest w tym samym miejscu co apka "FRST".

Widzę oprogramowanie do podkręcania, mam nadzieję, że te skoki temperatury nie są wywołane po użyciu owego softu? Jak tak, to trzeba sprawdzić jak jest gdy wszystko pracuje na ustawieniach fabrycznych.

System raportuje jakieś błędy krytyczne, nie wiem za bardzo, co one oznaczają:

Spoiler

Dziennik System:
=============
Error: (05/26/2024 01:24:47 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 70.

Error: (05/26/2024 01:24:47 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 70.

Error: (05/26/2024 01:24:46 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 70.

Error: (05/26/2024 01:12:49 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 80.

Error: (05/26/2024 01:12:49 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 70.

Error: (05/26/2024 01:11:26 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 40.

Error: (05/26/2024 01:11:26 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 70.

Error: (05/26/2024 01:04:49 PM) (Source: Schannel) (EventID: 4119) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Odebrano następujący alert krytyczny: 80.

Wszystko poza temperaturami i zużyciem dysku działa dobrze w Windows? Spróbuj jeszcze  odpalić system w czystym rozruchu, popracować na nim trochę i zobacz, jak się zachowują temperatury i zużycie dysku.

https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/jak-wykonać-czysty-rozruch-w-systemie-windows-da2f9573-6eec-00ad-2f8a-a97a1807f3dd

Odnośnik do komentarza

program do podkrecania? chodzi ci chyba o afterburnera. Mam go po to zeby odpalac statistic rivia tuner, tam nic nie kombinowalem. Powiem tak czysty rozruch nic nie pomogl jest tak samo. Ogolnie po zainstalowaniu systemu win 7 gra plynnie chodzi przez dluzszy czas,nie tak jak wczesniej ze co 5 sekund scinalo. Zauwazylem tez ze scina jesli temperatura dochodzi do 90 wtedy zrzuca taktowanie. przy 85 stopniach gra chodzi jak nalezy. Moze trzeba undervolting zrobic? ktos na innym forum o tym wspomnial ale nie wiem czy to cos da nigdy tez nie robilem tego

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza

Tak, chodziło mi o Riva Tuner i Afterburner. System masz czysty, nic niepokojącego w nim nie ma co by powodowało jakieś problemy. Na czystym rozruchu też masz problem, na czystym rozruchu działają tylko usługi Microsoft. Więc problem jest albo sprzętowy, albo coś nie tak z chłodzeniem. Może jak czyściłeś, coś nie tak zamontowałeś, nie poprawnie pasta termoprzewodząca rozprowadzona, coś niedociśnięte jak powinno. I tak, to jak najbardziej normalne, że podczas wysokiej temperatury, procesor zwalnia, to zabezpieczenie, aby się nie usmażył, tak zwany  "Throttling".

"Undervolting" można zrobić, jest to zrobić, spróbować, jest to też obniżenie jego taktowania. Z tym że ja bym wpierw spróbował zobaczyć na temat chłodzenia, to co pisałem wyżej. Zaktualizowałby jeszcze BIOS, o ile jest nowsza wersja, zresetowałbym też BIOS do ustawień fabrycznych. Może kiedyś coś w nim przestawiałeś, podkręcałeś itp.? Nawet jak nic nie robiłeś, to też bym spróbował dać ustawienia fabryczne.

W "FRST" zrobione wszystko możesz usunąć program i jego kwarantannę:

C://FRST

Odnośnik do komentarza

Kupiłem ten laptop używany rok temu i wtedy strasznie się zacinał pewnie przez ten dysk. Więc używałem tylko do internetu ale ostatnio coś mnie tknęło że przecież on ma karte GT 520 i poniekąd jakas słaba gierka powinna chulac. Popatrzyłem na temperatury, strasznie się grzał. Pasta była już jak kamień więc nałożyłem nową. Przed i po wymianie to samo cały czas throttling. Z tydzień temu postanowiłem wymienić jeszcze raz pastę, nawet dwukrotnie ale dalej to samo więc raczej zamontowane wszystko jest okej. No mogę spróbować z tym biosem. Gdzie moge sprawdzić jakie procesory obsługuje ta płyta? Nie wiem co mogę jeszcze sprawdzić? Jakieś napięcia? 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o "Undervolting", to poczytaj:

Undervolting GPU i CPU - co to i czy jest bezpieczny? (techpolska.pl)

Co do BIOS, to musisz wejść do niego i spróbuj wybrać "Default" w ustawieniach, jak wejść do BIOS to zobacz czy nie masz napisane na ekranie przed startem Windows, to najczęściej klawisz "Delete" naciskany przed startem Windows, ewentualnie przez Windows, przez ustawienia. Na pewno gdzieś jest opcja w BIOS przywrócenia ustawień fabrycznych.

Co do sprawdzenia, jaką masz wersję BIOS, to jak wejdziesz do niego to zobaczysz, jaka jest wersja zainstalowana. Czy jest nowsza, to sprawdzisz na stronie producenta laptopa, ewentualnie poszukać narzędzia do aktualizacji tam BIOS

Odnośnik do komentarza

Nie mogę w żaden sposób wejść w bios. Przed instalacja nowego systemu wciskałem normalnie F2 i wchodziło. Zainstalowałem ze sterowników producenta szybkie uruchamianie coś to ma do rzeczy? Nie mogłem w żaden sposób tego odinstalować to dałem przywracanie systemu, niby się usunęło ale w bios dalej wejść nie mogę..

Odnośnik do komentarza

Jak zainstalowałeś taki program, to tak, powoduje on szybszy start systemu, bez wyświetlenia ekranu startowego BIOS. Nie mniej opcje tą da się wyłączyć w nim z powrotem. W Windows 10/11 można jeszcze wymusić wejście do BIOS z poziomu ustawień w sekcji odzyskiwania.

Odnośnik do komentarza

Ok, opcja baterii, aby zresetować BiOS jak najbardziej wchodzi w grę. Dobrze że coś udało się zrobić i chodzi lepiej. 

Akurat nie wiem, czy instalacja systemu, który nie ma wsparcia i na którym nie działa już sporo aplikacji to dobry pomysł. Nie wiem jak było z 10, ale może też aktualizacja i optymalizacja załatwiły by sprawę. Spróbowałbym na twoim miejscu z Windows 11, wymagania da się obejść i system działa bardzo dobrze na starym sprzęcie. Ewentualnie pomyśleć o jakimś Linuxie, jest sporo wersji przypominających Windows.

Jest jeszcze komenda, która powoduje po wpisaniu w CMD restart komputera i przejście do BIOS. Z tym że nie wiem czy to zadziała w Windows 7, raczej nie, bo opcja przewidziana jest dla Windows 10/11. Nie mniej możesz spróbować, zobaczysz co się stanie. 

Otwórz wiersz polecenia jako administrator.
Wpisz: shutdown /r /fw i naciśnij klawisz Enter aby zatwierdzić komendę. System automatycznie uruchomi się ponownie i powinien przejść do konfiguracji BIOS.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...