Skocz do zawartości

Karta grafiki - przepustowość a rodzaj pamięci


krzych20

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !!!

 

Czy ktoś może mi wyjaśnić łopatologicznie jak wpływa rodzaj pamięci karty graficznej na jej przepustowość ? Zawsze myślałem, że przepustowość (czyli to co w GPU-Z widnieje jako bandwidth) jest zależna tylko od szerokości magistrali np. mamy 64 bit lub 128 bit to ta 128 bit to jakby swoista autostrada (jeśli można to tak powiedzieć) a 64 bit zwykła droga. Jeśli magistrala szersza to i przepustowość większa, a ostatnio jak przeczytałem recenzje laptopa to napisano w niej, że właśnie też rodzaj pamięci wpływa na przepustowość co przekłada się w ostatecznym rozrachunku na ogólną większą wydajność karty (lepsze osiągi w grach). Przykładowo mamy taką samą kartę z DDR2 i z DDR3 to ta z DDR3 ma wyższe taktowanie pamięci i jest wtedy wyższa przepustowość ale w jaki sposób to wpływa ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na dzikie.net jest wzór jak oblicza przepustowość. vga_ra2.gif

Przepustowośc zależy zarówno od szerokości magistrali - szyny we wzorze (jaka droga) oraz częstotliwości pracy(jakie auto jedzie po tej drodze). Najlepiej mieć kartę (przykład z sufitu) która ma 3000 MHZ częstotliwości na 512 bitowej magistrali. Gorzej jak mamy 3000 Mhz na 256 bitowej magistrali. Sam rodzaj pamięci karty graficznej - czyli czy to jest GDDR czy GDDR5 ma znaczenie z powodu różnic w produkcji. Im wyższy numerek przy pamięci tym większą może ona osiągnąć częstotliwość przez co jej wydajność powinna być wyższa. Oczywiście zdarza się że szybką pamięć połączy się z wąską magistralą i stanowi ona wąskie gardło. W praktyce trzeba oceniać wszystkie parametry kart (ile TMU ile ROP-ów itd) bo czasem wraz ze zwiększeniem szerokości szyny obcina się inne rzeczy. Jako przykład może posłużyć GeForce 460 SE. Ma więcej RAM-u na szerszej szynie ale z mniejszą częstotliwością od GTX 460. Plus jeszcze ucieli mu ROP-y itd. Skutkiem tego wersja SE jest wolniejsza od wersji zwykłej Link. Mam nadzieję że coś wyjaśniłem.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Teraz już mi się coś więcej rozjaśniło po twojej wypowiedzi i tym artykule z podanego linka. Powiedz mi jeszcze jak możesz (bo chcę się upewnić czy dobrze rozumiem ) odnośnie tego artykułu bo jest tam napisane :

 

1. "Pamięci te możemy podzielić według następujących kryteriów:

 

* ze względu na szerokość szyny:

o pamięci 64-bitowe

o pamięci 128-bitowe"

 

Czy to jest dobrze napisane ? Bo ja rozumiem, że chodzi o szerokość magistrali karty graficznej, a nie pamięci (pamięci w ogóle mają jakąś magistralę) ?

 

2. "Przepustowość pamięci można obliczyć z następującego wzoru:" (no i ten wzór co podany wyżej)

 

Chodzi tu o przepustowość całej karty graficznej, a nie pamięci (czy tak) ?

Odnośnik do komentarza

Wg Wikipedii szyna danych to część magistrali. Myślę że można mówić że szerokość magistrali wynosi 128 bit mimo że tak naprawdę to szerokość szyny danych wynosi 128 bit (takie uproszczenie).

Co do wzoru tam chodzi o przepustowość pamięci. Nie wiem czy można tak mówić "przepustowość karty". Przepustowość może być chyba tylko jakiejś magistrali - PCI, AGP, PCI-E czy S-ATA czy też magistrali pamięci RAM (łączy RAM z CPU albo RAM karty graficznej z GPU). Samą przepustowość powinniśmy podawać w bitach np SATA II ma przepustowość 3 GBity ale jak powiemy że to jest przepustowość 300 megabajtów to też wszyscy zrozumieją.

Odnośnik do komentarza

Sorry za wprowadzenie w błąd napisałem, że chodzi mi o przepustowość całej karty graficznej, a miałem na myśli magistralę oczywiście (myślałem jedno napisałem drugie). Odnośnie tego pierwszego inaczej to ujmując chodzi o to że np. pamięć 64bit jest inaczej skonstruowana i nie będzie działać na magistrali 128bit ? Przez magistralę rozumiem fizycznie ścieżki które łączą pamięci z procesorem i są one na karcie graficznej (waflu krzemowym), a nie jakoś wewnętrznie w kości pamięci chyba że się mylę. Może to śmieszne moje rozumowanie, ale jak już piszę to chcę mieć jasność.

Odnośnik do komentarza

Pamięc 64 bit teoretycznie powinna działać na magistrali 128 - najwyżej by zużywała tylko połowę. Natomiast magistrala w sensie fizycznym to chyba właśnie te ścieżki ale możliwości przemontowania pamięci na konkretnej karcie na takie z inną magistralą chyba nie ma - zresztą nawet jakby to sie udało to problem może mieć z tym GPU bo on dane wysyła i odbiera z RAM-u karty graficznej. Tak na marginesie z wafla krzemowego wytwarza się tylko układy scalone czyli GPU i RAM a ścieżki biegną po płytce drukowanej (PCB).

Odnośnik do komentarza

Nowe dyski mechaniczne mogą mieć odczyt średni na poziomie 120 MB czyli myślę że gdzieś na początku talerza mogą bardzo zbliżyć się do granicy możliwości SATA I. Szybsze kontrolery SATA II są potrzebne do dysków SSD bo one mogą mieć średni odczyt na poziomie 200 MB (te trochę droższe bo te tanie to mniej mają, czasem nawet porównywalnie do mechanicznych dysków). Prosze sobie zobaczyć na ten test na PC Lab-ie. Mimo że ma prawie półtora roku to w miarę dobrze pokazuje co mogą dyski twarde.

Co do magistrali kart zintegrowanych to one korzystają z RAM-u komputera (nie widziałem jeszcze karty zintegrowanej ze swoim RAM-em ale jest to teoretycznie możliwe) więc korzystają z magistrali systemowej z mostka północnego względnie z procesora jeżeli to w nim jest kontroler pamięci np Athlon 64. W nowych Intelach seria "i" "I" oraz w G9650 karta graficzna jest w procesorze w którym jest również kontroler pamięci więc tam magistrali jako ścieżek na PCB nie będzie.

Odnośnik do komentarza

Popatrz MatiKu, ale po SATA 1 pojawił się SATA 2, choć dyski nie dociągały z transferem nigdy do 150 MB. Jaki był sens takiego skoku technologicznego, skoro nikomu to do niczego nie było? Z SSD to owszem, ale jak zauważyłem, te szybsze są na PCI-Ex, więc niejako odpada konieczność używania SATA. W dodatku jakiś czas temu powstało SATA 3, a dyski nadal stoją na poziomie mizernym. Moim zdaniem jakiś sens jest w SSD na PCI-Ex i ten kierunek dopracowywania urządzeń byłby najbardziej owocny.

 

Poza tym, nie wiem czy właściwym jest używanie pojęcia "dysk" w odniesieniu do SSD.

Odnośnik do komentarza
Barracuda XT 2 ma maksymalny odczyt na poziomie 143 MB/s. To jest w zasadzie granica SATA zwykłego więc nawet mechaniczne dyski potrzebują trochę szybszej magistrali. Dyski SSD (niektóre) mają korzyści nawet z SATA III http://www.tomshardware.com/reviews/intel-ssd-320-crucial-m4-realssd-c400,2908-9.html czasem małą a czasem wystarczy przepiąć do szybszego SATA i jest 50 MB/s więcej. Co do samego pojęcia dyski twarde - jak mówimy o dysku to najczęściej mamy na myśli "magazyn danych" więc SSD pod tą kategorię podpadają.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...