Skocz do zawartości

Win32:Patched-TM [Trj] - Infekcja winlogon i explorer


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Mam pewien nietypowy problem. Zgłosiła się do mnie ukraińska para z zainfekowanym komputerem. Wielkim specjalistą od infekcji nie jestem, chciałem się więc skonsultować na forum. Sporym problemem dla mnie jest język systemu i zainstalowanego na nim oprogramowania, wszystko jest pisane cyrylicą, której niestety ni w ząb nie rozumiem.

 

Opis problemu:

 

Nie pracowałem praktycznie wcale na tym komputerze, jednak para twierdzi, że przeglądając strony internetowa pojawia im się co jakiś czas komunikat Avasta o infekcji pliku i potrzebie restartu komputera. Działania te nie przynoszą rezultatów, problem się powtarza. Wykonałem skan Avastem i wykryło trzy infekcje:

 

C:\WINDOWS\explorer.exe Win32:Patched-TM [Trj]

C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe Win32:WinPatch

C:\WINDOWS\explorer.exe Win32:WinPatch

 

Podjęte działania:

 

Na komputerze użyto Combofixa, jego log dodaję niżej. Ja użyłem, jak wyżej wspomniałem, Avasta który wykrył infekcje i nic nie jest w stanie z nimi zrobić.

GMER_log.txt

Combofix.txt

Extras.Txt

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Rzeczywiście w logach widać, że może być zainfekowanych kilka kluczowych plików Windows. Oprócz explorera i winlogon dam też na wymianę sfcfiles.dll bo wygląda podejrzanie.

 

1. Pobierz paczkę czystych plików pod XP SP3 zgodnie z twoim systemem: KLIK. Pliki wypakuj i umieść bezpośrednio na dysku C:\

 

2. Uruchom OTL i w oknie Własne opcje skanowania/Skrypt wklej następujący tekst:

 

:Files
C:\WINDOWS\System32\dllcache\winlogon.exe|C:\winlogon.exe /replace
C:\WINDOWS\System32\winlogon.exe|C:\winlogon.exe /replace
C:\WINDOWS\System32\dllcache\explorer.exe|C:\explorer.exe /replace
C:\WINDOWS\explorer.exe|C:\explorer.exe /replace
C:\WINDOWS\System32\dllcache\sfcfiles.dll|C:\sfcfiles.dll /replace
C:\WINDOWS\System32\sfcfiles.dll|C:\sfcfiles.dll /replace
 
:Commands
[emptyflash]
[emptytemp]

 

Kliknij w Wykonaj skrypt. Zatwierdź restart komputera. Powinien otworzyć się log z usuwanie, który zachowaj w celu pokazania na forum.

 

3. Następnie uruchamiasz OTL ponownie, tym razem wywołujesz opcję Skanuj. Pokazujesz nowe logi z OTL.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Przepraszam za brak polskich liter, dla ulatwienia wklejenia logow pisze z laptopa z systemem w wersji RU, nie znam cyrylicy i nie wiem gdzie jest pulpit zmiany jezyka klawiatur.

 

Wykonalem co poleciles, niestety po pokazaniu sie komunikatu o restarcie komputera i potwierdzeniu, system tego nie zrobil. Program dalej dzialal i informowal o zakonczeniu procesow, natomiast nic sie nie dzialo. Pulpit zniknal i nic poza "twardym" restartem zrobic nie moglem. Po wlaczeniu systemu pojawil sie raport, ktory wraz z logiem umieszczam. W czasie tego pisania znow odezwal sie Avast (co dziwne, bo oslony sa wylaczone) o zainfekowaniu pliku explorer.exe.

04012011_201717.txt

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza

W tej chwili Avast wykrywa dwie infekcje:

 

C:\System Volume Information\_restore{7186BC8A-D766-4235-9361-54A914F2D692}\RP1\A0000174.exe

C:\System Volume Information\_restore{7186BC8A-D766-4235-9361-54A914F2D692}\RP1\A0000175.exe

 

Co jaki czas Avast ostrzega przed C:\explorer.exe, niestety cyrylica, wiec nie wiem o co chodzi. Komunikatu nie moge skopiowac do google translate, recznie niestety nie przepisze. Jezeli to wazne, poprosze o tlumaczenie ta pare.

Odnośnik do komentarza

To co jest wykryte jest nieistotne. Kopie plików ode mnie możesz już usunąć z dysku C bo nie będą potrzebne. Infekcja wygląda na pomyślnie usuniętą i przejdźmy do czynności końcowych:

 

1. Użyj opcji Sprzątanie z OTL.

 

2. Wykonaj obowiązkowe aktualizacje:

 

Internet Explorer (Version = 7.0.5730.13)

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83216016FF}" = Java 6 Update 16

"Mozilla Firefox 3.5.3" = Mozilla Firefox 3.5.3

"avast" = avast! Free Antivirus

Szczegóły aktualizacyjne w tym temacie: KLIK.

 

3. Wyzeruj stan przywracania systemu: KLIK

 

 

 

Edytowane przez picasso
7.05.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...