Skocz do zawartości

Reinstalacja Visty a trwałe usunięcie danych z dysku


domiskra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę przywrócić czysty windows z momentu kupna laptopa + formatowanie całkowite dysku. Jest oczywiście mnóstwo tutoriali w sieci, ale jako, że Waszą stronę darzę największym zaufaniem co do profesjonalizmu, tu uzyskałem kilkukrotnie pomoc, tutaj właśnie chciałem się spytać -

 

1. jeśli chcę wymazać dane z dysku najbardziej trwale, jak mogę zrobić, to lepiej wybrać opcję całkowitej reinstalacji windowsa a nie tylko jego nadpisania?

 

2. czy przy reinstalacji z utworzonych fabrycznym oprogramowaniem płyt dvd recovery nie będzie problemu z kluczem/orginalnością windows? (orginalny oczywiście, dołączony do lapka)

 

3. jaką wybrać metodę najtrwalszego usunięcia danych z dysku i w jakiej kolejności podejmować działania (wypalenie płytek recovery, backup ważnych plików na inne nośniki, format - pewnie z użyciem dodatkowych programów i reinstalacja) ? 

 

Może któreś z pytań wyda się banalne, ale nie chcę przez kierowanie się informacjami z niepewnych źródeł czegoś przeoczyć, chciałbym wszystko dopiąć na ostatni guzik, szczególnie zależy mi na jak najtrwalszym skasowaniu plików.

 

Pozdrawiam i proszę o wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Profesjonalnie czy nie profesjonalnie to rzecz gustu w tym przypadku. Jak chcesz usunąć wszystko z dysku to zarazem pozbawiasz sie partycji Recovery czyli systemu. Trwale zlikwidujesz wszystko z dysku za pomoca MHDD i innych programów do usuwania danych. One nie znaja ograniczeń na partycje. usuwaja wszystko. jak masz kopie Vista Recovery to mozesz taki krok wykonać.

Odnośnik do komentarza

Pierwszego pytania nie potrafie zrozumieć. Odpowiedz na drugie brzmi nie. Co do trzeciego - to moze wyjasnie to na chlopski rozum. Tu nie ma zadnej magii. Zwykle kasowanie to tak naprawde pewne przeksztalcenie w strukturze partycji, co by system wiedzial, ze miejsce jest wolne do nastepnego zapisu - mowiac inaczej: skasowany plik mozna odzyskac dlatego, ze istnieje on fizycznie na talerzu dysku w postaci odpowiednio ulozenego magnetycznego nosnika. Dopiero gdy w tym miejscu dysk zapisze inna informacje - wtedy poprzednia ulega zatarciu. Trwałe kasowanie to nic innego niż zerowanie - czyli cała powierzchnia dysku jest zapisywana zerami, a potem jedynkami. I tyle.

Na dokladke w trzecim pytaniu tkwi pewna oczywistosc - jesli chcesz sie przyszykowac do utraty wszystkich danych - to chyba oczywiste jest, ze gdy Ci na nich zalezy - musisz zrobic ich kopie. Dla Ciebie dla laika wazny jest fakt - ze takie zerowanie trzeba wykonać spod poziomu systemu, ktory nie bedzie sie znajdowal na zerowanym dysku - czyli w gre wchodzi dyskietka, pendrive albo plyta (najogolniej rzecz biorac), nie chce mowic o opcjach, ktore Ciebie nie dotycza w zaden sposob ;-). To tyle. Belfegor wymienil jedna nazwe. Reszte wymieni google.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...