Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem Linux Mint 4.0 KDE CE


wiex

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że z Linuxem do czynienia nie miałem w ogóle podobnie jak mój kumpel, który poprosił mnie o zainstalowanie mu na komputerze, o którym mowa, zamiast tegoż systemu Win Xp ... Mint nie uruchamia się... Po oknie z wyborem opcji bootowania ( wybierałem wszystkie ) komputer sie zawiesza (oprócz opcji scan memory czy jakoś tak). Przy próbach bootowania z CD (Win XP, Hirens Boot CD) nic się nie dzieje (choć wydaje mi się, że w Bios'ie (Phoenix) wszystko poustawiałem dobrze). Dodam jeszcze, że komputer posiada CD-ROM oraz DVD-ROM, a nawet FDD (komp jest zamierzchły) i jest to pentium 4, 2 GHz z kawałkiem oraz 512 RAM

Może jeszcze dopiszę, że głównym moim celem jest sformatowanie dysku twardego i zainstalowanie Win XP (ewentualnie doinstalowanie do Mint'a - jeśli tak się ogółem da) ;)

SMBDY HELP PLS !!!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przede wszystkim napisz wyraźnie - chcesz zainstalować Minta, sformatować dysk, żeby na nowo zainstalować Win XP, czy mieć oba te systemy.

Jeśli pierwsza opcja - potrzebna ci będzie płytka z Mintem

Jeśli trzecia - z Mintem i XP.

Jeśli druga - wcale nie musisz mieć płytki z Mintem. Może być to np. Parted Magic - dystrybucja linuxa tylko do partycjonowania.

 

Po drugie - chcesz zainstalować Minta 4. Jest to bardzo stara i niewspierana wersja. Aktualna to 14. Jeśli chodzi ci o wymagania systemu wybierz jakieś lżejsze środowisko, np Xfce (które możesz zainstalować z płytki) lub LXDE (nie ma takiego remiksu, trzeba doinstalować ręcznie, pomogę Ci to zrobić, jeśli zajdzie taka potrzeba)

 

Więc jeśli masz na myśli pierwszą lub trzecią opcję odsyłam do pobrania nowszej wersji Minta http://www.linuxmint.com/download.php

Jeśli druga to np. http://partedmagic.com/doku.php?id=downloads#.UVnYvlGzAiA lub możemy spróbować odpalić tę płytkę co posiadasz.

 

Uprzedzam, że KDE to ciężkie środowisko, potrafiło się ciąć nawet na moim kompie (Pentium T4500 2,3Ghz 2 rdzenie, 4GB ram).

 

Czekam więc na twoją odpowiedź, będziemy kombinować. Mnie wój problem wygląda na uszkodzony/źle nagrany obraz płyty.

PS. Możesz jeszcze zapodać zdjęcia BIOSu. Możliwe, ze tam coś pokręciłeś

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź... 
Chodzi mi o sformatowanie dysku i zainstalowanie na nim WinXP (opcja druga). Co do obrazu płyty to instalowałem na innym komputerze i wszystko działało, także problem musi leżeć gdzie indziej. Dołączam zdjęcia z BIOS'u... (nie wiedziałem które okna więc jest trochę na chybił trafił ;) )

post-9633-0-77978500-1365230078_thumb.jpg

post-9633-0-65311600-1365230091_thumb.jpg

post-9633-0-43170400-1365230101_thumb.jpg

post-9633-0-34068800-1365230116_thumb.jpg

post-9633-0-03181700-1365230130_thumb.jpg

post-9633-0-09972700-1365230157_thumb.jpg

post-9633-0-96880200-1365230169_thumb.jpg

post-9633-0-65028600-1365230185_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Witaj:

-Sprawdź tego minta na innym komputerze-można wykluczyć bład instalki, płyty.

-Czy masz ustawione w biosie, żeby bootował z płyty jako pierwszej (przed HDD i FDD)?

Jeśli nie, zmień ustawienia lub wciaskaj F11 (czasem F12) do momentu wyskoczenia menu wyboru z czego komputer ma bootować. Oczywiście zaraz po wciśnięciu przycisku power na obudowie komputera.

-Posprawdzaj czy napęd DVD jest sprawny, czy kable stykają i są dociśnięte, jeśli masz możliwość sprawdź tą nagrywarkę na innym komputerze.

-Jeśli komputer się zawiesza, sprawdź czy procesor się nie przegrzewa, w biosie powinieneś mieć zakładkę ,,info", ,,stealth" itp. Podaj wyniki ile co ma stopni.

-Reset biosu tez nie zaszkodzi, ale pamietaj by sprawdzić czy będzie bootował z płyty, lub samemu wybrać cdromkę przy odpalaniu.

-Jeśli w mincie masz zakładkę sprawdzania pamięci (memtest), nie zaszkodzi z tej możliwości skorzystać i sprawdzić tą pamięć przy okazji, czy nie ma błędów. 1 Pełny cykl powinien wystarczyć.

Co do Twojego celu, daj znać najpierw czy instalka XP ruszy. Linuksem zamiemy się później, bowiem linux musi być zainstalowany po windowsie (nie odwrotnie, bo będzie sporo pracy przy ustawianiu GRUBa-niepotrzebnej).

Odnośnik do komentarza

Pierwszy obrazek. First boot device - CDROM, Second ustaw HDD. Jeżeli przy takim ustawieniu jak Ci podałam po odpaleniu kompa włączy się normalnie dysk to znaczy, że problemem może być CD-Rom. Aktualnie wszystkie try opcje masz ustawione na CD-rom, więc jeśli się nic nie ma/ nie jest wykryte z płyty to komp nie ma się z czego włączyć. A i jak włączałeś płytkę z XP to pokazywał ci się napis w stylu "Press any key to boot from CD"?

 

Jak również dysk można sformatować podczas instalacji Windowsa. jeżeli będziesz chciał i odpali się płytka XP możemy to zrobić podczas instalacji Windowsa. Ja w taki sposób sformatowałam swój stary dysk - tyle, że Win7.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...