Skocz do zawartości

Upgrade BIOS-u na UEFI problem


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Korzystam z płyty gł. Gigabyte Z68XP-UD4 z BIOSem F6, chciałem zainstalować system Win 8 na dysku SSD wcześniej zmieniając BIOS na UEFI (strona Gigabyta oferuje taki plik).

 

Ze strony GA ściągnąłem plik mb_bios_ga-z68xp-ud4_u1g i po rozpakowaniu stwierdziłem, że na dyskietkę jest zbyt duży (4MB), więc rozpakowałem go na kartę SD, w BIOSie ustawiłem na start z USB-HDD i zrestartowałem komputer, niestety PCet nie uruchomił.

 

Przygotowałem więc dyskietkę formatując ją tworząc dysk startowy systemu MS-DOS a na karcie SD zostawiłem dwa pliki

 

FLASHEFI.EXE oraz Z68XPUD4.U1G

 

Komputer uruchomił się pod DOSem, wywołałem dysk C i wpisałem komendę FLASHEFI.EXE, program uruchomił się i rozpoczął aktualizację BIOSu, wyświetlił się komunikat:

Flash type MX25L3205A

Erasing...

Writing...

Verifying...

a na końcu: !!! Fixture is NOT Removed or Switch is NOT set to "ON" !!!

zwróciłem się o pomoc do serwisu Gigabyte, w odpowiedzi poinformowano mnie, że:

BIOS należy zaktualizować w środowisku DOS korzystając z dołączonego do BIOS oprogramowania.

Serdecznie Pozdrawiam,

Pomoc Techniczna Gigabyte

 

druga odpowiedź była podobna:

 

Witam,

1. Pobieramy plik dostępny pod adresem:

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3910#bios

 

2. Po rozpakowaniu kopiujemy pliki na dysk SD

3. Uruchamiamy komputer w trybie MS-Dos

4. Wywołujemy polecenie autoexec

Bios powinien zostać zaktualizowany.

Serdecznie Pozdrawiam,

Pomoc Techniczna Gigabyte

 

Wydaje mi się że tak właśnie robiłem, może ktoś tutaj wskaże mi błąd jaki popełniam.

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dlaczego komputer miałby inaczej traktować pendriva od karty SD, jedno i drugie to pamięć typu flash, obydwie pamięci podłączone do PCta przez port USB.

"Nie idź tą drogą użytkowniku Belfegor..."

Problem rozwiązany.

Uruchomiłem komputer z płyty instalacyjnej Windows 98, wywołałem dysk C: (napęd karty SD) i uruchomiłem plik autoexec.bat, zamiana BIOSu na UEFI została wykonana bez błędów.

Prawdopodobnie mój błąd polegał na uruchamianiu pliku FLASHEFI a nie autoexec, może ktoś bieglejszy to potwierdzi.

Temat do zamknięcia.

Dziękuję za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza

Poprosiłem o odblokowanie bo wg mnie przyda się mały komentarz.

Nie będę się rozpisywał o samej procedurze bo błąd był oczywisty - brak lub niepoprawny argument dla flashefi bo z komunikatów wynika, że sam dos zadziałał.

Generalnie najwygodniej przygotować sobie zestaw który zamiast odpalać dos bezpośrednio z usb będzie raczej mapował odpowiedni image za pośrednictwem grub4dos albo syslinux, no ale to dla domowego użytku ma drugorzędne znaczenie (ja flashuję hurtowo i dodatkowo z sieci więc tak jest dużo wygodniej).

Przechodząc do sedna, należy pamiętać, że w przypadku biosów gigabyta z konstrukcją typu "u1x" gdzie x jest kolejną literą alfabetu mamy do czynienia z biosem w wersji beta(tutaj dodatkowo z przejściem z biosu na uefi) i należy się spodziewać problemów, osobiście polecam dużo nowszy bios/efi dla tej płyty w wersji u1k: http://www.mediafire.com/?otwubde4udzmvya (wersja niedostępna na stronie gigabyta), dużo stabilniejszy choć nadal potrafi stwarzać problemy przy starcie (u mnie zdarzyło mu się też raz skasować ustawienia), w razie czego mogę również udostępnić wersję z wymienionym modułem obsługi sata (wstawiona wersja 12001783) przydatne zwłaszcza przy konfiguracji raid (a w szczególności raid + ssd), wstawka zrobiona i przetestowana osobiście przeze mnie.

Pamiętaj, że jeżeli wcześniej wgrałeś już efi to nowszą wersję wgrywamy już innym programem (tym razem efiflash zamiast flashefi).

Należy też pamiętać aby - jeżeli nowy bios działa - przeflashować też backup bios, z sobie tylko znanego powodu gigabyte nie udostępnia publicznie do tego programu (a takowy istnieje - nazywa się DualEFI) więc należy to zrobić poprzez "alt f10".

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem upgrade UEFI do wersji *.U1k, komputer się uruchomił ale system (Windows8 x64) nie. Zainstalowałem wszystko od nowa, system działa sprawnie ale na dodatkowym dysku 1TB WDCaviar miałem dwie partycje NTFS po ok 450GB i jedna z nich pokazuje że system plików to RAW.

Jest jakiś prosty sposób na powrót do NTFS?

Odnośnik do komentarza

W biosie u1k po raz pierwszy pojawiły się opcje dedykowane systemowi win8, czy włączałeś którąś z nich?

Zmiana biosu nie powinna skutkować utratą danych, zresztą nie było takich informacji odnośnie tej jak i wcześniejszych bet.

 

zgłaszane problemy wyglądają tak (cytat z forum biosowego):

-still no more LLC for fixed vcore

-DVID "normal" voltage varies of about +- 0.0150v at every cold boot

-DVID negative offset unusable (any negative offset causes boot failure. CCMOS needed afterwards because it bootloops)

 

-Actual TouchBIOS not compatible at all. Easytune compatible in some part. Energy Saver not compatible at all

 

Ta wersja jako pierwsza zapewnia też moduł obsługi kontrolera sata/raid w trybie efi (odrębny moduł w biosie), wcześniejsze wersje posiadały tylko moduł działający w trybie legacy.

Jak ustawiłeś OPROM za to odpowiedzialną? Może tu pojawia się problem.

 

Spróbuj przeczesać dysk programem testdisk http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download.

 

Jeżeli znajdzie prawidłowy układ będziesz mógł zapisać go na dysku.

 

ps.

Nie testowałem z win8, nie wiem też jak zachowuje się oryginalny oprom sata bo jak wcześniej nadmieniałem podmieniłem go na najnowszą dostępną wersję (zarówno oprom legacy jak i efi), win7 64bit kontroler w trybie RAID, dysk systemowy sata + 2x WDC w raid, wszystkie dyski w trybie GPT, nie widzę problemów na razie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...