Skocz do zawartości

Czujnik temperatury procesora


Arctus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie dotyczące czujnika temperatury procesora, otóż zauważyłem, że wyświetla on zbyt wysoką temperaturę sięgającą aż 100-120 stopni Celsjusza. Posiadam procesor Q6700 na płycie głównej Gigabyte P965 DS4 rev 3.3 z aktualnym Biosem. Dziwnie wyglądają dla mnie pomiary z poziomu Windows za pomocą programu AIDA, O ile pokazuje zbliżoną temperaturę do tej pod Biosem - obecnie 115 - o tyle na poszczególnych rdzeniach widoczna jest...... temperatura ujemna (-30; -35). Moje pytanie dotyczy kwesti, czy - być może - za słaby zasilacz jest powodem fiksowania czujnika?. Skąd moje podejrzenie? Stąd, że wczoraj kiedy zauważyłem ją zacząłem eksperymentować z bratem z próbą podkręcenia go nieznacznie - raptem o 40 Mhz - komputer mniej więcej 10-30 sekundach wyłączał się. Kiedy próbowaliśmy ustawić na podawanie większego napięcia na procesor - 1.35V - zachodził ten sam problem. Zasilacz to Tagan u15 580W, posiadam w budzie jeszcze kartę graficzną GT8800 Asusa, 4x RAM, 2xHDD Sata, napęd DVD, i 3 wentylatory. Po obliczeniu pobieranej mocy przez PC wyszło nam ok. 500-550 W, więc taka moc powinna wystarczyć, ale być może się mylę. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

 

PS: Chciałbym dodać, że wyłączony jest system bezpieczeństwa temp. procesora, ponieważ wogólnie nie mógłbym korzystać z komputera. Kiedy sprawdzałem temperaturę po dłuższej przerwie w pracy początkowo miała ona wartość ok 70 -80 stopni.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temperatury są za wysokie dla tego procka. Sprawdź dokładnie zamocowanie coolera. Jak nie bedzie przylegał dokładnie, takie będą odczyty.

 

Kiedy była zmieniana pasta? czy w ogóle była zmieniana?

 

eksperymentować z bratem z próbą podkręcenia go nieznacznie - raptem o 40 Mhz - komputer mniej więcej 10-30 sekundach wyłączał się. Kiedy próbowaliśmy ustawić na podawanie większego napięcia na procesor - 1.35V - zachodził ten sam problem.

 

Testy rób na wartościach domyślnych.

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...