Skocz do zawartości

Komputer do XBMC (HTPC, nettop) tani!


lucasville

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam sprzętu, który na stałe podłączony byłby pod TV 40'' poprzez kabel HDMI, a do netu przez LAN. Obecnie posiadam na start dysk 3,5'' 160GB i Windowsa. Głównie komputer będzie służył jako centrum multimedialne poprzez oprogramowanie XBMC (Internet, filmy, muzyka). Sterowanie specjalną klawiaturką z touchpadem. Komputer chciałbym, aby pożerał jak najmniej prądu, bo być może będzie chodził 24h/dobę w celu wymiany plików. Odtwarzanie filmów musi być w formacie 1080p, niekoniecznie na początku przez napęd blu-ray.

 

W ofercie w necie są ogólno dostępne nettopy i inne małe desktopy, ale myślałem, czy nie lepiej zmontować coś samemu, np.:

 

Płyta główna z procesorem i grafiką: ASRock E350M1 - 279 zł

RAM - 163 zł za 8GB

Obudowa + zasilacz - 171 zł.

Dysk jest, Windows również, napędu póki co nie potrzebuję - stąd dodatkowy koszt odpada.

 

Nie mam doprecyzowanego ani ramu ani obudowy i zasilacza, stąd liczyłbym tutaj na Waszą pomoc w wyborze. Jakieś inne ciekawe propozycje co do płyty głównej chętnie też wysłucham.

 

Komputer w ogóle NIE będzie służył do grania - do tego albo Xbox albo PS3 albo inny komp.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Sam jakiś czas temu kombinowałem ze złożeniem HTPC. Główkowaliśmy trochę na innym forum i wyszło mniej więcej coś takiego. Sprzęt zbudowany w oparciu o platformę AMD Fusion. Podstawą jest wspomniana przez Ciebie płyta Asrock E350M1 z wbudowanym APU AMD Dual-Core Zacate E350 - ma dwa rdzenie po 1.6GHz i wbudowany układ graficzny Radeon HD 6310. Koszt to 249zł. Do tego pamięci DDR3 Kingston 2x2GB wylicytowane za zawrotne 31zł. Dysk już masz, więc cześc kosztów Ci odpada. Na allegro dopadłem obudowę ITX z wbudowanym zasilaczem 120W chłodzonym pasywnie za 60zł. Do tego doszedł prosty pilot na podczerwień i moduł podczerwieni na USB, napęd DVD i czytnik kart pamięci. Całość zamknęła się w kwocie poniżej 500zł. Z tymi ośmioma GB RAMu troszkę na wyrost. Do tego zauważ, że płyta ta wspiera taktowanie pamięci do 1066MHz, więc kupowanie szybszego RAMu to tylko strata pieniędzy. Na początku też wsadziłem ósemkę szybkich pamięci, potem zmniejszyłem do czwórki z taktowaniem 1066MHz i różnicy w działaniu praktycznie nie ma. Generalnie jeśli idzie o obudowę i zasilacz to przejrzyj allegro i ebay. Dużo złotówek można zaoszczędzić. Chyba, że koniecznie potrzebujesz nowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza

Ok. Płyta główna widzę, że dobra. Wchodziła w grę jeszcze płyta Asusa, ale droższa była znacznie.

Bałem się ewentualnych zacięć na 4 GB pamięci, ale jeśli niby większej różnicy nie będzie, no to znalazłem nawet GoodRAMy 2x2GB za 54 zł.

 

Nowego sprzętu nie potrzebuję. Obudowa oby była w dobrym stanie. Nie wiem tylko właśnie jakiej szukać.

Odnośnik do komentarza

W jednym ze sklepów udało mi się zebrać wszystkie te rzeczy, o których piszemy. Pozostaje jeszcze kwestia obudowy z zasilaczem, bo widzę, że GranatPL ma coś na myśli. :)

 

Póki co wygląda to tak:

ASROCK AMD A50M Mini-ITX E350M1 - 253 zł

CORSAIR DDR3 4GB Dual CMV4GX3M2A1333C9 - 77 zł (najtańsze w dualu jakie tam były - niech będzie te 23 zł więcej niż za GoodRAMy).

CHIEFTEC FI-01B BLACK - 207 zł

===

537 zł + 0 zł przesyłka.

Odnośnik do komentarza

Słuchaj, a może raspberry pi? Na wersji z 512MB RAMu XBMC chodzi bardzo przyzwoicie. Filmy w HD lecą bez zająknięcia, Jeśli masz USB w telewizorze, to nawet nie potrzebowałbyś zasilacza. LAN jest, pobór prądu minimalny, można wrzucić jakiegoś klienta torrent jeśli potrzebujesz, musiałbyś kupić oprócz komputera jakąś kartę pamięci na system i przejściówkę USB pod dysk. Z całością zamknąłbyś się w jakiś 300zł mając bezgłośny i niezwykle energooszczędny HTPC :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=4NR57ELY28s&feature=player_embedded

Odnośnik do komentarza

Granat raspberry jest słabe to arm do tego w wersji 6 czyli taki jak w najtańszych smartfonach (xperia x8/samsung GIO)

Ramu na tym czasami brakuje i to nie do filmów tylko dla osób bawiących się w programowanie a cena zabija za 200zł mam tablet z allwinerem a10+mali i jest to wydajniejsze jedynie brakuje hdmi.

Nawet XBMC nie zmieni tutaj nic brakuje portu na dysk,system bootuje z karty a jak walniesz na karcie SWAP to karta po paru miesiącach do wyrzucenia

Distra aktualne nie mają za dużej wydajności gdyby sie za gentoo wzieli to wtedy może by to lepiej chodziło ale za taką cene to nie warto płacic za znikomą wydajność

 

EDIT

Raspberry pi nie posiada wersji 512MB ram są tylkko 256MB wcześniej była mowa że wersja A będzie miałą 128MB ale się z tego wycofano.

EDIT2

jednak jest wersja 512MB :)

http://allegro.pl/raspberry-pi-b-2-0-512mb-wysylka-gratis-akcesoria-i2881186021.html

Odnośnik do komentarza

Raspberry Pi rozważałem jako alternatywę na samym początku, ale ograniczone funkcjonalności mnie zniechęciły.

 

Z kolei mam już u siebie zestaw zbudowany na ASRocku E350M1. Obudowa FI-01B Chiefteca, RAM Patrioty 2x2GB, klawiatura Media-Tech DROIDER (MT-1420).

 

Najbardziej zadowolony jestem z klawiatury, bo dziwnie się ją na początku obsługuje, ale duży plus za funkcjonalność. Płyta główna też ma wszystko czego można sobie zamarzyć.

 

Jest tylko jeden problem w całym zestawie. Głośny zasilacz w obudowie. Swego czasu kupowałem (z 4 lata temu może) obudowę normalnej wielkości z zasilaczem 400W i chodziło to wszystko bezszelestnie. Słyszałem jakąś wadę dysku Seagate'a, który tykał co jakiś czas. Spać można było spokojnie. A tutaj szum skutecznie zagłusza wszystko. Nawet własne myśli. :) Fakt, że ostatnio ciągle siedzę na laptopie to może to inaczej odczuwam, ale żeby ten komp chodził 24h/dobę to może być to uciążliwe.

Myślałem, że trochę się zmieniło jeśli chodzi o hałas komputerów stacjonarnych, ale chyba tak to już jest?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...