Skocz do zawartości

Komputerek do NAS'a...


T9K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zaplanowałem sobie że postawię domowego NASa i miałby być podłączony do routera Linksys WRT160n (b/g/n, 2,4ghz), obojętnie czy kablowo (ethernet) czy bezprzewodowo (WIFI 'n'), router tez współdzieli bezprzewodowo łącze internetowe do laptopów, telefonów i jednego telewizora (samsung UE46d6500). jest też drugi tv (samsung UE37d5500), podłączony kablem ethernet do routera bo nie ma wbudowanego odbiornika wifi.

 

 

No i ten NAS służył jako składnica plików i tu bym chciał by miał z te 4 miejsca na dyski (1TB+ na każdy, 2'5 lub 3'5, chociaż może bardziej 2,5 calowce ze względu na mniejszy pobór mocy, choć czy ja wiem...) oraz obsługą RAIDu bym nie pogardził (szczególnie raid 1 lub matrix, a może "piątkę"?), i ich udostępnianie do wszystkich tych urządzeń (no telefony możemy pominąć) w wewnątrz sieci na wspomnianym routerze (w ostateczności jak będzie mus to kupię nowy).

 

Patrzałem na gotowce, tylko to jest trochę droga impreza (licząc braku dysków), np:

http://allegro.pl/ds411slim-4-bay-sata-nas-home-server-i2824135474.html

 

I skłaniałbym się bardziej do złożenia czegoś samemu z zaznaczeniem że było by władowane w byle jaką budę typu desktop albo rack'ową, leżeć będzie na szafie więc wyglądać nie musi, tower odpada bo na wysokość się raczej nie zmieści.

 

Patrzałem na płyty główne z atom'ami na alledrogo, ale wszystkie mini-itx i posiadają tylko max 2 porty sata, więc odpada <_<

Są za to na AMD z 4 portami, ale te z kolei mają aktywne chłodzenie, a wolałbym pasywne.

 

I jeszcze jedna uwaga to mus by płyta obsługiwała "wake on lan" (czyli hibernacja w idlu po czasie by niepotrzebnie NAS nie żarł energii i jak jest żądanie to wybudzenie).

 

I tu pytanie bo bardziej doświadczonych czy można coś zbudować z osobnym procesorem (jakiś mało-prądożerny celeron albo coś w ten deseń), pasywne chłodzenie, 4+ porty sata i WOL

Nawet jakby całość miała mieć większe zapotrzebowanie na energię to przeżyję

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

AsRock 960GM-GS3 FX - 149zł

AMD Sempron 145 2.8GHz - 130zł

GoodRam 2GB 1333MHz CL9 - 40zł

Aerocool VP450 450W - 135zł

ModeCom Debut Black - 99zł ("Niemarkowa", jednak do tego PC wiele nie potrzeba. Ma 6 miejsc na dyski przy czym jest tania.)

SilentiumPC Fera Pro HE1224 - 109zł (Spokojnie będziesz mógł procesor chłodzić pasywnie, jednak czy jest sens zdecydujesz sam. Po zamknięciu obudowy nawet BOX będzie niesłyszalny lub mało słyszalny.)

 

Do tego będziesz mógł podłączyć 4 dyski na SATA, a jeśli dokupisz kontroler(y) to nawet i 10 dysków. Możesz je położyć w obudowie gdzie chcesz, byle były stabilne.

Np. w moim pc jakiś czas temu:

DSC00001.JPG

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...