Skocz do zawartości

Unix To PowerShell


Rekomendowane odpowiedzi

Unix To PowerShell

 

powershunix.jpg

 

Unix To PowerShell jest zestawem narzędzi, które występują w systemach Uniksowych. Na razie tyle, ale mam nadzieję że w miarę czasu dojdzie ich więcej, bo to dobry smaczek.

poweraj6.pngMD5

Oblicza i sprawdza sumy kontrolne pliku, która daje ostatecznie 128-bitową wartość mieszania, jest zgodny ze specyfikacją RFC1321 - The MD5 Message-Digest Algorithm

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Md5

1

 

poweraj6.pngTouch

Może być używany do utworzenia nowego pliku oraz do zmiany czasu modyfikacji czy dostępu do pliku. Pozwala ustawić dowolną datę.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Touch

2

 

poweraj6.pngCut

Polecenie to jest używane do wyciągania części z pliku. W funkcji został pominięty parametr -b dla określenia bajtów, reszta jest zgodna ze standardem.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Cut

3

 

poweraj6.pngBasename

Wydziela składniki nazw ścieżki dostępu czyli spowoduje usunięcie wszelkich na początku aż do ostatniego ukośnika znaków i zwraca wynik.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Basename

4

 

poweraj6.pngCat

Pozwala na wyświetlenie zawartości pliku lub grupy plików. Pozwala na przesyłanie zawartości z jednego pliku do drugiego, wstawianie numerów lini i ich formatowanie. Konsola PowerShell posiada taki odpowiednik Get-Content, który w aliasie rówież nazywa się Cat.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Cat

5

 

poweraj6.pngDirname

Dirname wykazuje wszystkie, oprócz ostatniej, rozdzielone ukośnikami składowe nazwy pliku. Otrzymujemy w ten sposób ścieżkę pliku. Jeśli plik występuje w bieżącym katalogu, narzędzie wypiszę kropkę.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Dirname

6

 

poweraj6.pngFind

Find służy do wyszukiwania plików o zadanych parametrach.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Find

7

 

poweraj6.pngFactor

Factor wypisuje czynniki pierwsze zadanej liczby (liczb). Czynniki są to numery, które pomnożone dają orginalny numer (Prime Factor). Przykład:

 

Factor -numbers 102

102: 2 3 17

2x3x17 = 102

czyli

102 to 2 i 3 i 17 (są to liczby pierwsze)

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Factor

8

 

poweraj6.pngSeq

Pozwala wyświetlać sekwencję liczb.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Seq

9

 

poweraj6.pngTac

Pozwala pozwala obejrzeć plik pozycji do tyłu. Plik będzie drukowany w odwrotnej kolejności. Może być przydatne do przejrzenia potężnych logów czy zapisania nowych danych do pliku w odwrotnej kolejności.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Tac

10

 

poweraj6.pngTail

Pozwala przeglądać plik, domyślnie wykaże dziesięć ostatnich linijek, pozwala przeglądać po ilości bajtach danych.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Tail

11

 

poweraj6.pngFold

Pozwala w pliku zawijać każdą linię by pasowała do określonej szerokości.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Fold

12

 

poweraj6.pngNl

Pozwala przeglądać plik i wstawiać numery linii. Daje możliwość filtrowania, podawając odpowiednie argumenty, jak - styl numeracji, formatowanie numeracji.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Nl

13

 

poweraj6.pngWc

Pozwala liczyć słowa, znaki, linię w pliku lub grupie

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Wc

14

 

poweraj6.pngHead]

Pozwala wyświetlać pierwsze linie w przegądanym pliku, domyślnie dziesieć, parametrem ustalamy ilość lini do przeglądania.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Head

15

 

poweraj6.pngWhich

Pozwala na identyfikację plików wykonywalnych. Praktycznie pozwala na wyszukanie każdego pliku wykonywalnego, który znajduję się w katalogach wymienionych w zmiennej środowiskowej. Zmienne środowiskowe można sobie konfigurować. Konsola PS, posiada już wbudowane polecenie Get-Command, którym można wykonać te samo zadanie.

 

Przykład

 

Unix To PowerShell - Which

16

 

Alias

 

poweraj6.png Skrypt prezentuje alias w stylu Basha. W PowerShellu alias jest skrótem czy inną nazwą dla polecenia. Skrypt pozwala tworzyć "pseudonimy" czyli nadać aliasowi dodatkowe parametry oraz pozwala na dodanie dodatkowych parametrów podczas użycia konkretnego polecenia. Szkoda że nie ma czegoś takiego w standardzie. Dodatkowo: unalias - usuwa alias, Resolve-Aliases - rozwiązuje alias.

 

Przykład

17

 

Get-FileTail

 

poweraj6.png Skrypt pozwala przeglądać ostatnie linie w pliku tekstowym, domyślnie listuje dziesięć ostatnich linii. Parametrem -Lines ustalamy ilość ostatnich lini do przeglądania. Funkcja jest odpowiednikiem Uniksowego narzędzia TAIL. Wymagania: PS V2

 

Przykład

18

 

Measure-File

 

poweraj6.png Funkcja odzwierciedla uniksowe narzędzie wc, które służy do liczenia słów, znaków, lini w plikach w wybranym katalogu, jednakże skrypt nie liczy sumy, wierne kopie uniksowego polecenia wc są dostępne pod Windowsa.

 

Przykład 1 , przykład 2

19

 

Measure-Total

 

poweraj6.png Funkcja jest uzupełnieniem skryptu Measure-File, która pozwala na zliczanie sum słów, znaków, lini w plikach, znajdujących się w wybranym katalogu. Funkcja pozwala na zliczenie wszystkich własności lub wybranie konkretnej. Podliczone sumy znajdują się w nowym wierszu.

 

Przykład

20

 

Du

 

poweraj6.png Skrypt ma za zadanie wyświetlać wielkości katalogów. Argumentem -Unit wybieramy jednostki wielkości - KB, MB, GB, argumentem -round można uzyskać bardziej szczegółowe wielkości po przecinku, wykazujące mniejsze wartości. Funkcja naśladuje Uniksowe narzędzie.

 

Przykład

21

 

Get-Tail

 

poweraj6.png To kolejna wariacja, która pozwala na przeglądanie pliku. Domyślnie listuje dziesięć ostatnich linijek. Posiada filrt -loop, którym można monitorować aktywność pliku, odświeżenie następuje klawiszem enter, zakończenie - Ctrl+C.

 

Przykład

22

 

Touch-File

 

poweraj6.png Funkcja ma za zadanie zmienić datę utworzenia, modyfikacji pliku. Domyślnie jeśli podany tylko ścieżkę z nazwą pliku, funkcja zmieni datę utworzenia, modyfikacji, ostatniego dostępu na datę aktualną, aby zmienić datę utworzenia, modyfikacji trzeba podać odpowiednie wartości. Downland na dole strony.

 

Przykład

wynik.jpg

 

Polecenie Touch także ma za zadanie tworzyć pliki, skrypt powyżej tego nie potrafi, a ten tak Some Unix Comm.... i zmienia datę modyfikacji na bierzącą, jeśli podamy w ścieżce konkretny plik.

23

 

Whereis

 

poweraj6.png Funkcja Whereis pozwala na szybkie wyszukiwanie plików. Skrypt nie jest wierną kopią Unixowego polecenia. Parametrami pozwala wyszukiwać pliki oraz katalogu, pasujące do określonego wzorca. Parametr -path pozwala określić ścieżkę do wyszukania, bez podania parametru funkcja przeszuka wszystkie dyski lokalne. Pozwala na filtrację po dacie ostatniej modyfikacji pliku. Parametr -SizeRange pozwala na wyszukiwanie po rozmiarze plików większych niż podana wartość w parametrze. Parametr -Dirs wyszukuje według podanego wzorca tylko katalogi. Aby wyszukiwać pliki i foldery należy użyć dwóch parametrów razem -Dirs -Files. Parametr -DefaultFormat zmienia formatowanie danych w oknie produkcji konsoli. Przykład

 

 

cmd.jpg

synesis Linux/Windows Tools - Whereis

 

Jest to dość rozbudowane narzędzie do wyszukiwania plików z zestawu Synesis Tools. Według mojej oceny bardzo szybkie w działaniu. Pozwala na wyszukiwanie według różnych wzorców. Parametrami można określić czy wszystkie dyski lokalne mają zostać przeszukane, końcowe zestawienie ilości znalezionych plików czy rozszerzeń, wykaz wersji pliku, ostatni dostęp, rozmiar, atrybut, pozwala na wyszukiwanie katalogów, wyszukiwanie w katalogach wymienionych w zmiennej środowiskowej, w podkatalogach, w katalogu bierzącym,itd.

Przykład

Nie jest to najświeższe narzędzie, jego dość świeżą alternatywą jest również whereis, różniącą się. Dostępną na stronie jesusnjim

Przykład

24

Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy temu...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Watch-Process (TOP)

 

poweraj6.png Watch-Process to uniksopodobny odpowiednik polecenia TOP. Wyświetla w czasie rzeczywistym najbardziej zasobożerne procesy w systemie (CPU), posiada dwa parametry:

 

-pollInterval określa czas odświeżania, bez podania parametru Watch-Process będzie działał w najwyższym priorytecie czyli w czasie rzeczywistym.

 

-pollCriteria pozwala na sortowanie zadań wg. użycia procesora (Processor), nazwy procesu (ProcessName), id procesu (Id), tytułu okna (MainWindowTitle), itd.

 

post-24-0-14616400-1296381652_thumb.png

 

25

Edytowane przez KolegaDudysa
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...