Skocz do zawartości

Lex

Użytkownicy
  • Postów

    210
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje

  • Płeć:
    Mężczyzna
  1. @ichito: Pewnie gdybyś mi nie podał bezpośredniego linku do tamtego tematu to nie, nie pamietałbym o tym wątku. Z tego co widzę wypowiadałem się tam jednak głównie o "wychwalanym" Comodo - i tu racja, od tamtej pory zdania o tym pakiecie nie zmieniłem, mimo że tego typu "zagrywki" z ich strony to chyba(?) już "historia" (nie śledzę na bieżąco, mało mnie ich rozwój interesuje). Czy linki, które podałeś, wpłynęły róznież na to, że ten test zapór przestał być kontynuowany? Napisałem teraz o tym teście ponieważ: - nie widzę nigdzie żadnych innych - bardzo zainteresował mnie tak gwałtowny spadek "jakości" JPF w przypadku zmiany środowiska z x86 na x64 i nie wiedziałem jak się do tego odnieść Wydaje mi się, że nawet jeśli ktoś "nie lubi" danej aplikacji to owe "nielubienie" zwykle utrzymuje się na stałym poziomie (tak obrazowo pisząc). Dodatkowo: znacznie częściej znajduję ludzi, którzy używają PFW niż JPF - dla przykładu: zarówno na SafeGroup jak i na Wilders ostatnie wątki poświęcone JPF zostały założone ponad rok temu przez Ciebie z okazji tego że JPF stał się darmowy - potem brak jakiegokolwiek zainteresowania tą zaporą. Niestety nie umiem okreslić czy wynika to z prawdziwych "kłopotów" JPF w środowisku x64 czy jedynie z hmm... "lenistwa ludzi"(?), którzy uznali, ze "JPF za bardzo pluje okienkami" i wybierają "łatwiejszy sposób" aka PFW nie uznając potencjału JPF. Najlepszym "miarodajnym" środkiem pomocy dla mnie chyba byłoby znalezienie jakiegoś zaawansowanego użytkownika, który "wciąż" używa JPF na platformie x64 by mógł zdać mi relację z tego czy natrafił na jakieś kłopoty we współpracy JPF z x64 (i ewentualnie jak sobie z nimi radził). Tylko gdzie i jak takiego kogoś szukać?
  2. @ichito: Dziękuję, że odpisałeś. Ten wątek na tamtym forum napisałem poniekąd w swego rodzaju "akcie desperacji". Przeczytałem chyba większość "najdłuższych dyskusji" na co poświęciłem ogromną ilość czasu, a wynik tego jest teraz taki, że tylko mam jeszcze większy mętlik w głowie. Bardzo brakuje mi opinii osoby, eksperta, który doświadczył zapór na własnej skórze i mógłby wyprowadzić mnie na prostą. Taką osobą pewnie mógłby być Stem z tamtego forum, ale, na moje nieszczęscie, widzę że nic tam nie napisał od paru ładnych lat... Bardzo podobał mi się sposób w jaki wyjaśniał Jetico Personal Firewall innym użytkownikom (przykład takich pomocnych postów Stema) - ja też wiele z jego postów zrozumiałem i szczerze JPF bardzo mi przypadł do gustu swoją "logiką działania". Jednak podstawowy problem w tym, że to co tam pisał odnosiło się głównie do JPF v1 działającym na Windows XP x86. W przypadku Windows 7 x64 i późniejszych postów Stema wynika, że i on miał tam jakieś problemy z tą zaporą i chyba(?) używał czegos innego (ale nie umiem dotrzeć do informacji czego konkretnie). Dodatkowo znalazłem testy, które potwierdzają że JPF "ma jakies problemy" z Windows 7 x64: Proactive Security Challenge 64 - "Jetico (...) suffers from its problems with 'indirect relativeness' protection which does work sometimes but could cause major headaches to its users in case of malware infection of the protected computer." - w związku z tym jego efektywność na tej platformie nie została oceniona aż tak wysoko jak na Windows XP x86. PS. Patrząc po zainteresowaniu moim wątkiem na tamtym form niestety nie widzę, żeby "moja sytuacja" jakoś się szybko i gruntownie zmieniła. Zauważyłem jednak, że (w mniejszym lub większym stopniu) jesteś obecny na wielu forach poświęconych problematyce bezpieczeństwa, to może mógłbyś mi polecić jakąś konkretną i "cierpliwą" osobę, z którą mógłbym tak "bezpośrednio" podyskutować, i która mogła by mi pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru?
  3. Ech, skoro ten moduł SpySheltera występuje tylko w jego zaporze to nic mi po nim póki co... Sytuacja z Simplewallem faktycznie i dla mnie jest dziwna. Rozumiem, że pod pojęciem "lekkiej wirtualizacji" kryje się coś takiego, ze nie uruchamiasz "wirtualnego osobnego komputera w okienku" tylko uruchamiasz aplikację do przetestowania w swoim normalnym środowisku i po przetestowaniu wracasz do punktu z przed jej instalacji? W czym pod tym względem użycie Shadow Defendera różni od np. utworzenia punktu przywracania systemu? Nie do końca też rozumiem rolę programu Keriver 1-Clcik Free w tej całej procedurze "lekkiej wirtualizacji" - może to wynikać z tego, że nigdy go nie uzywałem. Co do tworzenia kopii systemu, to czym użycie K1CF różni się od innych popularnych aplikacji tego typu, czy nawet wbudowanego w Win7 backupu? Powracając na koniec do tematu zapory sieciowej - od paru dni zajmuję się czytaniem owej dostępnej "dokumentacji użytkowników" (czyli wielostronicowych wątków na róznych forach) i muszę przyznać że w walce Privatefirewall vs Jetico Personal Firewall delikatną przewagę uzyskał JPF. Powoli i "na sucho" (jeszcze nic nie instalowałem) wgryzam się w podane przykłady i zaczynam rozumieć dlaczego sprawia on wielu osobom tyle problemów - jednakże po pewnym zrozumieniu zasad ten fakt może przestać być kłopotem. Obawiam się jednak, że jak już przebrnę przez te przykłady, pytania i odpowiedzi, to zacznie mi brakować takiego porównania bezpośredniego obu tych aplikacji, bo jak narazie znajduję wątki poświęcone tylko kazdej z osobna.
  4. Ze względu na owe trudności ze znalezieniem fajnych przewodników, zastanawiam się nad własnymi testami i sprawdzeniem "jak to działa". Nie za bardzo chciałbym jednak ingerować w działający system, więc wolałbym to robić na jakiejś wirtualnej maszynie - z tego co wiem to przynajmniej dwie są darmowe: VMware Workstation Player oraz VirtualBox. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie i mógłby mi doradzić, co by się nadawało do testu tego typu oprogramowania?
  5. Niestety roczna licencja SpySheltera jest niezgodna z moimi własnymi zasadami - omijam programy które wymagają abonamentów. Co ciekawe ponoć mają taki "punkt w regulaminie", że starych licencji, tych "dożywotnich", nie mozna odsprzedawać - nie do końca jeszcze jestem tego pewny, ale czy to nie jest przypadkiem niezgodne z orzeczeniem trybunału prawnego UE? Póki co może (jesli już miałbym) zainstaluję tą wersję "personal" z MajorGeeks którą podałeś. PS. Mógłbyś mi pokazać screena jak ta zakładka "Application Execution Control" wygląda? Braki "prywatnej dokumentacji" Jetico i PFW (czyli braki dłuższych recenzji, opinii samych użytkowników) to w sumie dla mnie największy ból - nie zauważyłem "nikogo takiego jak Ty", kto "na poziomie SpyShletera" mógłby mi ewentualnie podpowiedzieć co do wyboru.... Po tym co napisałeś o TinyWall, że jest zaporą "milczącą" (czyli jak rozumiem raczej nie pyta się użytkownika, stara się jak najwięcej "ogarnąć sama") wnioskuję że raczej nie jest ona dla mnie - ja lubię być "zasypywany komunikatami" z pytaniem "co teraz?". Na poczatku wymaga to dużo pracy i wprowadza "zamieszanie", ale ostateczne efekty imho sa tego warte (a przy okazji wiem, że zapora pracuje i się "nie obija"). Co do simplewall: tak - też to czytałem i też nie do końca rozumiem, bo inne "nakładki" nie mają chyba tego problemu z priorytetami filtrów? Czy może też wyłaczają Windows Firewall? Nowe, częste wersje simplewall nie są same w sobie złe, ale bardziej chodziło mi o to, że program jest wciąż mocno rozwijany a nie ma w sumie pewności jak długo autorowi się zechce jeszcze to robić i ostatecznie możemy otrzymać produkt "nieukończony".
  6. Ech, chyba moje pytania dotyczące SpySheltera (a przynamniej pierwsze z nich) staja się nieaktualne, bo ostatecznie oficjalnie potwierdziło się, że obecnie nie ma możliwości "jednorazowego zakupu" tego oprogramowania, a funkcjonuje jedynie model "opłat co jakiś czas" czego ja potwornie nie znoszę. Pozostaje mi ewentualnie czekać, aż ktoś się będzie kiedyś chciał pozbyć swojej "starszej" licencji...
  7. @ichito: Nawet nie wiesz jak się cieszę, iż udało mi się Ciebie "przywołać". I to nie to, żebym umniejszał wiedzę i doświadczenie innych ekspertów tego forum, ale jako że sam masz/miałeś styczność z Kerio Personal Firewall to myślę, że będzie Ci o wiele prościej zrozumieć moje oczekiwania, bo, jak napisałem, szukam poniekąd "zamiennika". Co do czasu potrzebnego na "przetrawienie" jest to w pełni dla mnie zrozumiałe - ja sam często udzielam się radząc innym w tematach z którymi jestem obeznany i często owego "przetrawienia" sam potrzebuję gdy mam coś komuś odpisać. Korzystając z okazji, mam nadzieję że nie obrazisz się jak dorzucę jeszcze trzy pytania "do menu". Nie chciałem tego wszystkiego pisać od razu (nie wiedziałem kto mi odpisze), ale ponieważ uważam Cię za eksperta od SpySheltera to raczej odpowiedź nie powinna Ci sprawić dodatkowych kłopotów. Pytanie 1: Szukając informacji na temat różnych firewalli, trafiłem m.in. na dwa takie linki: pierwszy oraz drugi. Czy to oznacza że jednak istnieje możliwość "nieabonamentowego" zakupu SpySheltera tylko ja nie potrafię tego znaleźć? Pytanie 2: Kiedy wchodzę na angielską wersję strony SpySheltera, https://www.spyshelter.com, widzę "reklamę" darmowego SpyShelter Anti-Keylogger, który oferuje między innymi coś takiego: "Allow you to define rules for every application. You are in charge of your PC." - niestety polska wersja strony wygląda nieco inaczej i jest mi ciężko zrozumieć "co autorzy mają na myśli" pod tym hasłem. Dalej, na jednym za screenów, widnieje zakładka o nazwie "Application Execution Control", ale też nie jest pokazane "co się tam znajduje". Stąd pytanie: czy może wiesz, czy coś z tego przypomina choć trochę "Application Behavior Blocking" z Kerio Personal Firewall? Dla przypomnienia, włączenie ABP w KPF umożliwia kontrolę nad tym czy: - aplikacja może zostać uruchomiona jeśli nastąpiły w niej jakieś zmiany (np. po aktualizacji) - aplikacja może uruchomić inną aplikację (np. program uruchamiał przeglądarkę aby pokazać stronę domową producenta) Pytanie 3: Na forum Wilders Security znalazłem temat poświęcony simplewall, wspomnianej wcześniej "nakładce". W jednym z postów pada takie stwierdzenie: Dwa posty dalej już mamy: Zastanawiam się jak to działa? Oba programy są przecież firewallami a chyba nie powinno się mieć dwóch firewalli jednocześnie - czy SSF działa "jakoś inaczej"? Czy też może simplewall zamiast windowsowego firewalla potrafi też "kontrolować" ten wbudowany w SSF? Ale też czy jest sens takiej kontroli, bo SSF pewnie ma swoje własne narzędzia do tego? Nie do końca to rozumiem.
  8. Po wielu tygodniach przerwy wypełnionej innymi rzeczami powracam do wątku z nowymi pytaniami. Z jednej strony dalej szukam owej odpowiedniej dla mnie zapory, z drugiej zainteresowałem się trochę tymi "nakładkami" na zaporę wbudowaną w Windows 7. Jeśli chodzi o typowe zapory obecnie jest mi chyba najbliżej do tych dwóch: - Jetico Personal Firewall - http://www.jetico.com/products/personal-privacy/personal-firewall/ - z jednej strony przeczytałem "całe mnóstwo" informacji dotyczących ewentualnych kłopotów z użytkowaniem tego firewalla, jednak nie mogę oprzeć się pokusie owej "mnogości opcji" oraz "szczegółowości kontroli" jaką ten program oferuje (a przynajmniej odniosłem takie wrażenie, że tak jest). - Privatefirewall - https://www.privacyware.com/personal_firewall.html - kolejny "kandydat", który mimo dłuższego braku aktualizacji wciąż jest przeze mnie widywany na szczycie pozytywnych opinii. W obu przypadkach (Jetico Personal Firewall oraz Privatefirewall) brakuje mi odnalezienia w sieci ich obszernego opisu czy też recenzji - to co znajduję to są jedynie pojedyncze komentarze... Kolejny program jaki rozważam to: - SpyShelter - https://www.spyshelter.com/pl/ - zaciekawił mnie swoimi opiniami, jednak jest jedna podstawowa rzecz która mnie od niego "odrzuca" - licencja. Lubię albo programy bezpłatne albo takie za które płaci się raz. W przypadku SpySheltera widzę jedynie możliwość wykupu rocznego abonamentu, a abonamentów wprost nie cierpię.. ech... Jeśli chodzi o nakładki na systemową zaporę to najczęściej w opiniach powtarzają się trzy poniższe: - TinyWall - http://tinywall.pados.hu/ - wygląda na "najprostrzą" z tych trzech, skierowaną do mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie do końca chcą grzebać w różnych opcjach. - Windows Firewall Control - https://www.binisoft.org/wfc.php - ta nakładka już jest "bardziej zaawansowana". - simplewall - https://www.henrypp.org/product/simplewall - o tej nakładce przeczytałem chyba najwięcej i zdaje się że mimo "prostego wyglądu" posiada opcje bardzo zbliżone do Windows Firewall Control. Jednakże odniosłem wrażenie że w odróżnieniu od WFC jest obecnie w ciągłym tworzeniu - autor co prawda z jednej strony często wrzuca aktualizacje, ale z drugiej nie jestem pewien czy chciałbym używać coś jeszcze nie do końca "sprawnego"? Czytając tematy o simplewall rzuciła mi się w oczy jeszcze jedna rzecz: simplewall wyłącza systemową zaporę - czyli mówienie o nim "nakładka" nie do końca jest prawdą? Interesowało by mnie też tzw. porównanie z "pierwszej ręki" - czy ktoś używał Windows Firewall Control oraz simplewall i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami? @ichito: Mam nadzieję, że przeczytasz to co napisałem.
  9. Chciałbym zrobić "aktualny" obraz płyty Windows 7 zawierający większość aktualizacji z Windows Update. Ewentualnie owe pliki posłużą jako podstawowy podręczny zestaw aktualizacji do instalacji offline. Z tego co wyczytałem wynika, że jeśli już mamy Windows 7 z SP1 to najpierw dociągamy: • KB3020369 • April 2015 Servicing Stack - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3020369 • KB3125574 • April 2016 Convenience Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3125574 • KB3156417 • May 2016 Update Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3156417 • KB3172605 • July 2016 Update Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3172605 • KB3179573 • August 2016 Update Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3179573 • KB3177467 • September 2016 Servicing Stack - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3177467 *) June 2016 Update Rollup pomijamy, bo kolejny, July 2016 Update Rollup, już go zawiera. Do tej pory wszystko wygląda "niby prosto". Jednak potem znalazłem parę "opcji" co nalezy "jeszcze" sobie dociagnąć. W tych opcjach występują trzy aktualizacje: A. KB3185278 • September 2016 Update Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3185278 B. KB3185330 • October 2016 Monthly Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3185330 C. KB4048957 • November 2017 Monthly Rollup - https://support.microsoft.com/en-us/kb/4048957 Aktualizacja C jest "aktualnym" Monthly Rollup, będzie się zmieniała z miesiaca na miesiąc. opcja 1: A + B + C opcja 2: A + C opcja 3: B + C opcja 4: C Czy ktoś wie która opcja z powyższych czterech jest poprawna? A może jeszcze jakaś inna?
  10. Jak oceniacie wbudowany w Windows 7 system backupu do celów tworzenia zapasowego obrazu dysku? Chciałbym co jakiś czas móc robić całościowy obraz dysku systemowego SSD (zawiera dwie partycje: System Reserved oraz C:), obraz będę przechowywał na osobnym dysku HDD. Czy może są jakies istotnie lepsze alternatywy? (rozważam zarówno bezpłatne jak i płatne) Ponieważ ów system nie wspiera wyboru katalogu na dysku na którym ma powstac backup, zamierzam podmontować wybrany katalog jako dysk (subst) i na nim tworzyć obrazy systemu. Jak przeczytałem tutaj ta metoda ponoć sprawdza się nawet przy wykorzystaniu odzysku systemu z poziomu płyty instalacyjnej Windows 7 - czy ktoś to może potwierdzić? I na koniec jeszcze jedno pytanie: czy "system repair disc" (opcja jego utworzenia jest widoczna w Windows 7) rózni sie czymś od tego co zawarte jest na płycie instalacyjnej w opcji "repair your computer"? Czy też jak mam płytę instalacyjną Windows 7 to nie potrzebuję dodatkowo tworzyć tego dysku?
  11. A to ciekawe... Jak się teraz zastanawiam, to w sumie nawet nie wiem którego do tej pory używałem, bo ta nazwa jest taka podobna. Może po interfejsie uda mi się poznać. Na poczatek pewnie wybiorę ten, który był ostatnio aktualizowany. edit: Znalazłem coś takiego: https://www.passmark.com/forum/memtest86/5166-memtest86-vs-memtest86 Z linka wynika że wersja bez plusa jest "nowocześniejsza" - aczkolwiek napisała to osoba z firmy która obecnie zajmuje się rozwojem tej wersji. Heh, no własnie nie do końca chciałbym "testować", wolałbym coś sprawdzonego, czy też "zalecanego" - dlatego powstał ten temat.
  12. Bardzo dziękuję za polecenie, bo znalazłem też parę innych tego typu pakietów (np. Hiren's BootCD) i nie wiedziałem który ostatecznie wybrać... Ogolnie strasznie dużo widzę tam tych narzędzi. Na liście jest Memtest86 oraz Memtest86+ - jaka jest tu podstawowa różnica?
  13. Mógłby mi ktoś polecić bootowalny zestaw programów do diagnozowania aktualnie istniejących podzespołów komputerowych takich jak np. pamięć (memtest) czy dyski twarde (HDD/SSD, MBR/GPT, możliwość partycjonowania) w celu wykrycia ewentualnych niepoprawności w działaniu bez potrzeby instalacji systemu operacyjnego? Do tej pory używałem różnych programów "osobno" ale zastanawiam się czy może istnieje jakiś wygodniejszy "pakiet", który mógłbym wrzucić na np. pendrive do doraźnej diagnostyki. Plusem by było gdyby ów pakiet dawał też mozliwość testów stabilności systemu (np. sprawdzenie temperatur procesora / karty graficznej po podkręceniu) ale nie jest to dla mnie konieczny wymóg.
  14. Z opisów jakie spotkałem i jakie Ty pisałeś wyglądało mi na to, że jest "najbardziej szczegółowa". Akurat ten fakt mi zupełnie nie przeszkadza, a nawet wręcz przeciwnie - lubię sobie "poklikać" rozdając pozwolenia. Jednakże teraz piszesz że owe komunikaty są "mało klarowne" a to jednak zbyt fajne dla mnie nie jest. Przyznam więc, że jestem teraz w przysłowiowej kropce. Szkoda że nie znasz żadnych stron godnych polecenia w temacie tej zapory. Skoro juz zacząłeś rozrózniać języki programów, to zapora będzie pracowała w języku angielskim. Z podanych trzech kolejnych zapór znalazłem tylko oficjalną stronę do Privatefirewall: https://www.privacyware.com/personal_firewall.html (a przynajmniej tak mi sie wydaje, że to to) - czy Outpost 2009 Free oraz PC Tools są do ściągniecia tylko z tzw. serwerów plikowych? Jeśli tak, to który polecasz jako "najbardziej zaufany"? Bo do stron oficjalnych nie udało mi sie dotrzeć, albo coś robię nie tak...
  15. @ichito: Po raz kolejny dziękuję Ci za odpowiedź. Podczas oczekiwania na nią, zrobiłem "mały research", którego wynikami podzielę się na końcu tego posta. Najpierw odniosę się do Twojego. Tiny Wall / LooknStop: Z Twojej odpowiedzi wynika, że nie są to dokładnie rzeczy których teraz akurat szukam. Sprawdziłem LnS i faktycznie nie ma możliwości zakupu - byłem nawet na oficjalnym forum z którego wynika, że była to decyzja jednego z twórców zapory (a raczej po prostu brak decyzji co do dalszego jej rozwoju, w związku z tym prawdopodonie uznał że "opuści swój produkt"). PCTools: Kiedyś, za czasów Win95/98, używałem produktów Nortona i bardzo je sobie chwaliłem. Niestety potem owe produkty stały się "kobyłami", które potraciły dużo ze swoich zaawansowanych funkcji/opcji na rzecz ułatwienia stosowania owych "kombajnów" przeciętnemu użytkownikowi. Ta droga nie do końca mi pasowała - ponieważ wolałem mieć lepszą kontrolę nad systemem, a zaawansowane opcje zostały poukrywane lub po prostu stały się niedostępne. Jak to wygląda przy PCTools? Czy zapora oferuje sporą ilość zaawansowanych opcji, czy tu też Symantec uznał że nie są potrzebne, bo przeciętny użytkownik z nich i tak nie skorzysta? nakładki na zaporę: Wiem, że próbowanie ma dużo zalet, ale póki co chyba wolałbym jakiś sprawdzony produkt niż taki "do testów". SpyShelter: Po Twojej wypowiedzi opłacalności jego zakupu dla samego FW to myślę, że SpyShelter zejdzie na dalszy plan. Biorąc pod uwagę "mój research" (o którym pisałem na początku) oraz to co napisałeś powyżej - jest to być może produkt najbardziej odpowiadający moim oczekiwaniom. Jest tu też (jak rozumiem) ten moduł na którym mi zalezy / o którym pisałem, że bardzo pasował mi w Kerio. Mimo, że jestem cierpliwy, to jednak nie będę ukrywać, że trochę obawiam się "przytłoczenia" komunikatami, szczególnie po przeczytaniu poniższego linka - już sama instalacja wzbudziła u kogoś aż takie ogromne problemy. To temat z oficjalnego forum. Też miałeś "aż tak strasznie" na początku? Czy znasz może jakieś fajne strony zawierające "poradniki dla zaczynających" dotyczące tego firewalla? Ewentualnie mogą być też jakieś sprawdzone fora skupiające aktualnych użytkowników tej zapory. Na forum oficjalnym, z tego co widzę, dzieje się raczej niewiele. Ja sam, póki co, znalazłem tylko ten poradnik, ale biorąc pod uwagę datę, nie wiem na ile jest on aktualny, a biorąc pod uwagę miejsce gdzie go znalazłem, nie wiem na ile jest kompetentny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...