Skocz do zawartości

Zmiana boxowego chłodzenia procesora


marcino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałem się poradzić na jakie chłodzenie ( do 100zł ) można zamienić standardowe BOXowe procesora Athlon 5200+ (Brisbane 2.7 GHz) podstawka AM2 , TDP 65 W, Rev. G2.

 

I czy wogóle jest sens, gdyż w BIOSie mam ustawiony alarm przy 60°C i czasem (gdy jest gorąco) podczas grania w bardziej wymagającą grę włacza się ten alarm.

 

Radiator wydaje się być dobrze dociśnięty, nie jest też zakurzony gdyż co 2-3 miesiące odkurzam budę itp...

 

W tyle obudowy mam zamontowany wyciagający wentyl Chiefteca 80 mm - z przodu nie mam możliwości zamontowania nawiewu, bo obudowa jest kijowa.

 

AMD podaje maksymalną temperaturę dla tego procesora 55-68°C.

 

 

I tu mam pytania :)

1. Czy poprostu przestawić alarm w BIOSie na 70°C ( trochę się obawiam żeby się procesor nie usmażył ) ?

2. Czy kupić jakiś nowy zestaw radiator + wentylator ?

 

Jeżeli już miałbym kupować to jaki zestaw będzie lepszy od BOXowego ? Przeglądałem oferty na aledrogo i nie wiem co wybrać dlatego chciałem zapytać bardziej zorientowanych

 

który cooler będzie dobrym wyborem i czy wogóle go zmieniać (dodam,że nigdy nie wymieniałem radiatora ale z tym chyba nie powinno być wielkiego kłopotu-czytałem podobny topic tu na na forum ).

 

Z góry dziękuję .

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Radiator wydaje się być dobrze dociśnięty, nie jest też zakurzony gdyż co 2-3 miesiące odkurzam budę itp...

1. Zacznij od wymiany pasty termoprzewodzącej na procesorze.

2. W Bios w Advanced BIOS Features - AMD K8 Cool&Quiet control - Disabled. Sprawdź, czy w Q&C nie jest uruchamiany z systemem. Jeżeli tak to wyłącz i odinstaluj.

3. W Bios spróbuj również - PC Health Status - CPU Smart FAN Control - Disabled.

4. Przy pomocy np. HWMonitor sprzwdź temperatury oraz prędkości obrotowe wentyli.

5. Obejrzyj pudło pod kątem oporów przepływu powietrza (np. pędzel kabli, taśmy które ograniczają swobodny przepływ powietrza itp + np stan ewentualnych gąbek filtrujących w przedniej części obudowy).

Odnośnik do komentarza

A więc tak:

AD. 1

A jaką pastę zastosować ? Słyszałem, że ARCTIC SILVER 5 jest bardzo dobra...

 

AD. 2

Tak, Cool@Quiet jest aktywny i zależałoby mi aby działał gdyż jak wiadomo przyczynia się on do zmniejszenia poboru energii elektrycznej przez CPU :)

 

AD. 3

Tą opcję również mam aktywną - i to jest dobra myśl żeby wyłączyć - zobaczę (tzn usłyszę :)) czy wentyl bardzo będzie hałasował na maksymalnych obrotach

 

AD. 4

Link do screena HW Monitor - temperatury i obroty w idle (godzinę po włączeniu komputera) http://img805.imageshack.us/i/hwmonitorscreen.jpg/

 

AD. 5

W obudowie mam raczej porządek - kabelki ładnie spięte i ułożone, taśmy również.

Odnośnik do komentarza

Wentylator procesora chodzi zauważalnie głośniej ale nie ma tragedii :)

 

Link do screena z Everesta : http://img188.imageshack.us/img188/5805/everestpv.jpg

 

Ta temperatura 79°C to mostek północny - wiem, że jest wysoka ale swojego czasu dużo szukałem na ten temat i wychodzi na to, że ta płyta głowna tak ma ...

Radiator na tym chipsecie to wg mnie porażka ( link do specyfikacji płyty-na zdjęciu widać ten felerny radiator z napisem http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-ma770-ds3_10.html ) - mimo zamontowania dodatkowo na nim 40 mm wentylatorka temperatura spadła o 2°C :lol:

Jeżeli już o chipsecie mowa to przymierzam się również do wymiany tego radiatora żeby mieć święty spokój i który radiator będzie lepszy ?

http://allegro.pl/item1167424495_zalman_nb47j_bezglosny_na_chipset_i_grafike_od_aab.html

czy

http://allegro.pl/item1167424492_zalman_nb32k_bezglosny_na_chipset_i_grafike_od_aab.html -> na ten mógłbym dołożyć ten wentylatorek 40 mm...

 

EDIT:

Nie spojrzałem na wymiary radiatora i chyba jednak nie da rady zamontować tego wentyla...

Odnośnik do komentarza

Jak pisałem wyżej zacznij od wymiany pasty bo chyba tu jest główny problem.

Temp mostka mógłbyś bardziej obniżyć przez zmianę radiatora ale nigdy tego nie robiłem i trudno mi radzić. Przed wymianą sprawdź czy nie będzie problemów z kartą grafiki.

Czy w bocznej obudowie masz perforację? Jeżeli tak to spróbuj ją zakleić co powinno spowodować większy przepływ powietrza - przód obudowy - wewnętrzne elementy.

I oczywiście przetestuj czy jest lepiej. Ale zacznij od pasty.

Ewentualnie wymień wentyl z tyłu obudowy na 120 mm (jeżli możesz).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dzięki tadek, troche mnie pocieszyłeś :)

 

Sorki,że tak zeszło ale musiałem się zarejestrować na aledrogo, później oczekiwanie na aktywację i na przesyłkę i tak się to wszystko przedłużyło...

Założyłem wczoraj ( w końcu ) tę pastę i nie zauważyłem jakiegoś szczególnego spadku temperatury na procesorze... Rzędu może 2-3°C. Podczas gry znów się załączał ten alarm z BIOSu (przy 60°).

Może jak się pasta wygrzeje to się sytuacja poprawi a jak nie to pozostaje przestawić alarm na 70° (lub całkowicie wyłączyć) albo przestać grać podczas upałów :D

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...