Skocz do zawartości

Pamięć RAM i BSoD - pamięci RAM nie działają razem


brthzzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Problem dotyczy niepoprawnego działania dwóch modułów kości pamięci (G.SKILL F1-3200PHU2-2GBZX) w systemie Windows 7 Ultimate SP1 (o dziwno problem nie występuje w systemie Windows XP Professional SP3).

Po włożeniu identycznych pamięci komputerowych (2x1GB DDR1 DUAL CHANNEL) do slotów, a następnie po uruchomieniu systemu pojawiają się BSoD (m.in. MEMORY_MANAGEMENT; DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL; PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA; CONFIG_INITIALIZATION_FAILED) oraz komunikaty dotyczące nie odnalezienia punktu wejścia procedury. BIOS wykrywa pamięci - 2048 O.K.

Kości RAM sprawdzałem osobno (jak również "mieszając" pamięci różnych firm - G.SKILL oraz ELIXIR - każdy po 1 GB) i nie było żadnych problemów. Płyta główna (ASROCK K8UPGRADE-NF3) nie obsługuje trybu DUAL CHANNEL, mimo to nie powinno być problemów z działaniem pamięci RAM (powinny uruchamiać się w trybie SINGLE CHANNEL).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz dwa tematy w dziale hardware - po co? W tym drugim podobne rozwiazanie.

Problem dotyczy niepoprawnego działania dwóch modułów kości pamięci (G.SKILL F1-3200PHU2-2GBZX) w systemie Windows 7 Ultimate SP1 (o dziwno problem nie występuje w systemie Windows XP Professional SP3).

sam odpowiadasz sobie na pytanie.

Mozesz zrobic test pamieci memtestem. Wykluczy to problem OS-a. Kazda kosc osobno w kazdym slocie.

Nie ma oficjalnych sterow dla Win7 wiec czego sie spodziewasz. Moze akurat te kosci wymiekaja i nie ma w tym zadnych ukrytych problemow. Sprawdz plyte i RAM testujac.

Odnośnik do komentarza

Masz dwa tematy w dziale hardware - po co?

No to mnie zaskoczyłeś tym pytaniem :)

zgodnie z regulaminem forum JEDEN PROBLEM = JEDEN TEMAT.

MarekB, oba tematy dotyczą zupełnie innego problemu. (karta graficzna <->pamięć RAM).

 

Mozesz zrobic test pamieci memtestem. Wykluczy to problem OS-a. Kazda kosc osobno w kazdym slocie.

pamięci RAM działają osobno bez zarzutów na obu systemach operacyjnych, natomiast razem współpracują ze sobą jedynie na "xpeku".

 

A może rozwiązaniem jest ręczne ustawienie timingów na płycie głównej w BIOSIE w celu dopasowania jej do pamięci RAM ? Tylko pytanie jak to się robi :)

Odnośnik do komentarza
A może rozwiązaniem jest ręczne ustawienie timingów na płycie głównej w BIOSIE w celu dopasowania jej do pamięci RAM ? Tylko pytanie jak to się robi :)
najpierw jest pytanie lub raczej prosba - przeczytaj w dziele hardware jakie informacje podawac. Jak doczytasz to znajdziesz program HWinfo lub/oraz/dodatkowo CPU-Z. Tam sprawdzimy jak masz ustawione tymingi.

 

Jedna platforma? Inaczej, czy to jeden komputer? Jesli tak to po co dwa tematy.

 

@edit

najprosciej chyba ustawic recznie parametry na probe http://www.gskill.co...ts.php?index=30

czyli tymingi i napiecia jesli plyta na to pozwala. To Ty masz PC wejdz do Biosu i sprawdz.

 

Tylko pytanie jak to się robi :)
bez przesady mamy nauczyc sie z instrukcji na sieci jak wejsc do Biosu? Jak znalezc zakladke z RAM-em? i napisac instrukcje.
Odnośnik do komentarza

A sprawdzałeś osobno kości na obu slotach pamięci?

Dodatkowo powiedz ile testów przeszło przez test. Memtest randomowo sprawdza komórki pamięci, za jednym testem nie koniecznie natrafi na błąd.

Co do timingów to nie zmieniaj ręcznie, żeby zapobiec jeszcze wiekszym kłopootom ustaw sobie mniej wydajnościowe profile SPD.

Mimo, że BIOS widzi poprawnie kosteczki to nie znaczy, że będzie je też idealnie obsługiwał ;P powiedz jaką masz wersje BIOS'u (i tutaj przydałby sie, jak już powiedziano, raporcik z HWInfo, etc.)

Odnośnik do komentarza
A sprawdzałeś osobno kości na obu slotach pamięci?

Tak, sprawdzałem. działają bez problemów (Windows 7 Ultimate SP1). Dodatkowo kości testowałem u znajomego - nie były wykrywane przez system (Windows XP Professional SP3).

 

Dodatkowo powiedz ile testów przeszło przez test

Windows 7 przeskanowałem systemowym narzędziem do sprawdzenia błędów pamięci RAM - Diagnostyka pamięci systemu Windows (Kombinacja testów - rozszerzona, Pamięć podręczna - domyślna, Liczba przebiegów - domyślna). Narzędzie nie wykryło żadnych problemów z pamięcią komputera.

 

powiedz jaką masz wersje BIOS'u (i tutaj przydałby sie, jak już powiedziano, raporcik z HWInfo, etc.)

2.40 (najnowsza). Po wielu próbach (problemem był BSoD - MEMORY_MANAGEMENT) udało mi się w końcu wykonać raport HWiNFO (w załączniku) oraz zrzuty ekranu CPU-Z oraz GPU-Z.

 

CPU-Z

cpuzhn.jpg

 

GPU-Z

gpuzk.jpg

 

 

 

MarekB, nie można zarzucić Tobie braku wiedzy dotyczącej zagadnień sprzętu komputerowego - jednakże do bycia guru w tej dziedzinie sporo Ci jeszcze brakuje (duża wiedza czyni skromnym, mała zarozumiałym). Są osoby znacznie przewyższające Ciebie w tym temacie. Wiedz że to Ty możesz kiedyś potrzebować pomocy. Tak więc zalecałbym trochę pokory w tym kierunku. W parze z wiedzą powinna iść także wysoka kultura osobista - doskonałym przykładem jest użytkowniczka picasso, którą z tego miejsca pozdrawiam :D

 

Swojego czasu był na tym forum jeden taki "wszechwiedzący" użytkownik (de facto Twój imiennik), który widział wady u wszystkich a nie dostrzegał ich u siebie - wiadomo jak skończyła się jego przygoda na forum.

 

Czasami przeglądam tematy osób proszących o pomoc (niestety nie posiadam na tyle dużej wiedzy aby im pomóc). Zauważyłem, że na forum są "ludzie z wiedzą komputerową", którzy traktują takie osoby z pewną pogardą. Zanim dojdzie do faktycznej pomocy to muszą najpierw pokazać swoją wyższość nad użytkownikiem, nie okazując przy tym żadnego szacunku. Większość proszących o pomoc w obawie o brak uzyskania rozwiązania nie podejmuje z nimi żadnych rozmów w tej kwestii. Gdy jednak ktoś się postawi bądź zwróci uwagę zaraz wybucha wielkie oburzenie wśród "świętych krów" - dochodzi do krytyki użytkownika i gróźb nieudzielenia pomocy (teksty w stylu:"takiś mądry to radź sobie sam" albo "to ty oczekujesz pomocy a nie ja").

 

Powyższy problem wynika głównie z niewielkiej ilości osób z doświadczeniem w konkretnej dziedzinie. Brak konkurencji sprawia że "osoby ze stażem" pozwalają sobie za dużo, często przekraczając granice dobrego smaku. Wiedzą, że są jedynymi jednostkami od których można uzyskać "fachową pomoc" i niestety to wykorzystują.

 

Na szczęście jest na forum garstka osób, od których oprócz profesjonalnej pomocy można liczyć także na szacunek i miłą atmosferę.

Raport HWiNFO.txt

Odnośnik do komentarza

Odpowiem tak; o ile wiedza picasso oraz innych bieglych w sprawach infekcji musi byc ogromna i poparta prawdziwym autorytetem to zakres hardware jest przy tym naprawde malusi. Sprawdzic dane techniczne podzespolow, parametry pracy np. RAM, typy i znaczenie bledow HDD to naprawde smieszne i malo wymagajace zagadnienia.

Logiki nikt nie uczy. Zdrowego rozsadku rowniez.

Swojego czasu był na tym forum jeden taki "wszechwiedzący" użytkownik (de facto Twój imiennik), który widział wady u wszystkich a nie dostrzegał ich u siebie - wiadomo jak skończyła się jego przygoda na forum.
malo mnie interesuje jak sie skonczyla i nie Ty bedziesz moja przygode finiszowal.

 

zgodnie z regulaminem forum JEDEN PROBLEM = JEDEN TEMAT.
, ale to jedna platforma i gdybys mial jeszcze problem z USB zalozysz nowy?

Jak jestes taki regulaminowy to powiedz mi prosze gdzie widzisz wymagane dzialem logi sprzetowe w Twoim temacie i pierwszym poscie. Jak na taki post odpowiadac. Takie zachowanie wywoluje odpowiednie reakcje. Mislisz sobie czytajac "nastepny tepy pajac nie moze przeczytac jak zakladac temat". Wymiana uprzejmosci strata czasu, ale to juz "typikal".

 

Zauważyłem, że na forum są "ludzie z wiedzą komputerową", którzy traktują takie osoby z pewną pogardą.
jesli trzeba podac link do plyty glownej bo nie raczy wpisac oznaczen w Google lub podobnie leniwe i niczym nie usprawiedliwione dzialanie z dopiskiem np. "te stery nie dzialaja podajcie inne" - to czego oczekujesz? To nie pogarda to raczej politowanie. Nie ma sensu pisac po raz setny; podaj dane techniczne wlacznie z zasilaczem bo dostaniesz odpowiedz, ze zasilacz markowy 500Wat i pracuje juz trzy lata wiec jest napewno sprawny.

 

Wiesz gdzie jest problem? Problem jest w administarcji i to

Swojego czasu był na tym forum jeden taki "wszechwiedzący" użytkownik (de facto Twój imiennik
ten czlowiek probowal zmienic. Nie zalezy nikomu aby dzial hardware dzialal tu przynajmniej podobnie jak infekcyjne. Nie wiem dlaczego. Mam pelny i autentyczny szacunek do picasso. Nic mi do tego.

Kazdy temat hard bez logow i informacji powinien miec zakaz odpowiedzi, a bzdury w poradach nagradzane odpowiednio.

Tyle co do Twoich zalow.

 

Co do tematu to tylko mozna potwierdzic oraz domniemywac dalej problemy platformy i RAM.

Producent podaje precyzyjnie docelowe platformy http://www.gskill.co...ts.php?index=30 (co nie oznacza, ze na innych maja nie dzialac) , ale Ty masz nForce3 250 chipset i to jednokanalowy czyli prawdopodobnie jest wstecz problem. W dzialaniu z Win 7, a co za tym idzie bez sterownikow jest poprostu problem z odczytem SPD. Widac to w logu i na scrinach - 161MHz zamiast 200 czyli 1;1 z szyna oraz z automatu inne tymingi.

Szansa jest marna, ale mozna sprobowac to ustawic w BIOS-e na sztywno - zakladka chyba Adwanced. Czyli zabawa na dluzsza chwile. Czemu jedna kosc pracuje? Nie wiem. Zapakuj jedna kosc i daj juz tylko zakladki SPD i Memory z CPU-z.

 

Jest jeszcze jedna mozliwosc; jedna kosc jest walnieta (jednak), a to mozna sprawdzic memtestem, a nie

Windows 7 przeskanowałem systemowym narzędziem do sprawdzenia błędów pamięci RAM - Diagnostyka pamięci systemu Windows (Kombinacja testów - rozszerzona, Pamięć podręczna - domyślna, Liczba przebiegów - domyślna). Narzędzie nie wykryło żadnych problemów z pamięcią komputera.

 

memtest nie zalezy od OS-a

Odnośnik do komentarza

Pamięć RAM (pierwsza kość) - CPU-Z - (działa bezproblemowo)

 

14671522.jpg

 

Pamięć RAM (druga kość) - CPU-Z - (błędy BSoD, zawieszenia systemu)

 

14961587.jpg

 

Pamięci RAM były sprawdzane OSOBNO na różnych slotach. Okazało się że jedna z kości pamięci jest prawdopodobnie uszkodzona (mimo że całkiem niedawno sprawdzałem i oba pamięci działały poprawnie).

Dodatkowo spróbuje przetestować kości za pomocą programu memtest86+.

Odnośnik do komentarza

zaskoczył mnie fakt, iż wcześniej nie sprawdzałeś kostek memtestem+

Jak juz wspominałem memtest potrzebuje dużej ilości czasu i niestety tego minusu i softu i sprzętu nie da się ominąć.

Z czystego serca proponuje poprostu na szybko podmianke kostek pamięci. Co to da? Wiele, ponieważ będziesz juz posiadał diagnoze problemu, a już jej rozwiązanie nie będzie ciągneło nas za język i powodowało spory ;)

 

https://www.fixitpc.pl/topic/6006-jak-przetestowac-pamiec-za-pomoca-memtest86/

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

MarekB, masz negatywne podejście do użytkowników proszących o pomoc.

Z forum korzystają osoby z różnym poziomem wiedzy komputerowej, dlatego do każdego użytkownika należy podchodzić indywidualnie - bez żadnych uprzedzeń ("zamiast POUCZANIA i WYTYKANIA BRAKóW - nakierowanie na właściwy tor" by mycha69).

 

charliez, kości pamięci zostały sprawdzone programem memtest86+. Testy nie wykazały żadnych błędów.

 

Na rozwiązanie problemu z pamięciami G.SKILL F1-3200PHU2-2GBZX natrafiłem podczas przeglądania BIOS-u. Wystarczyło opcję FLEXIBILITY OPTION (BIOS SETUP UTILITY -> ADVANCED -> CPU CONFIGURATION) ustawić na ENABLED (When it's enabled, it allows better tolerance for memory compatibility). Moduły pamięci działają teraz bezproblemowo, ale kosztem zmniejszonej prędkość taktowania.

 

Pamięci RAM (obie kości) - CPU-Z - (po włączeniu FLEXIBILITY OPTION)

cpuzrq.png

 

Myślałem jeszcze o ręcznym ustawieniu parametrów (swoją drogą zaproponowanym przez MarkaB), jednakże nigdy tego nie robiłem a nie chciałbym niczego skopać dlatego prosiłbym ludzi dobrej woli o pomoc w tej sprawie.

W zakładce ADVANCED (BIOS) mam następujące opcje:

overlock mode [AUTO]; cpu frequency (MHz) - 200; agp frequency (MHz) - 66; boot failure guard - [ENABLED]; spread spectrum [AUTO]; cool'n'quiet [AUTO]; processor maximum frequency x12 2400 MHz; processor maximum voltage [1.5500 V]; multiplier/voltage change [AUTO]; memory clock [AUTO]; flexibility option [ENABLED]; cas latency [AUTO]; tras [AUTO]; trp [AUTO]; trcd [AUTO]; trrd [AUTO]; trc [AUTO]; ma timing [AUTO]; burst length [4 BEATS]; bank interleaving [AUTO].

 

Na pudełku od modułów pamięci widnieją takie informacje:

F1-3200PHU2-2GBZX

DDR 400 PC-3200

1024MB X 2

CL2-3-2-5 2.6-2.7V

Odnośnik do komentarza

Przed przestawieniem tej funkcji platforma ustawiala ci pamieci w caly swiat . Zamiast 400MHz czyli 200x2=400 miales jak widzisz 322Mhz , a powinno byc poprawnie jesli juz 333MHz. Po czym masz 268.2 MHz zamiast 266Mhz. tymingi tez w caly swiat, ale to nie dziwne przy tych przeklamanych ustawieniach.

 

To nie bedzie stabilne na dlugo. System ustawia jak potrafi bo do tego jest stworzony. Jak nie potrafi sypie bledami.

 

Prosze ustawic w biosie;

- Memory Clock 200MHz

- Flexibility Option oczywiscie Enlabed

- Burst Lenght na poczatek 4

- CAS Latency CL 2

- TRCD 3

- TRAS 5

- TRP 2

- MA Timing 2T

- Bank Interleawing na probe na 4

- DRAM Voltage na poczatek Hight - napiecie nalezy (jesli system wstanie) sprawdzic np. HWinfo i podac tutaj.

 

Pytanie czy system wstanie? Nie wiem , ale tak powinno wygladac ustawienie manualne w BIOS. Win7 i ta platforma to dzialanie na sile.

 

@edit

jesli system wstanie prosze o Summary + log z Save Report w programie HWinfo odpowiednim do platformy x86/x64

 

@edit

jest na przyszlosc godny uwagi podzespol PC wykazujacy bledy

post-2293-0-39760800-1341365011_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Flexibility Option oczywiscie Enlabed

a nie przypadkiem na DISABLED (wyłączone)?

 

Bank Interleawing na probe na 4

możliwe opcje wyboru to AUTO albo DISABLED.

 

Zakładka System Summary z programu HWiNFO32.

przechwytywaniequ.png

 

Raport z programu HWiNFO32 w załączniku.

 

System wprawdzie się uruchomił, ale zaproponowane przez Ciebie ustawienia powodowały problemy ze stabilnością komputera (zawieszenie i automatyczny restart systemu), tak więc wróciłem z powrotem do domyślnych.

Raport HWiNFO.txt

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...