Skocz do zawartości

Router Linksys WRT54GL


4reczek

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem routera Linksys WRT54GL wireless G.

Internet mi działa ale problem mam z jego zabezpieczeniem.

Sąsiedzi wchodzą na niego ponieważ nie mam żadnego hasła przez co strasznie zamula.......

Nie mam niestety plytki instalacyjnej CD ponieważ ktoś robiąc pożadki musiał niestety ją wyrzucić...

Dodatkowym problemem jest to gdy wchodzę na http://192.168.1.1 i wpisuje standardowy login i hasło "admin" to niestety nie działa...

Jest jakaś opcja abym mógł zabezpieczyć tą sieć?

Jestem niestety zielony w tym co robie... i dlatego proszę o pomoc.

Z góry dziękuję ;)

4reczek.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie tylko możesz, ale i powinieneś ją zabezpieczyć.

 

[najpierw zastosuj radę Corwinusa]

 

Pierwszą sprawą jest zmiana standardowej nazwy sieci (domyślnie jest "linksys"); u mnie, jak widać na załaczonym obrazku (r3), jest [no SSID].

Dobrą rzeczą jest wyłączenie rozgłaszania nazwy sieci - 98,5% domorosłych hakerów bedziesz mieć z głowy :).

 

Zapisujesz zmiany klikając na klawisz "Save Settings" .

 

Potem należy przejść do zakładki "Wireless Security" i zastosować ustawienia jak na obrazku r4.

 

Hasło możesz wpisać jakie chcesz, polecam wygenerować na tej stronie.

Zapisujesz zmiany i voilà.

 

Sądzę, że nie od rzeczy będzie też wyłączyć możliwość zmiany ustawień routera przez Wi-Fi; nikt niepowołany nie bedzie Ci wtedy gmerał w sprzęcie. Oczywiście wtedy Ty też łączysz się z routerem w celu dokonania zmian jego ustawień tylko po kablu, więc nie zapomnij go sobie przygotować.

 

Jeśli chcesz to zrobić, przechodzisz do zakładki "Administration" i ustawiasz wszystko jak na obrazku r5.

 

 

Teraz trzeba uporać się z ustawieniem sieci bezprzewodowej we wszystkich Twoich urządzeniach.

 

W zasadzie wszystko powinien powiedzieć obrazek r6, ale jeśli nie to...

 

Start > Ustawienia > Połączenia sieciowe > prawym klawiszem mychy na Twoim połączeniu bezprzewodowym > Stan > Właściwości > Sieci bezprzewodowe > Dodaj... > Skojarzenie > Nazwa sieci - wpisujesz tę, którą ustawiłeś w routerze.

[uWAGA - jeśli (jak u mnie) masz zaznaczone pole "Otrzymuję klucz automatycznie", musisz je odznaczyć]. Uwierzytelnianie sieciowe - WPA2

Szyfrowanie danych - takie jak w routerze.

Klucz sieciowy (hasło) - wpisujesz taki sam, jaki ustawiałeś w routerze.

I to już wszystko.

 

 

 

Jeśli uporasz sie z powyższymi a będziesz chciał np. zmienić domyślny adres routera (ja mam inny niż 192.168.1.1) czy ustawić adresy IP wszystkich Twoich kompów na stałe, chętnie pomogę.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Oczywiście trochę na wyrost założyłem, że masz XPka, ale w Vistach i siódemkach ustawienia sieciowe wyglądają podobnie.

post-1540-0-29455300-1335335934_thumb.jpg

post-1540-0-00816300-1335335953_thumb.jpg

post-1540-0-31119100-1335336787_thumb.jpg

post-1540-0-36183500-1335337380_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Pierwszą sprawą jest zmiana standardowej nazwy sieci (domyślnie jest "linksys"); u mnie, jak widać na załaczonym obrazku (r3), jest [no SSID].

Dobrą rzeczą jest wyłączenie rozgłaszania nazwy sieci - 98,5% domorosłych hakerów bedziesz mieć z głowy :).

Moim zdaniem wyłączenie rozgłaszania SSID czy włączenie filtrowania po MACu jest większym problemem dla użytkownika niż atakującego. SSID odczytuje się bardzo szybko tak samo jak MAC który nie jest szyfrowany.

 

Podstawa rzecz to zmiana na mocne hasło w routerze. Druga to włączenie szyfrowania WPA2 + mocne hasło (inne niż do routera). Ostatnia zalecana rzecz to zmiana SSID na unikalną czyli taką dla której nie ma rainbow tables. W ten sposób ~99,999999% przypadków ataków skończy się niepowodzeniem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...