Skocz do zawartości

Odzyskiwanie danych


Kowa1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pod WinXP zainstalowanym na FAT32, dodatkowe partycje też FAT, zamknięte kosze tak że dane są likwidowane permanentnie. Takie zlikwidowane permanentnie dane można jednak odzyskać. Służy do tego wiele różnych programów: Ontrack EasyRecovery, Active@, R-Studio, PC INSPECTOR czy najprostszy Undelete. Mam testowałem, potrzebowałem. W zasadzie wszystkie działały identycznie z wyjątkiem PC Inspektora bodajże, czy jakiegoś innego, który miał możliwość wybierania rodzaju pliku do odzyskania oraz przywracania pokawłkowanych przez nadpisanie chociaż fragmentów plików np Worda czy Excela. Programy te mają opcje odzyskiwania nawet po sformatowaniu. I faktycznie po sformatowaniu dysku pod win98 ( formatowanie w tym systemie co ileś klastrów czy sektorów w pisuje ścieżkę FF# czyli nadpisuje dane ) odzyskałem większość, ok 80%, plików bez uszkodzeń - aż byłem zdziwiony !

Pod Win98se też miałem zamknięte kosze a dodatkowo dla pewności usuwałem DEl-em z Shft-em co pod Total commaderem powoduje permanentne usuwanie bez przenoszenia do kosza. I po takim usunięciu dawało rade pliki odzyskać.

 

Z konieczności musiałem się przesiąść na XP ( ustawienia kosza opisane na początku ) choć bardzo niechętnie i moja niechęć została boleśnie potwierdzona. Nieopatrznie skasowałem kilka katalogów których skasować nie powinienem. Momentalnie wyłączyłem zasilanie i spod systemu uruchomionego na innym dysku usiłowałem odzyskać dane.

 

Żaden z wyżej wymienionych, i jeszcze parę innych, programów nie potrafił tego dokonać. Dane zniknęły jakbym je wymazał kilerem/wiperem ustawionym na siedmioprzebiegowe czyszczenie RussianGhostem.

 

Na innym dysku z FAT32 i innej partycji z NTFS jeszcze raz przetestowałem zjawisko. dokładnie to samo dane znikają jak w czarnej dziurze.

 

Urwał nać co jest grane ?

 

Szukam jakiejś informacji co się właściwie odbywa, czy WinXP sp3 ma natywnie istniejącego jakiegoś erasera który permanentnie czyści dane przy usuwaniu poza kosz. Permanentnie to znaczy że Dip advanced super scaning, co olewa fata i wcale z niego nie korzysta, nie znajduje nawet kawałka pliku.

 

Usuwał ktoś pod WinXP pliki od razu zupełnie ( tj bez przenoszenia do kosza i późniejszego usuwania z kosza ) i później je odzyskiwał ? Czy to się komuś udało ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Szukam jakiejś informacji co się właściwie odbywa, czy WinXP sp3 ma natywnie istniejącego jakiegoś erasera

 

Nie ma. Te programy są po prostu niedoskonałe i nie masz żadnej gwarancji, że po skasowaniu odzyskasz pliki.

 

Ja też nie używam kosza, pliki kasuję bez ostrzeżenia od wielu wielu lat, ale na win xp zdarzyło mi się kilka razy bezproblemowo odzyskiwać dane. Teraz używam głównie windowsa 7 i mogę ci jeszcze powiedzieć że jakiś czas temu wykasowałem kilka dużych archiwów, ale po minucie się rozmyśliłem i postanowiłem je przywrócić. Programy do odzyskiwania niestety ich już nie odnalazły, mimo że o żadnym nadpisaniu nie mogło być mowy. Po prostu zdarza się.

Odnośnik do komentarza

Niekoniecznie swap. Windowsy tworzą mnóstwo logów. Im nowszy to więcej. Dodatkowo cashe przeglądarki, programu pocztowego, pliki tymczasowe. Na partycji systemowej jest ruch jak w mrowisku.

 

Jedyne zabezpieczenie to oddzielne partycje. Ale M$ (i producenci komp) uparcie domyślnie pchają wszystko na jedną. Tak im jest łatwiej, ale użytkownikom nie.

Odnośnik do komentarza

kruger, piotrek

przecież napisałem że momentalnie wyłączyłem system = komputer = odciąłem zasilanie. Dodatkowo mam wyłączony system przywracania, dużo pamięci więc i swap wyłączony = zero pamięci wirtualnej na dysku.

Dodatkowo pliki były kasowane na dysku D ( system na C ) i po pierwszej uracie przy drugim nieopatrznym wykasowaniu sięgałem do partycji na której wykasowane pliki z systemu nie WinXP a Win98se zainstalowanego na innym dysku, bo zauważyłem że XP tworzy jakieś dziwne katalogi na wszystkich dyskach nie tylko systemowym. Dla tego użyłem Win98se bo WinXP nawet uruchomiony z innego dysku dodaje jakieś katalogi na wszystkich dyskach które ma w zasięgu. Nie pamiętam nazwy katalogu ( siedzę teraz na Win98 ) ale sprawdzałem, specjalnie sięgnąłem spod win98 z innego dysku i usunąłem taki katalog na dysku E ( Pod WinXP nie da rady go usunąć - chroniony ) i po odpaleniu WinXP z innego dysku ( nie tego na którym była partycja/dysk E - teraz już widziana jako G ) katalog znowu się pojawił.

 

Dodam że i mi udało się odzyskać skasowane pod WinXP pliki tyle że ( !!! zwracam uwagę na to co pisałem od samego początku, może nie zauważyliście !!! ) kasowałem wtedy pojedyncze pliki a nie cały katalog z zawartością. Może w tym tkwi kruczek.

 

PS

To że po zalogowaniu przy otwartym poście system forum przerzuca do strony głównej zamiast zostawić mnie tam gdzie byłem podczas zainicjowania logowania jest wkur...zające.

Odnośnik do komentarza

A jak droselklapa tandetnie zblindowana i ryksztosuje to trzeba jej roztrajbować ferszlus holajzą ( TUTAJ ).

 

Piotrek a można po polsku, pełnym zdaniem z przypisami ?

 

PS

Mogą też być linki. Ups sorry jak tu się teraz wstawia link ?

 

PS2

Jak ten świat się zmienia najnowszy polski słownik kontroli pisowni nie zaznaczył mi: "ups" i "sorry", no to mamy dwa nowe polskie słowa. Ale za to zaznaczył: "droselklapa", "ryksztosuje", "roztrajbować", "ferszlus" i "holajzą" w sumie bilans ujemny - tak samo jak z populacją.

 

---Edit

Już przetestowałem link wstawia się tak samo tylko brak przycisków. A g..dzie tam. Pochwaliłem dzień po zachodzie a mimo to kicha. "Użyj pełnego edytora" nie działa = podglądu edycji brak. Trudno wale jak leci.

Odnośnik do komentarza

Spoko to jest bardzo fajny soft (Test Disk i photo rec) do odzyskiwania danych,partycji po formacie etc... Tylko że najłepiej odpalać go z płyty wtedy eliminujesz niepotrzebne operacje na dysku. Oczywiście masz też wersję pod windows np. jak masz dysk USB czy pena do ratowania. :))

W pakiecie sysrescue CD masz tez ddrescue :) pozwala zrzucić w obraz 1:1 fizycznie sektory dysku :) wtedy można sobie spokojnie działać na bezpiecznej kopii :) przydatne do dysków gdzie uwalona elektronika raz działa raz nie ;)

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Ciekawy pomysł z tym obrazem 1:1 i mówisz że ddrescue potrafi pracować na takim pliku obrazu jak na normalnym dysku. Czyli jak HxD zrzucę "kawałek dysku" do pliku np. bin ( a ten ddrescue jakie rozszerzenie akceptuje ? ) to mogę go później skanować ddrescue i odzyskiwać dane ?

Tyle że jak dysk miał mocną defragmentacje to można zgubić kawałki plików.

Odnośnik do komentarza

Przypadek o którym mówiłem był na dysku D, to dotyczyło archiwów z grą. Faktycznie partycja C może być podejrzana pod tym względem (nie tylko zresztą ona, np. niektórzy mają włączoną okresową defragmentację) niemniej ja jednak stawiam że programy do odzyskiwania są niedoskonałe. Te uznawane za lepsze mają w opcjach coś takiego jak "deep scan" który trwa długo i jest dokładny, ale chyba i on nie zawsze jest wystarczająco dokładny.

 

Dodam że i mi udało się odzyskać skasowane pod WinXP pliki tyle że ( !!! zwracam uwagę na to co pisałem od samego początku, może nie zauważyliście !!! ) kasowałem wtedy pojedyncze pliki a nie cały katalog z zawartością. Może w tym tkwi kruczek.

 

No więc proste doświadczenie, pokasuj kiedyś trochę niepotrzebnych folderów z plikami i popatrz w programie do odzyskiwania czy się pokazują. U mnie na XP z wyłączonym koszem są widoczne rozmaite pokasowane foldery i mogę je odzyskać wraz z zawartością (przed chwilą to sprawdziłem, prosty programik Restoration odzykał folder ze zdjęciami w środku, zdjęcia zresztą były też widoczne pojedyńczo) więc teoria o koszu jak dla mnie obalona.

 

Ale miałem też przypadek że plików z XP nie odzyskałem, nawet tu na forum założyłem temat w poszukiwaniu jakiegoś super-softu, nie zawsze się udaje.

Odnośnik do komentarza

lista uniksowych narzędzi do tworzenia po sektorowych kopii

http://www.forensics...ry:Disk_Imaging

istnieją jeszcze inne narzedzia linuksowe prócz SysRescueCD, podobne zestawy ratunkowe na Live CD to także

Parted Magic

http://traxter-onlin...d-magic-livecd/

RIP (Recovery Is Possible)

SMART Linux (Ubuntu)

http://www.asrdata.c...re/smart-linux/

http://www.asrdata.com/forensic-software/smart-for-linux/smart-in-general/

rozszerzone klony narzędzia <dd>

<dd command> ===> info

dcfldd;dc3dd;dd_rhelp;ddrescue;dd_rescue;

http://www.gnu.org/s...cue_manual.html

magicrescue

http://www.linuxcert.../1/magicrescue/

AIR

http://www.howtoforg...images_with_air

ogólne receptury rescue dla narzedzi uniksowych w linku poniżej

https://help.ubuntu....ty/DataRecovery

oraz narzędzie<scrounge>

http://thewalter.net...ounge-ntfs.html

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...