Skocz do zawartości

Czym chronić komputer ?


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Twój Av jest średniej jakości w moich oczach za całokształt . Brakuje Ci Fw do monitorowania połączeń wychodzących, przychodzących , blokowania ataków sieciowych. Jak chcesz być dobrze zabezpieczony to dołóż do tego ochronę Hips np. dorzuconą do Fw np. Outpost Free 2009 czy Pro wersja 7xxx, Online Armor 4x, Pc Tools czy Comodo( CIS) możesz nie używać Av w nim, tylko FW z Defense+ czyli klasycznym hipsem do tego 4 linia obrony czyli sandbox ( piaskownica) Więc zakładając ,że Av zostanie jaki masz, do tego skorzystasz z tych zapór sieciowych z monitorami systemu co wymieniłem wyżej+ dodatkowo piaskownica np. Sandboxie, Bufferzone Free/Pro, lub piaskownica z pakietu Comodo Internet Security, albo pakiet Kasperskyego tak smao jak w Comodo, posiada AV,FW z Hipsem+ piaskonica, tylko jakbyś używał Kaspra musiałbyś odinstalować Avasta bo 2 Av w tym przypadku nie zatrybią to by config byłby dobry dla Ciebie Kasper nawiasem mówiąc jest płatny jak co.. Możesz dodatkowo użyć coś przeciwko keyloggerom , różnym loggerom np. Zemana AnliLogger( Płatna) , ewentualnie SpyShelter( wersja free, płatna)+ do szyfrowania znaków wstukiwanych przez klawiaturę czyli KeyScrambler Free/Pro. SpyBota bym wywalił bo jest słaby, bardzo rzadkie aktualizacje , program stary. Zamiast tego dałbym Malwarebytes Anti-Malware, bądź a-squared free( 2 skanery Ikarusa antywirusowego,+ swój anti-spyware), ewentualnie Eset Online Scanner, Dr.Web i będzie:)

 

A jak Ci Av nie podpasuje to Polecam. Kaspersky Anti-virus 2011. Jeśli byś wybrał pakiet Kis 2011 to ten Av masz zaimplikowany w pakiet .

Norton Av 2010, lekki, skuteczny, częste aktualizację . Minusem jest wywalanie z automatu co uważa za malware mimo tego,że plik może być czysty. Nie zawsze pomaga przywracanie z kwarantanny dlatego , trzeba dodać do zaufanych przed skanem jeśli czujesz,że jakiś program może wykosić np. jakieś trailery czy patche.

G data 2010, nie jest już taka kobylasta jak z linni 2008/2009, najbardziej skuteczny AV na rynku dzięki 2 silnikom.

 

Wszystkie te Programy używałem, chwale sobie je. Podobno Panda Pro jest dobra, ludzie chwalą sobie ją za skuteczność, w testach wypada dobrze więc może warto ją zainstalować:)

Odnośnik do komentarza

Do kompletu przydałby się Firewall. To jest jednak podstawa.

 

Z wartych polecenia

Sunbelt Personal Firewall: http://www.sunbeltsoftware.com/Home-Home-Office/Sunbelt-Personal-Firewall/

PC Tools Firewall Plus http://www.pctools.com/firewall/

Outpost Firewall http://free.agnitum.com/

Dobry Firewall ma też pakiet od Comodo. Przy czym ma słabego AV, więc jego nie polecam.

 

Plus do tego np. Malwarebytes' jako skaner dostępowy. SpyBot oprócz tego, że działa, ma tendencje do spowalniania komputera B)

Odnośnik do komentarza

Wymieniłbym antywirusa na Avirę, dodałbym firewalla- Online Armor wersja free, Comodo lub Private firewall i dorzuciłbym dwa programy antyspyware- Malwarebytes Antimalware i Superantispyware- wszystko za free. Ewentualnie cały pakiet Comodo- CIS. Warto także ściągnąć CureIT Dr. Weba żeby się od czasu do czasu upewnić ;)

Odnośnik do komentarza

Posiadam obecnie Avast 5 i SpyBot... czy to wystarczy ? A może za słabe ?

 

Co polecacie ?

 

To zależy w jaki sposób używasz komputera. Avast 5 w połączeniu z zaporą systemową to już jest jakaś ochrona. Jeżeli jednak chcesz posiadać znacznie mocniejsze i bardziej kompletne zabezpieczenie, to polecam Ci cztery darmowe zestawy do wyboru:

 

1. Firewall z HIPS i z piaskownicą + antywirus: Comodo Firewall z Defense+ i z sandboxem + Avira AntiVir Personal

 

2. Pakiet zabezpieczający, zawierający firewall, HIPS, piaskownicę (automatyczną i zwykłą) oraz antywirus: COMODO Internet Security Premium

 

3. HIPS z piaskownicą i z firewallem + wirtualizer dysku (do testowania nieznanych aplikacji, jeżeli takie instalujemy lub do grania w sieci) + skaner antywirusowy na żądanie: GeSWall Freeware z regułami Pro (zablokowany autorun) + Wondershare Time Freeze + ESET Online Scanner

 

4. Firewall z HIPS + piaskownica + antywirus: Online Armor + Sandboxie + Avira AntiVir Personal

Odnośnik do komentarza

Autor postu nawet nie podał systemu.

 

Ale z innej beczki. Mam system jak w stopce + NIS2010 oczywiście płatny (trzy licencje).

Od trzydziestu lat komputeruję i nie znam ani nie spotkałem się z infekcją. Może warto stosować podstawowe zasady + zainwestować w płatny program.

To nie są duże koszty. Jednak bardziej ufam rozwiązaniom komercyjnym.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

 

Ale z innej beczki. Mam system jak w stopce + NIS2010 oczywiście płatny (trzy licencje).

Od trzydziestu lat komputeruję i nie znam ani nie spotkałem się z infekcją. Może warto stosować podstawowe zasady + zainwestować w płatny program.

To nie są duże koszty. Jednak bardziej ufam rozwiązaniom komercyjnym.

 

Trzy propozycje darmowych zestawów które przedstawiłem są o klasę skuteczniejsze od NISa. Twoje zaufanie jest naiwne i nie oparte na żadnych argumentach, poza powszechnym mniemaniem, że tylko płatny program zabezpieczający może być na prawdę skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Pierwszy komputer, który był właściwie maszynę liczącą powstał w 1883 roku. Jak więc możesz używać komputera od trzydziestu lat?

ohmy.gif unsure.gif ohmy.gif Czy jesteś świadom tego co napisałeś?

 

Twoje zaufanie jest naiwne i nie oparte na żadnych argumentach, poza powszechnym mniemaniem, że tylko płatny program zabezpieczający może być na prawdę skuteczny.

Testy programów zabezpieczających zawsze są tendencyjne. A wogóle przeczytaj uważnie mój poprzedni post.

Odnośnik do komentarza

ohmy.gif unsure.gif ohmy.gif Czy jesteś świadom tego co napisałeś?

 

Testy programów zabezpieczających zawsze są tendencyjne. A wogóle przeczytaj uważnie mój poprzedni post.

 

Testy nie mają tu nic do rzeczy. NIS posiada słaby behawioralny HIPS Sonar 2, przeciętny firewall i brak sandboxa. Antywirus także nie imponuje wyjątkową wykrywalnością.

Jeżeli używasz komputera w bardzo ostrożny sposób, to może być ale, to że przez trzydzieści lat nie złapałeś wirusa na pewno nie jest zasługą płatnego produktu Symanteca :)

Odnośnik do komentarza
Jeżeli używasz komputera w bardzo ostrożny sposób, to może być ale, to że przez trzydzieści lat nie złapałeś wirusa na pewno nie jest zasługą płatnego produktu Symanteca smile.gif

To nie zasługa Symanteca. W tym okresie nie było Symanteca (poza innymi programami) i nawet nie było długo internetu.

Ale obecnie NIS2010 na trzech kompach z różnymi systemami sprawdza się całkowicie. Jest obecnie znacznie lżejszy.

Generalna zasada polega na świadomym używaniu kompa. Mam bardzo różnych użytkowników a nawet używaczy.

 

BTW

Autor postu nie komentuje.

Odnośnik do komentarza

To nie zasługa Symanteca. W tym okresie nie było Symanteca (poza innymi programami) i nawet nie było długo internetu.

Ale obecnie NIS2010 na trzech kompach z różnymi systemami sprawdza się całkowicie. Jest obecnie znacznie lżejszy.

Generalna zasada polega na świadomym używaniu kompa. Mam bardzo różnych użytkowników a nawet używaczy.

 

Tutaj nie chodzi o świadome lecz bardziej o ostrożne używanie komputera. Jeżeli odwiedzasz tylko bezpieczne strony, nie pobierasz, nie instalujesz i nie uruchamiasz nieznanych aplikacji z niepewnych źródeł oraz nie używasz zainfekowanych pendrive'ów, to nawet Avast wystarczy (od wersji 5 też jest lekki). Abstrahuję już nawet od ataków hakerskich.

 

Nie wszyscy jednak użytkownicy chcą lub potrafią używać komputera w bezpieczny sposób a wtedy płatne rozwiązanie typu NIS 2010 będzie zawodne :)

 

Nie można już pisać o skutecznej ochronie komputera, używanego w swobodny sposób, bez solidnego programu typu HIPS, wirtualizacji i firewalla.

Odnośnik do komentarza

Sonar w nortonie jest to jedno z najlepszych rozwiązań tego typu jedyną konkurencją bechawiorblokerów sa tylko ThreatFire i AVG Identity Protection™

co do Spybot-S&D odinstalował bym go program jest już przestarzały jak na dzisiejsze czasy do tego rzadko aktualizowany zamiast niego zainstaluj Malwarebytes' Anti-Malware

Odnośnik do komentarza

@zord: Spybot-S&D faktycznie jest być może programem starym jednak nie zgodzę się co do aktualizacji - od czasu kiedy go posiadam (początek tego roku) jest aktualizowany przynajmniej raz w tygodniu (zazwyczaj zaraz po weekendzie).

 

 

1 raz w tyg to ma być dużo?? :lol: Wiele Av aktualizuje się co parę h a nie tylko raz i to w tyg. SpyBot won z kompa, są lepsze programy tego typu, skuteczniejsze, więcej aktualizacji i wgl. :)

Odnośnik do komentarza

@LikwidatoR: nie napisałem że w/g mnie to "dużo" / "często", tylko że nie jest to "rzadko". Napisałem też ze "przynajmniej raz w tygodniu" - czyli zdarza się częsciej. Owszem, wiele programów AV ma takie aktualizacje jak napisałeś (sam mam taki jeden), ale osobiście raczej nie zaliczam SpyBota do programów AV tylko do narzędzi dodatkowych, bo w żadnym przypadku nie moze on zastąpić normalnego programu AV.

Odnośnik do komentarza

SpyBot aktualizuje się tylko raz, zobacz w statystykach

http://www.av-test.org/numbers.php

Wiem,że to nie program Av nie wymaga aż tylu aktualizacji,że to dodatek do ochrony Av jego uzupełnienia, ale taki MBAM też za Free aktualizuje się parę razy i to dziennie :) I to jest rzadko nawet bardzo bo to jedyny program co tak rzadko aktualizuje się z programów anti-malware/virus/spyware. Nawet nasz Mks rozpadający się co 3 dni strzeli update :) Mowa o spybocie oczywiście.

Odnośnik do komentarza

@LikwidatoR: A czy kiedys SpyBot aktualizował się częściej? Moim zdaniem taka jest jego natura. Może częstszych aktualizacji po prostu nie potrzebuje bo sposób w jaki działa ich nie wymaga? Myślę, że nie należy oceniać programu patrząc tylko i wyłacznie na częstość jego aktualizacji a przede wszystkim na jego skuteczność. Oczywiście jej poziom jest względny i zależy od oceny konkretnego użytkownika. Swoją drogą nie wiem na ile te statystyki są prawdziwe bo jak pisałem wydawało mi sie ze aktualizacje zdarzały się częściej. W każdym razie widzę że różnimy się w ocenie częstotliwości: "rzadko" to dla mnie raz na parę miesięcy. Raz w tygodniu jest imho poziomem wystarczającym.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje za ochronę raz na parę miesięcy:) Im rzadsze updaty to jest słabsza reakcja na nowe zagrożenia, nie ma sygnatur w bazie= nie jesteś chroniony. Dzięki tak sporadycznemu aktualizowaniu się programu jesteś Ty jako user narażony na infekcje, przykład. Wbiłeś na zainfekowaną stronę dzisiaj, zdarzyła się infekcja no i zostanie infekcja wykryta wtedy gdy program jak najszybciej pobierze aktualizacje . A tak według Ciebie może być raz na parę miesięcy jako typ aktualizowania się rzadkiego dla mnie jest równa 0. To po paru miesiącach zostanie szkodnik wykryty do bazy a do tego czasu będzie po ptokach. Trojan czy inny szkodnik wyciągnie z Twojego kompa wszystkie dane do tego czasu :D Raz na tydzień też za mało jak dziennie średnio 36tys powstaje malware, jak już nie więcej pomnóż sobie razy 7 i zobacz ile Twój dany program zabezpieczający nie wykrywać będzie tylko po samym tyg. Wtedy się módl ,abyś przez niefart nie natrafił na szkodnika co nie ma naturalnie w bazie. Programy powinny co parę h się aktualizować mowa o Av, do spywaru przynajmniej 1/2 razy dziennie mimo,że służą jako ochrona dodatkowa, ale muszą też coś wykrywać bo po co one są?? Mają pomagać a nie wykrywać nic. Miałem spybota i mało co wykrywał, fatalna skuteczność. Dlatego radzę dla użytkownika 19normalny89,aby go wywalił bo ten program stwarza iluzje ochrony. Co do statystyk są one rzetelne, codziennie je aktualizują , wiele razy sprawdzałem na przykładzie programów jakich używałem. Nie odbierz to jako kłótnie, wyrażam swoje zdanie poparte dowodami i swoimi doświadczeniami. Ty masz swoje zdanie ja swoje i go nie zmienię. Tylko inni userzy z tego forum też radzą go odinstalować wiec coś jest na rzeczy Pozdro:)

Odnośnik do komentarza

@LikwidatoR: Nie, nie odbieram tego za kłótnie - po prostu za zwykłą wymianę zdań. Zgadzam się z Tobą w 100% że aktualizacja raz na parę miesięcy w przypadku programów zabezpieczających jest bez sensu. Ale czy ja gdzieś napisałem że używam tak aktualizowanych programów do walki z wirusami itp? Nie. Pisząc "rzadko" miałem na mysli owe słowo jako termin ogolny a nie w kontekście akurat aktualizacji programów o jakich mowa w tym temacie. Nigdzie też, zauważ, nie napisałem ze uważam SpyBota za program idealny. Po prostu jest to jeden z wielu - uzywam go bardziej z przyzwyczajenia. Jedynym powodem dla ktorego napisałem w tym temacie to wyraz "rzadko" jaki pojawił się w poprzedzającej moją wypowiedzi. Nie powstrzymywałem założyciela tematu przed odinstalowaniem SpyBota z systemu, skoro mu nie pasuje.

Odnośnik do komentarza

Odinstalowany SpyBot zainstalowany Emsisoft Anti-Malware... wywaliłem Avasta bo myślałem ze to też AntyWirus ale chyba nie, racja ?

 

 

Dobrze,że usunełeś avasta bo Emsisift Anti-malware to program który posiada moduł antywirusowy oraz antyspyware. Posiada 2 silniki skanujące Ikarusa AV i swój do spyware a-squared. Jakbyś nie odinstalowywał avasta mogłyby być komplikacje między aplikacjami, możliwe,że system by stabilnie nie pracował. Kolego, ale tak dalej nie posiadasz Firewalla więc dorzuć coś do tego Emsisofta :) Jeśli chcesz mieć ten sam skaner skanujący z bardzo dobrym Fw z Hipsem to zainstaluj Online Armor 4x++. Ta sama skuteczność antywirusowa co Emsisoft ANti-malware z dodatkowym Fw od Online Armora i powinno Ci styknąć :)

 

 

Tu masz link do Online Armora++ jeśli respektujesz go http://www.online-armor.com/products-online-armor-plus-plus.php - Wersja płatna :) Oczywiście przed instalacją OA odinstalujesz tego Emsisofta Anti-Malware

 

Uważaj na FP bo ten program mimo ,że bardzo skuteczny odbija się tym sporą ilością, wycina wiele czystych programów, zastanów się 2 razy zanim coś usuniesz, wrzuć dany plik na VirusTotal jak nie jesteś pewny :)

Odnośnik do komentarza

Odinstalowany SpyBot zainstalowany Emsisoft Anti-Malware... wywaliłem Avasta bo myślałem ze to też AntyWirus ale chyba nie, racja ?

 

Emsisoft Anti-Malware to płatny antywirus, generujący dużą ilość fałszywych alarmów. Bardziej polecałbym CIS (piaskownica, firewall, HIPS, AV) + Malwarebytes' Anti-Malware na żądanie lub Comodo Firewall z Defense+ i z sandboxem + Avira AntiVir Personal.

Odnośnik do komentarza

Slawek popieram Cię

W całym łańcuchu zabezpieczeń najważniejsze jest postępowanie użytkownika. Często użycie głowy i wiedzy o systemie zabezpiecza komputer lepiej niż inne sposoby.

Dodatkowo antywirus (Avira) + systemowy firewall + uruchamianie tylko zaufanych aplikacji + jakiś wirtualizator do nieznanych (np. Sandboxie) + Malwarebytes' Anti-Malware na żądanie

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...