Skocz do zawartości

Lenovo u260 - OneKey Recovery nie działa


saligia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Posiadam laptopa Lenovo u260. I jest partycja recovery. Niedawno chciałem przywrócić system do ustawień fabrycznych. OKR nie działał. Cały czas włączał się Windows 7. Potem wyczytałem, by uruchomić partycję E:\ czyli Recovery jako bootowalną. Udało się, system zainstalował się bez żadnych problemów, ale dalej nie działa OKR. Co może być tego przyczyną? Partycja jest ukryta, nic nie robiłem z partycjami, a pozatym jest nowy, fabryczny system zainstalowalny bezpośrednio z Recovery.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Karolek

 

Nie wiem skąd wybór akurat MBRCheck, specjalizowanego pod infekcje. Narzędzie podaje nieprzystający tu zakres informacji, m.in. brak flag.

 

 

saligia

 

Podaj porządniejszy spis partycji. Pobierz MBRWizard CLI Freeware, narzędzie skopiuj do C:\Windows. Uruchom cmd jako Administrator i wpisz komendę: mbrwiz /list >C:\lista.txt. Wygenerowany log tekstowy doczep.

 

Druga sprawa, znalazłam takie narzędzie naprawcze OKRFIX.EXE (na razie nie mogę pobrać załącznika, bo konto mam tam jeszcze nie potwierdzone, gdy to się stanie pobiorę plik i doślę): KLIK. Jest to narzędzie startujące z bootowalnego USB, które prowadzi jakąś bliżej nieznaną operację ożywiania przycisku Lenovo. Nie wiem czy Twój model Lenovo na to się załapie. Poza tym, przed tą operacją trzeba zrobić kopię aktualnego MBR.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dodaję jeszcze log z działającego Lenovo u260:

http://wklej.org/id/718303/

Oraz MbrCheck

http://wklej.org/id/718304/

 

I jedną różnicą jest log MbrCheck. U siebie mam Unknown MBR Code, a tam jest Windows 7 MBR Code.

Może spróbować naprawić tym programem?

 

I jeszcze jedno. Skoro mogę dostać działające Lenovo (w sensie z tym OKR) to będe mógł zrobić kopię tamtego mbr i wgrać do siebie? Czy taka operacja obejdzie się bez utraty danych?

 

Uruchomiłem OKR z pendrive przez ustawienie partycji E na boot. Okazało się, że dysk D, który jest domyślny, staje się dyskiem E. Może stąd ten problem? Jutro zadzwonię do pomocy technicznej Lenovo.

 

Ostatnia edycja. A jakbym użył płyt Recovery z tamtego Lenovo? Jakie są szanse na sukces?

Odnośnik do komentarza
Dodaję jeszcze log z działającego Lenovo u260

 

Skąd masz dostęp do takiego?

 

 

I jeszcze jedno. Skoro mogę dostać działające Lenovo (w sensie z tym OKR) to będe mógł zrobić kopię tamtego mbr i wgrać do siebie? Czy taka operacja obejdzie się bez utraty danych?

 

Log z MBRWizard podany wyżej pokazuje identyczny układ partycji w rozumieniu ich podziałów oraz flag. Można spróbować zrobić taką właśnie akcję przy udziale MBRWizard, czyli: kopię zapasową własnego MBR, kopię zapasową tamtego MBR, następnie przywrócenie kopii tamtego MBR na swoje Lenovo.

Ale utrata danych jest możliwa, tego nie można przewidzieć i kopie zapasowe cennych danych należy zrobić na wszelki wypadek.

 

 

też widziałem to forum.

Zarejestrowałem się i dalej nic.

 

Czy to oznacza, że pobrałeś tamto narzędzie i próbowałeś uruchamiać?

 

 

Uruchomiłem OKR z pendrive przez ustawienie partycji E na boot. Okazało się, że dysk D, który jest domyślny, staje się dyskiem E. Może stąd ten problem? Jutro zadzwonię do pomocy technicznej Lenovo.

 

Liternictwo ulega przetasowaniu z poziomu środowiska zewnętrznego, jeżeli w układzie partycji występują boot partycje bez wyasygnowanej litery w Windows. Tu wg spisu jest taka, partycja startowa 200MB:

 

Pos Idx Type/Name Size Boot Hide  Start Sector  Total Sectors  DL Vol Label

1 1 07-NTFS 200M Yes No 2,048 409,600

2 2 07-NTFS 254G No No 411,648 532,977,664 C: Seven

 

 

I jedną różnicą jest log MbrCheck. U siebie mam Unknown MBR Code, a tam jest Windows 7 MBR Code.

Może spróbować naprawić tym programem?

 

Mówiłam, by nie mieszać tu narzędzia MBRCheck, jest to narzędzie pod kątem detekcji infekcji i to nie zawsze bezpośrednio. Nie używaj go przypadkiem do przepisania MBR, to może jeszcze bardziej pogorszyć stan, narzędzie wbija standardowy kod nie respektując sygnatur OEM.

 

"Unknown MBR Code" to tylko tyle tu oznacza, że MBRCheck nie wykrywa znanej sobie sygnatury (a jest to narzędzie mocno ograniczone), ale to nie jest równoznaczne z tym, że sygnatura nie jest prawidłowa. Na systemach OEM częsty odczyt. To nic tu nie potwierdza w kontekście zagadnienia podstawowego.

 

Tak nawiasem mówiąc ... jaki był powód przywracania systemu do ustawień fabrycznych? Działo się coś szczególnego co spowodowało, że chciałeś się ratować fabrycznym zrzutem?

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dostęp mam do niego, gdyż dziewczyna ma identycznego laptopa.

 

Raz przywracałem system przez OKR. Potem zrobiłem płyty Recovery. Chciałem przywrocić system przez OKR i w ogóle nie działa żadna opcja. To raczej tak na przyszłość. Nie lubię niedziałających rzeczy w moim sprzęcie.

 

Picasso, co proponujes zrobić i przede wszystkim jak.

 

I jeszcze próbowałem zainstalować Windows 8 i po tej próbie chciałem przywrócić system. Nie dało się. Próbowałem w sensie przez ten instalator, ale zrezygnowalem, więc nie powinno być żadnych zmian.

Odnośnik do komentarza

:ph34r: saligia

 

Partycja jest ukryta, nic nie robiłem z partycjami, a pozatym jest nowy, fabryczny system zainstalowalny bezpośrednio z Recovery.

Wykonaj nastepujące kroki:

  • zainstaluj najnowszą wersję OneKey Recovery
  • wykonaj własną kopię "aktualnego układu"
  • zmień typ partycji recovery z 12 na 07 (widoczna dla systemu)
  • przenieś wszystkie pliki z katalogu głównego partycji recovery w bezpieczne miejsce lub usuń (brak dostępu do obrazu fabrycznego)
  • podmień wszystkie pliki w katalogu głównym partycji recovery na pliki z własnej kopii "aktualnego ukladu - factory.wsi" i "factory.000" / "factory.001" / "factory.002"
  • zmień typ partycji recovery z 07 na 12 (niewidoczna dla systemu)
  • sprawdz działanie OneKey Recovery

Odnośnik do komentarza

Karolek

 

Ale ... co za kopię masz na myśli?

 

 

saligia

 

By przeportować MBR z identycznego laptopa:

 

1. Zrzucasz z obu Lenovo MBR poleceniem:

 

MBRWiz /Save=X:\kopia.dat (gdzie X to dowolna litera dysku, miejsce gdzie plik zapiszesz)

 

Twoja kopia na wypadek wpadki. Druga kopia to ta, którą będziesz nakładać u siebie.

 

2. Przywracasz kopię MBR drugiego Lenovo na swoje poleceniem:

 

MBRWiz /Restore=X:\kopia.dat

 

 

 

.

 

Odnośnik do komentarza
Jeszcze mi napisz, jakby nie udało mi się uruchomić Windowsa po tej operacji jak przywrócić moją kopię.

 

MBRWizard jest zdolny pracować w środowisku zewnętrznym.

- Przykładowo możesz zastartować do WinRE ze standardowej płyty Windows 7 (o ile posiadasz taką, z poziomu dysków Recovery Lenovo to nie jest dostępne, o ile się nie mylę) i wdrożyć w linii komend polecenie przywracania MBR. Jeżeli używana wersja WinRE to 64-bit, należy uruchomić 64-bitową wersję MBRWiz64.exe.

- Zamiast WinRE mogą zostać użyte i inne płyty / bootowalne USB umożliwiające uruchomienie z linii komend, tylko nie zapomnij o bitach narzędzia, by były dopasowane do nośnika.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

... Potem wyczytałem, by uruchomić partycję E:\ czyli Recovery jako bootowalną. Udało się, system zainstalował się bez żadnych problemów, ale dalej nie działa OKR. ...

 

Czyli jeśli ustawisz partycje recovery jako aktywną to recovery startuje, natomiast jeśli ustawisz partycje systemowa na aktywną to już recovery nie startuje z klawisza F.. czy z menu start > wszystkie programy > OKR .....

Dobrze rozumuje tą wypowiedz?

Odnośnik do komentarza

W takim razie mbr i sama partycja recovery są dobre ponieważ jak sam napisałeś system sie przeinstalowuje jak ustawisz partycje recovery na aktywną.

 

Jeśli masz ustawioną partycje systemową na aktywną oraz

1) podczas rozruchu kompa magiczny klawisz F... czy tam alt + F... nie działa = coś nie tak z wpisem w BCD, trzeba by było oblukać i poprawić

2) menu start > wszyskie programy > OKR itp itd nie działa = program OKR coś nie teges spróbuj go przeinstalować

Odnośnik do komentarza

Przeinstalowałem OKR. Nie działa.

 

a co do BCD to jak sprawdzić i poprawić?

 

Zrób tak

zassaj ten oto programik: Listuj BCD

http://www.sendspace.com/file/cfmugf

 

następnie w polu: Wskaż plik BCD nic nie wpisuj , tak to nie błąd

puste pole Wskaż plik BCD = listuj domyślne BCD znajdujące się na partycji aktywnej

program wtedy wklepie w wiersz poleceń formułę: bcdedit /enum all

kliknij Listuj BCD

 

w miejscu gdzie znajduje się program Listuj BCD, utworzy się plik: Listing_domyslne_BCD.txt

 

Domyślam się, że masz ustawioną partycje systemową na aktywną lub partycje 100MB w przypadku windows 7

 

Następnie zrób listing pliku BCD znajdującego się na partycji recovery

możesz użyć ścieżki UNC, wtedy zaznacz ptaszek przy Użyj ścierzki UNC i pojawi się coś takiego: \\?\globalroot\device\harddisk0\partition1\boot\bcd

odpowiednio dpoasuj nr dysku i partycji

po wylistowaniu utworzy Ci się plik np: Listing_harddisk0_partition1_boot_bcd.txt

 

W przypadku skorzystania z klawisza: Wybierz plik i wybraniu np partycji C a tam folder boot i plik bcd to otrzymasz

Listing_C_boot_bcd.txt

 

Program wklepuje w wiersz polecen cos takieg np: bcdedit /store C:\boot\bcd /enum all

 

zawartość utworzonych plików *.txt z zawartością co jest w BCD wstaw na

http://wklej.to

i linki daj tu

 

W paczce masz foto to taka mała instrukcja.

Listuj-BC_rnasrna.jpg

Odnośnik do komentarza

daj jeszcze fotke z zarzadzania dyskami z ukłądu partycji.

 

Wydaje mi się ze najwygodniej i najlogiczniej będzie edytowac plik BCD z recovery tzn dodać mu wpis do rozruchu zainstalowanego systemu windows 7

 

Z tego co widze to BCD recovery ma domyslnie ustawione rozruch z recovery do tego przypisane 3 klawisze rozruchu F2, F3, F4 po co to ja nie wiem :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...