Skocz do zawartości

Wentylator do Acer Aspire 5930G


DawidS28

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Po trzech latach korzystania z lapka (jak w tytule), z których dwa spędziłem na wsłuchiwaniu się w szumiący wentylator, postanowiłem ów urządzenie wymienić. Z uwagi na fakt, że dostanie coolerka do tego modelu jest dosyć trudne, postanowiłem udać się do pewnego sklepu internetowego i zamówić to cudo.

 

Dzisiaj dostałem telefon od sprzedawcy, żebym sprawdził, czy pod wentylatorkiem w moim lapku nie ma magnesu od głośniczków, bo jeśli tak, to będzie problem. No to ok, sprawdzam, faktycznie jest, dzwonię i dowiaduję się, że normalnie w takim przypadku stosuje się inne wentylatory, bo coś tam magnes będzie przyciągał, skutkując utrudnianiem pracy wentylatorka. Problem w tym, że te "inne" są praktycznie nie do dostania i proponuje mi kupno tego, a potem unieszkodliwienie magnesu (zabijając głośniki, o zgrozo!) albo "wyizolowanie" srebrną taśmą techniczną tego magnesu i zastosowanie normalnego wentylatorka.

 

I tak teraz się zastanawiam, co to da. Hmm... żeby taśma miała w sobie elementy metalowe, to byłbym skłonny uwierzyć, że coś zmienia, ale zwykły kawałek folii z tkaniną... nie pasuje mi to. A z drugiej strony: po stosowaniu kremu Nivea jako pasty termoprzewodzącej i metalowych (!) spinaczy zamiast kluczy do gniazdek, jestem w stanie wiele zaakceptować.

 

Stad moje pytanie: jestem wpuszczany w maliny, czy to jednak ma jakiś sens?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz tu strone http://www.zandparts...507_33544_33547 . na tej stronie trzy pozycje. Szukasz w sklepach np.

http://www.amazon.co...3/dp/B002SY6ZK0 http://www.vaio-parts.com/23AR501003_1

jesli masz rozebranego lapka to czesc powinna miec nr. katalogowy. Jak nie ma to na czuja po ksztaltach.

Magnesy ? nie wiem co o tym myslec. Wstaw cos wlasnej produkcji np. cienki kawalek olowiu ze sklepu wedkarskiego w formie plaskiego szerokiego rulonu - rozwijasz jak dywanik (przyklejasz lub sklejasz) i po oddzialywaniu magnesow. Szkoda kasy na serwisy.

Odnośnik do komentarza

A nie próbowałeś poszukać jakiegoś zamiennika? od innych modeli Acer'a ?

zobacz to: http://allegro.pl/02...2195815548.html

nie wiem jak wygląda twój,ten pasuje do 5590 mógłbyś wymierzyć go i napisać do gościa z allegro o wymiary. Ja tak robiłem z HP ojca. A co do magnesu to raczej wątpię, żeby coś zrobił z wentylatorkiem, bo w głośniczkach są bardzo słabe. Pod wieczór zrobię test na zwykłym wentylatorze z magnesem i dam znać.

 

Edit: Przetestowałem wpływ magnesu na wentylatorek, starym głośniczkiem z Laptopa i przy takich małych magnesach nic się nie dzieje, jedynie przy użyciu na prawdę sporego magnesu można wyczuć minimalną różnicę. Jak dla mnie możesz śmiało kupić zwyczajny wentylatorek do tego bez żadnego przepłacania bo gościu chce od ciebie kasę wyciągnąć.

A co do cudowanie z tą "taśmą srebrną techniczną" to możesz sobie odpuścić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Nie, sprzedający nie chce ode mnie kasy wyciągnąć, zasugerował tylko, że sam mam to zrobić. Ja omijam wszelkiego rodzaju serwisy baaardzo szerokim łukiem. Gwarancyjne również. Jeśli mam czekać miesiąc na naprawienie sprzętu, to wolę pozbawić się gwarancji i zrobić to samemu (jeśli jestem w stanie). Do zamienników nie mam zaufania, wiele razy się na takim sprzęcie przejechałem (głośniki, tonery, tusze do atramentówek, zasilacze itd.). Wolę kupić oryginalny wentylator od Acera za 100 PLN, niż chińską podróbkę za kilka razy mniej, która zepsuje się po trzech miesiącach.

 

Taśma podobno zawiera aluminium, a to by wiele tłumaczyło.

 

Tivan - co definiujesz jako "naprawdę spory magnes"? Neodymowy to nie jest, zwykły ferrytowy o średnicy 1.5 cm. Nie mam żadnego sprzętu do badania pola magnetycznego pod ręką, więc więcej informacji nie udzielę. :)

Odnośnik do komentarza

Chodziło mi o spory magnes w głośniku basowym, bo taki największy miałem pod ręką :P Jak dla mnie możesz bez przeszkód zamówić jakiś wentylator bez obawy, że magnes na niego wpłynie.

A magnes bezpośrednio dotyka wentylatorka ? i w którym miejscu znajduje się? równiutko nad środkiem wentylatora czy gdzieś po boku? Bo jeżeli nie dotyka bezpośrednio, a jest odstęp koło 0,5cm to nie ma co się bać ;)

Odnośnik do komentarza

Dotyka bezpośrednio wentylatora, ok. 0,5 cm od osi obrotu łopatek. Wiatraczek już mam zamontowany. Musiałem wstawić "ekran", czyli kawałek folii aluminiowej i taśmy izolacyjnej, żeby wentylator ruszył, inaczej był blokowany przez magnes.

 

Najbliższe kilka dni spędzę na wpatrywaniu się we wskazania sensorów temperatury na lapku, ale powinno działać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...