Skocz do zawartości

Wysoka temperatura dysku Samsung HM160HC


dantus

Rekomendowane odpowiedzi

Po zabawach z linuxem, tzn. instalowaniem dystrybucji Ubuntu i Fedora, powróciłem do XP Pro, z którego zrobiłem mini serwer (opis na forum, w innym dziale).

Jednak co mnie zaniepokoiło to, to ze laptop jest dość gorący a dysk ma temperaturę ok. 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo jego pojemność zmalała do ok. 130 GB, powinno być 160GB.

Przed instalacja linuxow wszystko było w normalnym stanie.

Skanowałem MHDD a wynik to:

<3ms 871519

<10ms 181032

<50ms 138

 

Zrzut z Victorii:

post-468-1277989564954_thumb.jpg

 

SMART wyświetla jako dobry.

Co jeszcze mogę dodać ze wykręciłem dysk z laptopa i podłączyłem przez USB do innego PC i tam wykrywa już 160 GB. Niestety programowo nie mogę stwierdzić jego temperatury, tak na dotyk jest ciepły.

Dysk:

Samsung HM160HC

Laptop:

Acer TravelMate 800

 

Pomożecie ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Podaj smart dysku.

2. Generalnie z temperaturą to wygląda tak:

 

poniżej 50 stopni = normalna temperatura pracy

50 stopni - 60 stopni = podwyższona temperatura, może nastąpić zwiększone zużycie dysku

powyżej 60 stopni = wysoka temperatura, duże ryzyko awarii

Powyższe dane są orientacyjne. Wysoka temperatura nie oznacza nieuchronnej awarii, a tylko podwyższone ryzyko uszkodzenia dysku i utraty danych.

 

3. Pokaż screen z poziomu zarządzania dyskami.

Odnośnik do komentarza

dantus może to dziwnie zabrzmi, ale pracujesz na XP Pro a dysk jest sformatowany na FAT32 zamiast na NTFS ?? :o

 

powiem Ci ze jak go podpiąłem do PC przez USB, to sformatowałem na NTFS, ale RecoveryCD ustawił na FAT32. Chce to zmienić ale najpierw murze mu zbić ta gorączkę i odzyskać utracone GB.

Odnośnik do komentarza

odzyskać utracone GB.

Nic nie zginęło. Przecież masz pełną pojemność dysku.

 

Czy na dysku można przywrócić tzw. ustawienia fabryczne?

Z recovery, u Acer`a to bodajże ALT+F10 przy starcie. Tylko, że Ty już straciłeś taką możliwość przez te zabawy.

 

Chce to zmienić ale najpierw murze mu zbić ta gorączkę

Jeżeli laptop po gwarancji, to rozkręć go i przeczyść dokładnie kanały wentylacyjne (sprężonym powietrzem)+cała reszta.

Przydatna będzie też podstawka chłodząca. Powinna obniżyć temperaturę o kilka stopni. I radzę uważać jak się obchodzisz z laptopem. Atrybut 191 - dysk doznał niezłych wstrząsów/wibracji.

Odnośnik do komentarza

laptop po gwarancji, wiec z rozkręcaniem żaden problem; nie wydaje mi się abym nim trzaskał na lewo i prawo, staram się być miły dla niego ;)

Jeżeli wymieniłem dysk na inny (oryginalnie było 40GB) , to chyba tym bardziej nie mam możliwości użycia ALT+F10, ale spróbuje.

 

Odnośnie pojemności to już sam nie rozumiem. Skąd te rozbieżności?

Jeszcze jedno pytanie, to o czym wspomniał switch48, czy to źle ze nie mam partycji rozszerzonej tylko dwie podstawowe?

Przepraszam, może jestem upierdliwy ale chciałbym zroumiec jak ten problem powstał i czy mogę to jakoś naprawić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeżeli wymieniłem dysk na inny (oryginalnie było 40GB) , to chyba tym bardziej nie mam możliwości użycia ALT+F10, ale spróbuje.

 

A jak myślisz? I dlaczego dopiero teraz o tym wspominasz.

 

Odnośnie pojemności to już sam nie rozumiem. Skąd te rozbieżności?

Gdzie i jakie rozbieżności? Partycje: C - 29.87 GB i D - 119.18 GB. Reszta to kwestia obliczeń:

http://www.grush.one.pl/article.php?id=komomylek

 

Jeszcze jedno pytanie, to o czym wspomniał switch48, czy to źle ze nie mam partycji rozszerzonej tylko dwie podstawowe?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa

 

I proponuję zmienić na NTFS nie przez polecenie, a normalny format.

Odnośnik do komentarza

racja, całkiem zapomniałem napisać ze to nie "oryginalny" dysk w laptopie, mea culpa

Przed instalowaniem linuxow, na XP dysk był wykrywany jako 160GB i działał normalnie

 

odnośnie rozbieżności, dlaczego HD Tune pokazuje 137GB, tak i jak w odpalonym pod DOS-em programie ESTOOL pokazuje current size 131071MB

https://www.fixitpc.pl/uploads/monthly_07_2010/post-468-12781499531942_thumb.jpg

Z tego co rozumiem to z 160GB netto powinno być 149GB, tyle ile wskazuje XP

 

Dysk miał format NFTS jednak w trakcie instalacji XP z recoveryCD zmieniło się na FAT32.

Dzieki za propozycje, postaram się przeinstalować system tak aby był NFTS

post-2-0-59075800-1307517698_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Trochę czasu minęło = na jakim etapie jesteś?

Uruchom mhdd i podaj komendę NHPA. Napisz (podaj foto) jaki jest komunikat.

 

na etapie otwierania kolejnego piwka ;) gorąco jakby

 

w weekend nie miałem czasu ani ochoty zabierać się za niego

zrobiłem tak jak mówiłeś i taki oto rezultat (przepraszam za jakość, komórką robione)

post-468-12783562568179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

zdam relacje z kontaktów z pomocą samsung-a:

 

najpierw kazali sprawdzić dysk programem ESTOOL na błędy, później jeden z konsultantów stwierdził ze dysk może nagrzać się do 90 stopni i to nie wpływa na jakość pracy (nie wiem nie znam się, ale chyba by mi się laptop rozpłynął).

Na mój sprzeciw odpowiedział inny konsultant: "tak duża temperatura może mieć negatywny wpływ na jego pracę. Dysk sam nie powinien się nagrzewać do takiej temperatury. Jeżeli tak jest proszę zareklamować go u sprzedawcy." Chodzi o 55 stopni.

 

Reklamacja jest jedna z opcji, jednak ja jestem ciekawski i chciałem wiedzieć, co jest nie tak, wiec napisałem za granice.

Otrzymałem odpowiedz, ze problemem może być mój BIOS, który dyski z 48Bit-LBA pokazuje tylko, jako 130GB, bez względu na wielkość. Jest to prawdopodobne, choc mam najnowszy BIOS z 2008 roku.

Co mi jeszcze zalecili, to aby użyć funkcji "Recover Native Size" w ESTOOL. Tak tez zrobiłem, i niby pokazało się raz 152GB, jednak po kolejnym restarcie ponownie jest 131GB.

Na końcu oczywiście zaproponowali odesłanie na gwarancji.

 

Dalej pozostaje pytanie dlaczego w HD TUne pokazuje 137GB?

 

Najlepsze jest to ze teraz temperatura dysku wynosi teraz tylko 44-48 stopnie; nie wiem czy pogoda ma aż taki wpływ, poczekam do końca tygodnia, ma być cieplej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

później jeden z konsultantów stwierdził ze dysk może nagrzać się do 90 stopni i to nie wpływa na jakość pracy

To chyba z portierem rozmawiałeś.

 

Co mi jeszcze zalecili, to aby użyć funkcji "Recover Native Size" w ESTOOL. Tak tez zrobiłem, i niby pokazało się raz 152GB, jednak po kolejnym restarcie ponownie jest 131GB.

Hm...sprawdź jeszcze HDD Capacity Restore Tool

http://hddguru.com/software/2007.07.20-HDD-Capacity-Restore-Tool/

 

Zanim użyjesz programu zrestartuj system. To samo jeżeli operacja się powiedzie - wyłącz laptopa i włącz ponownie po powiedzmy 15 sekundach.

Odnośnik do komentarza

To chyba z portierem rozmawiałeś.

 

:lol: no moze, ale podpisal sie :

 

Z poważaniem

------------------------------------------------------------

Konsultant: ***** **********

Centrum Obsługi Klienta

 

nie ma szans z tym HDD Capacity Restore Tool, nie obsługuje przez USB, ani tez nie można go użyć dla jednego dysku:

"It seems that the drive you are trying to recover is your boot drive. Unfortunately, this tool won’t work in this case. You would have to boot from another source (another hard drive for example)." :(

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...