Skocz do zawartości

Minefield (Firefox) 4 PL beta


zord

  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy podoba Ci się Firefox 4 beta?

    • Zdecydowanie tak
      1
    • Raczej tak
      0
    • Trudno powiedzieć
      3
    • Raczej nie
      2
    • Zdecydowanie nie
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zadziwia mnie, że jest już polska wersja 4.0 pre-alpha2 (czyli wersja przedwstępna drugiej bety), a nie ma 4.0 beta build1 (oficjalna wersja pierwszej bety)...

Poza tym strasznie mieszają z tymi wersjami. Ponoć wersji 3.7 ma nie być, a jej buildy alfa mają zapowiadaną wygląd i funkcjonalność wersji 4.0.

Nawet w folderach oznaczonych jako "4.0.x" znajdują się wersje 3.7alpha6...

Jak to w końcu jest? :wacko:

 

Poza tym widać, że zainteresowanie tą wersją jest duże. Pobieranie zachodzi z prędkością w porywach do 30KB/s.

Odnośnik do komentarza

Nie...!!! :D

 

Z ulgą wróciłem do starego dobrego Firefoxa 3.6.6.

No ale po kolei...

 

Podobno dobre są złego początki, tutaj od razu było źle: wbrew moim ustawieniom Minefield ustawił się jako domyślna przeglądarka i - o dziwo - nie mogłem potem przywrócić do tej funkcji starego lisa. Na dodatek włączenie jednego wymusza wyłączenie drugiego (oj... źle). Uruchamiam FF 4, ładuje się moja strona startowa - ustawienia zaimportowane... plusik dla Mozilli. I tutaj kolejne rozczarowanie: przeglądarka domyślnie prezentuje się jak najnowsza Opera: jeden przycisk zamiast menu narzędziowego, skórka Aeropodobna itd.Wszystko by było znośne, gdyby nie fakt, że pod owym przyciskiem kryją się najbardziej podstawowe opcje. Trudno tutaj szukać chociażby jakże przydatnego "pokaż źródło". Przywracam pasek zakładek... co tu u cholery robi button "bookmarks" - ja chcę więcej miejsca! Włączam menu narzędzi: ale tutaj nic nie widać, kolejny pomysł pożyczony od Opery.

 

Kwestie wyglądu to osobny temat, wszystko można dostosować, każdy woli co innego - rozumiem. Denerwują mnie jednak dwie - kolejne - rzeczy: brak zmian co do zgodności ze standardami W3C (w teście Acid3 zarówno FF 3.6.6 jak i 4 mają wynik 97/100) oraz brak zgodności ze wszystkimi (!) wykorzystywanymi przeze mnie dodatkami. To drugie potrafię częściowo zrozumieć: niedługo AdBlock Plus i inne rozszerzenia zostaną dostosowane do nowej wersji lisa, ale do tej pory jesteśmy skazani na inne metody blokowania reklam.

 

Podsumowując: jak na razie jest tragicznie (dla mnie), ale to dopiero bardzo wczesna wersja przeglądarki i - miejmy nadzieję - finał będzie na poziomie równym lub lepszym względem starej dobrej Mozilli Firefox. ;)

Odnośnik do komentarza

co do wtyczek to duża część niekompatybilnych da sie włączyć

w pasku adresu wpisujemy about:config PPm wybieramy dodaj ustawienie typu ->wartosć logiczna Boolean i wpisać

extensions.checkCompatibility.4.0b i ustawić na false

 

co do wyglądu to po włączeniu paska menu wygląda tak jak poprzednia wersja chyba bo ja cały czas bet używam :P

Odnośnik do komentarza

co do wtyczek to duża część niekompatybilnych da sie włączyć w pasku adresu wpisujemy about:config PPm wybieramy New dalej Boolean i wpisać extensions.checkCompatibility.4.0b i ustawić na false

O, dzięki ;)

Na pewno się przyda.

 

co do wyglądu to po włączeniu paska menu wygląda tak jak poprzednia wersja chyba bo ja cały czas bet używam :P

+

Włączam menu narzędzi: ale tutaj nic nie widać, kolejny pomysł pożyczony od Opery.

Tam prawie napisów nie widać, mało to wygodne jest. Znasz jakąś możliwość zmiany domyślnej skorki poza Personas Plus?

Odnośnik do komentarza

Przecież wiem, ale to mnie przeraziło :D

Takiej klapy dawno w żadnej wersji testowej nie widziałem, no chyba, że Gadu-Padu, ale ten to nawet wersje finalne ma "o kant [Filtr wulgaryzmów] rozbić" ;)

 

Swoją drogą: dziwi brak prac nad dostosowaniem Gecko do standardów W3C. Wynik 97/100 jest bardzo dobry, ale Opera potrafiła dobić do 100 i to już dosyć dawno temu.

 

//EDIT

 

Zdecydowanie przyspieszone wczytywanie stron, to najbardziej na plus dla wersji testowej ;)

Odnośnik do komentarza
przeglądarka domyślnie prezentuje się jak najnowsza Opera:

Odwrotnie. To najnowsza Opera prezentuje się jak Fx 4.0. Projekt wyglądu nowego Firefoksa, z jednym przyciskiem i wyglądem takim, a nie innym został zaprezentowany już ponad rok temu. Osobiście, po przyzwyczajeniu jest to genialna rzecz. Opera wpadła na to rozwiązanie kilka miesięcy później i zastosowała w 10-tce. To raczej nowa droga designerska we wszystkich przeglądarkach, także radzę się przyzwyczajać. Osobiście od kilku miesięcy korzystam z podobnie przerobionego 3.6.6 - i to jest to czego szukam.

 

Poprawki w silniku dadzą pewnie na koniec.

Odnośnik do komentarza
To raczej nowa droga designerska we wszystkich przeglądarkach, także radzę się przyzwyczajać. Osobiście od kilku miesięcy korzystam z podobnie przerobionego 3.6.6 - i to jest to czego szukam.

Ja na odwrót. ;)

Ten jeden przycisk w Operze (jak i Chrome czy Safari) jest zdecydowanie wygodniejszy od wersji testowej FF: tam jest dostępne wszystko. Tutaj tylko podstawowe funkcje, mam nadzieję, że to się zmieni.

 

Jeszcze kilka rzeczy, które stwierdziłem:

- przeglądarki (3.6.6 i 4.0) mają osobne arkusze CSS,

- historia jest wspólna,

- uruchomienie FF przy włączonym Minefield skutkuje załadowaniem po raz kolejny tego drugiego, analogicznie ma się sytuacja przy uruchomionej wersji stabilnej FF i próbie wywołania 4.0,

- nowy lis jest mniej pamięciożerny względem RAM-u i procka.

 

Poprawki w silniku dadzą pewnie na koniec.

Obecnie widać więcej starań o optymalizację niż zgodność.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
- historia jest wspólna,

- uruchomienie FF przy włączonym Minefield skutkuje załadowaniem po raz kolejny tego drugiego, ...

Command line arguments

 

Utwórz osobny profil (uruchomienie Firefoksa z opcją -profilemanager).

 

Edytuj skróty do Firefoksa i Minefield:

- dodaj uruchomienie z wybranym profilem: -p "nazwa profilu",

- dodaj jednoczesne uruchamianie różnych wersji lub profili: -no-remote.

 

Przykład:

C:\Program Files\Minefield\firefox.exe -p Minefield -no-remote

 

 

BTW

Odnośnie niekompatybilnych rozszerzeń...

Przydatnym rozszerzeniem jest oczywiście Add-on Compatibility Reporter (tym bardziej że umożliwia wysyłanie raportów czy dane rozszerzenie jeszcze działa, czy już nie).

Jednak i tak trzeba poczekać na dostosowanie części rozszerzeń (między innymi FireBug, Tab Mix Plus czy Greasemonkey)...

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Niedawno pojawiła się czwarta wersja beta FF.

 

Nowe funkcje:

1. Sprzętowa akceleracja grafiki z wykorzystaniem bibliotek Direct2D (domyślnie wyłączona).

2. Nowy sposób organizacji zakładadek Firefox Overview, znany wcześniej jako Tab Candy, który znalazł się już we wcześniejszych prebetach.

3. Integracja dodatku Firefox Sync.

 

Z ACID3 nadal 97/100.

Jak na razie czekam na uaktualnienia dodatków (chodzi oczywiście o ich wersje stabilne) i skina w stylu FF 3.6 dla "czwórki", a jeśli nie, to wracam do liska przerobionego na Netscape ;)

 

Dodałem ankietę, proszę o głosy.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Niestabilność i błędy w kodzie zmusiły Mozillę do opóźnienia daty wydania Firefoksa 4. Decyzja została podjęta po natrafieniu na kilka trudnych do usunięcia bugów w wersji FF4 beta 7. Nowy "Lisek" pojawi się w pierwszej połowie roku 2011.

 

"Zakończenie tych prac [związanych z Firefox 4b7 - dop.] trwa dłużej niż wstępne szacunki. Próbujemy wytropić przyczyny regresji i źródło niestabilności" - przyznał w środę Mike Beltzner, który prowadzi pracę zespołu Firefox 4.

 

Zgodnie z nowym harmonogramem, Firefox 4 w wersji finalnej ukaże się gdzieś na początku roku 2011. Być może, jeszcze w tym roku doczekamy się wersji zwanej Release Candidate.

 

Czas wydania Firefoksa 4 może się zmienić. Beltzner zapowiedział, że Mozilla nie wyda nowej przeglądarki, dopóki nie będzie pewna, iż wszystko jest w porządku. Opóźnienia konkurencji bezlitośnie wykorzystuje Google, które wypuściło stabilną wersję Chrome 7.0.517.43 po siedmiu tygodniach od debiutu wersji szóstej.

 

Wśród najważniejszych cech Firefoksa 4 wymienia się m.in. zwiększenie szybkości wyświetlania JavaScript, "Panoramę" (nowy menedżer kart) i przyśpieszenie sprzętowe w systemie Windows.

idg.pl

Nie! To być nie może!

Ile to już przesuwają?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Małe porównanie silników JavaScript wg SunSpider:

 

211249.jpg

 

Siódma beta liska wypada zdecydowanie lepiej od wersji stabilnej, można to odczuć nawet przy zwykłym korzystaniu. Sama przeglądarka też niezła, z drobnych błędów, które zauważyłem:

- czasami górne menu się rozwala przy uruchomieniu, praktycznie zawsze przy dostosowywaniu,

- nie mogę uruchomić przesyłania informacji do Mozilli, czyli co sądzę o tej wersji,

- rozwala się widok grupowania zakładek,

- mimo odznaczenia "ustaw jako przeglądarka domyślna", beta zmienia ustawienia.

 

Jeśli w FF 3.6.12 uruchomię sprawdzanie, czy lis jest domyślny, to wersja stabilna wykryje betę jako siebie.

 

Pożyjemy, zobaczymy...

 

//EDIT z 13 XI 2010

 

Utworzyłem nowy profil, o dziwo pierwszy i drugi z listy problemów zniknął... czyżby dodatki czy przeładowanie zakładek.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...