Skocz do zawartości

Restartowanie systemu podczas grania


brthzzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W czasie grania restartuje mi się system Windows 7, przy czym nie pojawia się BSoD ( z góry zaznaczam że odhaczyłem opcję Automatycznie uruchom ponownie). Restart komputera następuje w różnym czasie - raz po 5 minutach a raz nawet po godzinie.

 

Zauważyłem że problem pojawił się po zainstalowaniu gry Tomb Raider - Anniversary (gra pochodzi z czasopisma komputerowego). Wcześniej nie było żadnych problemów.

 

Grę odinstalowałem, system operacyjny przeczyściłem CCleanerem, przeskanowałem programem antywirusowym avast! Internet Security oraz Malwarebytes' Anti-Malware a także przywróciłem system do momentu sprzed instalacji gry. Mimo to problem nadal występuje.

 

Jedynym komunikat jaki mi się pojawia to: Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows z opcjami wyboru - tryb awaryjny. tryb awaryjny z obsługą sieci, tryb awaryjny z wierszem polecenia oraz uruchom system Windows normalnie.

 

Wykluczam jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu komputerowego (karty graficznej, zasilacza bądź płyty głównej) bądź przegrzania podzespołów. Tak na logikę, jeśli problemem byłaby karta graficzna pojawiały by się artefakty, BSoD. A więc- najpierw komunikat o błędzie a później restart systemu.

Jeśli zaś chodzi o zasilacz. Został wymieniony na mocniejszy (500W), markowy - mimo to problem wciąż pozostał. Ponadto gdyby zasilacz miał defekt to resetowanie komputera następowałoby w dowolnym momencie a nie tylko podczas grania.

 

Podejrzewam raczej, że problem uciążliwego restartowania komputera jest natury softwarowej (ew. w mniejszym stopniu ingerencją w Windows wirusów/trojanów/malware/spyware itp).

 

Dodatkowo w załącznikach zamieszczam raporty OTL oraz GMER.

OTL.Txt

Extras.Txt

GMER.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Został wymieniony na mocniejszy (500W), markowy
jakiej marki - tajemnica, nie możesz napisać wprost?
Tak na logikę, jeśli problemem byłaby karta graficzna pojawiały by się artefakty
guzik prawda, karta grafiki to nie tylko ram i gpu.
Ponadto gdyby zasilacz miał defekt to resetowanie komputera następowałoby w dowolnym momencie a nie tylko podczas grania.
no tak, bo podczas grania komp "chodzi sobie na luziku", ale podczas serfowania w necie jest "obciążony na maksa" :P

Ale w tym dziale nie ma obowiązku podawania tych danych, więc zdania powyżej to taka dygresja.

 

Edytek:

To nie Ty przypadkiem masz problem z driverami grafiki?

Odnośnik do komentarza

jakiej marki - tajemnica, nie możesz napisać wprost?

Podanie dokładnego modelu posiadanego przeze mnie zasilacza w odniesieniu do mojego tematu jest moim zdaniem zbędne. Uzyskana wiedza w żadnym stopniu nie wpłynie na rozwiązanie problemu owych restartów systemu. Samo przedstawienie, że zasilacz jest sprawny oraz markowy (pochodzi z listy tzw. polecanych, solidnych, przodujących marek) w zupełności powinno wystarczyć. Co zaś tyczy się pańskiej ciekawości - zasilacz jest renomowanej firmy Silverpower (Seasonic) model SP-SS500.

To nie Ty przypadkiem masz problem z driverami grafiki?

Zapewne chodzi Panu o moją osobę. Nie jest to o tyle problem z oprogramowaniem sterowników do karty graficznej, a jedynie chęć uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Odnośnik do komentarza
Podanie dokładnego modelu posiadanego przeze mnie zasilacza w odniesieniu do mojego tematu jest moim zdaniem zbędne.
Generalnie zbędne jest podawanie jakichkolwiek informacji, wszak to Ty masz problem nie ja, ale w zasadzie netykieta forumowa ma jasne nie pisane reguły : jak ktoś cię o coś prosi to bez zbędnych komentarzy należy to podać, to jest w dobrym tonie.
Uzyskana wiedza w żadnym stopniu nie wpłynie na rozwiązanie problemu owych restartów systemu
i tu się mylisz,. ale wiem .....................................to Ty tu rozdajesz karty, a mi nic do tego, tylko tak dalej :lol: , a na pewno pomoc przyjdzie ochoczo z każdej strony.
Co zaś tyczy się pańskiej ciekawości - zasilacz jest renomowanej firmy
i zaś nie potrzebny komentarz, markę znam, wystarczy jak przeczytasz uważnie moją sygnaturkę. Jeśli posiądziesz choć cząstkę wiedzy na temat zasilaczy, którą posiadam ja, to się zgłoś i wtedy wymienimy poglądy.

 

Nie jest to o tyle problem z oprogramowaniem sterowników do karty graficznej, a jedynie chęć uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
i oczywiście nie stanowi to twoim zdaniem problemu w tym temacie? Tak czy siak pozdrawiam i życzę powodzenia w ewentualnych następnych tematach, nie lubię generalizować ale polemika z "filozofem" twojego pokroju nie jest dla mnie satysfakcjonująca ani nawet ciekawa.

EOT

Sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Zauważyłem że problem pojawił się po zainstalowaniu gry Tomb Raider - Anniversary (gra pochodzi z czasopisma komputerowego). Wcześniej nie było żadnych problemów.
zakladajac, ze to jest powod problemu nalezy przeszukac rejestr pod katem pozostalosci (nie istotne, ze przywracany system i odinstalowany program)

 

Wykluczam jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu komputerowego (karty graficznej,
pieknie wykluczone i inny temat z problemem grafiki

http://www.fixitpc.p...__fromsearch__1

 

Tak na logikę, jeśli problemem byłaby karta graficzna pojawiały by się artefakty, BSoD. A więc- najpierw komunikat o błędzie a później restart systemu.

coz bez komentarza - jesli wiesz lepiej to zalatwiona sprawa.

 

Ponadto gdyby zasilacz miał defekt to resetowanie komputera następowałoby w dowolnym momencie a nie tylko podczas grania.

ladne zdanie i pasuje do tego
Restart komputera następuje w różnym czasie - raz po 5 minutach a raz nawet po godzinie.

i co by tu doradzic? Naprawde nie wiem. Ty chyba potrzebujesz tylko wsparcia moralnego bo sam znajdziesz rozwiazanie. Moralnie Cie wspieram i jestem z Toba.

 

@edit

jest takze z Toba wierny pomocnik

TuneUp Utilities 2012

polecany i na tym forum przez znawcow tematu - jak zepsuc sprawnie dzialajacy system - .

 

@edit

Error - 2012-03-15 07:36:35 | Computer Name = rP140312 | Source = Microsoft-Windows-Kernel-Processor-Power | ID = 6
Description = Niektóre funkcje zarządzania energią procesora w czasie wydajności
zostały wyłączone z powodu znanego problemu z oprogramowaniem układowym. Skontaktuj
się z producentem komputera w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania układowego.

 

Strzelac mozna w kilka pozycji - sterowniki Chipsetu? na poczatek?

Jesli nie to poszukaj kolego czegos bardzo waznego.

Odnośnik do komentarza

Zanim odniosę się do wypowiedzi użytkowników dotyczących problemu nakreślonego w temacie, kilka słów wyjaśnienia w kwestii mojej osoby.

 

Nie uważam się za eksperta w sprawach diagnostyki systemu (sprzętu) komputerowego. Gdyby tak było nie zawracałbym Wam głowy, tylko spróbowałbym poradzić sobie z problemem na własną rękę.

Treści zawarte przeze mnie na forum nie mają na celu obrażanie czyjejś osoby a jedynie ułatwić potencjalnym "pomocodawcą" rozwiązać dany problem.

Nie chcę się wdawać w niepotrzebną dyskusję, która nie prowadzi do sedna sprawy. Dzielę się jedynie moimi spostrzeżeniami. Zaznaczam, że mogę się w niektórych kwestiach mylić. Nie są to jednak działania celowo wprowadzające w błąd forumowiczów. Jak każdy człowiek jestem istotą omylną i w przypadku błędu potrafię się do niego przyznać.

Doceniam wszelki wkład w pomoc ze strony userów. Jeśli zaś kogoś uraziłem moimi "aroganckimi" wypowiedziami, serdecznie przepraszam.

 

Mam nadzieję, że wszystko zostało już wyjaśnione w tej kwestii.

 

Wracając do głównego wątku. Muszę się wycofać z moich wcześniejszych podejrzeń - jakoby winowajcą całego tego zamieszania była zainstalowana gra Tomb Raider - Anniversary. Otóż kilka dni temu zrobiłem reinstalację systemu Windows 7 sądząc, że wszystko wróci do porządku. System działał bez zarzutu przez kilka dni - do czasu wczorajszego, niespodziewanego restartu komputera podczas grania. Od tego momentu uciążliwy restart Windows-a następuje przy każdej grze w rożnym czasie. Chciałbym zaznaczyć, że na nowym systemie nie była zainstalowana gra Tomb Raider - Anniversary (raporty zamieszczone w temacie pochodzą oczywiście z nowego systemu operacyjnego).

 

Użytkownik MarekB zasugerował, że może być to spowodowane działaniem programu TuneUp Utilities 2012 bądź uszkodzony sterownik chipsetu (nForce3 250 - brak sterownika pod Windows 7 - http://www.asrock.co...l=k8upgrade-nf3).

 

Reset systemu operacyjnego miał miejsce także w czasie przeglądania stron internetowych (zdarzyło się to tylko raz) oraz podczas rozmowy poprzez Skype (kilkakrotnie).

 

Jako, że problem leży w martwym punkcie, postanowiłem go rozwiązać na własną rękę. Na początku odinstalowałem sterowniki do karty graficznej za pomocą programu Driver Sweeper, przeczyściłem system operacyjny programem CCleaner oraz Malwarebytes' Anti-Malware następnie na nowo zainstalowałem domyślne sterowniki karty graficznej. Wszystkie operacje wykonałem w trybie awaryjnym.

Kolejnym moim krokiem było przywrócenie fabrycznych ustawień BIOS-u (Load Optimal Settings). Również i te zabiegi nic nie dały.

Ostatnim moim zamiarem jest zaktualizowanie BIOS-u z poziomu DOS za pomocą bootowalnego pendrive bądź CD.

Z mojej strony posunięcie dość ryzykowne, zwłaszcza że nie miałem z tego typu instalacją do czynienia, a jakikolwiek błąd może spowodować uszkodzenie płyty głównej i wizyta w serwisie komputerowym (możliwa jest także aktualizacja z poziomu Windows - jest to jednak zdecydowanie metoda niebezpieczna i ogólnie niepolecana).

Edytowane przez brthzzz
Odnośnik do komentarza

Ponawiam prośbę o pomoc w rozwiązaniu uciążliwego restartowania systemu. Prosiłbym również o sprawdzenie zamieszczonych przeze mnie raportów (post #2), aby można było wykluczyć ewentualne przyczyny powyższego problemu.

 

Error - 2012-03-15 07:36:35 | Computer Name = rP140312 | Source = Microsoft-Windows-Kernel-Processor-Power | ID = 6

Description = Niektóre funkcje zarządzania energią procesora w czasie wydajności

zostały wyłączone z powodu znanego problemu z oprogramowaniem układowym. Skontaktuj

się z producentem komputera w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania układowego.

 

Czy jest jakiś sposób na włączenie z powrotem funkcji zarządzania energią procesora ?

 

Poniżej zamieszczam Raport diagnostyczny systemu.

 

http://speedy.sh/MwnBV/raport.html

Odnośnik do komentarza

Zaraz zaraz, http://www.nvidia.pl...a_15.16_pl.html cos jednak jest. Byla podobna plyta http://www.asrock.co...odel=K8NF3-VSTA

wyraznie pisze podobna i dzialala lub miala dzialac z Vista.

Nie masz wyboru. Mozesz tylko kombinowac jak kon pod gore. Sorry winetu, ale prawda jest bolesna.

Poza tym Tune "srap" to pomylka i to duzego kalibru. To jak bys na rane sypal sol. Jak lubisz problemy to jest was wiecej w klubie. :)

 

Jeszcze starsze http://www.nvidia.co...ta32_15.01.html , ale to jest tak ogolnie desperacka proba. Tylko jakies dziwne modyfikowane strony i to do visty moga zadzialac lub napedzic wirusa.

 

Na wlasne ryzyko http://driverscollection.com/?H=nForce3%20250&By=NVidia

Odnośnik do komentarza

W oparciu o video poradnik autorstwa użytkownika MarkaB odinstalowałem sterowniki chipsetu za pomocą programu Driver Sweeper (w trybie awaryjnym). Z oczywistych względów (brak oficjalnego wsparcia NVidia oraz ASRock) jak i nie mając innej możliwości, "pozwoliłem" systemowi Windows 7 na ponowne zainstalowanie domyślnych sterowników nForce3 250.

 

Usunąłem z komputera program, który może powodować ewentualną usterkę - TuneUp Utilities a także, z uwagi na kończącą się wersję testową - avast! Internet Security. W miejsce tego ostatniego zainstalowałem pakiet zabezpieczający Kaspersky Internet Security.

Przeskanowałem partycję systemową narzędziem do sprawdzania błędów na dysku (z zaznaczonymi opcjami: Automatycznie napraw błędy systemu plików oraz Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory). Na końcu, ponownie przywróciłem fabryczne ustawienia BIOS-u (Load Optimal Settings). Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Moim zdaniem, ostatnią deską ratunku jest aktualizacja BIOS-u. Jednakże towarzyszące temu ryzyko sprawia, że zabieg ten odkładam na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

Zaraz zaraz, http://www.nvidia.pl...a_15.16_pl.html cos jednak jest. Byla podobna plyta http://www.asrock.co...odel=K8NF3-VSTA

wyraznie pisze podobna i dzialala lub miala dzialac z Vista.

 

Zaproponowany przez Ciebie nForce Driver obsługuje nForce Professional 3000 Series oraz nForce Professional 2000 Series (seria Professional 2000 i 3000 została wydana do współpracy z procesorami AMD Opteron). Chipset nForce 3 250 (Socket 754) natomiast wspiera procesory AMD Athlon 64.

 

Naprawdę nie ma żadnego sposobu na WŁĄCZENIE funkcji zarządzania energią procesora (przywrócenie defaultowych ustawień)?

Edytowane przez brthzzz
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Minęło troszkę czasu od mojego ostatniego posta.

 

Jako że problem wciąż spędza mi sen z powiek, pozwoliłem sobie odświeżyć temat oraz podzielić się wiedzą, którą podczas mojej miesięcznej nieobecności uzyskałem licząc tym samym na Waszą pomoc.

 

Oddałem PC do serwisu komputerowego. Po próbie zdiagnozowania i niepowodzeniu wykrycia usterki, fachowcy doszli do wniosku, że wina stoi po stronie systemu operacyjnego (jako rozwiązanie zasugerowali przesiadkę na "xpeka" - ich zdaniem moja obecna konfiguracja sprzętowa nie spełnia wymagań Windowsa 7). Pomijam fakt, że na "siódemce" działam już od 2-3 lat i NIGDY nie miałem problemu z restartowaniem gier.

 

Również próba wymiany karty graficznej na mocniejszą skończyła się fiaskiem.

 

Nawet jeśli dana gra nie spełnia wymagań sprzętowych nie powinno dochodzić do restartów systemu - moim zdaniem takowa gierka powinna się co najwyżej nie uruchomić bądź "zawiesić" (ewentualnie powinien wyświetlić się komunikat o błędzie).

Odnośnik do komentarza

Witam

 

Proszę o sprawdzenie załączonych logów na obecność wirusów/trojanów/malware/spyware oraz innych czynników mogących powodować niestabilność systemu operacyjnego. Instalację systemu Windows przeprowadzałem miesiąc temu. Chciałbym się upewnić czy wszystko jest w porządku ("przezorny zawsze ubezpieczony").

 

Nie odczuwam żadnych poważnych dolegliwości - jednakże regulamin działu wymaga podania przyczyny zamieszczenia logów a troska o kondycję komputera może być niewystarczającym powodem toteż jedynie do czego mógłbym się przyczepić to: restarty systemu operacyjnego podczas uruchamiania niektórych gier oraz aplikacji [czyt. więcej - http://www.fixitpc.p...244#entry57244] oraz sporadycznie, powolne działanie systemu Windows ("brak odpowiedzi", dłuższe uruchamianie aplikacji).

 

Przed wygenerowaniem poniższych raportów, system operacyjny skanowany był gruntownie za pomocą programów Kaspersky Internet Security oraz Malwarebytes' Anti-Malware.

GMER.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

Edytowane przez picasso
Tematy połączone. //picasso
Odnośnik do komentarza

Temat doklejam do tego w dziale Windows. Nie tędy droga. Brak śladów infekcji.

- Na temat problemów restartów podczas grania nie wypowiadam się, gdyż nie mam żadnych pomysłów.

- Natomiast "sporadycznie, powolne działanie systemu Windows ("brak odpowiedzi", dłuższe uruchamianie aplikacji)" to być może robota Kaspersky Internet Security 2012, jako porównanie tematy: KLIK + KLIK.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Podziałaj na systemie bez poszczególnych sterowników, zacznij od karty graficznej potem chipset.

 

VaultDweller, propozycja była już rozpatrywana w tym temacie (post #9 oraz #12).

 

Sprawdź dziennik zdarzeń czy nie sypie jakimiś błedami,

 

Owszem wykrywa. Jest ich sporo. Moją uwagę przykuły w szczególności dwa z nich:

 

Nazwa dziennika:System

Źródło: Microsoft-Windows-Kernel-Power

Identyfikator zdarzenia:41

Kategoria zadania:(63)

Poziom: Krytyczne

Opis:

System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

 

oraz

 

Nazwa dziennika:System

Źródło: Microsoft-Windows-Kernel-Processor-Power

Identyfikator zdarzenia:6

Kategoria zadania:(6)

Poziom: Błędy

Opis:

Niektóre funkcje zarządzania energią procesora w czasie wydajności zostały wyłączone z powodu znanego problemu z oprogramowaniem układowym. Skontaktuj się z producentem komputera w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania układowego.

 

Poniżej w linku zamieściłem najistotniejszą parę plików z Dziennika Zdarzeń (Application.evtx oraz System.evtx).

 

http://speedy.sh/Y2kqG/Dziennik-zdarzen.rar

 

w menadżerze urządzeń zaznacz opcje żeby było widać wszystkie urządzenia i sprawdź czy przy którymś nie ma pytajnika albo znaczka uwagi.

 

Brak jakichkolwiek błędów w menedżerze urządzeń - zarówno w formie "pytajnika" jak i znaczka uwagi.

 

 

Również aktualizacja BIOS-u nie dała żadnych konkretnych rezultatów.

Restartowanie systemu operacyjnego następuje NAWET przy grach typu indie - BRAID oraz FROZEN SYNAPSE.

 

Wyczytałem gdzieś w Internecie, że za próbami resetowania komputera mogą stać niektóre aktualizacje WIndows-a (KB2028504 oraz KB979444). Nie wiem ile jest w tym prawdy. Jako że informacja pochodziła z niepewnego źródła nie zamierzam jej sprawdzać.

 

 

Dodatkowo zamieszczam raport z programu HWiNFO oraz zrzuty ekranu z:

 

HD Tune

hdtunev.jpg

Error Scan nie wykazał żadnych błędów.

 

0A liczba prób uruchomienia osi dysku (Spin Retry Count)- Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku.

 

GPU-Z

gpuzr.jpg

 

CPU-Z

cpuzvn.jpg

Raport HWiNFO.txt

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Windows przeskanowałem systemowym narzędziem do sprawdzenia błędów pamięci RAM - Diagnostyka pamięci systemu Windows (Kombinacja testów - rozszerzona, Pamięć podręczna - domyślna, Liczba przebiegów - domyślna). Narzędzie nie wykryło żadnych problemów z pamięcią komputera.

 

Wykonałem także raport diagnostyczny efektywności zasilania komputera (za pomocą polecenia powercfg /energy /output c:\log_zasilanie.html). Test wykazał 14 błędów (więcej informacji w poniższym linku).

 

Raport diagnostyczny efektywności zasilania komputera w systemie Windows 7.

http://speedy.sh/4MK57/log-zasilanie.rar

 

Powodem ciągłych restartów w dużej mierze okazała się płyta główna (dokładnie mieszczący się na niej wypukły kondensator) a także dodatkowo problemy z mechaniką dysku twardego (Spin Retry Count).

 

Od momentu wymiany kondensatora nie stwierdziłem żadnych problemów (ponad tydzień).

Edytowane przez brthzzz
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...