Skocz do zawartości

Skladanie dwoch komputerow - jakie podzespoly?


beyondZork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chcialbym zlozyc 2 zestawy - pierwszy to komputer do gier za jakies 1500zl, najlepszy jaki mozna zlozyc na dana chwile (to pewnie ogranicza mozliwosci rozbudowy?).

Drugi to takze komputer do gier, za jakies 2200zl (jak najlepszy czy pod rozbudowe?), do tego jakis monitor 19" (panoramiczny czy nie?), za jakies 400zl, jesli to wykonalne.

 

Czy jest sens kupowac plyte z pci-e 3.0? Czy moze lepiej kupic jeszcze 2.0 (slyszalem opinie, byc moze bledna, ze ceny kart pod 2.0 powinny spasc po wyjsciu 3.0).

 

Jak duza bylaby roznica pomiedzy zestawem najlepszym na dana chwile, a takim z mozliwoscia unowoczesniania?

 

Czy ktos moglby skomponowac takie zestawy, dbajac o dopasowanie poszczegolnych elementow, ich mozliwosci, itd? Z gory dziekuje za wszelka pomoc. Jesli brakuje jakichs informacji, uzupelnie.

Edytowane przez picasso
Wątek Dekakura nic nie wnoszący do tematu (i relatywne doń posty) usunięte. // picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

PCI-E 3.0 można się nie przejmować. Różnicy nie będzie.

Mówiąc o rozbudowie komputerów powiem tak - jedyne co najczęściej opłaca się zmieniać to karta graficzna. Nie będę się nad tym rozwodzić ale po prostu napiszę co wziąć do zestawów. Podzielę to na 2 cześci - najpierw wymienie takie same elementy obu zestawów a potem wymienię nadzienie którym będą się różnić. Ceny z Komputronika.

Wspólne:

Obudowa - SilentiumPC Brutus BT-410 140 zł

Zasilacz - OCZ StealthXStream 2 500W 210 zł

Napęd DVD - Lite-ON SATA 70 zł

Dysk twardy - Seagate 500 GB Barracuda 320 zł

RAM - GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9

Razem - 835 zł

Zostaje 665 zł na tańszy i 1365 na droższy.

Nadzienie tańszego:

Karta graficzna Radeon 5670 270zł

Płyta główna Asus P8H61-M 190 zł

Procesor Intel Pentium G620 2.60 250 zł

Budżet przekroczony o 50 zł

Droższy:

Intel Core i3 2100 3,10 500 zł

Gigabyte GA-H61M-D2-B3 209 zł

Radeon 6850 XFX Heatpipe 650 zł

Odnośnik do komentarza

Owszem ceny kart graficznych z komputronika mogłby spaść trochę :) ale nie wiem skąd jest beyondzork a może być tak że akurat ma u siebie salon komputronika. Niektórzy wolą odebrać osobiście i zapłacić trochę więcej ale mieć możliwość sprawdzenia sprzętu a potem ewentualnie łatwiej oddać sprzęt na naprawę gwarancyjną. Ale to jak kto lubi, nie narzucam sklepu.

Co do zestawu Mikouaja i3 jest szybszy od Phenoma a akurat w morelach jest w tej samej cenie więc nie wiem dlaczego proponujesz procka AMD. Wtedy można tańszą płytę główną wziąć (bo i3 się i tak nie podkręca) i jeszcze dołożyć do grafiki - wtedy starczy na GeForce'a 560 Ti szybszego od kart AMD przynajmniej w Bf3 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Battlefield_3_-_testy_kart-4187/strona/15973.html

Zmiana w tańszym zestawi oczywiście słuszna i się zgadzam z nią.

Odnośnik do komentarza

http://www.morele.ne...61icafe-381976/ ASRock H61iCafe 279zł

http://www.morele.ne...100-box-360571/ Intel Core i3-2100 3.1GHz 432zł

http://www.morele.ne...0ud-1gi-411014/ Gigabyte GeForce GTX560 Ti 1GB 789zł

Oczywiście GTX560 Ti, nie goły GTX.

Plus reszta podzespołów, które podałem wcześniej (bez dodatkowego wiatraka na procesor - nie jest on niezbędny na razie) i wychodzi 2256zł. Trochę ponad budżet, ale myślę, że warto. Jeśli te 56zł to bariera nie do przekroczenia, to możesz jak już proponował MatiK, wziąć Gigabyte GA-H61M-D2-B3

Odnośnik do komentarza

Zapomnialem zapytac, ten zasilacz 500W na pewno wystarczy? Znajomy ma troche slabszy zestaw niz ten lepszy proponowany tutaj, i chyba potrzebowal 700W. Nie napisalem, ze bedzie pare rzeczy podpiete pod usb - router, pewnie aparat, dysk zewnetrzny, mozliwe, ze cos jeszcze. Gbydym w przyszlosci chcial z jakichs powodow np dokupic pamieci?

 

takze:

 

Czy moglby ktos poruszyc tez kwestie monitora?

 

 

edit:

W tym tanszym zestawie, ktora to plyta glowna dokladnie? Znalazlem rowno 10 wersji Asus P8H61-M. Takze, jakiej firmy radeon 5670 (na wypadek, gdybym nie dostal 4850).

Jeszcze jedna sprawa, poleci ktos jakis sklep, w ktorym dostane wszystkie te czesci po cenach nie-komputronikowych? Jesli zaczna zamawiac kazda czesc od innego sprzedawcy, cale to oszczedzanie mija sie z celem z powodu kosztow dostawy.

Odnośnik do komentarza

Wystarczy. Jeśli miałbyś dodatkowy fundusz i życzenie, mógłbyś kupić XFX Core 550W 120mm 80+ - to sporo lepszy sprzęt.

Znajomy ma troche slabszy zestaw niz ten lepszy proponowany tutaj, i chyba potrzebowal 700W

Bzdura. No chyba, że kupił zasilacz marki 'spal mój sprzęt', to mu serdecznie współczuje.

Do każdej normalnej konfiguracji (nie mówię tutaj o potworach typu HD6990, GTX590, SLI CF itp. itd.) 500, 550W markowego zasilacza w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza

Troche makulatury dozbieraj :) i moze taki; http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/2402266_techniczne lub http://www.morele.net/monitor-benq-g2020hd-9h-l0xlb-qbe-251907/ poza tym czytaj testy i wybieraj http://www.morele.net/komputery/monitory-i-projektory/monitory-lcd-26/0,0,,,,,,p,0,/1/?q=monitory

Monitor najlepiej polukac w sklepie, czyli idziesz do jakiegos wielkiego shopu i masz jaki taki poglad na obraz i jego walory. Naprawde warto szczegolnie do 400 zloty.

Odnośnik do komentarza

Sam chcialbym miec 30'' i do tego z IPS jak najbardziej. Monitor to dla mnie jak i wiekszosci pewnie wazna sprawa. Co mi po wypasie PC jak przed oczami stoi TN-ka i to przecietna. Z drugiej strony do czasu kiedy naocznie nie porownasz kilku monitorow znajdujacych sie obok siebie nie masz swiadomosci roznicy. Same testy pomagaja owszem, ale tylko w nie znacznym stopniu. Polecanie wyswietlaczy, jak widze na innych forach ogranicza sie czasem do "mam taki i taki , swietny sprzet, polecam z czystym sumieniem, bosko swieci". Nie jestem zwolennikiem takich rad, zarowno jako polacajacy jak i nie akceptuje ich w moja strone.

Naprawde warto obejrzec kilka w dzialaniu i to sugeruje. Co do rozmiaru to tez kwestia gustu. Osobiscie uzywam od wielu lat 16:10 czyli 1680x1050.

Jesli nie masz mozliwosci porownania monitorow to zostaja Ci tylko testy i opinie. Mialem kiedys TN Philipsa (mam do dnia dzisiejszego), ale po zakupie matrycy z IPS wiem, ze kilka lat tracilem walory ogladanego obrazu. Sorry za taka porade, ale tak to widze. To jak kolor samochodu czy faktura mebli, bardzo subiektywne odczucia.

 

Do gier kwadratowy to porazka.

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, dzieki za obszerny opis. Widze, ze IPS odpada, nie ten przedzial cenowy. Kwadratowe jak rozumiem tez mozna odrzucic. Czy da sie jeszcze jakos zawezic przestrzen rozwiazan? Np maksymalna rozdzielczosc? Napisales o swoim 16:10, czy istnieje jakas "lepsza/gorsza/preferowana" do gier? Gdy juz odrzucone bedzie co tylko mozliwe, duzo latwiej bedzie porownywac pozostale opcje, czy to na zywo, czy poprzez testy.

 

Czy rozsadniejsza opcja byloby wstrzymac sie, dozbierac do ilu?, i kupic cos lepszego?

Odnośnik do komentarza

Ja się wypowiem w kwestii podświetlenia monitorów. Otóż od kiedy pojawiło się podświetlenie LED, to wszędzie polecają itd. Jest to dobre rozwiązanie, energooszczędne, ale co z oddaniem barw? Co prawda matryca podświetlana przez świetlówkę po paru latach będzie ciemniejsza, za to nie jest to zauważalna różnica (codziennie widzisz ekran, to nie zauważysz różnicy). Ja mam laptopa z CFT (świetlówki), a mój brat z LED, różnica jest taka, że mój ekran jest bardziej przyjazny dla oka, LEDy dają chłodniejsze, "ostre" światło, co nie zmienia faktu że mają zalety. Wybór jest dowolny, nie patrz po prostu na parametr podświetlenia, tylko jakość.

Monitory kwadratowe nie są dobre do gier, kąt widzenia ludzkiego oka jest szerszy niż kwadrat. Nie znam się dobrze na monitorach, ale ważne aby gry obsługiwały jego rozdzielczość.

I tak jak pisał kolega wyżej: musisz zobaczyć na własne oczy, ale uwaga w sklepach wystawione monitory mają specjalnie poprzestawiane (często) ustawienia, by wyglądać jak najlepiej, bardzo często są ustawione na najwyższą jasność (co normalnie nie jest potrzebne i skraca żywotność).

Odnośnik do komentarza

Jesli to bedzie i3-2100 + GTX560TI to proponuje ;

- rozdzielczosc 1440x900 lub 1680x1050 lub zblizona. Powod do dobra karta, ale nie do wypasionych gier w FullHD i z pelnymi wodotryskami z tym CPU dlatego mniejsza rozdzialka zapewni Ci pelny komfort graficzny. np. pierwszy z brzegu test

Chcialbym byc dobrze zrozumianym. Najlepszy bylby FullHD, ale bedziesz byc moze musial zmniejszyc ustawienia graficzne lub rozdzielczosc. Zmiana rozdzielczosci na nie natywna pogorszy wrazenia i to czasem bardzo. Zmiana ustawien gry bedzie tak samo meczaca.

Przyklad taniego FullHD http://www.ceneo.pl/6699059s bez sensu. Tylko zlacze D-sub.

 

- gwarancja czyli warto przeszukac oferty gwarancyjne potencjalnych wyswietlaczy bo jest to wazne w tym poziomie cenowym. Rozumiem przez to czas, ale i jakosc uslugi.

Odnośnik do komentarza

Monitor 1600x900 bedzie rowniez ok. Doprecyzuje zatem moja wypowiedz. Nie ma zadnych przeciwskazan do rozdzielczosci. Przy 400 zlotych bedzie to tylko roznica w jakosci samego wyswietlacza oraz potencjalne problemy z wydajnoscia w naprawde wymagajacych grach (tych ktore wyjda za jakis czas takze). Jak widzisz wybor jest ogromny i wskazanie palcem jakiegos konkretnego modelu jest naduzyciem. Mozesz miec potem pretensje o jakosc obrazu czy np. badpiksel. Musisz podjac decyzje sam. :)

Przyklad http://www.ceneo.pl/13673179s ten na papierze wyglada swietnie.

Odnośnik do komentarza

Ok, dzieki wszystkim za wklad, chyba juz ostatnie pytanie: zakladam, ze roznica w czasie reakcji rzedu 3 milisekundy jest zupelnie bez znaczenia, gdyz ludzie oko nie widzi roznicy. W kwestii kontrastu dynamicznego, czy jest zauwazalny efekt jesli monitory roznia sie np o 10000, czy wstawia sie to tylko po to, zeby moc podac w opisie duze liczby?

Wybieram pomiedzy

http://www.morele.net/monitor-benq-g2020hd-9h-l0xlb-qbe-251907/

a

http://www.morele.net/iiyama-prolite-e2008hds-b1-gwarancja-na-badpixele-233567/

 

Pomijajac te 2 parametry, ktore moga okazac sie bez znaczenia, sa identyczne. Czy cos przemawia na korzysc ktoregos z nich?

Odnośnik do komentarza

Powiem tak, tego BENQ akurat miałem okazję sprawdzić i byłem z niego zadowolony. Do pracy z dokumentami spisywał się świetnie, nie wiem natomiast jak to wygląda w grach/filmach.

iiyama natomiast ma gwarancję na baxpixele i jest bardziej poważaną firmą produkującą monitory. Myślę, że nie zauważysz między nimi różnicy.

Osobiście wziąłbym iiyama, ze względu na wspomnianą gwarancję. No i ma głośniki wbudowane, może kiedyś się przydadzą.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...