Skocz do zawartości

FileZilla serwer i FileZilla klient


stanley50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym od czasu do czasu udostępnić pliki córkom, które mieszkają daleko ode mnie i łatwiej było by niż wysyłanie gdzieś na serwer. Mam prośbę do kogoś, kto miałby ochotę i cierpliwość pomóc mi w sprawie ustawienia serwera FileZilla i ustawienia klienta FileZilla, zaznaczam, że próbowałem różnych porad z reguły tłumaczonych bez ładu i składu, ale niestety nie wychodzi mi. Napisze teraz, co do tej pory wykonałem, zainstalowałem FileZilla server i ustawiłem go według porad zaczerpniętych z Internetu, następnie zainstalowałem klienta FileZilla i próbowałem go ustawić żeby połączył się z tym moim serwerem i nie może się połączyć, podejrzewam, że czegoś nie rozumiem i źle ustawiam, bo ustawiłem klienta żeby połączył się z serwerem ftp zewnętrznym i połączenie nastąpiło błyskawicznie, z moim nie daje rady. Mój system to Win 7 HP, komputer jest za routerem i mam publiczne IP. Jeżeli potrzebne są jakieś dodatkowe dane to je umieszczę zgodnie z otrzymaną informacją

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Stawiasz serwer FileZilli na komputerze z Win 7?

 

Potrzebuję na początek trzech rzeczy:

- danych o oprogramowaniu (antywirusy, zapory) w systemie, czyli logi z OTL: http://www.fixitpc.p...orty-systemowe/

- danych o konfiguracji sieci, czyli raport z Net-log: http://www.fixitpc.p...iguracji-sieci/

- screenów z konfiguracji routera. Jakie masz urządzenie? Masz dostęp do niego przez przeglądarkę? Jeśli tak, to poproszę z zrzuty ekranu z ustawień, w szczególności (jeśli takie znajdziesz): DMZ, DDNS, port forwarding, wszystko w Setup.

 

Masz stałe czy zmienne IP? Jaki dostawca?

 

Postaram się postawić sobie testowy FileZilla Server, ale nie obiecuję, że będę miał w tym tygodniu czas, żeby to zrobić.

 

Rozwiązanie tymczasowe, z którego korzystam czasem. Wrzucam pliki na Apache'a na kompie, ustawiam prawa katalogu na 755, plików w nim na 644 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod), DMZ-uję swój komp na routerze, wrzucam odpowiednie regułki do firewalla i ludzie mogą się dostać do plików po http.

Odnośnik do komentarza

Stawiasz serwer FileZilli na komputerze z Win 7?

 

a nie można?, bo ja nie wyczytałem nigdzie że nie można, poprostu zielony jestem

 

Potrzebuję na początek trzech rzeczy:

- danych o oprogramowaniu (antywirusy, zapory) w systemie, czyli logi z OTL: http://www.fixitpc.p...orty-systemowe/

- danych o konfiguracji sieci, czyli raport z Net-log: http://www.fixitpc.p...iguracji-sieci/

- screenów z konfiguracji routera. Jakie masz urządzenie? Masz dostęp do niego przez przeglądarkę? Jeśli tak, to poproszę z zrzuty ekranu z ustawień, w szczególności (jeśli takie znajdziesz): DMZ, DDNS, port forwarding, wszystko w Setup.

 

http://speedy.sh/2gvST/otl-net-log.7z

 

 

Masz stałe czy zmienne IP? Jaki dostawca?

 

stałe, Mini Telecom

 

 

Postaram się postawić sobie testowy FileZilla Server, ale nie obiecuję, że będę miał w tym tygodniu czas, żeby to zrobić.

 

to az tyle zabiegów potrzeba? a jeżeli udaje mi sie połączyć i wysłać, pobrać pliki na zewnętrznym serwerze ftp to może wystarczy jakieś ustawienie, przekierowanie w ruterze żeby puścił do serwera na moim komputerze

 

Rozwiązanie tymczasowe, z którego korzystam czasem. Wrzucam pliki na Apache'a na kompie, ustawiam prawa katalogu na 755, plików w nim na 644 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod), DMZ-uję swój komp na routerze, wrzucam odpowiednie regułki do firewalla i ludzie mogą się dostać do plików po http.

 

dla mnie czarna magia

Odnośnik do komentarza

a nie można?, bo ja nie wyczytałem nigdzie że nie można, poprostu zielony jestem

Można, oczywiście, że można. Tylko zapytałem.

 

to az tyle zabiegów potrzeba? a jeżeli udaje mi sie połączyć i wysłać, pobrać pliki na zewnętrznym serwerze ftp to może wystarczy jakieś ustawienie, przekierowanie w ruterze żeby puścił do serwera na moim komputerze

Dawno nie stawiałem Filezilli Server, więc zarezerwowałem sobie trochę więcej czasu. Poza tym, nigdy nie wiadomo, co przy okazji wyniknie. Na przykład dzisiaj uzyskałem Blue Screena, aktualizując oprogramowanie maszynek wirtualnych. Dwie godziny wyjęte z grafiku.

 

dla mnie czarna magia

Ok, nie musisz tego robić. Opisałem, jak ja korzystam.

 

Co do screenów z routera: masz gdzieś tam konfigurację serwera DHCP?

Sprawdź pulę adresów do automatycznego przydzielania i podaj.

Odnośnik do komentarza

Co do screenów z routera: masz gdzieś tam konfigurację serwera DHCP?

Sprawdź pulę adresów do automatycznego przydzielania i podaj.

 

Jest to bramka fritza, i jest zarazem routerem chyba, bo łączę sie przez nią bezprzewodowo, ale mogę i przewodem, nie znalazłem czegoś takiego jak DHCP w jej ustawieniach, w każdym bądź razie ustawiona jest na sztywno

Odnośnik do komentarza

Tylko, że:

 

 DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
DHCP jest włączone, a bez statycznego przydzielenia adresu komputera w sieci lokalnej niewiele zrobimy. Muszę znać pulę DHCP (automatyczne przydzielanie adresów), żeby nie wejść z nią w konflikt. Skutki czegoś takiego byłyby dosyć niemiłe dla użytkowników i cały zestaw objawów (zrywanie połączenia, niski transfer) można by przyporządkować do wielu innych przyczyn. Dlatego staram się tego tak unikać.

 

Znam domyślną pulę przydzielania dynamicznych adresów na fritz.boksach i ona się pokrywa z tym, co masz w logu, ale nie chcę ryzykować ustawienia, jeżeli możesz je prosto sprawdzić.

 

 Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.178.1
Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.178.1
Tak, ten fritz.box jest routerem. Jaki to dokładnie model.

 

Z instrukcji jakiegoś fritza:

 

Click "Expert Mode" in the "System" menu, enable the setting "Show expert settings" and confirm this setting by clicking "Apply".

To powinno Ci objawić resztę ustawień.

Odnośnik do komentarza

ale może w komputerze gdzieś szukać bo jeżeli chodzi o fritza to dałem wszystkie ustawienia dotyczące bramki, nic tam więcej nie ma oprócz ustawień telefonów z których korzystam

 

192.168.178.1

 

to jest adres do tej bramki właśnie

 

może tak: we fritzu mam wpisany MAC , moje publiczne IP, brame domyślną, i DNS-y, to wszystko jest ustawione na sztywno, a w komputerze mam ustawione na konfiguracje automatyczną

 

model fritza to: FRITZ!Box Fon WLAN W701V, to samo co 7170

 

jeszcze jedno ustawienie, może istotne:

 

http://speedy.sh/N5UbD/fritz.jpg

Odnośnik do komentarza

ale może w komputerze gdzieś szukać bo jeżeli chodzi o fritza to dałem wszystkie ustawienia dotyczące bramki, nic tam więcej nie ma oprócz ustawień telefonów z których korzystam

Nie. To musi być w konfiguracji fritza. Zaraz poszukam manuala do tego modelu, dam dokładniej znać gdzie.

 

to jest adres do tej bramki właśnie

Wiem.

 

może tak: we fritzu mam wpisany MAC , moje publiczne IP, brame domyślną, i DNS-y, to wszystko jest ustawione na sztywno, a w komputerze mam ustawione na konfiguracje automatyczną

Właśnie o tą automatyczną konfigurację mi chodzi. Komputer musi skądś brać konfig i robi to z routera przy pomocy DHCP, który przydziela adresy. Ta technologia jest stara jak świat. :)

Odnośnik do komentarza

fritz

 

 

kurcze mam postawiony ten serwer i wydaje mi się że według opisu dobrze powinno być, tak myśle że problem w ustawieniu klienta chyba bo na zewnątrz ładnie sie łączy a do mojego nie, część wpisów ok, ok a na koniec rozłączono bo coś tam

taką mam informację po uruchomieniu serwera:

 

FileZilla Server version 0.9.37 beta

Copyright 2001-2010 by Tim Kosse (tim.kosse@filezilla-project.org)

Connecting to server...

Connected, waiting for authentication

Logged on

Retrieving settings, please wait...

Done retrieving settings

Sending settings, please wait...

Done sending settings.

Closing all listening sockets

Creating listen socket on port 21...

Creating listen socket on port 990...

Listen socket port changed

Retrieving account settings, please wait...

Done retrieving account settings

 

 

a z klienta jak próbuje się połączyć:

 

Łączenie z probe.filezilla-project.org

Odpowiedź 220 FZ router and firewall tester ready

USER FileZilla

Odpowiedź 331 Give any password.

PASS 3.5.3

Odpowiedź 230 logged on.

Sprawdzanie zewnętrznego adresu IP

IP 87.119.59.84 ih-bbj-fj-ie

Odpowiedź 200 OK

PREP 53094

Odpowiedź 200 Using port 53094, data token 844293381

PORT 87,119,59,84,207,102

Odpowiedź 200 PORT command successful

LIST

Odpowiedź 150 opening data connection

Odpowiedź 503 Failure of data connection.

Serwer wysłał nieoczekiwaną odpowiedź.

Połączenie zamknięte

Odnośnik do komentarza

ale tylko z serwera i to już krótki wpis bo go wyłączyłem i włączyłem znowu, a z klienta to jest wpis z kreatora i mogłem tylko skopiować bo to malutkie okienko i pare linijek sie mieści tak że tylko ten co wyżej wkleiłem

 

http://speedy.sh/SKQEb/serwer.jpg

 

jeszcze z klienta przy próbie połączenia bez kreatora

 

http://speedy.sh/vpMyr/klient.jpg

Odnośnik do komentarza

poszperałem troche jeszczew necie i zainstalowałem CesarFTP, wszystko nieźle opisane, zastartował bo światełko mam zielone, ale na tym koniec. Podejrzewam że problem jest w routerze i przekierowaniu z którym nie potrafie sobie poradzić. Znalazłem w tym fritzu jeszcze opcje w priorytetach i można ustawiac coś związanego z FTP i nie tylko.

 

dziś rano jeszcze walczyłem z tym CesaremFTP, to prawie to samo co FileZilla tylko chyba lepiej opisany, udaje mi sie połączyć z serwerem, teraz już nawet jak wpisuje IP do przeglądarki to łączy mnie z tym moim serwerem, ale coś jest nie tak bo jak córka wpisze ten sam IP w przeglądarke to nie łączy. Aż się dziwie samemu sobie że tyle czasu wytrzymuje na czytaniu i ustawianiu różnych kombinacji.

Odnośnik do komentarza

OK. Opisałem instalację FileZilla Server.

 

Pobierasz, ustawiasz według tego:

 

filezilla1.png

 

Potem:

 

filezilla2.png

 

Podajesz port dostępowy do administracji zdalnej. Aktualnie to bez znaczenia. IP 127.0.0.1.

 

Odpalasz FileZilla Server, dodajesz użytkowników:

 

filezilla4.png

 

Przydzielasz takiemu katalog (z którego nie wyżej nie wyjdzie):

 

filezilla5.png

 

W karcie Settings -> Logging zaznaczasz "Enable logging to file".

 

Następnie ustawienia trybu pasywnego:

 

filezilla6.png

 

FileZilla powinna być gotowa. Ja nic więcej z nią nie robiłem.

 

Teraz gorsza część, czyli konfiguracja sieci.

 

Ponieważ nie doszliśmy do porozumienia z DHCP, to poniższy tekst jest pisany "na wyczucie".

 

Klikasz Windows + R, wpisujesz ncpa.cpl i znajdujesz na liście swoje połączenie. Prawym na nie -> Właściwości -> Protokół internetowy TCP/IPv4 -> Właściwości. Konfig według obrazka:

 

fritz.png

 

Zatwierdzasz, uruchamiasz ponownie komputer.

 

Powinieneś mieć w konfiguracji routera: Ustawienia -> Opcje zaawansowane -> Strefa zdemilitaryzowana / DMZ / Exposed Host. Ustawiasz tam 192.168.178.201

Zatwierdzasz.

 

Jeśli nie możesz znaleźć, to daj screeny z każdego miejsca w stronie konfiguracyjnej routera, inaczej sobie nie poradzimy.

 

Jeżeli pójdzie poprawnie, to dostęp do ftp powinien być po Twoim IP, nazwie usera i haśle jakie ustawiłeś. Port 21.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za chęć niesienia pomocy, jak już wcześniej pisałem czekając na dalsze informacje sam też wykonywałem różne próby, i doszedłem do tego, że skonfigurowałem FileZille wg jakiegoś opisu znalezionego w necie i ten serwer był postawiony dobrze od początku, sprawa rozbijała się o Fritza i jak się okazuje o zaporę systemową, udało mi się przekierować ten 21 port. Po próbach uzyskałem połączenie przez zewnętrzne IP do serwera, ale tylko za pomocą TC, przez stronę nie dawało rady. Wpadłem na pomysł żeby wyłączyć zaporę na czas próby i o dziwo działa przy wyłączonej zaporze, wysyła, pobiera pliki. Pozostało mi teraz zasięgnąć informacji, w jaki sposób zrobić dziurę w zaporze dla tego serwera. Na ten moment nie kapuje jak się tworzy te reguły, co się wpisuje i gdzie. Najważniejsze, że udało mi się jakoś uruchomić serwer, wydaje mi się, że to już będzie łatwiejsze, jak by, co to proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza

Dla trybu pasywnego FTP potrzebujesz odblokować w Zaporze Windowsa port 21 do przesyłania komend oraz zakres, wystarczy 100, portów z numerami powyżej 1024 do transmisji danych, np. 51000 - 51100. Najpierw je musisz ustawić w FileZilla Server w "Passive mode settings", jest na samej górze przedostatniego screena, musisz zaptaszkować pierwsze okienko i wpisać te porty. Dla trybu aktywnego FTP potrzebujesz jeszcze port 20 służący do przesyłu danych.

 

Konfiguracja Zapory systemu Windows:

http://www.pcworld.pl/news/377544/Konfiguracja.Zapory.systemu.Windows.html

 

Windowsowy firewall nie jest zbyt dobrym narzędziem. Ja mam go wyłączonego i korzystam z zewnętrznego oprogramowania (Comodo Firewall). Według mnie zdecydowanie lepiej działa i jest łatwiejszy w zarządzaniu.

Odnośnik do komentarza

No, więc tak, próbowałem tych ustawień, przeczytałem ten artykuł i ni w ząb nie działało, wreszcie przeglądając, co by przestawić w tej zaporze zobaczyłem komendę "Zezwalaj programowi lub funkcji na dostęp przez zaporę, oczywiście dodałem ścieżkę do FileZilla.exe i wszystko działa. Nie mam pojęcia czy to jest prawidłowo, ale działa. No chyba, że coś wyskoczy w trakcie to będę pytał.

 

No i wyskoczyło, zrestartowałem kompa i znowu nie łączy przy włączonej zaporze, nawet jak jest dozwolony FileZilla. Z tymi portami też mi nie wychodzi, ustawiam na różne sposoby ale bezskutecznie, podejrzewam że jest jakiś niewielki myk i zadziała tylko trzeba wiedzieć jak go wykonać. Działam dalej, już teraz nie poddam się.

Odnośnik do komentarza
Windowsowy firewall nie jest zbyt dobrym narzędziem. Ja mam go wyłączonego i korzystam z zewnętrznego oprogramowania (Comodo Firewall). Według mnie zdecydowanie lepiej działa i jest łatwiejszy w zarządzaniu.

 

 

 

Nie kumam tych ustawień w zaporze, próbowałem wszystkiego i nie wychodzi, wreszcie wszedłem w ustawienia zawansowane i reguły przychodzące, po prawej kliknąłem nowa reguła, typ reguły zaznaczyłem port, dalej TCP, dalej wszystkie porty lokalne i dalej zezwalaj na połączenie, nazwę wpisałem FTP, zrestartowałem kompa i działa wszystko, tylko jest jedno, ale, nie wiem czy jest to prawidłowo, czy czasem nie pootwierałem wszystkich portów.

Zastanawiam się jeszcze nad tym Comodo Firewall tylko nie wiem czy sobie poradzę i czy mi nie namota w systemie. Nie chciałbym odtwarzać systemu na nowo.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...