Skocz do zawartości

"Odświeżenie" Asusa A2500D - Format?


hoohoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam do "odswiezenia" Asusa A2500D z Windowsem XP Professional 2002. Pisze "odswiezenia", poniewaz nie wiem czy go formatowac i w jaki sposob. Nie wiem gdzie sa plyty do niego. Nie mam tez pojecia czy XP byl wgrany do tego lapka, czy byl dogrywany pozniej. Komputer jest uzywany od 2006 roku. Byly na nim instalowane rozne programy, gry. Ogolnie komputer dziala. Ale po pierwsze wolno chodzi, po drugie głośno. Po trzecie byly problemy z zainstalowaniem Service Packa, chociac w koncu udalo sie zainstalowac 2.

Ktos mi powiedzial, ze po formacie tego laptopa beda potrzebne jakies sterowniki, do ktorych jest kiepski dostep, wiec nie wiem czy format to dobre wyjscie.

Ma ktos jakis pomysl?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Asus A2500D 24M - tyle wiem. W nastepnym poscie zamieszcze informacje po skorzystaniu z programu HWinfo.

Z tego co czytam to po formacie automatycznie instaluje z plyty nowy system. Rozumiem, ze wystarczy miec instalacyjna plyte Windowsa XP? A w przypadku jak ktos chce zmienic na Windows 7 uzywa instalacyjnej plyty Windows 7?

 

W moim nowym laptopie mialam juz wgrany Windows 7 i dostalam 4 plytki, w tym windows 7 recovery media for windows 7 products 64 i 32. Jak mniemam za pomoca jednej z tych plytek, w moim przypadku 64 moglabym przeinstalowac windowsa 7 na moim nowym laptopie, czyz nie?

Czy z takiej plyty mozna skorzystac pare razy

Odnośnik do komentarza

1. Masz naklejke z kluczem XP lub 2000? Jesli nie to nowy system XP bedzie ok, ale chyba nie Win7 z powodu wydajnosci i/lub braku sterownikow.

2. Przeinstalowac mozesz jak masz plytke OEM. Jakie dokladnie napisy masz na tych plytach?

Jak mniemam za pomoca jednej z tych plytek, w moim przypadku 64 moglabym przeinstalowac windowsa 7 na moim nowym laptopie, czyz nie?

czy chodzi Ci o nowy - nowy czy o tamten 2500D?
Czy z takiej plyty mozna skorzystac pare razy
- z jakiej? Nie do konca jest to jasne.
w tym windows 7 recovery media for windows 7 products 64 i 32
to mi nie wyglada na OS-a.
Odnośnik do komentarza

Co do plytki z XP musze ja zlokalizowac.

Czy z plyty z Windowsem mozna korzystac wiele razy na jednym komputerze?

 

Z tymi plytkami Recovery chodzi mi o nowego laptopa, czy teoretycznie za pomoca tej plyty przeinstaluje Windowsa 7. Nie mam wiecej plyt oprocz tych dwoch, power2go oraz plytka ze sterownikami, dostalam je wraz z instrukcja z laptopem.

 

Jutro napisze konkrety, jak bede w domu. Co to jest OS? OEM jak mniemam chodzi o Producenta OrYginalnego Wyposazenia.

Odnośnik do komentarza

Od konca, OS - to system operacyjny np. Win7, XP.

OEM, box, upgrade - http://vbeta.pl/2010...czym-sie-roznia

 

Pytanie juz padlo - 1. Masz naklejke z kluczem XP lub 2000?

Prawdopodobnie mozesz miec partycje recovery na dysku, a dodatkowo mozna sie pobawic w usprawnienie dzialania tego co jest teraz.

CyberLink Power2Go to aplikacja dodatkowa bez zwiazku z OS-em.

"plytka ze sterownikami" - jak sama nazwa wskazuje zawiera sterowniki do lapka.

czy teoretycznie za pomoca tej plyty przeinstaluje Windowsa 7
jakiej? dwie wyzej nie dadza rady jak widzisz.
Jutro napisze konkrety, jak bede w domu.
to bardzo dobry pomysl. ;)
Ma ktos jakis pomysl?
mam jeszcze taki pomysl - logi z OTL http://www.fixitpc.p...orty-systemowe/ to da jakis poglad na poczatek + HWinfo http://www.hwinfo.com/download32.html i Summary oraz Save Report. Pod katem 2500D oczywiscie.
Odnośnik do komentarza

Znalazlam plytke z XP z tego laptopa razem z kluczem. Z tej samej plyty mozna przeinstalowac system? Chyba nie chce probowac usprawnic tego lapka na piechote, dlatego zdecydowalam sie na format albo cos podobnego.

Czy partycja recovery "przywraca" system do momentu jak sie utworzylo ta partycje? Skoro nie ma wiekszych problemow z komputerem lepiej zastosowac partycje recovery?

 

Krotkie info:

Computer: ASUS A2D

CPU: Mobile AMD Athlon XP 2800+ (Barton, A2) @ 1533 MHz (11.50x133.3)

Motherboard: ASUS A2D

Chipset: SiS 748 + 962

Memory: 512 MBytes @ 166 MHz, 2.5-3-3-7

- 256 MB PC2100 DDR-SDRAM - ProMos/MOSEL V826632B24SATG-B1

- 256 MB PC2100 DDR-SDRAM - ProMos/MOSEL V826632B24SATG-B1

Graphics: ATI MOBILITY Radeon 9600/9700 [ASUS]

ATI MOBILITY Radeon 9600/9700 (M10/M11), 64 MB SDRAM

Drive: IC25N060ATMR04-0, 58.6 GB, E-IDE (ATA-6)

Drive: TOSHIBA ODD-DVD SD-R6372, DVD+R/-R Writer

Sound: SiS 7012 Audio Device

Network: SiS900 Fast Ethernet 10/100 LAN Adapter

Network: D-Link DWL-G630 Rev E

OS: Microsoft Windows XP Professional Build 2600

 

Co do dokladniejszego raportu to oczywiscie zamieszcze, jesli bedzie to potrzebne jak juz zorientuje sie w temacie i jakie kroki najlepiej podjac w przypadku tego lapka.

 

Zastanawiam sie jeszcze nad karta D-Link DWL-G630 Rev E. Kiedys probowano znalezc internet w innym miejscu niz zwykle byl uzywany i trzeba bylo skonfigurowac siec. Nie udalo sie tego zrobic, a raczej w koncu zaniechano. Czy jak sformatuje badz przywroce system do poczatku bedzie trzeba wykonywac jakies trudniejsze czynnosci? Nie da sie ukryc, ze w tych sprawach jestem zielona, a do formatu czy przeinstalowania Wina zabieram sie pierwszy raz ;))

 

 

Co do drugiego lapka, z Windowsem 7 to oporcz wyzej wymienionych plytek nie mam zadnej. Rzeczywiscie nie doczytalam na temat Windows 7 Recovery Media for Windows 7 Product 64. Z tego co rozumiem jest to plytka do naprawiania systemu, ale nie do przeinstalowywania go. Czyli w przypadku jak cos mi sie stanie z tym lapkiem to rozumiem, ze moge uzyc tej plytki, ale ona nie sformatuje, tylko przywroci do momentu kiedy Windows zostal zainstalowany, ale zadna praca na nim nie zostala jeszcze wykonana?

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. Mam metlik jesli chodzi o roznice w formatowaniu i uzywania recovery, gdyz na jednej stronie jest napisane, ze partycja recovery sluzy do przeinstalowywania Windowsa, a na innej, ze absolutnie nie.

Odnośnik do komentarza

Nie mam tez pojecia czy XP byl wgrany do tego lapka, czy byl dogrywany pozniej. Komputer jest uzywany od 2006 roku... byly problemy z zainstalowaniem Service Packa, chociac w koncu udalo sie zainstalowac 2.

Odnośnie Asusa A2500D

 

Biorąc pod uwagę powyższe należy wątpić aby na lapku była partycja recovery --> możesz sprawdzić - look: http://www.wybieramlaptopa.pl/tips-tricks/143-partycje-recovery

Co to za płytka z tym XP, co na niej jest napisane, zintegrowany któryś z serwice packów (który)?

-------------------------------------

 

Odnośnie lapka(???) z Win 7.

 

Bez względu na to czy masz, czy nie masz partycji recovery polecam wykonanie kopii całego dysku twardego albo przynajmniej partycji systemowej za pomocą EaseUS® Todo Backup Free 4.0 na dysk przenośny USB.

http://www.todo-backup.com/products/home/free-backup-software-features.htm , How to backup partition(s) or disk(s) to an image? - http://www.todo-backup.com/products/features/backup-drive-and-partition.htm

Odnośnik do komentarza

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Windows XP Professional i nic więcej. Za pomoca tej plytki przeinstaluje Windowsa XP na Asusie A2500D?

 

Sprobuje wykonac ta kopie w najblizszym czasie

 

Jaka jest roznica pomiedzy formatem a przywracaniem za pomoca partycji recovery? Moj znajomy ostatnio kupil laptopa i dostal plytke tylko ze sterownikami. To znaczy, ze ma mozliwosc przywracania tylko z partycji recovery?

Odnośnik do komentarza

"bez pol litra nie rozbieriom niczewo" :) - zrob czytelne zdjecia wszystkich plytek i wklej w posta. Bedzie latwiej odpowiedziec co mozesz z nich wycisnac.

http://www.fixitpc.p...zesci-zamienne/ tu masz miedzy innymi opis przywracania z recovery i czym to skutkuje.

 

To znaczy, ze ma mozliwosc przywracania tylko z partycji recovery?
wlasnie tak.

 

Jaka jest roznica pomiedzy formatem a przywracaniem za pomoca partycji recovery?
format to instalacja OS-a od podstaw + sterownikow + aktualizacji, czyli dlugo i mozolnie na laptopach. Przywracanie kilka minut.
Odnośnik do komentarza

Windows XP Professional i nic więcej. Za pomoca tej plytki przeinstaluje Windowsa XP na Asusie A2500D?

Z samej mąki (tu płytki) nie upieczesz chleba. Potrzebne inne ingrediencje, a w szczególności cd-key Windows XP. Masz takie cuś? Napewno masz tylko Ci się gdzieś zapodział! :D

Zaproś jakiegoś bystrego kolegę "co zna się na komputerach" do siebie i przekopcie Twój pokój. Mówię Ci - on TO znajdzie. No i pomoże zainstalować Windowsa, bo pierwszy raz jest zawsze trudny.

Potem już SP3 + sterowniki z linków i masz już z górki.

Możesz pójść drogą wskazaną przez markaB, ale czarno to widzę :lol: .

Odnośnik do komentarza

Chcialabym zaznaczyc, ze pisze na forum tylko i wylacznie w przypadku gdy sama nie potrafie uzyskac odpowiedzi korzystaja z wyszukiwarki google. Znajduje rozne odpowiedzi, czasem sprzeczne, wiec licze na to, ze na forum tematycznym beda osoby, ktore ogarniaja temat calkowicie i dadza mi prosta odpowiedz. Co nie znaczy, ze w ogole nie wiem o co chodzi, dlatego zadaje konkretne pytania, upewniam sie :)

Wiem co to jest klucz. Nie pisalabym ze mam plytke z Windowsem bez klucza, bo plytka z Winem bez klucza w moim przyopadku moglaby posluzyc jako podstawka pod piwo badz kawe ;) Poza tym to nie jest moj laptop i plyte znalazlam w innym pokoju :P

Rozumiem, ze przywracanie z partycji recovery to po prostu przywracanie systemu tylko do punktu, ktorego nie mozna znalezc podczas normalnej proby przywracania systemu? Z ta roznica, ze po przywracaniu z partycji recovery nastepuje utrata danych rzecz jasna. Czyli zakladam, ze to dziala tak samo jak format, tylko jest szybsze (?)

 

Skoro przeinstaluje Windowsa z tej plyty to rozumiem, ze sformatuje mi sie komuter, czyli obie partycje, ta na ktorej mam Wina i druga, na ktorej mam pliki?

Czy teoretycznie mozna z takiej plyty z Winem przeinstalowywac go milion razy na tym komputerze na ktorym sie go zainstalowalo za pierwszym razem?

Odnośnik do komentarza
Rozumiem, ze przywracanie z partycji recovery to po prostu przywracanie systemu tylko do punktu, ktorego nie mozna znalezc podczas normalnej proby przywracania systemu? Z ta roznica, ze po przywracaniu z partycji recovery nastepuje utrata danych rzecz jasna. Czyli zakladam, ze to dziala tak samo jak format, tylko jest szybsze (?)

 

A czy na tym lapku nie ma juz zainstalowanej partycji Recovery? Mozna to sprawdzić w Zarzadzaniu dyskami. Jeśli wystepuje tam partycja PQService to znaczy że jest Recovery.

Proces przywracania moze być dwojaki. Do ustawień fabrycznych, (wtedy mamy kompletne nadpisanie wszystkich partycji) lub tylko sformatowanie i instalacja partycji systemowej.

 

Skoro przeinstaluje Windowsa z tej plyty to rozumiem, ze sformatuje mi sie komuter, czyli obie partycje, ta na ktorej mam Wina i druga, na ktorej mam pliki?

 

Nie. W czasie instalacji wybierasz partycje na której zainstalowany jest system i tylko ta ulegnie formatowaniu. Na niej też zostanie zainstalowany Windows.

 

Czy teoretycznie mozna z takiej plyty z Winem przeinstalowywac go milion razy na tym komputerze na ktorym sie go zainstalowalo za pierwszym razem?

Teoretycznie mozna, ale obawiam sie że wczesniej dysk odmówi posłuszeństwa....no i zycia moze człowiekowi nie starczyc.

Odnośnik do komentarza

Jaka jest roznica pomiedzy formatem a przywracaniem za pomoca partycji recovery? Moj znajomy ostatnio kupil laptopa i dostal plytke tylko ze sterownikami. To znaczy, ze ma mozliwosc przywracania tylko z partycji recovery?

 

Format = instalacja OS (musisz wskazac partycje, zatwierdzac, klikac formatuj itp) + instalacja sterowników kazdego z sobna + wklepanie klucza

Natomiast instalacja za pomocą fabrycznej partycji\płyty recovery ogranicz się do klikniecia ze chcesz to zrobic i jestes tego pewny a resta leci z automatu, sterowniki, aktywacja systemu to już masz, Ty tylko później wpisujesz nazwe uzytkownika, wybierasz jezyk, ustawienia sieci itp.

 

Kolega dostał płytę ze sterownikami bo może rozwiązanie programisty od recovery było takie, że instalka systemu na dysku jest bez sterów, lub tez po prostu dorzucili płytę ze sterami jak by uzytkownik nie chciał korzystać z recovery.

 

MarekB pisze natomiast o Recovery własnej roboty w sensie obraz\backup\kopia zapasowa partycji a to troszkę co innego ;) wtedy faktycznie czas przywracania jest krótki w zależności od sprzetu, zajetego miejsca na dysku, kompresji, programu to czas np 8-20 min

 

Partycja Recovery ma różne nazwy, ale jak wejdziesz w zarzadzanie dyskami i zobaczysz tam, ze masz wiecej partycji niż w moj komp i partycja bedzie miała około 10-15GB to znaczy , że to jest to.

Odnośnik do komentarza

Jestem bardzo wdzieczna za odpowiedzi, dziekuje za poswiecony czas! :) Teraz juz wiem w ktora strone moge pojsc i z jakim skutkiem. Jesli nie znajde partycji recovery to pewnie bede skazana na format z plyty, a dostalam w temacie juz wyzej instrukcje, wiec mysle ze dam sobie rade. W razie jakichkolwiek watpliwosci znow Was pomecze. I skorzystam tez z poradnika ze stopki Rafaela, po fragmentach prosto i zrozumiale napisany.

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...