Skocz do zawartości

Po podłączeniu dysku Slave system nie startuje.


FunkyJB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Sprawa dotyczy dysku WD800BB - 75JHA0 Caviar wpiętego w taśmę jako Slave. Bez tego dysku system startuje bez problemów, natomiast z tym dyskiem przechodzi tylko BIOS. W BIOS'ie jest wykrywany prawidłowo, ale pźniej po --> Verify DMI Pool Data: zasypia, (Windows nie startuje).

Zrobiłem SMART i diagnostykę tego dysku w MHDD:

 

post-3412-0-60878600-1328524768_thumb.jpg - post-3412-0-43343000-1328524813_thumb.jpg

 

Założyłem nową taśmę do dysków, ale nic sie nie zmieniło, dysk WD800BB nadal blokuje start systemu.

Podłączyłem ten dysk jako Slave w komputerze u kolegi i tam również zatrzymał start systemu.

 

Czy można zdiagnozować dysk i dowiedzieć się gdzie jest uszkodzenie - elektronika zewnętrzna czy wewnętrzna, a może jeszcze coś innego. :(

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dobrze by było więcej informacji o komputerze uzyskać :) Spróbuj dysk podłączyć jako Master zamiast swojego napędu i zobaczy czy wtedy zadziała (pamiętaj o dobrej kolejności w BIOS-ie). I koniecznie sprawdź to co napisał kolega wyżej. Patrząc na MHDD dysk jest spoko ale taśma była raczej popsuta wiec dobrze że ją zmieniłeś.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy dysk (systemowy) ustawiony zworką na Master, drugi ustawiony na Slave. Jeden i drugi to dyski ATA.

 

Dopiero teraz skojarzyłem, że robiąc skanowanie MHDD zupełnie innego dysku zaglądałem do BIOS'u i mogłem coś namieszać. Sprawdziłem BIOS i okazało się, że botowanie było ustawione ; pierwsze na floppy, a drugie na HDD 1.

W takim ustawieniu, kiedy miałem tylko jeden dysk -->(Master systemowy) system sie jakoś załadował mimo, że botowanie było ustawione z drugiego dysku. Kiedy jednak podłączyłem drugi dysk Slave bez systemu to z BIOS'u poszło polecenie ładuj system z dysku Slave, a tu kicha bo systemu ni ma.

Czy dobrze kombinuję ?

W BIOS'ie dysk master oznaczony jest HDD 0 i tak go teraz ustawiłem.

:)

Odnośnik do komentarza

Dzięki wszystkim za pomoc, jest już OK.

Po ustawieniu BIOS'u tak jak napisałem wyżej w poście #8 wszystko wróciło do normy tj. system się ładuje i dysk Slave jest dostępny z poziomu Windowsa.

Nie rozumiem tylko dlaczego przy ustawieniu w BIOS drugiego botowania z dysku HDD 1, którego fizycznie nie było, system mimo to załadował się z Mastera. Powinien sie zawiesić lub zameldować brak systemu.

A tak w ogóle to w błąd wprowadził mnie serwis komputerowy do którego zaniosłem dysk do sprawdzenia. Powiedziano mi że z dyskiem jest coś nie w porządku, ale dane z niego moga mi skopiować. :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...