Skocz do zawartości

Komputer "jedzie" na resztkach, partycja D: zniknęła


Darnovc

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Jeśli po wymianie taśmy wartość parametru będzie rosnąć dysk do wymiany.
swietna rada. Kup sobie szesc dyskow i podmieniaj co miesiac.

Czlowieku wyrzuć ten zasilacz bo juz mozesz miec zepsutą plyte (kontroler) i reszte sprzetu.

Proszony byles o info calosci sprzetu. Czytaj proszę info w dziale hard. Masz wszystko na tacy.

Edytowane przez driven
Proszę nie przeklinać i nie obrażać innych użytkowników.
Odnośnik do komentarza

Zawsze podziwiałem potęgę dedukcji. Z jaką łatwością po odczytaniu 8 błędów CRC koledzy odkryli winowajcę. Mode Com Feel, bez różnicy I, II lub III? Bez pomiaru napięć MIERNIKIEM. Wyjaśnijcie więc może potomnym powiązanie powstawania błędów CRC z napięciem zasilającym, przy bezbłędnej pracy serwo dysku. A może złośliwy FEEL tylko transmisji nie lubi? Z pewnością budżetowy Feel to nie jest górna półka zasilaczy, ale też nie powód do rwania włosów z głowy, w dodatku na zapas.

http://www.benchmark...trona/1118.html

 

Dociekliwego kolegę MarkaB pragnę poinformować iż niektóra postanowienia karty gwarancyjnej dysku pozwalają na wymianę tegoż, bez konieczności zakupu nowego.

Odnośnik do komentarza

@Darnovc

Co do zasilacza to musisz podać dokładnie co to za zprzęt. Wszystkie potrzebne dane są na nalepce na zasilaczu. Zrób foto i pokaż na forum. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do stabilności jego pracy, mozesz dokonać odpowiednich pomiarów - http://www.elektroda...opic1199202.htm Jeśli masz jakieś wątpliwości co do swoich umiejętności, oddaj komputer do sprawdzenia w serwisie, bo wygląda na to, że są problemy z płytą główną a poprzez forum i tak nikt Ci tego nie zdjagnozuje. Dużo na pewno nie wezmą a Ty będziesz miał spokój.

Odnośnik do komentarza

Odpowiadając na pocztę kolegi @Darnovc .

Zasadą jest iż zasilacz figurujący na czarnych listach należy bezwzględnie wymienić. Te z dolnej półki również, gdy chce się podkręcać, lub podłączać duże obciążenie. Istnieją w sieci kalkulatory określające niezbędną moc zasilacza, dla danego zestawu. Np.:

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

O stanie zasilacza można wnioskować dokonując pomiaru podstawowych napięć miernikiem uniwersalnym. Znajomy elektronik, lub zakup miernika uniwersalnego(od 20pln). Po włączeniu i po wczytaniu systemu i obciążeniu np. OCCT .

http://www.programosy.pl/program,occt-perestroika.html

Odchylenie powyżej +/- 5% wartości nominalnej napięć dyskwalifikuje zasilacz.

Odnośnik do komentarza

1. Ile tygodni, miesiecy, lat mozna prosic o dane sprzetu, logi np. Hwinfo . Nie ma nadzoru w tym dziele i chyba nie bedzie.

2. S1944 - te zasilacze nie sa z dolnej polki to sa kompletne zlomy i wczesniej czy pozniej wywalaja sprzet do gory kolami. Tlumaczenie o pomiarach miernikiem dotyczy zasilaczy jako tako trzymajacych normy i mozna sobie mierzyc do woli, ale to tylko napiecie. Zasilacz to nie tylko napiecia jako tako w pier...nej normie.

3.

Zawsze podziwiałem potęgę dedukcji. Z jaką łatwością po odczytaniu 8 błędów CRC koledzy odkryli winowajcę
na podstawie tego co zostalo z poprzedniego dysku np. Dodatkowo patrz pkt 1-szy. Gdzie widzisz jakiekolwiek info o wnetrznosciach. Jakikolwiek temat hard powinien sie zaczynac od pelnej informacji sprzetowej. To akurat ......bez komentarza.

 

4.

Jeśli to są prawidłowo podane napięcia(czujniki lubią się mylić) to nie jest źle.(Mieści się w normie ATX). Czyli dysk do reklamacji,
miesci sie w poch...wie. Porazka po prostu. Wystarczy poszukac tematow o zasilaczach. Niektore fora maja odszielne tematy zbierajace takie historie.

Po co ja sie denerwuje, mam to w d..pie przeciez ide na drinka again.

Odnośnik do komentarza

@MarekB weź się tak nie unoś bo ci żyłka pęknie ;). To że ten zasilacz to shit to wiadomo nie od dziś. Niestety ludzie nie przyswajają wiedzy dopóki coś nie pójdzie z dymem. A potrafi sporo iśc..

 

P.S Choć ja będę się jednak upierał że FEEL III to jest już jakiś zasilacz i przy nie wymagającym konfigu da sobie radę. Na elektrodzie też są podzieleni co do niego ;)

Co prawda jednak przy takim zasilaczu ja bym nie spał snem sprawiedliwego gdy ten by chodził obok :D

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

MarekB

Z faktu iż nie znasz konstrukcji nowoczesnego zasilacza (kłaniają się podstawy elektroniki i elektrotechniki) wyciągasz daleko idące wnioski, nie mające zresztą pokrycia w rzeczywistości. Może więc podaj w skrócie jakie to parametry i podzespoły dyskwalifikują zasilacz Feel III. Dla przykładu np.: Q3 SSS2N60B, C15, C18 są gorszej jakości niż ich odpowiedniki np. w Delta DPS-470 (jakie?). Bo oczywiście wiesz jakie to podzespoły i za co w tym zasilaczu odpowiadają?

Żaden z parametrów SMART dysku WDC WD2500AAJS-00VTA0 nie świadczy iż miał on kłopoty z zasilaniem, natomiast są problemy z nośnikiem. Tylko trzeba jeszcze wiedzieć co który atrybut oznacza. Więc może napisz który konkretnie atrybut SMART tego dysku wskazuje na kłopoty z zasilaniem. Dla ułatwienia podam iż dysk do tej "Bomby zegarowej" był podłączony przez 18860 godzin. Niezwykle prosto jest doradzać posiadaczom starszych komputerów wymianę połowy podzespołów, choć za pewien czas i tak kupią nowy zestaw. To przecież z ich kieszeni ta zabawa, a i sami są sobie winni iż jakiś handlarz ich kiedyś oszukał. A omawiany dysk po skopiowaniu danych i wyzerowaniu może popracować jeszcze drugie tyle np. jako magazyn danych. A zadecyduje o tym analiza SMART po zerowaniu, a nie np. rzut monetą.

Nikt nie zmusza "pomagaczy" aby odpowiadali na posty, których zawartość im nie pasuje.

Piotreek

Żadna firma nie wymieni dysku z kilkoma błędami CRC. Część nie uznaje za istotne i innych parametrów SMART, żądając diagnostyki i logów z programów firmowych, lub choć kodów błędów.

Odnośnik do komentarza

@S1944 kolega kupił nowy dysk i na nowym dysku są błędy CRC. To może świadczyć

A)Kabel jest uszkodzony

B)Uszkodzony kontroler SATA

C)Coś z zasilaczem jednak nie tak.(tętnienia etc..których zwykłym woltomierzem nie sprawdzisz a bywają dla sprzętu zabójcze).

D)Pojawiają się również sugestie że może to być wina pamięci RAM (Memtest się kłania).

Niestety kolega który ma problem nie wykazuje woli współpracy (prosimy o SMART z MHDD) to ja kogoś wołami ciągnąć nie będę.

 

Teraz będe bronił MarkaW ---> http://forum.purepc....ma-t283187.html

Podobny temat. Proszę zwrócić iż problem parametru C0 również występuje u kolegi. Konkluzja userów tamtego forum jest taka

 

A jaką masz wartość C0 POWER OFF RETRACT COUNT?

U siebie zauważyłem że generowanie błędów CRC jest wynikiem pojawiania się wartości większych niż zero w parametrze C0 - a to właśnie wskazuje na między innymi tzw fiksujący zasilacz

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza
Z faktu iż nie znasz konstrukcji nowoczesnego zasilacza (kłaniają się podstawy elektroniki i elektrotechniki) wyciągasz daleko idące wnioski, nie mające zresztą pokrycia w rzeczywistości. Może więc podaj w skrócie jakie to parametry i podzespoły dyskwalifikują zasilacz Feel III. Dla przykładu np.: Q3 SSS2N60B, C15, C18 są gorszej jakości niż ich odpowiedniki np. w Delta DPS-470 (jakie?). Bo oczywiście wiesz jakie to podzespoły i za co w tym zasilaczu odpowiadają?

to gow..ny zasilacz. Reszta bez komentarza. Nikomu nie nakazuje nic wymieniac. Gowni..ne sprzety (przede wszystkim zasilacze) poleca sie z powodow finansowych. Rownie dobrze mozna polecic olej lniany do silnika samochodu. Pojezdzi jakis czas. Nie dyskutuje z Toba bo nie mam ochoty. Porada wymien nowy dysk bo ma 8 CRC dyskwalifikuje Cie w tym temacie. Nie jestem madrzejszy ani glupszy od ciebie mam inne podejscie do sprzetow technicznych (wszystkich) . Nie kupuje szajsu po poradzie - FEEL III jest ok do marnych konfiguracji i wytrzyma. Pajacow na sieci jest wielu. Porad udzielaja dzieciaki 8-9-10 letnie. Nie mam zamiaru walczyc z wiatrakami. Juz napisalem mam to w d..pie.
Odnośnik do komentarza

Piotreek

Atrybuty:

192 C0 Power-off Retract Count

Ilość razy kiedy głowice są parkowane

czy

Atrybut ID 193 ( C1 )

Load/Unload Cycle Count

Ilość cykli parkowania/wyparkowania ze strefy parkowania (Landing Zone). Niektóre dyski 2,5 calowe mają opcje parkowania głowicy przy bezczynności dłuższej niż np. 5 minut.

Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

Te wartości zależą od ustawień producenta, lub nawet użytkownika, jeśli postanowi wyłączać dysk np. po 20min

Nie mają nic wspólnego z zasilaniem, czy raczej z jego jakością. Dysk dostaje polecenie parkuj i to wykonuje. Fakt iż głowice muszą zostać zaparkowane przy zaniku napięcia zasilającego dysk, również powinien być tutaj odnotowany. Tylko w takim przypadku rośnie również atrybut:

Atrybut 188 ( BC )

Command Timeout

Przy niewłaściwym zasilaniu dysk nie ma kłopotów z pozycjonowaniem i rozpędzaniem talerzy?

Atrybut ID 07 ( 07 )

Seek Error Rate

Atrybut ID 10 ( 0A )

Spin Retry Count (Spin-up retries)

Nie mam zamiaru zachwalać produktów firmy Mode Com, czy żadnej innej. Namawiam jedynie do odpowiedzialności za napisane. To oczywiście nie jest personalnie do Ciebie, powiedzmy iż tak ogólnie.

Opinie z niektórych forów:

Zamiast reballingu karty graficznej można ją włożyć do piekarnika. Na 200 stopni C.

Aby usunąć hasło ATA dysku należy dysk owinąć gazetą i w torebce plastikowej włożyć do zamrażalnika na 48h. Niestety fachowiec nie podał jaka gazeta. Podać więcej?

MarekB

I tu muszę przyznać rację MarekB, dalsza dyskusja nie ma sensu, uznaję iż "Pokonałeś mnie doświadczeniem".

Odnośnik do komentarza

Zamiast reballingu karty graficznej można ją włożyć do piekarnika. Na 200 stopni C.

Przepraszam że zacytuje ale to akurat jest prawda. Jak byś się wgłębił w tematykę zimnych lutów i właściwości stopów cynowych to byś wiedział iż ten sposób działa i nazywa się domową naprawą Geforce z serii 8000.Na spryciarzach znajdziesz nawet film na ten temat jak koleś naprawia swojego Geforca piekarnikiem.

Co do zamrażania dysków

http://www.wykop.pl/...-odzyskac-dane/

 

Po za tym nasz kolega nadal nie odpisał czy wymienił taśmę SATA za 10zł...

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

super odpowiedz analizujaca konkretny wynik SMART dają tutaj:

 

http://forum.hotfix....o-t30-2010.html

 

- poza zapytaniem tam, wystaczy rzucic tam okiem na odpowiedzi kilku przypadkow SMART i juz jasne jak je czytac.

 

oraz:

 

http://forum.pclab.p...cja-parametrów/

 

http://www.elektroda...highlight=&sid=

 

http://www.disk-moni...smart_info.html

 

http://www.ariolic.c...etry-count.html

Odnośnik do komentarza

Piotreek

Pierwszą stację lutowniczą dla elementów BGA wybierałem dla firmy, gdzie ówcześnie pracowałem, w 1992 roku. Kosztowała ponad 30000$, gdyby istnieli wtedy spryciarze, pewnie kupił bym piekarnik. Niestety nie prowadzę statystyki ile elementów BGA wymieniłem.

Naprawy dysków uczyłem się na 8MB dyskach ICL, z wymiennymi talerzami. Więc durnia z drugiego adresu mogę jedynie zachęcić aby spróbował jeszcze wsadzić łeb do zamrażarki.

Spamera z postu #46 proponuję po prostu skasować, gdyż z podanych adresów jedynie na Elektrodzie pisują ludzie zajmujący się serwisem hdd. Każdy dureń może się nauczyć opisów atrybutów SMART na pamięć. Bez znajomości budowy i oprogramowania dysku jest mu to tak przydatne jak świni siodło.

Odnośnik do komentarza

@S1994 ja nie twierdzę iż piekarnik to jest bezpieczne. Po prostu czasami prowizorki działąją lepiej i dłużej niż docelowe rozwiązania :))). Po za tym koszt wymiany/przelutowania przy użyciu stacji lutowniczej dla zwykłego zjadacza chleba się po prostu nie opłaca przy 6 letniej karcie grafiki :) To już lepiej kupić nową ;) albo chyc zastosować piekarnik może ruszy ;)

Także no offence ;))

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie rozumiesz tego co czytasz, poproś kogoś o wyjaśnienie. Używając rąk i nóg możesz policzyć na palcach KIEDY stacja tyle kosztowała. Ile kosztują teraz posiadacz googla i mózgu może się dowiedzieć w 5 minut. Oczywiście wiedza ta jest ci absolutnie zbędna, bowiem z posiadanymi umiejętnościami, w serwisie komputerowym mógłbyś jedynie sprzątać, a i to pod nadzorem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...