Skocz do zawartości

Problem z dyskiem lub płytą główną


mielczar

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Odłącz wszystkie dyski i napędy (CD, DVD) i zostaw tylko ten dysk SATA.

Ustawienia w Bios masz zrobić takie aby Bios widział ten dysk. Nie startuj z niego systemu.

Czy nie aktualizowałeś Bios?

Nie instaluj systemu XP z konfiguracją dysków ATA + SATA. Zawsze tylko z dyskiem SATA a po instalacji podłączasz ATA.

Jaka wersja XP - z którym SP?

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Odłącz wszystkie dyski i napędy (CD, DVD) i zostaw tylko ten dysk SATA.

Ustawienia w Bios masz zrobić takie aby Bios widział ten dysk. Nie startuj z niego systemu.

Czy nie aktualizowałeś Bios?

Nie instaluj systemu XP z konfiguracją dysków ATA + SATA. Zawsze tylko z dyskiem SATA a po instalacji podłączasz ATA.

Jaka wersja XP - z którym SP?

Spróbuję z tym dyskiem.

Biosu nie aktualizowałem, na stronie GIGABYTE był tylko jakiś beta więc wolałem nie ryzykować.

XP SP1.

Odnośnik do komentarza

SATA nie widział. Podłączyłem ATA i na nim zainstalowałem system. Dysk SATA był podłączony, chociaż dokładnie nie pamiętam. Po instalacji nie odpinałem dysku i nie restartowałem. Restarty następowały samoczynnie.

Podobny problem miał znajomy z płytą Gigabyte. System często się resetował, następnie czasami się uruchamiał komputer a czasami bez przyczyny się zawieszał.

Główną przyczyna były twarde bezołowiowe luty stosowane ostatnio we wszystkich płytach tej firmy. Płyty główne innych firm pomimo zastosowania technologi NoPb nie miały takich problemów. Całe szczęście, że tamta płyta była jeszcze na gwarancji i po 3 naprawie udało się odzyskać gotówkę.

Niestety technologia stopów bądź ich stosowania przez firmę Gigabyte nie jest za bardzo dopracowana.

 

P.S. Oczywiście to nie musi być przyczyną niesprawności komputera w Twoim przypadku ale z takim czym się spotkałem u kogoś innego więc chciałem i to zasugerować.

 

Szkoda że niepotrzebnie wydałeś pieniądze na zasilacz, ale czasami tak bywa .

 

Jedyne co mogę doradzić to pożyczyć drugi komputer bądź u znajomego przetestować kolejno podmieniając każdą z części gdyż przyczyn może być naprawdę wiele.

Odnośnik do komentarza

Odłącz wszystkie dyski i napędy (CD, DVD) i zostaw tylko ten dysk SATA.

Ustawienia w Bios masz zrobić takie aby Bios widział ten dysk. Nie startuj z niego systemu.

 

 

Mimo wszelkich prób i starań BIOS nie widzi dysku. Nie wykluczam że się uwalił, nie mam go jak sprawdzić.

 

Podobny problem miał znajomy z płytą Gigabyte. System często się resetował, następnie czasami się uruchamiał komputer a czasami bez przyczyny się zawieszał.

Główną przyczyna były twarde bezołowiowe luty stosowane ostatnio we wszystkich płytach tej firmy. Płyty główne innych firm pomimo zastosowania technologi NoPb nie miały takich problemów. Całe szczęście, że tamta płyta była jeszcze na gwarancji i po 3 naprawie udało się odzyskać gotówkę.

Niestety technologia stopów bądź ich stosowania przez firmę Gigabyte nie jest za bardzo dopracowana.

 

P.S. Oczywiście to nie musi być przyczyną niesprawności komputera w Twoim przypadku ale z takim czym się spotkałem u kogoś innego więc chciałem i to zasugerować.

 

Szkoda że niepotrzebnie wydałeś pieniądze na zasilacz, ale czasami tak bywa .

 

Jedyne co mogę doradzić to pożyczyć drugi komputer bądź u znajomego przetestować kolejno podmieniając każdą z części gdyż przyczyn może być naprawdę wiele.

 

Kasy nie wydałem, podmieniłem zasilacz od kolegi. Moje ostatnie obserwacje to:

- sytuacja nie zmienia się po starcie komputera bez baterii (po pewnym czasie resetuje się) - BIOS nie wyrzuca komunikatu o braku baterii

- na linii 12V zasilacz cały czas trzyma napięcie ok. 11,80 (podczas resetowania też)

- po wyjęciu i włożeniu baterii na ekranie gdzie wyskakuje BOOT FROM CD/DVD pojawia się komunikat "K8 DATA CHANGE. UPDATE DATA TO DMI" czy jakoś tak

- dziwne zachowania BIOS - nie pokazuje daty, miesza rzeczy na ekranie POST

- Windows znalazł urządzenie na PCI którego nie ma - może chodzi o sterownik, wczoraj podczas instalacji sterowników płyty głównej był reset.

Odnośnik do komentarza

Po wyjęciu baterii prawdopodobnie zresetowałeś Bios do ustawień domyślnych.

Nie używam płyt Gigabyte`a ale w którymś z postów pojawiła się informacja, że te Biosy po naciśnięciu Ctrl + F1 ujawniają dodatkowe funcje normalnie niedostępne.

Spróbuj jeszcze tego.

Możliwe również, że dysk jest uwalony.

Po wciśnięciu ctrl+f1 pojawia się dodatkowe menu, ale nie mam tam nic dotyczącego dysków.

 

 

Znalazłem na innym forum podobny problem. Kazano użyć MHDD. Próbować?

Odnośnik do komentarza

Oczywiście. Będziesz miał pewność.

 

Na ATA bad-ów było ok. 70, ale chciałem zrobić zerowanie i remap. Partycja systemowa miała 5GB. Za 5 GB wywaliło "catastrophic error". Może dlatego przy próbie zapisu sterowników się wywalał? Stawiam system na innym dysku.

 

 

Dysk SATA chyba spsuty bo nie widać go nadal w MHDD ani w BIOS-ie.

Odnośnik do komentarza

Piszesz w sposób niezrozumiały. RAID to minimum dwa dyski i raczej identyczne.

Chodzi o kontroler SATA w trybie IDE (nie znam tego Biosu).

Zrób zdjęcie tej części Biosu i pokaż.

 

EDYTA

Ściągnąłem opis tej płyty.

Masz ustawić tak:

 

NV SATA RAID function - Disabled

NV Serial-ATA Controller - All Enabled

 

A na pierwszej stronie Biosu (CMOS) - IDE Channel x na Auto.

Odnośnik do komentarza

Samo podłączenie zasilania powinno chyba spowodować jakieś odgłosy z dysku. Ten dysk albo pracuje bardzo cicho albo jest popsuty.

Próbowałeś z innym dyskiem S-ATA np od kolegi - podejrzeć tylko w BIOSie nie odpalając systemu ?

 

Podobna sytuacja była niedawno z dyskami Seagate model 7200.11 miały uszkodzony bios co powodowało w pewnych okolicznościach, że dysk przestawał działać i nie był widoczny w biosie MB. O takiej przypadłości w Caviarach nie słyszałem ale też nie wykluczam tego. Mogło tez dojść do uszkodzenia elektroniki dysku ( w wyników skoków napięcia z zasilacza bądź " zmęczenia materiału") - z doświadczenia podłączenie samej elektroniki mimo uszkodzenia głowić bądź innych elementów mechanicznych dysku wyświetla dane urządzenia w biosie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...