Skocz do zawartości

Zmiana z systemu dziesiętnego na szesnastkowy


Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim, nie za bardzo wiedziałem gdzie z takim pytaniem wpaść, ale lepiej chyba nie mogłem.

 

Pytanie spotkałem przeglądając testy z egzaminu zawodowego na technika informatyka (jutro mam egzamin :x ).

 

Kolor tła na stronie internetowej ma składowe w zapisie dziesiętnym: czerwony = 27, zielony= 90 i niebieski= 104. Jaka będzie deklaracja tego koloru w języku HTML?

 

A. #279004

B. #1B5A68

C. #1C9D4A

D. #5A681B

ktoś wytłumaczy, jak można to prze-konwertować? :D

 

 

Pozdro SR.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kolory na stronach internetowych (arkusze stylów CSS) możesz zapisywać w trzech formatach:

 

1.

 

rgb(DEC,DEC,DEC) -> rgb(1,255,255)

Każde DEC to liczba w systemie dziesiątkowym od 0 do 255. Kolory w kolejności czerwony, zielony, niebieski.

Teoretycznie pozwala to na odwzorowanie 16,8 mln kolorów.

 

 

2.

 

#RRGGBB -> #01FFFF

Trzy liczby heksadecymalne (od 00 do FF), kolejno czerwony, zielony, niebieski.

Teoretycznie pozwala to na odwzorowanie 16,8 mln kolorów.

 

 

3.

 

#RGB -> 0FF

Trzy liczby heksadecymalne od 0 do F; kolory: czerwony, zielony, niebieski.

Odwzorowuje 4,1 tysiąca kolorów.

Jest to kolorowanie bezpieczne dla zdecydowanej większości przeglądarek, nawet tych baaardzo starych.

Odnośnik do komentarza

Kolory na stronach internetowych (arkusze stylów CSS) możesz zapisywać w trzech formatach:

Ale to pewnie głupkowaty test wymyślony przez jakiegoś niedouczonego doktorka na uczelni. Sam też musiałem w pamięci konwertować RGB na CMYK, bo koleś doszedł do wniosku, że to ekstra potrzebne i że akurat potrzebne do takiego czegoś.

Trzeba po prostu zamienić wartości RGB na szesnastkowe:

27 = 1B

90 = 5A

104 = 68

Czyli #1b5a68, a więc odpowiedź B.

 

Wyżej podali Ci teorię dotyczącą konwersji liczb dziesiętnych na szesnastkowe. Każdy lepszy kalkulator, ma możliwość zmiany wyniku (27*1) na liczbę w systemie HEX. Jeśli nie możesz korzystać z kalkulatora, to po prostu musisz się tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza

Ja konwersję w systemach liczbowych daaawno temu w podstawówce chyba jeszcze miałem. Rozumiem, że można tego nie umieć, ale trochę późno się z tym problemem obudziłeś.

No tylko, że niektórych zupełnie to nie interesuje, a zdarza się przedmiot, ze nagle trzeba się tego nauczyć. Ja też to miałem kilka razy - w końcu to banał, ale jak ktos nie umiał wytłumaczyć o co chodzi, albo co prędzej - student olał wykłady, to na pierwszy rzut oka może się wydawać nie wiadomo czym.

Odnośnik do komentarza

Z pewnej strony...

 

Przeliczanie pozycyjnych systemów liczbowych

 

Dowolny na dziesiątkowy

 

Każdy pozycyjny system liczbomy możemy przeliczyć na system dziesiątkowy przy wykorzystaniu poniższego wzoru:

 

W10 = g0 x x + g1 x y +...+gn x z

 

gdzie:

  • g - liczba znaków w systemie, czyli nazwa tego systemu (np. dla systemu dziesiątkowego jest to 10)
  • x, y, z - kolejne cyfry liczby, jaką chcemy przeliczyć na system dziesiątkowy, rozpoczynając od cyfr z najmniejszą wagą (np. dla liczby 23 x = 3, y = 2)
Przykład - przeliczanie systemu binarnego (dwójkowego) na dziesiątkowy, liczba 11010112

 

W10 = 0 x 1 + 21 x 1 + 22 x 0 + 23 x 1 + 24 x 0 + 25 x 1 + 26 x 1

 

W10 = 1 + 2 + 0 + 8 + 0 + 32 + 64

 

W10 = 107

 

Dziesiątkowy na dowolny

 

Korzystamy z algorytmu dzielenia liczby bez reszty przez g, przy czym pierwsza otrzymana reszta będzie miała najmniejszą wagę.

 

Przykład - przeliczanie systemu dziesiątkowego na szesnastkowy; liczba 83210

 

832 : 16 = 52 0
52 : 16 = 3 4
3 : 16 = 0 3
Liczba 832 w systemie dziesiątkowym to liczba 340 w systemie hexadecymalnym (szesnastkowym).
Odnośnik do komentarza

Dziwna ta interpretacja metody, ale wygląda na poprawną...

też mi się tak wydaje, ale tak najszybciej to rozgryzłem. Nie mogłem sprawdzić linku od 3oo, bo za każdym razem wieszał mi się Chrome, gdy próbowałem otworzyć.

 

Dzięki za wyjaśnienia :)

 

ps. jak się okazało w tym roku nawet jednego pytania z tych zamian nie było. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć ten test, daje link do arkusza.

 

Pozdrawiam SR.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...