Skocz do zawartości

Dział pomocy doraźnej


wieslaw531

Rekomendowane odpowiedzi

Może należałoby się zastanowić nad zmianą nazwy bo obawiam się, że niektórzy userzy traktują go jak telefon na 112 lub 999.

Zasad działu nikt nie czyta bo szkoda czasu.

 

Wiem, że jest w grupie tematycznej zapis:

Profesjonalna pomoc dla zainfekowanych systemów, w zakresie wirusów, trojanów, rootkitów, spyware i innych typów złośliwego oprogramowania.

 

Ale wyraźnie widać, że niektórzy nawet tego nie czytają. Wybierają to co da się myszką wybrać.

Niektórzy nawet są obrażeni za przeniesienie tematu do innego działu bez uprzejmej informacji o takim działaniu.

 

To tylko luźna refleksja po kilku tematach w tym dziale.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wg mnie nie ma czym się przejmować. Bo ja jak zuważyłeś spieszą się, panikują i myślą że jak coś szybciej zrobią to będzie lepiej. Często sobie tym szkodzą, bo dają złe/ niekompletne logi (lub w ogóle ich nie dają). Nikogo nie chcę oskarżać, ale ci użytkownicy lawinowo przybywają na to forum z innych, bo tam nie potrafią pomóc. Na to nic się nie poradzi. :)

Odnośnik do komentarza
Może należałoby się zastanowić nad zmianą nazwy bo obawiam się, że niektórzy userzy traktują go jak telefon na 112 lub 999.

 

Zmiana nazwy działu na Odział Intensywnej Terapii nic nie zmieni. Zresztą nawet gdyby chcieć to i tak (jestem o tym przekonany na 100%) Picasso nie dokona zmiany nazwy.

Nie nazwa jest tu problemem....

 

Ty znasz zasady. Oni - nie. Poza tym Wiesiu, my z innej epoki jesteśmy :lol:

 

Bo ja jak zuważyłeś spieszą się, panikują i myślą że jak coś szybciej zrobią to będzie lepiej. Często sobie tym szkodzą, bo dają złe/ niekompletne logi (lub w ogóle ich nie dają). Nikogo nie chcę oskarżać, ale ci użytkownicy lawinowo przybywają na to forum z innych, bo tam nie potrafią pomóc. Na to nic się nie poradzi.

 

Oczywiście.

Odnośnik do komentarza

Ja wiem, że Ty wiesz :)

 

Z niektórymi niedogodnościami trzeba żyć. Ew. można ustawiś pop-up który zmusi do zapoznania się z zasadmi działu (choćby w okrojonej wresji, aby podać podstawowe logi), acz może to zmniejszyć liczbę gości forum i stać się uciążliwe...

 

1. Powiedzmy, że taki pop-up pojawiał by się tylko raz dla nowego użytkownika i mógłby napisać nowy temat dopiero po przeczytaniu zasad - a to by można było wymusić poprzez blokadę czasową, że po upływie np, 30s bo tyle zajmuje przeczytanie zasad [okrojonych] można by utworzyć nowy temat;

 

2. A drugi sposób [wg mnie skuteczniejszy] - podczas pisania nowego tematu, byłby on sprawdzany przez automat pod kątem słów kluczy i mógłby zostać utworzony tj. zatwierdzony przez użytkownika dopiero po sprawdzeniu przez automat czy zostały dodane wymagane logi do postu - również po nazwach plików lub zwyczajnie na obecność jakiegokolwiek pliku)

Odnośnik do komentarza

Wiesław - to jest walka z wiatrakami zauważ, że praktycznie w żadnym dziale nowy nie czyta "przyklejonych". Jaki z tego wniosek? Dla mnie jeden niczym specjalnym się nie wyróżniają, krótko - wytłuszczenie tytułu nie pomaga go zauważyć w żaden sposób, receptą moim skromnym zdaniem jest krzykliwy kolor i większa czcionka.

Dobrym pomysłem jest też ten "automat" co @Grisza wymyślił.

Odnośnik do komentarza

Podsumujmy aktualne wyróżnienia graficzne w widoku samego działu, licząc od samiutkiej góry:

- nazwa działu i ścieżka dostępu (Fixitpc.pl > FIX PC - Pomoc techniczna > Diagnostyka malware - Centrum bezpieczeństwa > Dział pomocy doraźnej)

- każde subforum ma wielki nagłówek z nazwą i opisem działu (Dział pomocy doraźnej - Sekcja rozwiązywania problemów z infekcjami w systemie. Pomoc jest prowadzona w oparciu o prezentację obowiązkowego zestawu logów. = tu jest link)

- ogłoszenia odseparowane od normalnego bloku (z napisem "WAŻNE") + tematy przyklejone mają wyróżnik zielonym prefiksem (agresywny kolor)

- Przycisk zakładania nowego tematu jest pomiędzy ogłoszeniami a podpiętymi, tym samym uwaga wzrokowa jest już skoncentrowana

 

Jeżeli ktoś tego nie widzi, to znaczy, że "nie chce" tego widzieć. To jest niepełnosprawność.

 

 

 

Może należałoby się zastanowić nad zmianą nazwy bo obawiam się, że niektórzy userzy traktują go jak telefon na 112 lub 999.

 

Nazwa działu "Wirusy i Spyware - Bezpieczeństwo w sieci" także była nieskuteczna. Te same zachowania (tematy nie związane z infekcjami, tematy z pomijaniem zasad, cyk i "log z ComboFix") i duży procent przenoszonych / strofowanych tematów. Problem jest i w tym, że użytkownicy:

- sami się diagnozują, wadliwie, podejrzewają wirusy dla wszystkiego co się dzieje w systemie, nie przyjmując innych scenariuszy.

- utożsamiają logi z jednym tylko tematem (niewątpliwy wpływ mają też inne fora, które robią kuriozalne działy pod tytułem "Sprawdzanie logów", gdzie to w jednym worze wszystko jak leci bez żadnych rzetelnych ocen klasyfikujących temat, bądź też przesuwają temat nie związany z infekcją do działu wiruchów tylko po to by sprawdzić logi = czyli brak zrozumienia kontekstów analitycznych, różnych).

 

 

1. Powiedzmy, że taki pop-up pojawiał by się tylko raz dla nowego użytkownika i mógłby napisać nowy temat dopiero po przeczytaniu zasad - a to by można było wymusić poprzez blokadę czasową, że po upływie np, 30s bo tyle zajmuje przeczytanie zasad [okrojonych] można by utworzyć nowy temat;

 

Nie widzę tu motywu uniwersalnego pop-upu, który adresuje wszystkie możliwe kombinacje. "Nowy" nie musi mieć "interesu" w żadnym z działów specjalnej troski, nie wszystkie tematy w danym dziale przystają do wytycznych z zasad. Zmuszanie do czytania rzeczy nie związanych z zamiarami, tak jak i technika wyskakiwania czegokolwiek, są conajmniej dyskusyjne.

 

 

 

2. A drugi sposób [wg mnie skuteczniejszy] - podczas pisania nowego tematu, byłby on sprawdzany przez automat pod kątem słów kluczy i mógłby zostać utworzony tj. zatwierdzony przez użytkownika dopiero po sprawdzeniu przez automat czy zostały dodane wymagane logi do postu - również po nazwach plików lub zwyczajnie na obecność jakiegokolwiek pliku)

 

Automat nie ma żadnej inteligencji. Sprawdzanie kluczowych + ocena na podstawie obecności Załączników są zupełnie niewiarygodne w sytuacjach:

- Kluczowe mogę zmanipulować na zawołanie, tak wiele możliwości oszukania automatu. I co jeśli użytkownik wklei logi wprost w poście a nie przez Załączniki. Mam tworzyć skomplikowane warunki wyszukiwania w treści tematu linii charakterystycznych dla formatu narzędzia X?

- Logów nie można zamieścić z różnych względów (np.: nie działa żadne narzędzie do tworzenia raportów, ingerencja infekcji i system w ogóle nie startuje, temat założony z wyprzedzeniem z pierwszego z brzegu urządzenia, które nie dopuszcza wstawiania Załączników, logi mają być dostarczone później ze względu na brak dostępu do poszkodowanego systemu, zagadnienie nie wymaga żadnych logów etc. etc. etc.).

- System dołączania Załączników nie jest wolny od błędów. Zdarzają się tzw. "sierotki", czyli Załączniki które na skutek błędu nie zostały powiązane z tematem. Użytkownik jest przekonany, że je dołączył i może nie rozumieć o co chodzi automatowi.

- Załączniki obecne, tylko nie te co trzeba, a na nazwach nie można polegać, użytkownicy często ręcznie wykonują jakieś zmiany.

 

 

Ubolewam, ale ja sposobu na pokonanie mentalności nie widzę. Zwłaszcza jeśli kogoś kieruję do zasad, a osoba twierdzi, że "nic z tego nie rozumie". Obrazki, linki nie są jasne = opad rąk.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Mi raczej chodziło o wyróżnienie ale całkowite, odmienna kolorystyka z ewentualnym jakimś kurcze błyskającym neonem nawet. Jeśli ktoś tak oczywistego napisu nie zauważy znaczy, że powinien iść do okulisty zamiast na forum.

Zauważ @picasso gdzie/w które miejsce zmierza automatycznie twój wzrok, na którym napisie się skupia po otwarciu tego obrazka.

Odnośnik do komentarza

Wiem do czego zmierzasz, ale ja uważam, że to poza przyciąganiem wzroku nie musi mieć przekładni na wymierne rezultaty, bo problem jest złożony:

 

- Dział Hardware, w którym też są omijane zasady, nie ma ogłoszenia tylko przyklejony (kwestie uprawnień zakładającego wątek), z zielonym prefiksem = agresywny kolor na stronie, którego jedyną przeciwwagą są kolory "GORĄCYCH". To również nie działa, co nasuwa przypuszczenia, że nie w kolorze rzecz.

- "100% skuteczność" czerwonych można zaobserwować na kilku forach zagranicznych i polskich, użytkownik nie bierze tego po prostu do siebie stwierdzając nie wiadomo na jakiej podstawie, że jego temat jest inny.

- Szkodzą inne fora, które: mają zasady odmienne od naszych (użytkownik zadowolony z siebie czyni fałszywe założenie, że warunki są identyczne i nic już nie musi czytać i potwierdzać), mają inną strukturę działów (aka "Sprawdzanie logów" z pominięciem substraktu tematyki właściwej).

- Są tematy, które wykazują że zasady działu przeczytane i po pewnych subtelnościach przekazu widzę, że nasze a nie obce. Temat nie ma jednak związku z infekcją, to użytkownik myśli że ma. Skoro zrealizował zasady, widział je niewątpliwie, tylko nie umie sklasyfikować tematu.

- Różnice między leniami / ignorantami a naprawdę początkującymi nie są takie oczywiste. Kolor może nie pomóc, jeśli ktoś w ogóle nie odbiera treści napisu.

 

Przykładowy scenariusz: wchodzi z instrukcji ComboFix umieszczonej na Bleeping (instrukcja ma dużo tekstu i pierwsza ciekawostka to trafny wybór ustępu w tekście), wchodzi jak po sznurku do działu wirusów (kolejna ciekawostka, skoro instrukcja pokazuje URL główny, że wie gdzie iść, wie ile klików podrzędnych zrobić... i to na ... szarych napisach niczym nie podkreślonych), a w tym nagle traci wzrok. Czerwony napis "WAŻNE - obowiązkowe logi" mówi mu, że postąpił prawidłowo = przecież log dołącza, z ComboFix. Nie raczy go kliknąć. A nie umieszczę przecież w nawiasach tekstu "logi inne niż ComboFix"", bo wzmocnię tendencję do ukrywania działań. Ta maniera też tu notowana. Zasady przeczytane, z zasad wyciągnięty wniosek, że mimo treści mówiącej coś odwrotnego należy ukryć fakt stosowania narzędzia, tylko że logi to i tak demaskują. Dlatego nigdy nie podałam przepisu jak to rozpoznać, które zapiski to mówią.

 

 

W związku z tym, że widzę multum możliwości i nie uznaję tego za proste, nie podejmuję starań w kierunku umieszczania "denerwujących" obiektów.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Mnie się wydaje, że jednak problem leży w cwaniactwie niektórych nowych użytkowników forum. "Cwaniactwo" to wynika z tego, iż szczwany lis zorientował się, że na 75% głos zabierze guru=Picasso i już do końca będzie pilotować problem lisa.

Młodych, zamotanych adeptów co zgłszają się z niewłaściwym problemem do Działu pomocy doraźnej można w jakiś sposób rozpoznać po pisemnej wypowiedzi. Lis jak po sznurku w pierwszym poście zmierza do spotkania z samą, we własnej osobie Picasso.

Oczywiście nie jest to regułą ale i tacy z wyrachowania się trafiają do w/w działu.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...